سوالات متداول درباره ارتودنسی نامرئی , الاینر شفاف یا اینویزالاین

اینویزالاین یک الاینر شفاف است که برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها و زیبایی لبخند استفاده می‌شود.

با استفاده از تکنولوژی تصویر برداری کامپیوتری سه ‌بعدی ، اینویزالاین بر اساس برنامه درمانی که ارتودنتیست برای شما در نظر گرفته است ساخته می‌شود.

برای هر مرحله از درمان و حرکت دندان‌ها، یک الاینر اختصاصی برای شما ساخته می‌شود بنابراین مجموعه ای از الاینر ها ساخته می‌شوند که به نوبت باید استفاده شود و هر یک از آنها یک مرحله از درمان و حرکت درمانی را بر عهده دارد.

هر الاینر معمولاً حدود دو هفته استفاده شده و سپس با الاینر بعدی جایگزین می‌شود تا به تدریج دندان‌ها حرکت داده شده و به موقعیت نهایی برسند.

طول دوره درمان با اینویزالاین را ارتودنتیست بر اساس شرایط و نیازهای بیمار مشخص می‌کند.

اینویزالاین تقریباً نامرئی است و کسی متوجه نمی‌شود در دهانتان اینویزالاین دارید. بنابراین هیچ تغییری در سبک زندگی و تعاملات روزمره شما ایجاد نمی‌شود.

اینویزالاین غیر ثابت یا متحرک است به این معنی که به دندان‌ها چسبانده نمی‌شود. بنابراین هنگام غذا خوردن می‌توانید آن را در بیاورید و به راحتی غذا بجوید. همچنین هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن الاینر را در می‌آورید بنابراین هیچ خللی در غذا خوردن و بهداشت دهان ایجاد نمی‌شود.

اینویزالاین برخلاف براکت ثابت، هیچ زایده یا قطعه فلزی ندارد بنابراین بافت‌های نرم دهان را اذیت نمی‌کند.

اینویزالاین به شما امکان می‌دهد پیش از شروع درمان نتایج آن را به صورت مجازی و کامپیوتری مشاهده نمایید و بدانید که چه انتظاری باید از درمان خود داشته باشید.

امروزه ارتودنتیستها با استفاده از تکنولوژی کامپیوتری سه ‌بعدی و لابراتوارهای دندانپزشکی پیشرفته، سیستم اینویزالاین را برای درمان طیف گسترده‌ ای از مشکلات ارتودنسی استفاده می‌کند.

نرم ‌افزار بی ‌نظیر ClinCheck® به بیماران امکان می‌دهد برنامه درمانی از شروع تا پایان درمان را حتی پیش از شروع درمان مشاهده نمایند.

در سال 1945 دکتر Kiesling پیش بینی کرد روزی تکنولوژی مدرن خواهد توانست از مجموعه ‌ای از پوزیشنرهای دندان برای ایجاد حرکات مطلوب در درمان ارتودنسی استفاده نماید.

اکنون Align Technology این پیش‌بینی‌ را محقق ساخته است. با استفاده از تکنولوژی کامپیوتری پیشرفته، Align Technology اینویزالاین را ساخته و وارد بازار کرد. هر الاینر بخشی از حرکت دندان‌ها را برعهده دارد.

بیش از 4 میلیون نفر در سرتاسر دنیا با اینویزالاین درمان ارتودنسی انجام داده ‌اند. شمار بیماران اینویزالاین روز به روز افزایش می‌یابد.

هزینه اینویزالاین همانند هر درمان دیگر بستگی به پیچیدگی مشکل درمانی و مسیر درمان دارد.

به طور کلی هزینه آن با هزینه براکت ثابت قابل مقایسه است. اگر چه تنها Invisalign Provider می‌تواند هزینه دقیق درمان را مشخص نماید اما هر چه حرکات دندان ساده ‌تر و کمتر باشد هزینه آن نیز کمتر خواهد بود.

برای ملاقات دکتر ارتودنتیستی که اینویزالاین کار می‌کند، نوبت بگیرید و برای مشاوره با او دربارة اینویزالاین صحبت کنید.

