/ / دانستنی های دندانپزشکی

اگر شما قصد انجام اینوزیلاین یا دیگر درمان های ارتودنسی را دارید، مدت زمان درمان، یک عامل مهم در تصمیم گیری است. متاسفانه، مانند اکثر چیزهای خوب در زندگی، شما باید صبور باشد و کارهای ضروری را انجام دهید تا به ایده آل خود دست یابید، اما اینویزیلاین چقدر زمان می برد؟ چندین فاکتور در مدت زمان لازم برای درمان اینوزیلاین اثر می گذارد؛ از جمله نیازهای شخصی بیمار و نظم بیمار در استفاده از الاینرها.

درمان اینوزیلاین چه مدت به طول می انجامد؟

عموماً درمان اینویزیلاین سریع تر از بریس ها به اتمام می رسد. البته به خاطر داشته باشید که این امر تا حدی به این دلیل است که افرادی که تحت درمان اینویزیلاین قرار می گیرند، تنها نامرتبی های خفیف و یا متوسط دارند. هنگامی که می خواهیم مدت زمان درمان را تخمین بزنیم، این زمان واقعاً به شدت مشکل بستگی دارد. در مواردی با کمترین میزان پیچیدگی، درمان تنها 6 ماه به طول می انجامد. موارد پیچیده تر که نیاز به حرکت دندان هایی دارد که لجوجانه به جای خود برمی گردند درمان می تواند تا دو سال نیز طول بکشد.
میانگین مدت زمانی که برای درمان اینویزیلاین در نظر گرفته می شود 12 ماه است. شما باید به تفاوت های چند هفته ی ابتدایی درمان توجه کنید. اگرچه ممکن است در ابتدا نتایج اندکی ظاهر شوند اما شما باید تغییرات قابل توجه را در طول 6 هفته درمان متوجه شوید. هرچند، بسیار مهم است به خاطر داشته باشید که هر بیمار با دیگری متفاوت است. شما ممکن است تغییرات را بسیار زودتر از سایر دوستانتان که از اینویزیلاین استفاده می کنند مشاهده کنید یا ممکن است زمان زیادی طول کشیده است تا متوجه تغییری بشوید.

چرا باید الاینرها را عوض کرد؟

اینویزیلاین برای حرکت دادن تدریجی دندان های شما به موقعیت صحیح طراحی شده است و از مجموعه ای از الاینرهای سفارشی بهره می برد. هر الاینر اینویزیلاین، دندان های شما را به میزان نامحسوسی در یک بازه دو هفته ای حرکت می دهد. دندان ها به وسیله ی ریشه خود به استخوان فک قلاب شده اند. حرکت دادن سریع باعث تحلیل رفتن ریشه دندان می شود و ثبات دندان ها را کاهش می دهد. این کاهش ثبات دندان های شما را واقعاً متحرک تر می کند و خطر حرکت دندان به خارج از جای خود و یا بدتر سست شدن یا کنده شدن و بیرون افتادن از دهان را افزایش می دهد. عوض کردن الاینرها در هر دو هفته زمان کافی برای حرکت آهسته و ایمن را در اختیار دندان های شما می گذارد و دوره درمان را به پایان می رساند تا دندان ها بدون احتمال از دست رفتن به موقعیت ایده آل خود حرکت کنند.

در هر روز چه مدت باید از الاینرها استفاده کنم؟

در بهترین حالت، الاینرها باید به مدت 22 ساعت در روز استفاده شوند. خارج کردن الاینرها در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن دندان ها اشکالی ندارد. اما به غیر از این موارد، شما باید متعهد باشید که دائماً از آنها استفاده کنید. در غیر این صورت، شما درمان خود را به تأخیر خواهید انداخت یا در رسیدن به نتیجه دلخواه خود ناکام می شوید.
هنگامی که برای اولین بار از اینویزیلاین استفاده می کنید، طبیعی است که در فک خود احساس سفتی و ناراحتی بکنید. استفاده از الاینرهای پلاستیکی همچنین ممکن است نوعی احساس غیر طبیعی در دهان شما ایجاد کند، بنابراین ممکن است وسوسه شوید که الاینرها را خارج کنید. این کار را نکنید! به استفاده از الاینرها در طول روز و زمان هایی که متخصص ارتودنسی توصیه کرده است، متعهد باشید. پس از چند روز، درد و ناراحتی فروکش می کند و شما به استفاده از الاینرها کاملاً عادت می کنید.

چند بار باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنم؟

در طول درمان اینویزیلاین، شما باید انتظار این را داشته باشید که هر 4 تا 6 هفته به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. در این چک آپ ها پیشرفت درمان شما بررسی می شود و درمان شما بر اساس برنامه طراحی شده، تایید می شود. در مقایسه با بریس های فلزی، اینویزیلاین عموماً نیازمند مراجعات کمتری است. این امر به این دلیل است که بریس های معمولی به سیم هایی نیاز دارند که در هر بار مراجعه به پزشک باید محکم و تنظیم شوند تا ادامه درمان صورت گیرد. با استفاده از اینویزیلاین، شما به سادگی می توانید پس از دو هفته الاینر جدید را در دهان قرار دهید و نیازی نیست که برای این کار به متخصص مراجعه کنید.