/ / دانستنی های دندانپزشکی

مراجعه

در دهه‌های اخیر باور عمومی بر آن بود که درمان ارتودنسی تنها مربوط به کسانی است که مشکلات دندانی بسیار چشمگیری دارند. امروزه کودکان یبیشتری نسبت به گذشته از بریس استفاده می‌کنند. نه تنها کودکان بلکه بزرگسالان نیز در تمام رده‌های سنی برای دریافت مشاوره به منظور بهبود عملکرد و ظاهر دندان‌های خود، به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنند. نیاز به درمان ارتودنسی همواره به صورت قابل مشاهده خود را نشان نمی‌دهد، به خصوص در سنین جوانی. برخی مواقع مشکلات دندانی می‌توانند در بزرگسالی آشکار و قابل مشاهده شود. در برخی وضعیت‌ها مانند آسیب‌های ورزشی یا مشکلات رشد دندان‌ها، نیاز به درمان ارتودنسی ایجاد می‌شود.

چرا باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد؟

برای یک شناخت کامل از دندان‌ها که قابل مشاهده هستند و همچنین از ساختارها و مشکلاتی که دیده نمی‌شوند ولی می‌توانند در سلامت دندان‌های شما نقش داشته باشند، به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا معاینه کامل صورت گیرد. می‌توان امیدوار بود که دندان‌های شما همان‌قدر که به نظر می‌رسند سالم باشند و به درمان نیاز نداشته باشند. اما اگر مشکلی پیدا شود، می‌توان آن را به سرعت درمان کرد تا عوارض آن به حداقل برسد و دندان‌های شما در بهترین شرایط خود باقی بمانند و به عملکرد مناسب خود در صرف غذا و صحبت کردن ادامه دهند. در اینجا به برخی دلایلی می‌پردازیم که باعث می‌شوند حتی اگر مشکل فوری و محسوسی هم در مورد وضعیت دندان‌هایتان ندارید، به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

راحت بودن

همیشه گفته می‌شود که استفاده از براکت‌ها و سیم‌های فلزی برای اصلاح مشکلات دندان، دردناک، زمان بر و ناخوشایند می‌باشد. اما در سال‌های اخیر همه این گفته‌ها تغییر کرده اند. هرچند که در مراحل اولیه درمان می‌توان انتظار داشت که برخی مشکلات و ناراحتی‌ها به وجود بیایند اما بیشتر بیماران به خوبی به استفاده از فلزات و بعدتر بندهای پلاستیکی که به تدریج اما به محکمی دندان‌ها را به موقعیت صحیح حرکت می‌دهند، عادت می‌کنند و دیگر نیازی نیست که افراد تصور کنند ماه‌ها درد غیر قابل تحمل در انتظارشان می‌باشد. میلیون‌ها نفر از کسانی که به راحتی از بریس استفاده می‌کنند می‌توانند گواهی باشند بر این واقعیت که روند درمان پس از قرار دادن سخت افزارها در دهان به نرمی و آرامی پیش می‌رود. زمان مورد نیاز برای درمان در مورد بسیاری از بیماران یک دوره چند ماهه است. اغلب، مردم در هر سنی درمی‌یابند که دندان‌هایشان با سرعت شگفت انگیزی در حال حرکت به محلی هستند که باید در آنجا حضور داشته باشند. مراقبت‌های پس از درمان ممکن است شامل استفاده از نگهدارنده به مدت خاصی باشد اما باز هم بیشتر بیماران به سرعت با نگهدارنده نیز انطباق می‌یابند و اغلب به دلیل قرارگیری صحیح و مناسب نگهدارنده در دهان سختی به یاد می‌آورند که آنها در دهانشان قرار دارند. احساس بدقیافه شدن در طول درمان نیز یک احساس کاذب و کاملاً خیالی است. با روی کار آمدن تجهیزات ارتودنسی مانند اینویزیلاین، کسانی که شما را می‌بینند اغلب متوجه نمی‌شوند که آنها در دهان شما قرار دارند چرا که این بریس‌ها تقریباً نامرئی هستند. برخی انواع اینویزیلاین را در برخی شرایط خاص، مانند هنگام غذا یا موقعیت‌های ویژه می‌توان از دهان خارج کرد. ظاهر افراد نیز در طول درمان آنچنان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد. پس از آن اعتماد به نفس بیماران با داشتن لبخندی زیبای حاصل از درمان، اوج خواهد گرفت.

مزایای مراجعه به متخصص ارتودنسی

بسیاری از بیماران با شوق و ذوق قبول می‌کنند مزایای درمان ارتودنسی بسیار باارزش است. میزان اعتماد و رضایت نوظهور بیماران از ظاهر شخصی و به دست آوردن لبخندی مطبوع و دوست داشتنی غیر قابل توصیف است. شما حتماً افرادی را دیده اید که سعی می‌کنند دهان خود را در هنگام لبخند زدن مخفی کنند و ارتودنسی این مشکل را در تمام سنین برطرف می‌کند. دیگر مزیت ارتودنسی، بهتر غذا خوردن است. تغذیه سالم نیازمند مقادیری متعادل از گوشت، سبزیجات و مغزها می‌باشد که ممکن است جویدن این مواد در صورتی که دندانی از دست رفته باشد یا کج شده باشد، سخت خواهد بود. به صورت عادی ساختارهای دندانی هم در فک بالا و هم در فک پایین، به جویدن و غذا خوردن کمک می‌کنند که این امر به گوارش بهتر نیز منجر می‌شود. درمان ارتودنسی موفق دندان‌ها را در موقعیت‌های سالم‌تری نگه می‌دارد که از تجمع باکتری‌هایی که باعث تشکیل پلاک و به دنبال آن پوسیدگی و بیماری لثه می‌شوند، جلوگیری می‌کند. جلوگیری از این مشکلات با بالاتر رفتن سن، باعث سالم‌تر ماندن دندان‌ها می‌شود و نیاز به کشیدن دندان، پر کردن و یا جایگزین ساختن دندان از طریق روکش یا ایمپلنت را از بین می‌برد. نهایتاً اینکه دندان‌های سالم بدون فاصله زیاد یا بدون مشکلات بایت می‌توانند ارتباط و طریقه گفتار شفاهی را بهبود ببخشد. معاینات ارتودنسی ممکن است دندان‌هایی را در زیر سطح لثه نشان دهد که هنوز رشد نکرده اند یا مشکلات و ناهنجاری‌هایی را در بایت یا فک آشکار سازد که باید تصحیح شوند تا از مشکلات بیشتر در آینده جلوگیری شود.