ونیر و روکش زیبایی دندان کودکان: لامینت و لومینر، کامپوزیتی

g

معمولاً بروز آثار منفی رژیم غذایی، بهداشت نامناسب دهان و دندان، آسیب، داروها و محیط پیرامون بر روی دندان‌های کودکان امری غیرعادی نیست. وجود دندان‌های شکسته، لکه‌دار و تغییر رنگ یافته برای همه و در هر سنی امکان‌پذیر است. مشکلاتی از این قبیل باعث خجالتی شدن و کاهش سطح روابط اجتماعی کودکان خواهد شد. خبر خوب این است که دندانپزشکی نوین با بهره‌گیری از ونیرهای سرامیکی قادر به درمان بیماران در هر سنی خواهند بود تا از لبخندی زیبا و ظاهری جذاب بهره‌مند شوند.

ونیر چیست؟


g1

ونیرها پوشش‌هایی نازک و سفارشی هستند که به عنوان یکی از محبوب‌ترین و مؤثرترین دستاوردهای دندانپزشکی زیبایی برای پوشش‌دهی سطح جلویی دندان‌های شما مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ابزار برای اصلاح دندان‌های ناهموار، مینای دندان فرسوده‌شده دندان‌های تغییر رنگ یافته، دندان‌های لب‌پرشده وفاصله‌های غیر معمول استفاده می‌شود. ونیر‌های درست پیوند یافته تا مدت ۲۰ سال ماندگار خواهند بود. در برخی موارد، ونیرها برای اهدافی ترمیمی و جلوگیری از وارد آمدن آسیب بیشتر به دندان‌های صدمه دیده نیز قابل استفاده خواهند بود.

کاربردهای ونیرها


ونیرهای معمولاً برای اصلاح موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • دندان‌های تغییر رنگ یافته. دندان‌ها به دلیل عصب کشی، لکه‌های ناشی از تتراسایکلین، قهوه یا تنباکو، فلوراید اضافه‌ و یا پرکننده‌های حفره‌های دندانی ممکن است دچار تغییر رنگ شوند.
 • دندان‌های فرسوده. دندان‌قروچه، مشکلی رو به رشد برای جوانان و نوجوانان است. این مشکل به دلیل استرس، اختلالات مفصل گیجگاهی – فکی ایجاد می‌شود و به همراه برخی مسائل دیگر می‌توانند باعث آسیب به دندان‌ها و ایجاد حساسیت شوند. ونیرها از دندان‌ها در برابر دندان‌قروچه حفاظت می‌کنند و مانند سدی از بروز آسیب‌های بیشتر جلوگیری جلوگیری می‌کنند.
 • دندان‌های شکسته و لبپر شده. گاهی با وجود باندینگ و سایر روش‌های ترمیمی، از ونیرها به عنوان بهترین روش اصلاحی برای لب‌پرشدگی‌ها و شکستگی‌های کوچک استفاده می‌شود. در صورتی که کودک شما دندانی آسیب‌دیده دارد، با ما تماس بگیرید تا ما بهترین گزینه‌های درمانی را به شما ارائه دهیم.
 • دندان‌های ناهموار. گاهی بدن درست عمل نمی‌کند. این مشکل اغلب برای دندان‌های دائمی که با بی‌نظمی در فاصله و جهت‌گیری رشد می‌کنند، مشهود است. درمان‌های ارتودنسی و ونیرها، شیوه‌های درمانی این مشکل محسوب می‌شوند.
 • شکاف بین دندان‌ها. ونیرها را می‌توان به نحوی شکل‌دهی و اندازه کرد که بتوانند فواصل غیر عادی بین دندان‌ها را پوشش دهند.

انواع مختلف ونیرهای دندانی


ونیرهای دندانی را می‌توان به عنوان جایگزینی برای روکش دندان، برای سفید کردن دندان‌ها و برای ترمیم آن‌ها مورد استفاده قرار داد. دو نوع ونیر توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرد: ونیرهای سرامیکی و کامپوزیتی.

ونیرهای سرامیکی

g2

ونیرهای سرامیکی،پوسته‌های نازک سفارشی دندان هستند که برای پنهان کردن عیوب دندانی بروی سطح جلویی دندان‌ها قرار می‌گیرند. این ابزار به شیوه‌ای ایمن بروی مینای دندان متصل شده و درمانی دائمی را برای دندان‌ها ایجاد می‌کنند. هر گونه مشکلی ممکن است زیر این ونیرها وجود داشته باشد ولیکن آن‌ها ظاهری مانند یک دندان طبیعی و سالم را ارائه خواهند داد. البته باید توجه داشت که ونیرها به عنوان درمان بیماری‌ها لثه و یا پوسیدگی دندان‌ها قابل کاربرد نیستند. مشکلات این چنینی باید جداگانه به کمک دندانپزشک کودک درمان شوند.