الاینر های اینویزالاین، دندان‌ها را با اعمال نیروی کنترل شده حرکت می‌دهند. اینویزالاین برخلاف براکت ثابت که به دندان‌ها چسبانده می‌شد، نه تنها کنترل بهتری بر حرکت دندان‌ها دارد بلکه بر زمان ‌بندی حرکت دندان‌ها نیز کنترل دارد.

به طوری که در هر مرحله تنها برخی از دندان‌ها حرکت می‌کنند چرا که هر الاینر برای مرحله مشخصی از درمان ساخته می‌شود. این سیستم باعث می‌شود نیروی مؤثر و کافی به آنها وارد شود و آنها را به موقعیت دقیق مورد نظر برساند.

الاینر های نامرئی اینویزالاین از مواد ترموپلاستیک محکم پزشکی ساخته می‌شوند. هر الاینر به صورت اختصاصی برای هر بیمار جداگانه ساخته می‌شود و کاملاً متناسب با شرایط دهان و دندان‌های او است.

درمان با اینویزالاین نیاز به آموزش و تخصص و تجربه دارد. همه ارتودنتیست ها و دندانپزشکان که علاقه به درمان با اینویزالاین دارند باید دوره آموزشی ویژه ‌ای در این زمینه ببینند. بیش از 72000 دندانپزشک و ارتودنتیست در سرتاسر دنیا تاکنون برای درمان با استفاده از اینویزالاین، آموزش دیده ‌اند.

از اینویزالاین می‌توان برای درمان مال اکلوژن اکثر افراد بزرگسال و نوجوان استفاده کرد. برای استفاده از آن در نوجوانان باید ابتدا ارتودنتیست شرایط را بررسی کند تا مطمئن شود اینویزالاین گزینه درمانی مناسبی برای فرد می‌باشد.

فواصل مراجعه به ارتودنتیست معمولاً مشابه براکت معمولی است اما طول مدتی که باید بر روی صندلی دندانپزشکی بنشینید بسیار کمتر است چرا که هیچ نیازی به تنظیم براکت وجود ندارد. معمولاً بیمار هر چهار تا شش هفته یک بار باید مراجعه نماید تا اطمینان حاصل شود درمان روند درستی دارد و الاینر های بعدی به او داده شود. دفعات دقیق مراجعه به ارتودنتیست را ارتودنتیست بر اساس شرایط شما مشخص می‌کند.

طول دوره درمان بستگی به پیچیدگی مشکل دارد اما به‌ طور کلی طول دوره درمان با اینویزالاین با براکت ثابت قابل مقایسه است. معمولاً درمان بین 9 تا 18 ماه طول می‌کشد. در جلسه مشاوره اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تری به شما داده می‌شود.

برخی افراد ممکن است چند روز اول درد و ناراحتی خفیفی را تجربه کنند که برای شروع درمان امری کاملاً طبیعی می‌باشد. این ناراحتی بیشتر به صورت احساس فشار در دندان‌ها حس می‌شود و نشان دهنده این است که الاینر کار خود را به درستی انجام می‌دهد و به دندان‌ها نیرو وارد می‌کند. ظرف چند روز ناراحتی برطرف می‌شود.

برای اکثریت موارد اوربایت در بزرگسالان و نوجوانان می‌توان از اینویزالاین استفاده کرد. برای اطمینان یافتن از این موضوع باید با ارتودنتیست صحبت کنید.

تنها ارتودنتیست می‌تواند مشخص کند آیا شرایط لازم برای انجام درمان با اینویزالاین را دارید یا نه.

از آنجایی ‌که با بریج ارتباط محکمی بین دو یا چند دندان برقرار می‌شود، این گروه دندان‌ها مقاومت زیادی در مقابل حرکت نشان می‌دهند و این موضوع درمان را دشوار می‌سازد. ارتودنتیست با معاینه و بررسی شرایط شما مشخص می‌کند آیا با وجود بریج دندان می‌توانید درمان ارتودنسی با الاینر انجام دهید یا نه.

