هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی میتواند تحت تاثیر عوامل مختلفی باشد در این مقاله در مورد مواردی که تاثیر بر روی هزینه های ارتودنسی میگذارند اشاره میکنیم :

عوامل تاثیر گذار در هزینه درمان ارتودنسی

تاثیر نوع درمان در هزینه ارتودنسی

درمان ارتودنسی میتواند به صورت ثابت یا متحرک باشد . درمان های متحرک جهت هدایت رشد یا حرکات دندانی جزئی و گسترش عرضی فک بالا در کودکان استفاده میشود ؛ بر عکس درمان های ثابت جهت حرکت دندان ها مورد استفاده استفاده قرار میگیرد این درمان معمولا زمانی که همه دندان های دائمی رویش کرده اند یا نزدیک به رویش میباشند مورد استفاده قرار میگیرد ؛ درمان های متحرک هم میتوانند به صورت یک فک یا دو فک انجام شوند ، در ضمن پلاک های متحرک دو فک که جهت هدایت رشد مورد استفاده قرار میگیرند هم در این گروه جای میگیرند و پلاک فانکشان نامیده میشوند.

درمان های ارتودنسی ثابت هزینه بیشتری از پلاک های متحرک ارتودنسی دارند . معمولا هزینه های پلاک های متحرک یک دوم تا دوسوم درمان های ثابت هستند.

تاثیر سن بیمار در هزینه ارتودنسی

سن عامل مهمی در تخمین میزان هزینه های ارتودنسی میباشد ، درمان های متحرک و درمان با پلاک های فانکشتان راحت تر بوده و درمان در زمان کوتاهتری تمام میشود ، درمان های ارتودنسی ثابت هم در زمانی که فرد در مرحله نوجوانی قرار دارد راحت تر از درمان ارتودنسی در بزرگسالی میباشد حرکت دندانی در بزرگسالان کند تر است و از این لحاظ قیمت این نوع درمان در سنین بالا قیمت بالاتری نسبت به ارتودنسی ثابت در کودکان یا دوره نوجوانی دارد.

مشکلات لثه ای عامل دیگری میباشد که میتواند باعث مشکل شدن درمان ارتودنسی در بزرگسالان میشود.

کشیدن یا نکشیدن دندان

درمان هایی که بدون کشیدن انجام میشوند معمولا از لحاظ زمانی کوتاهتر هستند و کشیدن دندان معمولا باعث طولانی شدن درمان ارتودنسی مخصوصا در بزرگسالان میشود و لذا درمان های کشیدن در بزرگسالان هزینه بالاتری خواهد داشت.

نوع درمان ارتودنسی ثابت یا استفاده از پلاک های نامرئی ارتودنسی

درمان ارتودنسی ثابت میتواند با براکت های فلزی ، سرامیکی ، سیستم دیمون ( براکت های سلف لیگیت ) یا براکت از پشت دندان انجام شود . در عین حال امکان براکت های شفاف یا سرامیکی هزینه بالاتری از براکت های فلزی دارند البته انواع مختلفی از براکت های سرامیکی در بازار وجود دارند و هزینه این براکت ها 2 تا 10 برابر هزینه براکت های فلزی بوده و باعث افزایش 30 % الی 50 % هزینه درمانی میشوند.

به عنوان مثال در صورتیکه هزینه درمان ارتودنسی ثابت 5/6 میلیون باشد استفاده از براکت های سرامیکی باعث میشود هزینه های درمانی به حدود 5/9 تا 10 میلیون افزایش یابد.

در مواردی میتوان از سیم های سفید درون شیار این براکت ها استفاده کرد که خود باعث افزایش هزینه درمان میشود ؛ البته استفاده از برکت های سرامیکی باعث افزایش طول درمان هم میشوند.

روش دیگر استفاده از براکت های دیمون میباشد در این روش از برکتهایی با در پوش فلزی استفاده میشود در صورت استفاده از براکت های دیمون بر اساس جنس فلزی یا سرامیکی هزینه درمان بین 2 تا 4 میلیون افزایش خواهد داشت ، هزینه این روش درمانی در کل 60 ^ تا 80 % بالاتر از درمان ارتودنسی معمولی است.

