/ / دانستنی های دندانپزشکی

beliching

اگر شما قبلاً طی فرایند مرتب کردن دندان‌های خود از بریس استفاده کرده باشید، ممکن است اکنون در مورد مسائل زیبایی دندان، از قبیل تغییر رنگ دندان، نگرانی‌هایی داشته باشید. تغییر رنگ دندان‌ها اغلب به صورت رنگدانه‌ها یا مواد رنگی دیده می‌شوند که حاصل مواد غذایی هستند که توسط مینای دندان‌ها جذب شده‌اند.

در بسیاری موارد، محصولات بلیچینگ شیمیایی می‌توانند به از بین بردن لکه‌های دندانی ناشی از غذاها کمک کنند اما این مواد ممکن است در طول درمان ارتودنسی با استفاده از بریس، گزینه‌های مناسبی نباشند. برخی گزینه‌های ارتودنسی، مانند اینویزیلاین، این امکان را فراهم می‌آورند که تجهیزات ارتودنسی به صورت کامل برای مدت زمان کوتاهی از دهان خارج شوند. در نتیجه، خارج شدن این تجهیزات باعث می‌شود سفید کردن دندان‌ها به صورت شیمیایی آسان‌تر باشد. اما، با استفاده از بریس، براکت‌ها بخش‌هایی از هر دندان‌ را می‌پوشانند. یک سفید کننده شیمیایی دندان می‌تواند رنگ بخش‌هایی از دندان را که در دسترس هستند، روشن‌تر سازند، اما آن نواحی که توسط براکت‌ها پوشیده شده‌اند همچنان بد رنگ می‌مانند.

هنگامی برداشتن براکت‌ها، خطوط بد رنگی که توسط براکت‌ها پوشیده شده بودند، به روی دندان‌ها ظاهر می‌شوند. بنابراین، بهتر است سفید کردن دندان‌ها را تا زمان برداشتن براکت‌ها به تأخیر بیندازید.

سفید کردن دندان‌ها در حین استفاده از بریس

کماکان راه‌هایی برای سفید کردن دندان‌ها در هنگام استفاده از بریس وجود دارد. برخی از این راه‌ها عبارتند از:

استفاده مکرر از مسواک و نخ دندان

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان می‌توانند به طور قابل ملاحظه‌ای میزان تغییر رنگ دندان‌ها را کاهش می‌دهد. پاک کردن لکه‌های ناشی از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، پیش از آنکه به صورت عمقی در حفرات موجود در مینای دندان جذب شوند، می‌تواند زرد شدن دندان‌ها را به حداقل برساند. به علاوه، مسواک زدن دو بار در روز و استفاده از نخ دندان در هر روز، می‌تواند پلاک‌های دندانی را قبل از تبدیل شدن به جرم‌های سخت و زرد، از بین ببرد.

مسواک زدن با مسواک‌های برقی

موهای چرخنده یا لرزشی موجود در مسواک برقی اولتراسونیک، می‌توانند دندان‌های پوشیده شده با براکت را بهتر تمیز کنند. لرزش موهای مسواک می‌تواند پلاک‌ها و لکه‌های ناشی از ذرات غذا را که ممکن است بر روی دندان‌ها تجمع کرده باشند، از بین ببرد.

سیگار نکشید

تنباکو سرشار از رنگدانه‌های سیاه رنگ است. این مواد رنگی می‌توانند باعث شوند دندان‌های شما رنگ زرد یا قهوه ای به خود بگیرند. به علاوه، افرادی که از محصولات حاوی تنباکو استفاده می‌کنند، اغلب از خشکی دهان یا کاهش مقدار بزاق دهان در حفره دهانی رنج می‌برند. اگر بزاق دهان کاهش یابد، کمتر احتمال دارد لکه‌های دندانی قبل از جای گرفتن بر روی دندان‌ها پاک و شسته شوند. خشکی دهان همچنین از رقیق شدن اسیدهای تولید شده توسط باکتری‌های موجود در دهان جلوگیری می‌کند. در نتیجه احتمال پوسیدگی افزایش می‌یابد که باعث تغییر رنگ دندان‌ می‌شود.

میزان استفاده از غذاها و نوشیدنی‌های رنگی را کاهش دهید

برخی غذاها و نوشیدنی‌ها بیش از دیگر غذاها می‌توانند بر روی دندان‌ها لکه ایجاد کنند. قهوه و بلک بری‌ حاوی رنگدانه‌های بسیار هستند و می‌توانند باعث زرد شدن دندان‌ها شوند. هر چند پرهیز از مصرف تمام غذاهای سالم و تیره رنگ کار دشواری است، شما می‌توانید نوشیدنی‌های ورزشی تیره رنگ و سودای سیاه را حذف کنید، بدون آنکه به نیازهای تغذیه‌ای شما لطمه‌ای وارد شود. اگر شما از مواد غذایی یا نوشیدنی استفاده می‌کنید که تیره رنگ می‌باشد، حتماً دهان خود را بلافاصله پس از مصرف این ماده کاملاً بشویید.

استفاده از بریس، گامی بزرگ به سوی داشتن لبخندی زیباتر است. هنگامی که نظم و ترتیب دندان‌های شما اصلاح شود، باید از سفیدی دندان‌های خود نیز محافظت کنید. سفید بودن دندان‌ها نیز در جذابیت ظاهری شما بسیار حائز اهمیت است.