قیمت و هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی

اطلاع از هزینه ارتودنسی یکی از مهمترین عوامل تصمیم گیری درباره انجام درمان ارتودنسی بیماران است، ما سعی می‌کنیم قیمت ارتودنسی را با شرایط عالی ارائه کنیم تا کسی به دلیل هزینه‌های زیاد درمان مجبور به تحمل ناهنجاری‌های فک و دندان نباشد.

لبخند ما یک جزء بسیار مهم از هویت ما را تشکیل می‌دهد، زیرا بر احساس ما در مورد خودمان و نیز نوع نگاه دیگران به ما تأثیر زیادی می‌گذارد. مطالعات ما نشان می‌دهد که افراد مختلف در هر سنی که باشند، اگر دندان‌های سالم و مرتبی داشته باشند معمولاً در موقعیت‌های اجتماعی مختلف، در مقایسه با افرادی که از نامرتبی و به‌ هم‌ ریختگی دندان‌ها رنج می‌برند، از احترام و جایگاه بالاتری برخوردار خواهند بود.

در ادامه این مطلب به حدود هزینه ارتودنسی، حداقل‌ها و عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی پرداخته‌ایم.

حدود هزینه ارتودنسی در سال ۹۹ [بروز شده دی ماه]:

هزینه ارتودنسی دندان را نمی‌توان به صورت دقیق اعلام کرد. زیرا متناسب با عوامل متعددی می‌تواند قیمت متفاوتی در انتها داشته باشد. اما دانستن حدود قیمت ارتودنسی به شما در فرآیند تصمیم گیری و زمانبندی کمک خواهد کرد تا در انتها انتخاب بهتری داشته باشید.

در ادامه حدود هزینه‌های انواع روش‌های ارتودنسی و حداقل هزینه ارتودنسی را در سال ۹۹ مشاهده کنید:

 • هزینه ارتودنسی متحرک تک فک از ۴۰۰۰۰۰۰ تومان
 • دستگاه فانکشنال ثابت ۸۰۰۰۰۰۰ تومان
 • ارتودنسی face mask (با پلاک متحرک یا ثابت ) ۸۰۰۰۰۰۰ تومان
 • قیمت ارتودنسی ثابت یک فک بسته به سن بیمار و نیاز به کشیدن ۷۰۰۰۰۰۰ تومان
 • ارتودنسی ثابت دو فک بسته به سن بیمار و نیاز به کشیدن از ۱۵۰۰۰۰۰۰ تومان
 • ارتودنسی برای جراحی فک بر اساس شدت مشکل ۲۲۰۰۰۰۰۰ تومان
 • ارتودنسی با دستگاه hyrax از ۴۰۰۰۰۰۰ تومان
 • هزینه ارتودنسی دندان نهفته به ازاء هر دندان ۴۰۰۰۰۰۰ تومان
 • نصب مینی اسکرو ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • براکت سرامیکی هر فک ۳۵۰۰۰۰۰ تومان
 • براکت دیمون ۸۰۰۰۰۰۰ تومان
 • براکت‌های دیمون سفید ۶۰۰۰۰۰۰ تومان
 • هزینه ارتودنسی نامرئی (شفاف) بر اساس یک یا دو فک و کمپانی سازنده ۲۳۰۰۰۰۰۰ تومان تا ۲۷۰۰۰۰۰۰ تومان
هزینه ارتودنسی

قیمت ارتودنسی عامل تصمیم گیری در درمان ارتودنسی

اما یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند بر تصمیم شما در مورد انجام ارتودنسی برای صاف کردن دندان‌ها و یا صرف نظر کردن از آن تأثیر زیادی داشته باشد، هزینه‌ ارتودنسی است.

هرچند ممکن است هزینه سیم کشی دندان و قیمت ارتودنسی در نگاه اول خیلی زیاد به نظر برسد، اما مطمئن باشید که در قبال فواید و مزایای زیاد آن، بدون به همراه داشتن عوارض ارتودنسی، اصلاً هزینه بالایی نیست. در واقع ارتودنسی دندان می‌تواند در درازمدت به صرفه‌جویی در هزینه‌های شما کمک زیادی کند.

