/ / دانستنی های دندانپزشکی

لبخند ما يک جزء بسيار مهم از هويت ما را تشکيل مي‌دهد، زيرا بر احساس ما در مورد خودمان و نيز نوع نگاه ديگران به ما تأثير زيادي مي‌گذارد. مطالعات ما نشان مي‌دهد که افراد مختلف در هر سني که باشند، اگر دندان‌هاي سالم و مرتبي داشته باشند معمولاً در موقعيت‌هاي اجتماعي مختلف، در مقايسه با افرادي که از نامرتبي و به‌هم‌ريختگي دندان‌ها رنج مي‌برند، از احترام و جايگاه بالاتري برخوردار خواهند بود. لبخند زيبا و دندان‌هاي صاف و مرتب نه تنها باعث زيباتر شدن چهره يک فرد مي‌شود، بلکه در بهبود سلامتي او نيز تأثير زيادي دارد. اما يکي از مهم‌ترين عواملي که مي‌تواند بر تصميم شما در مورد انجام ارتودنسي برای صاف کردن دندان ها و يا صرف نظر کردن از آن تأثير زيادي داشته باشد، هزينه‌هاي آن است.

هرچند ممکن است هزینه سیم کشی دندان و ارتودنسی در نگاه اول خيلي زياد به نظر برسد، اما مطمئن باشيد که در قبال فوايد و مزاياي زياد آن بدون به همراه داشتن عوارض سیم کشی دندان، اصلاً هزينه بالايي نيست. در واقع ارتودنسی دندان مي‌تواند در درازمدت به صرفه‌جويي در هزينه‌هاي شما کمک زيادي کند. براي مثال همين دندان‌هاي شلوغ و نامرتب شما و يا دنداني که افتاده است و يا ناهنجاري‌هاي فک که استفاده از سیم کشی دندان را براي شما ضروري مي‌سازد، اگر به‌موقع و با روش مناسب مورد درمان قرار نگيرد، مي‌تواند در آينده باعث پوسيدگي دندان‌ها و از دست رفتن تعداد بيشتري از آنها شود. و همه ما خيلي خوب مي‌دانيم که مراجعه مکرر به دندانپزشک براي درمان پوسيدگي دندان و يا کشيدن دندان‌هاي پوسيده و کاشت دندان‌هاي جديد تا چه حد مي‌تواند براي ما هزينه به همراه داشته باشد. علاوه بر آن، بيماري‌هاي مزمن دهان و دندان مي‌تواند در آينده منجر به بروز مشکلات شديدتري براي سلامتي شما از قبيل چاقي، سوء تغذيه، ديابت و بيماري‌هاي قلبي شود. اينها همگي بيماري‌ها و عوارض خطرناکي هستند که براي تأثير مخرب آنها بر سلامتي و کيفيت زندگي شما به هيچ وجه نمي‌توان قيمتي تعيين کرد.

دکتر قريشي که خدمات ارتودنسي را با بالاترين کيفيت به شما ارائه مي‌کند، معتقد است که چون دندان‌هاي هر بيمار وضعيت و شرايط خاص خود را دارد، پس هيچ گاه نمي‌توان بدون مراجعه به يک متخصص ارتودنسي به طور دقيق گفت که هزينه درمان ارتودنسي شما چقدر خواهد بود. دامنه تغييرات هزينه سيم‌کشي و ارتودنسي دندان‌ها به چندين عامل مختلف بستگي دارد که لازم است از همه آنها به خوبي اطلاع داشته باشيد. پس اگر شما هم مي‌خواهيد دندان‌هاي سالم‌تر و زيباتري داشته باشيد و براي اين منظور قصد انجام ارتودنسي را داريد، حتماً با يک متخصص ارتودنسي مشورت کنيد تا با جزئيات اين عمل و هزينه‌هاي آن به طور دقيق آشنا شويد. براي کسب اطلاعات بيشتر مي‌توانيد با همکاران ما تماس حاصل فرماييد.

عوامل مؤثر بر هزينه‌هاي ارتودنسی

عوامل بسيار زيادي وجود دارند که مي‌توانند بر هزينه ارتودنسی دندان تأثير داشته باشند. بعضي از اين عوامل تاثیرگذار بر قیمت ارتودنسی در کنترل خود شما هستند و بعضي ديگر به وضعيت دندان‌هاي شما بستگي دارد. شما به هر مرکزي که براي گرفتن قیمت ارتودنسی مراجعه کنيد، احتمالاً با ارقام و برآوردهاي متفاوتي براي هزينه درمان يک عارضه مشخص مواجه خواهيد شد. مهم‌ترين عواملي که مي‌تواند در تعيين هزينه درمان ارتودنسي شما تأثير داشته باشد، عبارت است از:

نوع بريس‌هايي که شما انتخاب مي‌کنيد

انواع مختلفي از بريس‌ها و جود دارد که بر حسب روش استفاده، نوع و قيمت با هم تفاوت‌هايي دارند. رايج‌ترين انواع بريس‌ها عبارتند از:

  • بريس‌هاي فلزي: اين بريس‌ها معمولاً از جنس استيل ضد زنگ ساخته مي‌شوند و ميزان استقبال از آن در بين افرادي که ارتودنسي انجام مي‌دهند، خيلي زیاد است. زيرا این نوع ارتودنسی ارزان ترین و بادوام‌ترين نوع بريس‌هاي ارتودنسي محسوب مي‌شوند. در فرآیند سیم کشی ثابت دندان با استفاده از ارتودنسی فلزی، براکت به دندان چسبیده است، نمی‌توان بریس را در طول درمان درآورد.
  • بريس‌هاي سراميکي: شکل بريس‌هاي سراميکي مطابق با وضعيت فک و دندان‌هاي شما ساخته مي‌شود. اين بريس‌ها در دهان به صورت مخفي هستند، اما احتمال شکسته شدن آنها وجود دارد. قيمت اين بريس‌ها بيشتر از بريس‌هاي فلزي اما در حد مناسبي است.
  • بريس‌هاي لينگوال (مخفي): اين بريس‌ها که مخفي‌ترين و نامرئي‌ترين نوع بريس‌هاي ارتودنسي هستند بيشتر براي افرادي مناسب است که مشکلات جزئي در دندان‌هاي خود داشته باشند. هر چند ممکن است بخشي از هزينه‌هاي اين بريس‌ها توسط بعضي از بيمه‌ها تقبل شود، اما به طور کلي قيمت آنها بالاست و بيشتر از انواع ديگر بريس براي بيمار هزينه خواهد داشت.

يک نکته مهم که در اينجا بايد ذکر شود آن است که از ميان تمامي انواع مختلف بريس‌هاي ارتودنسي، معمولاً فقط هزينه بريس‌هاي فلزي ساده توسط بيمه‌هاي دندانپزشکي پوشش داده مي‌شود. در حالي که اغلب شرکت‌هاي بيمه هزينه انواع ديگر بريس‌ها را که به خاطر جنبه زيبايي بيشتر، قيمت بالاتري هم دارند، تقبل نمي‌کنند. در هر صورت بهتر است قبل از انتخاب هر کدام از بريس‌هاي ارتودنسي حتماً با شرکت بيمه خود تماس بگيريد و در مورد ميزان تعهدات آنها براي بريس‌هاي ارتودنسي اطلاعات لازم را کسب کنيد.

آماده‌سازي دندان‌ها

در مراحل سیم کشی دندان، علاوه بر کار نصب بريس‌ها و تنظيم آنها (که معولاً هر يک ماه يک بار انجام مي‌شود)؛ اغلب لازم است قبل از جايگذاري بريس‌ها در دهان، دندان‌ها براي اين کار آماده شوند. مراحل آماده‌سازي لازم براي دندان‌هاي شما هم مي‌تواند بر هزينه ارتودنسي تأثير داشته باشد. گاهي اوقات ممکن است قبل از آنکه از بريس‌هاي ارتودنسي استفاده شود، شما فقط به يک عمل ساده دندانپزشکي مانند تميز کردن عمقي دندان‌ها و يا پر کردن پوسيدگي‌هاي سطحي نياز داشته باشيد. در برخي موارد هم لازم است عمل‌هاي زير همراه با ارتودنسي يا بعد از آن انجام شود:

  • تعدادي از دندان‌هاي شما کشيده شود تا فضاي لازم براي حرکت ساير دندان‌ها فراهم گردد.
  • ممکن است شما نياز به استفاده از هدگير داشته باشيد.
  • ممکن است بعد از پايان ارتودنسي و هنگامي که بريس‌ها از دهان شما برداشته مي‌شود، نياز به خريد و استفاده از نگهدارنده داشته باشيد تا از انحراف مجدد دندان‌هاي شما و بازگشت آنها به جايگاه اوليه خود جلوگيري کند.

طول دوره خدمات ارتودنسي

هر چقدر شما به مراحل ارتودنسی پيچيده‌تري از آماده‌سازي دندان‌ها و عمل‌هاي دندانپزشکي نياز داشته باشيد، دوره کامل درمان ارتودنسي شما هم طولاني‌تر خواهد بود و بالطبع، هزينه بيشتري هم بايد براي آن بپردازيد. اصولاً هرچقدر تعداد مراجعات شما به دندانپزشک بيشتر باشد، هزينه درمان شما هم بالاتر خواهد بود.

طول دوره استفاده از بريس‌ها به طور متوسط در حدود 23 ماه است، اما ممکن است به خاطر شرايط خاص شما، اين دوره خيلي طولاني‌تر شود. پس لازم است در مورد زمان احتمالي دوره درمان خود با بهترین ارتودنتیست مشورت کنيد. از زماني که بريس‌هاي ارتودنسي در دهان شما قرار داده مي‌شود، معمولاً لازم است هر ماه يک مرتبه براي تنظيم آنها به دندانپزشک مراجعه کنيد.

دندانپزشک

هزينه‌اي که دندانپزشکان مختلف براي يک عمل دندانپزشکي مشخص تعيين مي‌کنند نيز ممکن است خيلي متفاوت باشد. به همين دليل است که تأکيد مي‌شود قبل از اقدام به انجام ارتودنسي حتماً به چند تن از   بهترین ارتودنتیست ها سر بزنيد و برآورد قیمت ارتودنسی دندان خود را از چند جاي مختلف بگيريد. اگر يک متخصص ارتودنسي با شرکت بيمه شما همکاري داشته باشد و بيمه شما هم بخشي از هزینه سیم کشی دندانها را پوشش مي‌دهد، ممکن است هزينه نهايي درمان شما به طور قابل توجهي کاهش پيدا کند.

ساير مواد و روش‌هايي که براي درمان شما استفاده مي‌شود

معمولاً قبل از شروع درمان ارتودنسي شما بايد هزینه ارتودنسی از جمله قالب‌ها و عکسبرداري از دندان‌ها را به صورت جداگانه پرداخت کنيد. در بعضي موارد هم بسته به وضعيت دندان‌هاي شما لازم است بعضي از دندان‌ها قبل از شروع ارتودنسي کشيده شود و يا پوسيدگي آنها پر شود. انجام هر کدام از اين عمل‌ها براي شما هزينه‌هاي اضافي علاوه بر قیمت سیم کشی در بر خواهد داشت. عامل مهم ديگري که بر هزينه‌هاي ارتودنسي تأثير مي‌گذارد، لوازم و ابزارهاي مخصوصي است که متخصص ارتودنسي از آنها براي درمان شما استفاده مي‌کند.

پرداخت هزينه‌هاي ارتودنسي با بيمه و بدون بيمه

اگر شما بيمه درماني داريد، بهتر است قبل از شروع ارتودنسي از بيمه خود در مورد ميزان تعهدات و پوشش قیمت ارتودنسی توسط آنها اطلاعات لازم را بگيريد. اگر خانواده شما تحت پوشش بيمه دندانپزشکي نباشد، اما دندانپزشک متخصص ارتودنسي تشخيص بدهد که انجام ارتودنسي از نظر پزشکي براي حفظ سلامتي کودک شما ضروري است، معمولاً قیمت ارتودنسی دندان به صورت معاف از ماليات محاسبه خواهد شد.

(تعرفه های ارتودنسی(مبالغ به تومان هستند

1500000-1200000

ارتودنسی متحرک تک فک

1500000

دستگاه فانكشنال ثابت

3700000-3500000

ارتودنسی
face mask
(با پلاک متحرک یا ثابت

بسته به سن بیمار و نیاز به کشیدن

4000000- 3200000

ارتودنسی ثابت یک فک

بسته به سن بیمار و نیاز به کشیدن

6500000-5000000

ارتودنسی ثابت دو فک

بر اساس شدت مشکل

8500000-7500000

ارتودنسی برای جراحی فک

بر اساس قیمت پیچ

1000000-8000000

دستگاه
hyrax

1000000

ارتودنسی دندان نهفته به ازاء هر دندان

350000

نصب مینی اسکرو

به هزینه اضافه می‌شود

3000-2500000

براکت سرامیکی از نوع
ice

به هزینه اضافه می‌شود

4000000

براکت دیمون

6000000

براكت های ديمون سفيد

بر اساس یک یا دو فک و کمپانی سازنده

17000000-8000000

ارتودنسی شفاف (نامرئی)

بيماري‌هاي پزشکي

اگر انجام ارتودنسي و تقبل هزینه ارتودنسی ثابت از نظر پزشکي براي سلامتي شما ضروري تشخيص داده شود و شما تحت پوشش امداد بيماري‌هاي پزشکي باشيد، ممکن است هزینه سیم کشی دندان تقبل شود. براي اطمينان از اين امر مي‌توانيد با دفتر امداد بيماري‌ها تماس بگيريد و بپرسيد که تا چند درصد از هزینه ارتودنسی دندان و تا چه مدت از اين هزينه‌ها را پوشش مي‌دهند. برای اطلاع دقیق از قیمت ارتودنسی ثابت و متحرک نیز با پزشک خود مشورت نمایید.