نکات بهداشتی برای تمیز نگه داشتن پلاک نامرئی و تمیز کردن اینویزیلاین

هنگامی که دندانپزشک به بیمار توصیه می‌کند که از بریس استفاده کند، شما تمایل دارید که از الاینرهای اینویزیلاین استفاده کنید زیرا این نوع از تجهیزات ارتودنسی شفاف هستند و بنابراین چندان قابل مشاهده نیستند، همچنین جایگذاری و در آوردن آن‌ها نیز راحت‌تر است. به نظر می‌رسد که استفاده از ارتودنسی نامرئی گزینه‌ی درمانی بهتری نسبت به ارتودنسی‌های معمول با براکت فلزی با آن همه فلز و سیم است. اما اکنون که شما دارای ارتودنسی نامرئی هستید، ممکن است نگران نحوه پاک کردن الاینرهای اینویزیلاین خود باشید. همان طور که مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای سلامت دندان و لثه در حالت معمول ضروری است، تمیز کردن مناسب و کامل الاینرهای اینویزیلاین نیز برای بهداشت دهان و دندان در هنگام درمان ارتودنسی مهم است. با این حال نگران نباشید، با داشتن دانش درست می‌توانید الاینرهای نامرئی خود را همانند روز اول تمیز نگه دارید. شما می‌توانید با پیروی از نکات و دستورالعمل‌های زیر از تغییر رنگ، بو و تجمع باکتری در الاینرهای اینویزیلاین خود جلوگیری نمایید.

نحوه تمیز کردن الاینرهای اینویزیلاین

  • هر روز صبح الاینرهای اینویزیلاین خود را بیرون بیاورید و دندان‌ها و الاینرها را به طور کامل تمیز کنید. در هنگام خواب تعداد زیادی از باکتری‌ها روی الاینرهای شما تجمع می‌یابند، بنابراین مهم است که روز خود را با تمیز کردن دندان‌ها و الاینرها شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که هر شب نیز این کار را انجام می‌دهید.
  • هنگام برداشتن الاینرهای اینویزیلاین، آن‌ها را همیشه شستشو دهید. برای جلوگیری از تجمع بزاق و پلاک خشک روی آن، مطمئن شوید که الاینرهای خود را هر بار که از دهان بیرون می‌آورید تمیز کنید. شما باید از ایجاد یک محیط مناسب برای رشد باکتری جلوگیری نمایید. همچنین می‌توانید از یک صابون ضد باکتری برای تمیز کردن و شستن الاینرهای اینویزیلاین خود استفاده کنید. تمیز کردن الاینرها با استفاده از یک مسواک با برس های نرم نیز می‌تواند به از بین بردن مقداری از پلاک کمک کند. حتی زمانی که شما خارج از خانه هستید و راحتی و آسایش خانه خود را ندارید، باید به دقت از الاینرهای خود مراقبت کنید.
  • هر روز الاینرهای خود را درون محلول شستشو قرار دهید. بهترین راه برای اطمینان از این که الاینرهای اینویزیلاین خود را به خوبی تمیز نگه داشته‌اید، این است که آن‌ها را در یک تمیزکننده دندان مصنوعی یا محلول حاوی کریستال‌های مخصوص تمیز کردن این نوع از الاینرها قرار دهید. بعد از قرار دادن الاینرهای اینویزیلاین در محلول شستشو، از مسواک دیگری (به غیر از مسواک مخصوص دندان‌ها) برای مسواک زدن و از بین بردن هر نوع پلاک یا ذرات غذایی استفاده کنید و سپس الاینرها را قبل از قرار دادن در دهان خود بشویید.
  • همیشه پیش از قرار دادن مجدد الاینرهای اینویزیلاین، دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. اگر در زمانی که ذرات مواد غذایی هنوز هم درالاینرها وجود دارد، آن‌ها را داخل دهان قرار دهید، مواد غذایی وارد حفره‌های دندان‌ها خواهد شد و مشکلات متعدد دیگری را ایجاد خواهد کرد.
  • هنگامی که از الاینرهای اینویزیلاین استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را در فضای آزاد و در معرض هوا رها نکنید. قرار دادن الاینرهای نامرئی در معرض هوا می‌تواند منجر به تجمع بیشتر باکتری شود، در عین حال باعث می‌شود که شما آن‌ها را گم کنید. جعبه مخصوص نگهداری الاینرهای اینویزیلاین را همیشه همراه خود داشته باشید تا از وقوع هر گونه مشکل مشابه جلوگیری کنید. اگر به صورت اتفاقی الاینرهای نامرئی را در فضای آزاد گذاشتید، حتماً پیش از استفاده مجدد ابتدا آن‌ها رابشوئید، در محلول قرار دهید و سپس دوباره آن‌ها را بشوئید.
  • در هنگام داشتن الاینرهای اینویزیلاین در داخل دهان از خوردن یا آشامیدن پرهیز کنید. در این گونه مواقع تنها می‌توانید آب بنوشید. الاینرهای نامرئی برای جویدن ساخته نشده‌اند، بنابراین چنان چه به صورت مداوم در هنگام خوردن از آن‌ها استفاده کنید، دچار آسیب می‌شوند. همچنین خوردن با الاینرهای اینویزیلاین باعث می‌شود که ذرات مواد غذایی آسان‌تر بین دندان‌هایتان گیر کند. غذا و نوشیدنی‌ها می‌توانند موجب ایجاد لک روی الاینرهای نامرئی گردند. پیش از خوردن غذا و نوشیدنی‌های دیگر به غیر از آب، در آوردن الاینرهای اینویزیلاین خود را فراموش نکنید.
امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.