برای مثال همین دندان‌های شلوغ و نامرتب شما و یا دندانی که افتاده است و یا ناهنجاری‌های فک که استفاده از سیم کشی دندان را برای شما ضروری می‌سازد، اگر به‌موقع و با روش مناسب مورد درمان قرار نگیرد، می‌تواند در آینده باعث پوسیدگی دندان‌ها و از دست رفتن تعداد بیشتری از آنها شود.

همه ما خیلی خوب می‌دانیم که مراجعه مکرر به دندانپزشک برای درمان پوسیدگی دندان و یا کشیدن دندان‌های پوسیده و کاشت دندان‌‌های جدید تا چه حد می‌تواند برای ما هزینه به همراه داشته باشد.

علاوه بر آن، بیماری‌های مزمن دهان و دندان می‌تواند در آینده منجر به بروز مشکلات شدیدتری برای سلامتی شما از قبیل چاقی، سوء تغذیه، دیابت و بیماری‌های قلبی شود.

اینها همگی بیماری‌ها و عوارض خطرناکی هستند که برای تأثیر مخرب آنها بر سلامتی و کیفیت زندگی شما به هیچ وجه نمی‌توان قیمتی تعیین کرد.

متخصص ارتودنسی هزینه ارتودنسی را کاهش می‌دهد

دکتر سعید قریشی متخصص ارتودنسی که خدمات ارتودنسی را با بالاترین کیفیت به شما ارائه می‌کند، معتقد است که چون دندان‌های هر بیمار وضعیت و شرایط خاص خود را دارد، پس هیچ گاه نمی‌توان بدون مراجعه به یک متخصص ارتودنسی به طور دقیق گفت که هزینه ارتودنسی شما چقدر خواهد بود.

دامنه تغییرات هزینه ارتودنسی دندان‌ها به چندین عامل مختلف بستگی دارد که لازم است از همه آنها به خوبی اطلاع داشته باشید. پس اگر شما هم می‌خواهید دندان‌های سالم‌تر و زیباتری داشته باشید و برای این منظور قصد انجام ارتودنسی را دارید، حتماً با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید تا با جزئیات این عمل و هزینه‌های آن به طور دقیق آشنا شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

عوامل تعیین کننده هزینه‌ ارتودنسی دندان

عوامل بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند بر هزینه ارتودنسی دندان تأثیر داشته باشند. بعضی از این عوامل تاثیرگذار بر قیمت ارتودنسی در کنترل خود شما هستند و بعضی دیگر به وضعیت دندان‌های شما بستگی دارد.

شما به هر مرکزی که برای گرفتن قیمت ارتودنسی مراجعه کنید، احتمالاً با ارقام و برآوردهای متفاوتی برای هزینه درمان یک عارضه مشخص مواجه خواهید شد.

مهم‌ترین عواملی که می‌تواند در تعیین هزینه درمان ارتودنسی شما تأثیر داشته باشد، عبارت است از:

نوع براکت انتخابی شما

انواع مختلفی از براکت‌ها وجود دارد که بر حسب روش استفاده، نوع و قیمت با هم تفاوت‌هایی دارند. رایج‌ترین انواع بریس‌ها عبارتند از:

براکت‌های فلزی ارتودنسی

این براکت‌ها معمولاً از جنس استیل ضد زنگ ساخته می‌شوند و میزان استقبال از آن در بین افرادی که ارتودنسی انجام می‌دهند، خیلی زیاد است. زیرا این نوع ارتودنسی ارزان ترین و بادوام‌ترین نوع براکت‌های ارتودنسی محسوب می‌شوند.

در فرآیند ارتودنسی با استفاده از ارتودنسی فلزی، براکت به دندان چسبیده است، نمی‌توان براکت‌ها را در طول درمان درآورد.

براکت سرامیکی

شکل براکت سرامیکی مطابق با وضعیت فک و دندان‌های شما ساخته می‌شود. این براکت‌ها در دهان به صورت مخفی هستند، اما احتمال شکسته شدن آنها وجود دارد. قیمت این براکت‌ها بیشتر از براکت‌های فلزی اما در حد مناسبی است.

براکت‌های لینگوال (مخفی)

این براکت‌ها که مخفی‌ترین و نامرئی‌ترین نوع براکت‌های ارتودنسی هستند بیشتر برای افرادی مناسب است که مشکلات جزئی در دندان‌های خود داشته باشند.

هر چند ممکن است بخشی از هزینه‌های این براکت‌ها توسط بعضی از بیمه‌ها تقبل شود، اما به طور کلی قیمت آنها بالاست و بیشتر از انواع دیگر براکت برای بیمار هزینه خواهد داشت.

یک نکته مهم که در اینجا باید ذکر شود آن است که از میان تما   می‌انواع مختلف براکت‌های ارتودنسی، معمولاً فقط هزینه براکت‌های فلزی ساده توسط بیمه‌های دندانپزشکی پوشش داده می‌شود ؛ در حالی که اغلب شرکت‌های بیمه هزینه انواع دیگر براکت‌هایی را که به خاطر جنبه زیبایی بیشتر، قیمت بالاتری هم دارند، تقبل نمی‌کنند.

در هر صورت بهتر است قبل از انتخاب هر کدام از براکت‌های ارتودنسی حتماً با شرکت بیمه خود تماس بگیرید و در مورد میزان تعهدات آنها برای براکت‌های ارتودنسی اطلاعات لازم را کسب کنید.

آماده‌سازی دندان‌ها جهت ارتودنسی

در مراحل ارتودنسی، علاوه بر کار نصب براکت‌ها و تنظیم آنها (که معمولاً هر یک ماه یک بار انجام می‌شود)؛ اغلب لازم است قبل از جایگذاری بریس‌ها در دهان، دندان‌ها برای این کار آماده شوند.

مراحل آماده‌سازی لازم برای دندان‌های شما هم می‌تواند بر هزینه ارتودنسی تأثیر داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است قبل از آنکه از براکت‌های ارتودنسی استفاده شود، شما فقط به یک عمل ساده دندانپزشکی مانند تمیز کردن عمقی دندان‌ها و یا پر کردن پوسیدگی‌های سطحی نیاز داشته باشید.

در برخی موارد هم لازم است عمل‌های زیر همراه با ارتودنسی یا بعد از آن انجام شود و در نتیجه در هزینه نهایی تاثیر گذار خواهد بود:

 • تعدادی از دندان‌های شما کشیده شود تا فضای لازم برای حرکت سایر دندان‌ها فراهم گردد.
 • ممکن است شما نیاز به استفاده از هدگیر داشته باشید.
 • ممکن است بعد از پایان ارتودنسی و هنگامی که بریس‌ها از دهان شما برداشته می‌شود، نیاز به خرید و استفاده از نگهدارنده داشته باشید تا از انحراف مجدد دندان‌های شما و بازگشت آنها به جایگاه اولیه خود جلوگیری کند.

طول دوره درمان ارتودنسی

هر چقدر شما به مراحل ارتودنسی پیچیده‌تری از آماده‌سازی دندان‌ها و عمل‌های دندانپزشکی نیاز داشته باشید، دوره کامل درمان ارتودنسی شما هم طولانی‌تر خواهد بود و بالطبع، هزینه بیشتری هم باید برای آن بپردازید.

اصولاً هرچقدر تعداد مراجعات شما به دندانپزشک بیشتر باشد، هزینه درمان ارتودنسی شما هم بالاتر خواهد بود.

طول دوره استفاده از براکت‌ها به طور متوسط در حدود ۲۳ ماه است، اما ممکن است به خاطر شرایط خاص شما، این دوره خیلی طولانی‌تر شود. پس لازم است در مورد زمان احتمالی دوره درمان خود با بهترین دکتر ارتودنسی ( متخصص ارتودنسی ) مشورت کنید.

از زمانی که براکت‌های ارتودنسی در دهان شما قرار داده می‌شود، معمولاً لازم است هر ماه یک مرتبه برای تنظیم آنها به دندانپزشک مراجعه کنید.

دکتر ارتودنسی

هزینه‌ای که دندانپزشکان مختلف برای یک عمل دندانپزشکی مشخص تعیین می‌کنند نیز ممکن است خیلی متفاوت باشد. به همین دلیل است که تأکید می‌شود قبل از اقدام به انجام ارتودنسی حتماً به چند تن از بهترین ارتودنتیست‌ها سر بزنید و برآورد قیمت ارتودنسی دندان خود را از چند جای مختلف بگیرید.

اگر یک دکتر ارتودنسی با شرکت بیمه شما همکاری داشته باشد و بیمه شما هم بخشی از هزینه ارتودنسی دندان را پوشش می‌دهد، ممکن است هزینه نهایی درمان شما به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند.

سایر مواد و روش‌هایی که برای درمان شما استفاده می‌شود:

معمولاً قبل از شروع درمان ارتودنسی شما باید هزینه ارتودنسی از جمله قالب‌ها و عکسبرداری از دندان‌ها را به صورت جداگانه پرداخت کنید. در بعضی موارد هم بسته به وضعیت دندان‌های شما، لازم است بعضی از دندان‌ها قبل از شروع ارتودنسی کشیده شود و یا پوسیدگی آنها پر شود.

انجام هر کدام از این عمل‌ها، در هزینه ارتودنسی تاثیر گذار خواهد بود.

عامل مهم دیگری که بر هزینه‌های ارتودنسی تأثیر می‌گذارد، لوازم و ابزارهای مخصوصی است که متخصص ارتودنسی از آنها برای درمان شما استفاده می‌کند.

پرداخت هزینه‌ ارتودنسی با بیمه و بدون بیمه

اگر شما بیمه درمانی دارید، بهتر است قبل از شروع ارتودنسی از بیمه خود در مورد میزان تعهدات و پوشش قیمت ارتودنسی توسط آنها اطلاعات لازم را بگیرید.

اگر خانواده شما تحت پوشش بیمه دندانپزشکی نباشد، اما دندانپزشک متخصص ارتودنسی تشخیص بدهد که انجام ارتودنسی از نظر پزشکی برای حفظ سلامتی کودک شما ضروری است، معمولاً قیمت ارتودنسی دندان به صورت معاف از مالیات محاسبه خواهد شد.

بیماری‌های پزشکی

اگر انجام ارتودنسی و تقبل هزینه ارتودنسی ثابت از نظر پزشکی برای سلامتی شما ضروری تشخیص داده شود و شما تحت پوشش امداد بیماری‌های پزشکی باشید، ممکن است هزینه ارتودنسی دندان تقبل شود.

برای اطمینان از این امر می‌توانید با دفتر امداد بیماری‌ها تماس بگیرید و بپرسید که تا چند درصد از هزینه ارتودنسی دندان و تا چه مدت از این هزینه‌ها را پوشش می‌دهند. برای اطلاع دقیق از قیمت ارتودنسی ثابت و متحرک نیز با پزشک خود مشورت نمایید.

آیا طول دوره درمان ارتودنسی در هزینه ارتودنسی تاثیر دارد؟

بله . هرچه درمان پیچیده تر باشد، زمان درمان نیز طولانی تر و هزینه نیز افزایش پیدا می‌کند.

آیا هزینه ارتودنسی نزد متخصص متفاوت است؟

تعرفه درمان ارتودنسی طبق تعرفه نظام پزشکی و نظارت مستقیم این سازمان است، قطعا هزینه درمان ارتودنسی نزد متخصص ارتودنسی با نظارت بیشتر و برنامه ریزی دقیق است، ضمن اینکه متخصص ارتودنسی با درمان صحیح و عل   می‌   می‌تواند هزینه درمان را کاهش دهد.

آیا بیمه هزینه ارتودنسی را پرداخت می‌کند؟

قبل از شروع درمان با بیمه درمانی خود هماهنگی لازم را انجام دهید و بپرسید آیا درمان ارتودنسی در دندانپزشکی جزئی از خدمات تحت پوشش بیمه هست یا خیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *