/ / دانستنی های دندانپزشکی
شکستن براکت ارتودنسی

هنگامی که براکت ارتودنسی در دهان شما قرار داده می‌شود، دستورالعملی برای مراقبت از آن نیز به شما ارائه می‌شود تا از بروز مشکلاتی مانند شکستن براکت یا درآمدن سیم ارتودنسی جلوگیری شود. با این حال ممکن است به هر دلیل مشکلاتی برای براکت ایجاد شود.

اقدامات لازم در صورت شکستن براکت ارتودنسی

اولین کاری که باید انجام دهید این است که با ارتودنتیست خود تماس بگیرید و شرایط را به او توضیح دهید تا مشخص شود آیا لازم است بلافاصله به او مراجعه کنید و یا می‌توانید تا فرا رسیدن نوبت خود منتظر بمانید. بسته به این که کدام نگین براکت شکسته است، ارتودنتیست مشخص می‌کند باید چه کار کنید. در صورتی که اسلات نگین براکت باز شده باشد ممکن است لازم باشد بلافاصله به ارتودنتیست مراجعه کنید.

عملکرد نگین براکت برای حرکت دادن تدریجی دندان‌ها، متصل نگه داشتن سیم ارتودنسی به دندان است تا به این ترتیب سیم ارتودنسی بتواند دندان‌ها را به سمت مورد نظر بکشاند و نیرویی ملایم و تدریجی به آنها اعمال کند. برای این کار پیوسته بودن اعمال نیرو به دندان‌ها بسیار مهم است. اگر یکی از نگینهای براکت از دندان جدا شده و یا بشکند و به موقع ارتودنتیست مراجعه نکنید، این دندان تحت اعمال نیروی ارتودنسی قرار نمی‌گیرد و حرکت آن متوقف می‌شود.

در صورتی که به دندان نیرو وارد نشود به تدریج به موقعیت پیشین خود باز می‌گردد. این به معنی به هدر رفتن تحمل درد و ناراحتی درمان ارتودنسی می‌باشد چرا که باید دوباره دندان‌هایی که به موقعیت قبلی بازگشته اند حرکت دهید. همچنین زمان بیشتری باید براکت در دهان شما بماند بنابراین طول دوره درمان ارتودنسی افزایش پیدا می‌کند. هر چه پسرفت درمان بیشتر باشد، عواقب آن شدیدتر خواهد بود. از آنجایی که مسلماً نمی‌خواهید طول دوره درمان افزایش پیدا کند بهتر است مراقب براکت خود باشید و در صورتی که مشکلی برای آن پیش آمده است فوراً با ارتودنتیست تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که شکستن براکت امری متداول در درمان ارتودنسی است بنابراین نباید خشمگین یا آشفته شوید. تنها کاری که لازم است انجام دهیم مراجعه به ارتودنتیست و اصلاح مشکل براکت است.