مسواک1

یک مسواک ارتودنسی مسواکی است مخصوص افرادی که از تجهیزات ارتودنسی مانند بریس‌ها استفاده می‌کنند. تجهیزات دندانپزشکی دائمی می‌توانند مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان را دشوارتر کنند. مسواک‌های ارتودنسی سفارشی و همچنین سایر محصولات ممکن است به بیماران کمک کنند که دندان‌ها و لثه‌های خود را حین درمان ارتودنسی به درستی مراقبت کنند. یک متخصص ارتودنسی می‌تواند مسواک مخصوص ارتودنسی را پس از جایگذاری تجهیزات ارتودنسی پیشنهاد کند و همچنین بیماران می‌توانند از بین گزینه‌های مختلف یکی از آن‌ها را پس از بررسی انتخاب کنند.

مزایای مسواک ارتودنسی

یک مشکل تجهیزات ارتودنسی این است که آن‌ها قادر به ایجاد شکاف‌هایی هستند که مواد غذایی ممکن است بین آن‌ها گیر کرده و باقی بمانند. این نوع شکاف‌ها ممکن است منجر به گسترش رشد باکتری، پلاک دندان و سایر مشکلات دندانی گردند. مسواک‌های ارتودنسی جهت تمیز کردن دقیق اطراف تجهیزات ارتودنسی، بدون ایجاد آسیب به این تجهیزات و به منظور رهایی از مشکلات احتمالی طراحی و ساخته شده‌اند. استفاده از مسواک‌های ارتودنسی می‌تواند دندان‌های بیمار را سالم‌تر نگه دارد و خطر تغییر رنگ را کاهش دهد.

از چه نوع مسواک ارتودنسی باید استفاده کنیم؟

با پیشرفت تکنولوژی، هم اکنون طیف وسیعی از مسواک‌های مختلف در بازار وجود دارند؛ این تنوع باعث می‌شود که حتی انتخاب بهترین مسواک مناسب برای شما دشوار باشد. به طور کلی دندانپزشک انواعی از مسواک ارتودنسی را توصیه می‌کند که سر کوچک و برس‌های نرم داشته باشد. مسواک‌های ارتودنسی با سرهای کوچک اجازه می‌دهند که بهتر به دندان‌های عقب دسترسی داشته باشید، به خصوص در مواردی که بیماران قادر به باز کردن دهان خود بیش از حد نباشند. مسواک‌هایی که سر بزرگ دارند یا مسواک‌های معمولی بزرگسالان به راحتی قادر به تمیز کردن نقاطی مانند دندان‌های عقبی نیستند. مسواک‌هایی با سر کوچک به علت فضای بیشتری که ایجاد می‌کنند، امکان کنترل بهتری را فراهم می‌آورند و بنابراین قادر به از بین بردن آسان‌تر پلاک هستند. مسواک‌های ارتودنسی با سر کوچک همچنین می‌توانند به راحتی برای تمیز کردن سطوح پشتی دندان‌های جلو خم شوند و در نتیجه بسیار آسان‌تر از مسواک‌هایی با سر بزرگ این عمل را انجام می‌دهند. بعضی از بیماران ترجیح می‌دهند که دو مسواک جداگانه داشته باشند، یکی در امدازهٔ بزرگسالان که می‌تواند برای تمیز کردن کلی دندان‌ها استفاده شود و مسواکی دیگر در سایز کوچک که از آن برای تمیز کردن سطوحی که چندان در دسترس نیستند استفاده می‌شود. مسواک‌های ارتودنسی با برس نرم از دسته مسواک‌های انتخابی و مطلوب برای تمیز کردن بریس‌ها هستند زیرا روی دندان انعطاف پذیرتر و نرم‌تر می‌باشند. مسواک‌هایی با برس های متوسط یا سخت هنگامی که به طور نامناسب استفاده می‌شوند می‌توانند باعث سایش و از دست رفتن مینای دندان شوند. برای بیمارانی که با نگه داشتن مسواک هنگام مسواک زدن دندان‌ها مشکل دارند، یک مسواک با دستهٔ بزرگ می‌تواند برای بهبود کنترل و از بین بردن بهتر پلاک استفاده شود. برخی مسواک‌ها دارای برس‌هایی با زاویه هستند که می‌توان از آن‌ها برای تمیز کردن بهتر نواحی دور از دسترس مانند فضای بین دندان‌ها استفاده کرد.

مسواک‌های ارتودنسی اینتردنتال برای مراقبت‌های ارتودنسی بریس‌ها

مسواک2

مسواک‌های ارتودنسی اینتردنتال بهترین مسواک برای تمیز کردن دندان‌ها در هنگام داشتن بریس همراه با مسواک‌های معمولی هستند. مسواک‌های ارتودنسی اینتردنتال معمولاً برای بیمارانی که دارای بریس‌های ارتودنسی هستند توصیه می‌شود تا بعد از هر وعده، دندان‌های خود را جهت از بین بردن پلاک و باقی مانده‌های مواد غذایی در اطراف تجهیزات به خوبی تمیز کنند. برای بسیاری از افراد ممکن است تمیز کردن دندان‌ها با استفاده از مسواک در اندازه معمول و همراه نخ دندان مشکل باشد؛ تمیز کردن دندان‌ها و از بین بردن مواد غذایی یا پلاک‌های باقی مانده بین دندان‌ها در نواحی که به عنوان مناطق اینترپروکسیمال شناخته می‌شوند، بسیار مشکل است. در این حالت، مسواک‌های ارتودنسی اینتردنتال کارآمد هستند. مسواک‌های ارتودنسی اینتردنتال برس‌های کوچکی هستند که مانند یک برس شستشو دهندهٔ بطری با نوک کوچک می‌باشند و به شما اجازه می‌دهند تا آن را بین براکت‌های پشت سیم کشی و همچنین شکاف‌های کوچک بین دندان‌ها برای از بین بردن پلاک قرار دهید. اندازه کوچک این نوع مسواک باعث می‌شود تا بیماران به راحتی آن را در کیف دستی یا جیب‌های خود حمل کنند. این ویژگی مسواک‌های ارتودنسی اینتردنتال باعث می‌شود بیمار قادر به تمیز کردن دندان‌های خود پس از هر وعده غذایی باشد.

هر چند وقت یک بار باید مسواک خود را تعویض کنید؟

به بیماران توصیه می‌شود که مسواک خود را هر سه تا چهار ماه یا زمانی که برس‌ها از بین می‌رود، تعویض کنند. بیمارانی که دارای بریس‌های ارتودنسی هستند، به طور کلی متوجه خواهند شد که برس‌های مسواک‌هایشان سریع‌تر از بین می‌روند. از بین رفتن سریع برس‌ها طبیعی است زیرا تجهیزات ارتودنسی سخت‌تر هستند و دارای شکاف‌هایی می‌باشند که موجب فرسایش بیش از حد برس‌ها در اثر کار کردن زیاد می‌شوند. گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد که مسواک‌های ارتودنسی هر دو تا سه ماه یک بار تعویض شوند.