نقش چانه بند ارتودنسی یا chin cup در درمان جلو بودن فک پایین

گفته می‌شود که شیوع مال اکلوژن‌های کلاس سه (III) از حدود ۵٪ در قفقاز تا ۲۳٪ در جمعیت‌های آسیایی متفاوت است. چانه‌ بند، ماسک صورت، منقبض کننده فک بالای متصل به چانه‌ بند و دستگاه تنظیم کننده فانکشنال فرانکل سه (Frankel III)، همگی برای اصلاح مال ‌اکولوژن کلاس سه (III) مورد استفاده قرار گرفته‌‌اند و مطالعات نتایج متناقضی در رابطه با عواقب و نتایج حاصل از درمان با چانه‌بند ارائه کرده‌اند. تأثیر استفاده از تجهیزات چانه‌ بند بر روی اختلالات مفصل گیجگاهی فک (تمپوروماندیبولار) (TMD) یکی از زمینه‌های مورد بحث است. هدف از این مطالعه، ارزیابی شواهد موجود برای تأثیر چانه‌بند درمانی بر روی اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) در مورد سازگاری مورفولوژیکی و پیدایش اختلالات مفصل گیجگاهی فک است.

چانه‌ بند ارتودنسی چیست؟

چانه‌ بند ارتودنسی زمانی استفاده می‌شود که بیماران اختلالاتی چون رشد بیش از حد فک پایین و یا نقص در رشد فک بالا داشته باشند و هدف شما از ارتودنسی ردیف کردن فک‌ها می‌باشد. چانه‌ بند درمانی به طور معمول به بیماران کم سن و سال‌تر با هدف محدود کردن رشد فک پایین یا هدایت مجدد به سمت رشد طبیعی در یک جهت مطلوب، توصیه می‌شود. اگر چه بسیاری از متخصصان ارتودنسی برای درمان بیماران مبتلا به اختلال آندربایت (یا ترکیبی از رشد بیش از حد فک پایین و یا کمبود رشد فک بالا) به جای این روش که در سال‌های گذشته محبوب بوده است، به ریورس پول فیس ماسک تراپی روی آورده‌اند. اگر فرزند شما یکی از کاندیدهای چانه‌ بند درمانی است، مطمئن شوید که از متخصص ارتودنسی خود درباره تعهد زمانی و الزامات همکاری برای این تجهیزات بپرسید.

چانه‌ بند ارتودنسی چگونه قرار داده می‌شود؟

یک chin cup در ارتودنسی یک وسیله خارج دهانی است. این وسیله برای انجام تغییرات ارتوپدی (اسکلتی) مربوط به فک بالا و پایین استفاده می‌شود. بیماران جوان که فک پایین بزرگتر از اندازه طبیعی دارند معمولا یک اختلال آندربایت و احتمالا پهره‌ای کمی مقعر دارند. هنگامی که فک پایین‌تر بسیار سریع‌تر از فک بالا در حال رشد باشد، یک وسیله ارتوپدیک مانند چانه‌ بند برای کمک به کاهش میزان رشد آن استفاده می‌شود. این وسیله دارای یک چانه‌ بند است که برای کودکی در حدود سن ۷ تا ۹ ساله ساخته شده است. سپس این چانه‌ بند به تسمه‌هایی متصل می‌شود که بالا می‌آیند و روی فرق سر قرار می‌گیرند. بین تسمه‌های روی فرق سر و متصل به چانه‌ بند، فنر‌های الاستیک یا فلزی قرار دارند که یک نیروی کششی به هر دو جهت بالا و عقب به چانه‌ بند وارد می‌کنند. این نیروی مورد استفاده معمولا بین ۱۵۰-۴۰۰ گرم در هر طرف است. نشان داده شده است که این نیرو (در هر دو جهت بالا و عقب) رشد فک پایین را محدود می‌کند. هم‌زمان با محدود شدن رشد فک پایین، امکان رشد طبیعی و رسیدن به فک پایین، برای فک بالا فراهم می‌شود و بنابراین اصلاح اختلاف بین فک بالا و پایین اتفاق می‌افتد. مقدار نیروی مورد استفاده باید برای هر بیمار یکسان باشد. نیرو باید احساس فشار و تنگی برای بیمار به وجود آورد و ممکن است ناراحتی ناخوشایندی ایجاد کند، اما نباید درد ایجاد کند.

چطور بدانم که آیا درمان ارتودنسی چانه‌ بند برای کودک من موفقیت ‌آمیز بوده است؟

پس از درمان با استفاده از چین کاپ در ارتودنسی باید بین فک بالا و پایین رابطه‌ای طبیعی برقرار باشد. باید هر دو مورد مشخصات صورت و روابط بین دندان‌های بالا و پایین بهبود یابد. این نتایج به طور معمول پایدار خواهند بود و تا پایان عمر دوام دارند. هر گونه رشد باقیمانده فک معمولا تعادل حاصل شده از درمان چانه‌ بند ارتودنسی را حفظ می‌کند. با این وجود، اگر فک پایین بعد از آن به طور غیر طبیعی رشد کند، ممکن است نتایج ناپایدار شوند و اختلاف بین فک بالا و پایین دوباره ظاهر شود. این اتفاق نادر است اما می‌تواند رخ دهد. در مردان، رشد اسکلتی گاهی اوقات ممکن است تا ۱۹ یا ۲۰ سالگی ادامه یابد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارتودنسی چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *