براکت‌های سرامیکی، بریس‌هایی هستند که به سادگی با دندان‌های شما تطابق می‌یابند و همین باعث می‌شود آنها تقریباً نامرئی بوده و توجه دیگران را جلب نکنند. برخلاف براکت‌های فلزی معمولی، براکت‌های موجود در بریس‌های سرامیکی همرنگ دندان‌های شما خواهند بود. هر چند همان‌قدر که شما دوست دارید از این بریس‌های منحصر به فرد استفاده کنید، آنها در صورت مراقبت نامناسب به سادگی لکه دار می‌شوند. شما باید پیشاپیش از عواملی که موجب لکه دار شدن براکت‌ها می‌شوند، اطلاع داشته باشید. متاسفانه، برخی افراد از طریق تجربه نکاتی را می‌آموزند که در واقع هرگز مفید نمی‌باشند.

آیا بریس‌های سرامیکی واقعاً لکه دار می‌شوند؟

یک باور غلط رایج آن است که تصور می‌شود براکت‌های سرامیکی همان اجزایی هستند که وقتی مردم می‌گویند بریس‌های سرامیکی به سادگی لکه دار می‌شوند، به آنها اشاره می‌کنند. حقیقت آن است که لکه دار شدن براکت‌ سرامیکی آسان نیست. آنها از براکت‌های فلزی آسان‌تر لکه دار می‌شوند اما همگام با پیشرفت تکنولوژی، تولید کنندگان نیز سخت تلاش می‌کنند تا آنها را در برابر لکه دار شدن مقاوم تر کنند. اجزایی که در حقیقت به سادگی لکه دار می‌شوند، لیگاچور‌های الاستیک هستند که سیم‌های قوسی را در اتصال با براکت‌ها نگه می‌دارند. به دلیل آنکه نقطه مرکزی بریس‌های سرامیکی برای جدا کردن آن است، لیگاچورهای الاستیک که در آن استفاده می‌شوند معمولاً شفاف یا همرنگ دندان هستند. الاستیک‌های شفاف آنهایی هستند که اغلب تحت تجزیه رنگی قرار می‌گیرند. برای کسانی که هم اکنون در فرآیند استفاده از بریس قرار گرفته‌اند، گزینه‌ای وجود دارد که تحت عنوان بریس‌های سرامیکی خود متصل شونده شناخته می‌شود. بریس‌های خود متصل شوند یا ارتودنسی دایمون به لیگاچورهای الاستیکی نیازی ندارند و بنابراین به لکه دار شدن نیز بسیار مقاوم تر هستند.

چگونه از لکه دار شدن بریس‌های سرامیکی جلوگیری کنیم؟

عاری نگه داشتن بریس‌ها از هرگونه لکه، اساساً به رعایت بهداشت دهان مربوط می‌شود. هر چقدر که موارد ذکر شده در زیر را بهتر رعایت کنید، احتمال سر و کله زدن با لکه‌ها بر روی بریس، کمتر خواهد شد.

پس از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک کنید

مسواک زدن دیگر نیازی به تأکید کردن ندارد. مسواک زدن کاری است که به خاطر اهمیت بسیار زیادش حتی کودکان کم سن و سال نیز باید آن را بیاموزند و انجام دهند. مسواک زدن در حال استفاده از بریس، بلافاصله پس از هر وعده غذایی را به یکی از عادت‌های خود تبدیل کنید تا مطمئن شوید رنگ و طعم مواد غذایی از دهان شما زدوده می‌شود و دهان تمیز می‌گردد. این کار همچنین از پوسیدگی دندان نیز جلوگیری می‌کند، چرا که اگر غذا بین براکت‌ها به دام بیفتد احتمال پوسیدگی افزایش می‌یابد.

مکرر از نخ دندان استفاده کنید و دهان خود را بشویید

استفاده از نخ دندان و شستشوی دهان با دهانشویه، به شما اطمینان می‌دهد که تمامی آلودگی‌ها حتی در نقاطی که به سختی می‌توان به آنها دسترسی داشت، به خوبی پاک شده‌اند. عدم انجام این کار به صورت صحیح باعث تغییر رنگ بریس‌های سرامیکی و نهایتاً لکه دار شدن براکت سرامیکی می‌شود. استفاده از نخ دندان پس از مصرف اسنک‌ها به دندان‌ها و بریس‌های شما کمک می‌کند که تمیز بمانند و احتمال لکه دار شدن آنها کاهش یابد.

سیگار کشیدن را متوقف کنید

مصرف دخانیات یکی از زیان بارترین کارهایی است که می‌تواند سلامت دهان را نابود کند. دود سیگار نه تنها می‌تواند باعث تغییر رنگ و لکه‌دار شدن دندان‌ها می‌شود بلکه رنگ بریس‌های سرامیکی را نیز از بین می‌برد. نیکوتین همچنین باعث زرد شدن رنگ لیگاچورها می‌شود که آن را بسیار نامطلوب می‌سازد. بدترین نکته در مورد مصرف سیگار و نیکوتین آن است که لکه‌های ایجاد شده در اثر مصرف آنها بر روی دندان‌ها، عمیق بوده و به سختی پاک می‌شوند.

از مصرف برخی غذاها خودداری کنید

متاسفانه، بسیاری از افراد به صورت ناخوشایندی یاد می‌گیرند که از مصرف چه غذاهایی باید خودداری کنند. افرادی که از بریس استفاده می‌کنند، نباید از غذاهای حاوی گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی استفاده کنند، رنگ قرمز برای براکت‌های سرامیکی بسیار قوی است. خردل نیز نباید مورد استفاده قرار گیرد چرا که رنگ زرد نیز موجب لکه دار شدن براکت‌ سرامیکی می‌شود. همچنین توصیه می‌شود از غذاهای دارای رنگ‌های غذایی اجتناب شود. قهوه و نوشیدنی‌های تیره رنگ مانند سودا نیز نباید مورد استفاده قرار گیرند.