روکش دندان معمولاً اهمیتی در درمان با اینویزالاین ندارد. با این حال گاهی اوقات در طی درمان ارتودنسی با اینویزالاین، مواد کامپوزیت هم رنگ دندان ممکن است به دندان چسبانده شود تا انجام برخی حرکات دندانی میسر شود اما در صورتی که دندان روکش شده باشد، چسبیدن این مواد به روکش دشوارتر از مینای دندان خواهد بود. در چنین مواردی موقعیت روکش دندان باید به دقت ارزیابی شود بنابراین ارتودنتیست با توجه به شرایط شما این موضوع را مشخص می‌کند.

بله. فاصله بین دندان‌ها معمولاً با اینویزالاین به راحتی بسته می‌شود.

افرادی که دچار مشکل مفصل گیجگاهی فکی هستند ممکن است مشکلات زیادی در مفصل فک داشته باشند که برخی از این مشکلات با وجود وسیله ارتودنسی و درمان‌هایی مانند اینویزالاین تشدید می‌شود و برخی دیگر بهبود می‌یابد و یا ممکن است هیچ تغییری ایجاد نشود. برای این که بدانید آیا مشکل مفصل فک تحت تأثیر اینویزالاین قرار خواهد گرفت یا نه، باید تحت معاینه ارتودنتیست قرار بگیرید.

استفاده از ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی پس از پایان درمان ارتودنسی یک مرحله بسیار مهم است درمان است چرا که دندان‌ها را در موقعیت جدید خود ثابت نگه می‌دارد تا زمانی که استخوان کاملاً بازسازی شده و دندان‌ها تثبیت شود. اگر می‌خواهید دندان‌هایتان در جای جدید خود ثابت بمانند و نتایج زحماتتان به هدر نرود باید طبق دستور ارتودنتیست از ریتینر استفاده کنید. در بسیاری از موارد از آخرین الاینری که استفاده کرده ‌اید به عنوان ریتینر موقتی استفاده می‌شود. ممکن است ارتودنتیست ریتینر دائمی برای شما توصیه نماید.

شماری از بیماران اینویزالاین، قبلاً تحت درمان ارتودنسی با براکت قرار داشتند. اینویزالاین معمولاً می‌تواند جا به‌ جایی مجدد دندان‌ها پس از پایان درمان ارتودنسی با براکت را اصلاح نموده و دندان‌ها را به موقعیت مطلوب برساند.

شمار زیادی از بیماران از ترکیبی از درمان‌های براکت و اینویزالاین استفاده کرده ‌اند. در این زمینه باید با ارتودنتیست صحبت کنید تا با توجه به شرایط شما بهترین روش درمانی را مشخص نماید.

اینویزالاین برخلاف براکت معمولی که محدودیت زیادی در رژیم غذایی ایجاد می‌کند، هیچ محدودیتی ایجاد نمی‌کند و هر آنچه قبلاً می‌توانستید بخورید با اینویزالاین نیز می‌توانید چون هنگام خوردن اینویزالاین را در می‌آورید. با این حال باید توجه داشته باشید پس از هر بار غذا خوردن دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان کشید و بلافاصله اینویزالاین را دوباره در دهان بگذارید.

الاینر باید تمام وقت استفاده شود و به جز مواقع خوردن و مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، نباید آن را دربیاورید.

اکثر بیماران بیان می‌دارد اینویزالاین هیچ تأثیری بر صحبت کردن آنها نداشته است. با این حال اینویزالاین نیز همانند براکت معمولی و سایر وسیله ‌های ارتودنسی در ابتدا که در دهان گذاشته می‌شود کمی حس متفاوتی دارد و باید به آن عادت کنید تا راحت صحبت کنید.

در زمانی که الاینر در دهان دارید نباید سیگار بکشید چرا که ممکن است الاینر دچار تغییر رنگ و لکه شود.

جویدن آدامس در شرایطی که الاینر در دهان دارید توصیه نمی‌شود چرا که آدامس و الاینر می‌چسبد.

بهترین راه برای تمیز کردن الاینر، استفاده از مسواک و آب ولرم می‌باشد. می‌توانید از بلورها یا قرصهای شوینده مخصوص نیز استفاده کنید. مهم این است که مصرف هر بار صرف غذا دندان‌های خود را مسواک بزنید، الاینر را تمیز کنید و آن را دوباره در دهان بگذارید.

TOP