البته براکت های دیگری هم مانند دیمون وجود دارند که در گروه سلف لیگیت قرار میگیرند ولی قیمت براکت های دیمون از سایر براکت ها بیشتر است.

روش دیگر استفاده از دستگاههای ثابت با براکت های از پشت دندان نیباشد (سیم لینگوال) این سیم جهت درمان بیماران نیاز به لابراتوار مجهز و براکت های آماده شده برای هر بیمار دارد که به شدت هزینه ها را افزایش میدهد.

با توجه به هزینه بالا و حدود 20 میلیون تومانی و با وجود پلاک های شفاف (نامرئی) ارتودنسی امروزه کمتر از این روش استفاده میشود.

در پایان روش درمانی با پلاک های نامرئی یا شفاف است به اصطلاح سیم invisalign که در 70 % بیماران قابل استفاده است . هزینه های درمانی با توجه به فرستادن پلاک ها و ساخت در خارج از کشور 2 تا 5/2 برابر درمان ارتودنسی معمولی میباشد.

هزینه درمان ارتودنسی در مطب یا کلنیک

هزینه های درمان ارتودنسی در مطب بالاتر از کلنیک میباشد ، دلیل آن هزینه های جاری در مطب و احتمالا استفاده از وسائل بهتر در مطب میباشد.

شدت ناهنجاری و مشکل بیمار

درمان ارتودنسی ثابت در یک بیمار نوجوان بدون کشیدن دندان کمترین هزینه را دارد و در مدت زمان کوتاهی قابل انجام است . درمان های با کشیدن دندان مخصوصا در بزرگسالان طولانی تر بوده و هزینه بیشتری خواهد داشت. بسیاری از بیماران دارای دندان های نهفته هستند که باعث افزایش زمان و هزینه درمان میشوند. در ضمن درمان های ارتودنسی با جراحی هزینه بیشتری از درمان های معمول ارتودنسی دارند.

تخصص و تجربه تخصص ارتودنسی

از نظر من یکی از نکات مهم در تعیین هزینه ارتودنسی میباشد . مسلما درمان ارتودنسی در نزد متخصص ارتودنسی با تجربه تر هزینه بالاتری دارد. علاوه بر آن داشتن بورد تخصصی ، تخصص از خارج از کشور و مهارت انجام درمان های مختلف ارتودنسی از عوامل تاثیرگذار در تعیین تعرفه ارتودنسی هستند.

موقعیت های مکانی

درمان ارتودنسی در شهرهای مختلف میتواند هزینه های متفاوتی داشته باشد در بعضی از شهرها که تعداد متخصصین ارتودنسی محدود است یا درمانگاهها و کلنیک های ارتودنسی وجود ندارند هزینه های درمان ارتودنسی پایین تر است . در شهرهایی مانند تهران به دلیل تراکم زیاد متخصصین و رقابت زیاد بین آنها هزینه ارتودنسی در کل یا به صورت میانگین کمتر است در ضمن در شهر تهران کلنیک ها و درمانگاههای متعددی وجود دارند که باعث کاهش هزینه های ارتودنسی میشوند.

دراین مقاله در خصوص عوامل متعدد تاثیرگذار در درمان ارتودنسی صحبت شد درکل هزینه های ارتودنسی میتوانند یک دامنه وسیعی را شامل شود با توجه به عوامل ذکر شده باید بگویم که هزینه درمان ارتودنسی با توجه به تعداد جلسات زیاد درمان حدود 15 -20 جلسه و نیاز به ویزیت های بعدی بیمار بعد از باز کردن دستگاههای ارتودنسی در مقایسه با سایر خدمات دندانپزشکی مانند ایمپلنت یا ویفروکامپوزیت هزینه بسیار کمی دارد.

بدیهی است با توجه اینکه درمان ارتودنسی در طول عمر یکبار انجام میشود پیشنهاد میشود مراجعه کنندگان در خصوص عملکرد تخصصی ارتودنسی نهایت دقت را به عمل آورند و سعی کنند درمان مناسبی برای خود انتخاب کنند.

نگارنده :
دکتر سعید قریشی
متخصص ارتودنسی
رتبه اول بورد تخصصی ارتودنسی ایران سال 1382
بورد تخصصی ارتودنسی از کانادا
عضو انجمن ارتودنتیستهای آمریکا ، کانادا و فدراسیون جهانی ارتودنتیست ها