مزایای ونیرهای سرامیکی

 • این دسته از ونیرها بسیار مستحکم و با دوام هستند.
 • در صورتیکه این ونیرها به درستی در جای خود قرار داده شوند و مرتباً تحت مراقبت و نگهداری قرار گیرند، تا ۲۵ سال ماندگار خواهند بود.
 • این دسته از ونیرها قادر به بازتاب نور هستند و کاملاً با دندان‌های طبیعی پیرامون خود مطابقت دارند.

ونیرهای کامپوزیتی

g3

 • این دسته از ونیرها مستقیماً در دهان شما ساخته خواهند شد. عملیات ساخت و اتصال ونیرهای کامپوزیتی به سطح جلویی دندان‌های شما در جلسه دندانپزشکی امکان‌پذیر است.
 • این دسته از ونیرها همانند ونیرهای سرامیکی، استاندارد یکسانی را در بهبود ظاهر دندان‌ها ارائه خواهند داد.
 • ونیرهای کامپوزیتی در مقایسه با ونیرهای سرامیکی بسیار ارزان‌تر خواهند بود، هر چند که دوام آن‌ها کمتر است و هر از چند گاهی نیاز به تعویض دارند.

لومینیرز

g4

لومینیرزها از جنس ونیرهای سرامیکی هستند و روشی بدون درد را برای سفید کردن دائمی و مرتب کردن کامل دندان‌ها ارائه می‌دهند. لومینیرزها بدون برداشتن ساختار دندان‌های موجود، مانند لنزهای تماسی نازک برروی آن‌ها قرار می‌گیرند (برخلاف ونیرهای سنتی).

روش روکش زدن به دندان‌ها با استفاده از ونیرها در کلینیک دندانپزشکی


 • کار با انجام معاینات کامل از دندان کودک شما به کمک تصویربرداری اشعه ایکس و تشخیص اولیه آغاز می‌شود.
 • پس از حصول اطمینان از اینکه استفاده از ونیر بهترین درمان برای کودک شما خواهد بود، لایه‌ی نازکی از سطح جلویی مینای دندان برداشته می‌شود.
 • قالبی رزینی از دندان تهیه می‌شود و برای ساخت ونیر جدید کودک شما، به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.
 • پس از اینکه الگوی ونیر از قالب تهیه شده، ساخته شد، ونیر موقتی ساخته خواهد شد.
 • پس از رسیدن ونیر به مطب، از شما خواسته می‌شود تا به همراه فرزند خود به مطب مراجعه کنید.
 • ونیر تهیه شده برروی دندان کودک قرار می‌گیرد، تنظیمات لازم اعمال شده و پس از آن آماده‌ی اتصال می‌شود.
 • سطح دندانی که پذیرای ونیر است، پس از آماده‌سازی، سریعاً پاکسازی می‌شود.
 • سپس ونیرها با استفاده از ماده‌ی چسبناکی دائمی که دوامی ۲۰ ساله خواهد داشت، برروی دندان قرار خواهند گرفت.
 • نهایتاً آخرین تنظیمات انجام خواهند شد. ماده‌ی چسبناک اضافه برداشته می‌شود و عمل به اتمام خواهد رسید.
 • بنابراین اگر شما و کودکتان نگران ظاهر دندان‌های دائمی خود هستید، استفاده از ونیرها بهترین گزینه‌ی درمانی برای شما خواهد بود.

ما در کلینیک دندانپزشکی خود از روش‌ مرسوم قرار دادن ونیرها استفاده می‌کنیم که کاهش و تغییرات بسیار اندکی در دندان اصلی را ایجاد می‌کند. در این حالت اکثر قسمت‌های دندان دست نخورده باقی می‌ماند و این بدین معنی است که هیچگونه ناراحتی و بنابراین نیازی به بی‌حسی در طول فرآیند قرار دادن ونیر وجود نخواهد داشت. هر چه مقدار کمتری از دندان برداشته شود، نتایج ماندگارتر و بهتری را برای کودک شما ایجاد خواهد کرد. دهان کودکان نیاز به فضای کافی برای دندان‌های دائمی دارد و رشد صحیح استخوان فک و دندان‌ها به تکامل گفتاری مناسب منجر می‌شود. حفظ ساختار دندان‌های اصلی تا حد ممکن در رسیدن به این اهداف، مفید خواهد بود.

نتایج

مطمئناً کودک شما پس از مشاهده‌ی ظاهر طبیعی ایجاد شده توسط ونیرهای سرامیکی بسیار خوشحال خواهد شد. رنگ این ونیرها به آسانی با دندان‌های پیرامونی مطابقت خواهد داشت و این دندان‌ها به هیچ‌ وجه در طول درمان آسیب نخواهند دید. استفاده از ونیرها یک راهکار عالی برای بازگرداندن زیبایی لبخند و تقویت حس اعتماد به نفس کودک شماست.

مراقبت از ونیرهای دندانی

 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را همانند قبل ادامه دهید. نگران وارد آمدن آسییب به ونیرها با این کار نباشید. استفاده از خمیردندان‌های غیرساینده بسیار توصیه می‌شود. یک رژیم مراقبتی خانگی موفقیت زیباسازی ونیرها را تضمین خواهد کرد.
 • ممکن است اندکی حساسیت نسبت به سردی و حرارت را پس از قرار دادن ونیرها تجربه کنید. این مسئله به دلیل باقی ماندن بخشی از مینای دندان پس از مرحله‌ی آماده‌سازی دندان است. این مسئله امری طبیعی است و پس از یک تا دو هفته از بین خواهد رفت.
 • ممکن است برای حفاظت از ونیرها، دندانپزشک استفاده از نایت گاردهای پلاستیکی را در مواقع خواب به شما پیشنهاد دهد.
 • ما امیدواریم استفاده از ونیرها اهداف مد نظر شما را برآورده سازد. با انجام مراقبت‌های خانگی مناسب و ملاقات‌های برنامه‌ریزی شده با پزشک ما به شما این اطمینان را می‌دهیم که لبخند زیبای کودک شما برای سالیان درازی ماندگار خواهد بود.

جایگزین‌های ونیرها


باندینگ

عمل باندینگ یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های زیبا سازی دهان و دندان است. مواد رزین کامپوزیتی مورد استفاده در این عمل، برای مطابقت با دندان‌های پیرامونی، قابل شکل‌دهی و صیقل دادن هستند. اغلب عمل باندینگ با هدف زیباسازی و اصلاح ظاهر دندان‌های تغییر رنگ یافته یا لب‌پر شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل همچنین برای پوشاندن فواصل بین دندان‌ها، بزرگتر نشان دادن دندان‌ها و یا تغییر شکل دندان‌ها نیز قابل استفاده خواهد بود.

untitleduu

شیوه‌ی انجام عمل باندینگ

g6

 • اولین گام ملاقات با دندانپزشک و صحبت پیرامون اهداف شما از انجام این درمان است. دندانپزشک از یک راهنمای سایه برای گزینش رنگ رزین کامپوزیت مطابق با رنگ دندان یا دندان‌های شما یا نزدیک به رنگ آن‌ها استفاده می‌کند.
 • پس از اینکه دندانپزشک رنگ را انتخاب کرد، با قلم‌زنی سطح دندان را زبرتر می‌کند. سپس دندان با استفاده از یک مایع حالت دهنده پوشش داده خواهد شد. این عمل در حفظ چسبندگی ماده‌ی باندینگ مؤثر است.
 • پس از آماده‌سازی دندان، دندانپزشک ماده‌ی رزینی بتونه مانند همرنگ دندان را اضافه خواهد کرد و تا زمانی که شکل مناسب را به خود بگیرد آن را فرم داده و صاف می‌کند. سپس این ماده به کمک به کمک نور ماوراء بنفش یا لیزر سخت می‌شود.
 • پس از سخت شدن ماده‌ی باندینگ، دندانپزشک تا زمان تطبیق درخشندگی این ماده با بقیه‌ی دندان‌ها، آن را مجدداً تراش و صیقل می‌دهد.
 • این عمل معمولاً از ۳۰ دقیقه تا یک ساعت برای تکمیل زمان خواهد برد. در صورتیکه بیش از یک دندان به این عمل نیاز داشته باشند، شما باید زمان بیشتر با جلسات اضافه‌تری را برای آن در نظر بگیرید.
۴/۵ - (۱ امتیاز)
بهترین متخصص ارتودنسی

 1. سلام دختر من نه ساله است ودندان جلو اصلی اش بر اثر ضربه تقریبا یک پنجم اش از گوشه داخلی شکسته .نه ماه پیش با مراجعه به دندانپزشکی با کامپوزیت قسمت شکسته درست شد اما تمام این مدت به شدت نگران افتادن تکه دندان هستیم.چون یک بار براثر فشار افتاد ودوباره درست کردیم .الان چون باعث استرس شدید برای دخترم وخودم شده خواستم اگر راهی باشد که دیگر ترس از افتادن تکه دندان را نداشته باشیم انجام دهم.لطفا راهنمایی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *