لکه های سفید روی دندان بعد از ارتودنسی: علت و درمان

lakesefid

سیم‌کشی می‌تواند برای کسانی که از اوربایت، آندربایت یا کجی دندان‌ها رنج می‌برند، نتایج شگفت‌انگیزی را به ارمغان بیاورد. بسیاری از افراد ممکن است در مورد زمان زیادی که صاف کردن دندان‌ها می‌طلبد، نگران باشند. این مسئله در برخی موارد می‌تواند مشکل‌ساز باشد. گاهی بسیاری از افراد پس از برداشتن سیم‌کشی، لکه‌های سفیدی را بر روی دندان‌های خود مشاهده می‌کنند. این لکه‌ها به صورت طبیعی درست در محلی که سیم کشی‌ها قرار داشتند یا در حوالی آن محل، ایجاد می‌شوند. این مسئله می‌تواند زیبایی و ظاهر خنده شما را در آینده، تحت تأثیر قرار دهد. شما باید علت به وجود آمدن این لکه‌ها و راه‌های مختلف برطرف کردن آنها را بدانید.

لکه‌های سفید بر روی دندان‌ها

لکه‌های سفید بر روی دندان‌های شما به سادگی قابل تشخیص هستند، زیرا آنها از سایر نواحی مینای دندان روشن‌تر هستند و ممکن است ساختار کاملاً متفاوتی با دندان داشته باشند. این لکه‌های سفید در واقع نقاطی هستند که در آنها مواد معدنی موجود در دندان ساییده شده یا از بین رفته است. این فرایند، دمینرالیزاسیون یا دکلسیفیکاسیون نامیده می‌شود. چیزی که پس از این فرایند باقی می‌ماند، ساختار حفره مانندی است که از بقیه دندان سفیدتر است. برخی از این نواحی ممکن است واقعاً مانند حفره یا به حالت دندانه‌دار به نظر برسند. این لکه‌ها در صورت عدم درمان تخصصی، معمولاً دائمی هستند هرچند ممکن است در گذر زمان اندکی محو شوند.

علل

لکه سفید روی دندان‌ پس از برداشتن سیم‌کشی‌، معمولاً به دلیل ایجاد پلاک‌های دندانی است. پلاک‌های دندانی زمانی شکل می‌گیرند که باکتری‌ها بر روی سطح دندان تجمع می‌کنند. سیم‌کشی‌های شما با ایجاد نواحی جدید برای تجمع باکتری‌ها، می‌توانند به ایجاد پلاک کمک کنند. باکتری‌ها باعث می‌شوند لایه‌ای از پلاک بر روی دندان شکل بگیرد. این لایه سرانجام، شروع به شکستن و زدودن مواد معدنی دندان می‌کند که برای سالم ماندن دندان‌ها ضروری هستند. اگر این لکه‌های سفید درمان نشوند، می‌توانند تبدیل به پوسیدگی شوند. گاهی عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا بر روی دندان‌های شما در اطراف سیم‌کشی‌ها تجمع کنند.

درمان

اگر شما برای درمان این لکه‌ها، هیچ کاری انجام ندهید، ممکن است این لکه‌ها به صورت دائمی بر روی دندان‌های شما قابل مشاهده باشد. خوشبختانه امروزه درمان‌های بسیاری برای کاهش دادن یا از بین بردن این لکه‌ها وجود دارد. شما باید در مورد برخی از رایج‌ترین روش‌های درمانی برای پاکسازی این لکه‌ها پس از برداشتن سیم‌کشی‌ها، اطلاع داشته باشید.

رعایت بهداشت دهان و دندان

یک راه آسان برای برطرف کردن این مشکل، رعایت بهداشت دهان و دندان است. به این ترتیب باید دو یا سه بار در روز مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. این کار از دو راه می‌تواند مفید باشد. اول آنکه عمل مسواک زدن به طبیعی شدن ظاهر دندان شما کمک می‌کند و لکه‌های سفید شروع به محو شدن می‌کنند. راه دوم آن است که هرگونه باکتری که می‌توانند به راحتی به نواحی دمینرالیزه شده بروند و باعث آسیب بیشتر شوند را از بین می‌برد. استفاده از نخ دندان به دلیل آنکه باکتری‌ها را از دندان ها دور می‌کند، حائز اهمیت است.

رمینرالیزاسیون

رمینرالیزاسیون می‌تواند به صورت طبیعی یا اینکه با خمیر دندان‌ها و ژل‌های حاوی فلوراید که بدون نسخه پزشک در دسترس هستند، اتفاق بیفتد. لکه‌های سفید می‌توانند با استفاده از فلوراید و عوامل مینرالیزه کننده در مطب دندانپزشک به صورت تخصصی برطرف شوند. این فرایند میکروابریژن نامیده می‌شود که به ترمیم نواحی آسیب دیده در زیر سطح دندان‌ها کمک می‌کند و می‌تواند مفید باشد.

۵/۵ - (۵ امتیاز)
ارتودنسی چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *