مشکلات حین استفاده از بریس‌های ارتودنسی و عوارض آن

33

برخی مواقع افراد با مشکلات خاص در هنگام استفاده از بریس‌های ارتودنسی مواجه می‌شوند. این شرایط مسئله ای کاملاً عادی و معمول می‌باشد. به هر حال، در اکثر مواقع این مشکلات در نتیجه غذاهایی که مصرف آنها برای بیمار منع شده، ایجاد می‌شوند. علاوه بر این، در طول درمان ارتودنسی، بعضی افراد ممکن است با مشکلات مختلف مواجه شوند که بسیاری از این مشکلات کاملاً قابل اجتناب می‌باشند.

دکتر قریشی، متخصص ارتودنسی، معتقد است که با وجود عادی بودن ایجاد مشکلات متعدد برای بیمار در هنگام استفاده از بریس‌ها، در مجموع درمان ارتودنسی را می‌توان با اتخاذ اقدامات احتیاطی به صورت کامل، بدون مشکل سپری کرد. در واقع اکثر مشکلات مشاهده شده در بین افراد در طول درمان ارتودنسی با اجتناب از مصرف مواد غذایی که باعث وارد شدن آسیب به دندان‌ها و بریس‌ها می‌شوند، قابل پیشگیری هستند.

علاوه بر این معمولاً به بیماران توصیه می‌شود با مراقبت مناسب از وضعیت دهان و دندان خود با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در طول روز، از خدمات حرفه‌ای تمیز کردن دندان‌ها نیز در طول دوره درمان ارتودنسی استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه مراقبت از بریس‌ها و پیشگیری از عوارض عادی مربوط به استفاده آنها، با شماره تلفن‌ها ۲۲۰۷۳۷۸۵-۰۲۱ و ۲۲۰۶۸۶۴۶-۰۲۱ تماس گرفته و برای جلسه مشاوره هماهنگی لازم را انجام دهید.

مشکلات احتمالی بریس‌ها و رفع آن‌ها

بریس ها، باندها و سیم‌ها گاهی اوقات دچار شکستگی شده یا می‌افتند. معمولاً این شرایط به خاطر جویدن غذاهای سفت یا چسبنده در افراد مشاهده می‌شود. در اکثر مواقع، یکی از قطعات ابزارهای ارتودنسی در دهان سست می‌شود. به هر حال این شرایط می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی برای فرد شود. در ادامه برخی مشکلات معمول در هنگام استفاده از بریس های ارتودنسی توضیح داده شده‌اند.

شل شدن براکت‌ها

تعداد زیادی از افراد به خاطر سست شدن براکت‌های خود در طول دوره درمان به مطب دندان پزشکی مراجعه می‌کنند. براکت‌ها با استفاده از یک رزین کامپوزیت مخصوص بر روی دندان‌ها محکم می‌شوند. هنگامی که فرد مواد غذایی دارای پوسته سخت مثل آجیل مصرف می‌کند، براکت‌ها ممکن است شل شده یا بیفتند. این شرایط می‌تواند ناراحتی شدید برای بافت اطراف براکت در دهان ایجاد کند. به همین خاطر به افرادی که با این مشکل روبرو می‌شوند پیشنهاد می‌شود از موم مخصوص در اطراف و گوشه‌های براکت تا هنگام ملاقات با پزشک معالج استفاده کنند. به این ترتیب بیمار می‌تواند از ناراحتی احتمالی جلوگیری کند.

شکستن سیم ارتودنسی

این شرایط بیشتر از سایر مشکلات در بین افراد در هنگام استفاده از بریس‌های ارتودنسی مشاهده می‌شود. در حقیقت با مصرف مواد غذایی سفت، ممکن است سیم‌های ارتودنسی شل شده یا قطع شوند. در هنگام ایجاد این شرایط، همواره احتمال دارد سیم به داخل گونه یا سایر بافت‌های دهان فرو برود و باعث ایجاد ناراحتی شدید برای فرد بیمار شود.

34

با وجود وسوسه انگیز بودن این شرایط، همواره به بیمار توصیه می‌شود از قطع کردن سیم ارتودنسی دچار مشکل یا خارج کردن آن از دهان خود، خودداری کند. در واقع هنگام مواجه شدن با این شرایط لازم است با متخصص ارتودنسی جهت ترمیم یا جایگزینی سیم ارتودنسی ملاقات شود. به این ترتیب احتمال ایجاد سایر عوارض برای بیمار در سطح حداقل خواهد بود.

شکستن باندهای لاستیکی

شکستن و قطع شدن باندهای لاستیکی یک مشکل ساده در طول درمان ارتودنسی است. در این شرایط می‌توان با مطب دندان پزشک تماس گرفته و برای جایگزین کردن باندهای لاستیکی وقت ملاقات گرفت. ترمیم این مشکل به سادگی و سهولت برای فرد امکان پذیر است، اما لازم است انجام آن به سرعت و قبل از وارد شدن آسیب به سیم‌ها یا براکت‌های ارتودنسی صورت گیرد.

شل شدن باندها و جدا کننده‌ها

باندها و جداکننده‌ها به ایجاد فضای مورد نیاز برای دندان‌ها جهت حرکت آنها به سمت موقعیت صحیح کمک می‌کنند. به هر حال، با گذشت زمان ممکن است به خاطر غذا خوردن این ابزارها در دهان شل شوند. در این شرایط فقط متخصص ارتودنسی می‌تواند این ابزارها را در دهان محکم کرده یا آنها را به صورت کامل تعویض نماید.

36

مشکلات احتمالی دهان و دندان و رفع آن‌ها

وارد شدن آسیب به دندان‌ها و زخم شدن بافت دهان

معمولاً هنگامی که فرد برای اولین بار از بریس استفاده می‌کند یا زمانی که دندان‌ها حرکت تدریجی خود را به سمت موقعیت جدید شروع می‌نمایند، وارد شدن آسیب به دندان‌ها، زخم شدن بافت دهان یا درد در ناحیه دهان مسئله ای عادی است. به هر حال این شرایط نسبتاً به سرعت بر طرف می‌شود و بیمار می‌تواند در صورت لزوم از غذاهای نرم و داروهای مسکن غیر آسپیرین برای کاهش ناراحتی خود استفاده کند.

بیماری لثه

افرادی که از بریس های ارتودنسی استفاده می‌کنند، بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های لثه قرار دارند. این شرایط معمولاً در نتیجه تجمع باکتری در خط لثه ایجاد می‌شود. در صورتی که این مشکل درمان نشده به حال خود رها شود، با گذشت زمان تشدید شده و باعث عقب‌رفتگی خط لثه و تشکیل حفره بین دندان و لثه می‌شود. علاوه بر این، بیماری‌های لثه می‌تواند در مراحل پیشرفته وارد شدن آسیب به استخوان‌ها و بافت‌های نگهدارنده دندان را به همراه داشته باشند. به همین خاطر لازم است افرادی که از بریس های ارتودنسی استفاده می‌کنند، از خطر بالاتر ابتلا به بیماری‌های لثه به خاطر دشوار بودن تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها آگاه باشند و از وضعیت دهان و دندان‌های خود به بهترین شکل ممکن مراقبت کنند. متخصصان ارتودنسی و همکاران آنها می‌توانند به شما نحوه تمیز کردن مناسب دندان‌ها به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های لثه را توضیح دهند.

پوسیدگی دندان

مشابه شرایطی که باعث ابتلا به بیماری‌های لثه می‌شود، دشوار بودن تمیز کردن دندان‌ها در هنگام استفاده از بریس های ارتودنسی باعث می‌شود ریسک ابتلای فرد به پوسیدگی دندان بطور مشخص افزایش پیدا کند. در حقیقت براکت های فلزی و سیم‌های قرار گرفته بر روی دندان‌ها باعث می‌شود فضای مناسب برای گیر افتادن مواد غذایی، باکتری، و پلاک بر روی دندان‌ها ایجاد شود.

امروزه به افراد بیمار توصیه می‌شود از ابزارهای خاص برای مسواک زدن نواحی اطراف براکت‌ها استفاده کرده و زمان بیشتری را به تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌های خود اختصاص دهند. تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها به صورت منظم، یکی دیگر از روش‌های قابل استفاده برای پیشگیری از پوسیدگی دندان می‌باشد.

لک شدن دندان‌ها

یکی از رایج‌ترین عوارض استفاده از بریس‌ها مربوط به لک شدن دندان‌ها می‌باشد. با مصرف غذا و نوشیدنی، ذرات مواد غذایی ممکن است در اطراف براکت‌ها گیر افتاده و در صورت خارج نشدن به موقع، همواره امکان تشکیل لک بر روی دندان‌ها وجود دارد. علاوه بر این، با توجه به دشوار بودن تمیز کردن دندان‌ها در هنگام استفاده از بریس‌های ارتودنسی، بسیاری از افراد دوره درمان ارتودنسی را با ایجاد لکه‌های سفید در محل قرار گرفتن براکت بر روی دندان و ظاهر زرد رنگ و تیره سایر بخش‌های دندان تمام می‌کنند. این مشکل را می‌توان بطور خاص در بین کودکان مشاهده کرد، زیرا برای کودکان تمیز کردن دندان‌ها و بریس ها و مراقبت از بهداشت دهان و دندان دشوارتر از افراد بزرگسال می‌باشد. به هر حال معمولاً به افراد بزرگسال توصیه می‌شود از روش‌های سفید کردن دندان‌ها پس از خاتمه درمان ارتودنسی استفاده کنند تا به این ترتیب لکه‌های ایجاد شده در طول درمان بر روی دندان‌های آنها پاک شوند.

35

بوی بد دهان

بوی بدن دهان نشان‌دهنده مشکلی است که معمولاً افراد سعی می‌کنند با آن مقابله کنند. این شرایط معمولاً در نتیجه مصرف غذا به همراه ایجاد عفونت در دهان یا عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌شود. به این ترتیب علاوه بر توصیه افراد به عدم مصرف سیر در مواد غذایی، معمولاً لازم است دندان‌های فرد چندین بار در طول یک سال به صورت حرفه‌ای تمیز شود تا به این ترتیب پلاک‌ها و باکتری‌هایی که می‌توانند علت ایجاد بوی بد دهان باشند، در دهان پاک شوند. افرادی که از بریس یا سایر ابزارهای دهانی در درمان ارتودنسی استفاده می‌کنند، لازم است این ابزارها را بطور کامل تمیز کنند، زیرا این ابزارها یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان می‌باشند.

کانی‌زدایی

امروزه امکان کمک به بیماران برای اجتناب از عوارض عادی مربوط به استفاده از بریس‌ها و کانی زدایی یا از بین رفتن مینای دندان در نتیجه درمان ارتودنسی، وجود دارد. این شرایط معمولاً به خاطر حمله اسیدی به دندان‌ها اتفاق می‌افتد. به این ترتیب افرادی که دچار مشکل رفلکس اسیدی معده هستند یا مواد غذایی حاوی سطح بالای اسید را مصرف می‌کنند، در معرض بالاترین ریسک کانی زدایی و از بین رفتن مینای دندان قرار خواهند داشت. هنگامی که این فرآیند شروع شود، لکه‌های سفید (شبیه جراحت) مشابه آنچه پس از استفاده براکت ها بر روی دندان‌ها مشاهده می‌شود، بر روی دندان‌ها ایجاد می‌گردد. این شرایط همچنین می‌تواند حساسیت شدید دندان‌ها را به واسطه از بین رفتن مینای دندان به همراه داشته باشد. به این ترتیب هر دوی عاج دندان و انتهای اعصاب در ناحیه پالپ در معرض حمله باکتری‌ها قرار خواهند گرفت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *