/ / دانستنی های دندانپزشکی

kandid-monaseb-arto1

هر فردی دوست دارد که لبخند زیبا و مناسبی داشته باشد، حتی در شرایطی که از بریس استفاده می‌کند. درمان ارتودنسی حیاتی دوباره به لبخند شما می‌بخشد و نیز اعتماد به نفس و عزت نفس را برای شما به ارمغان می‌آورد. بنابراین برای بیشتر افراد بسیار مهم است که بهترین بریس را برای داشتن ظاهری قابل قبول انتخاب کنند. هرچند ساختار دندانی و ارتودنتیک شما، در تصمیم‌گیری متخصص ارتودنسی برای انتخاب بریس مناسب برای شما، بسیار مهم و تعیین کننده است. انواع مختلفی از بریس‌های شفاف زیبایی وجود دارد که شما می‌توانید از بین آنها بریس‌های سرامیکی، اینویزیلاین و بریس‌های زبانی را انتخاب کنید. هرچند بریس‌های سرامیکی ممکن است برای موارد نامرتبی‌های اندک دندان‌ها و مشکلات خفیف بایت توصیه نشود، اما این بریس‌ها برای درمان دندان‌های بهم ریخته، اوربایت یا اورجت و فاصله زیاد بین دندان‌ها یا دندان‌های شلوغ مناسب هستند. بریس‌های سرامیکی، عموماً گران‌تر می‌باشند اما در مقایسه با بریس‌های فلزی مزایای بیشتری دارند.

بریس سرامیکی چیست؟

بریس‌های سرامیکی از لحاظ شکل و اندازه مانند بریس‌های فلزی هستند به جز این که در آنها از براکت‌های شفافی استفاده می‌شود که با دندان تطابق می‌یابند. این بریس‌ها می‌توانند لبخند شما را در 6 ماه به راحتی تغییر دهند. پس از قرار دادن بریس‌ها شما باید به طور منظم چکاپ انجام دهید تا مطمئن شوید که بریس‌ها به درستی در جای خود قرار گرفته اند و همچنین سیم‌ها تنظیم شوند. درمان اغلب 1-2 سال زمان می‌برد و بعد از آن شما باید از نگهدارنده استفاده کنید که دندان‌های شما را در موقعیت جدیدشان به درستی نگه می‌دارد. موادی که بریس‌های سرامیکی را می‌سازند، ممکن است در نهایت باعث طولانی‌تر شدن درمان نسبت به درمان با بریس‌های فلزی معمولی شود. اما اگر شما به دنبال ظاهر مناسب‌تری می‌گردید، ممکن است این بریس‌ها، بهترین گزینه باشند. در هنگام غذا خوردن همواره از خوردن غذاهای سخت و چسبنده که ممکن است باعث لکه‌دار شدن دندان‌ها و براکت‌های سرامیکی شوند، اجتناب کنید. همچنین مواد قندی را بین وعده‌های غذایی مصرف کنید، در غیر این صورت دندان‌های شما شروع به پوسیده شدن می‌کنند. به یاد داشته باشید که بریس‌ها همواره باید تمیز نگه داشته شوند، بنابراین به خوبی از آنها مراقبت کنید.

مزایا

برخی مزایای بریس‌های سرامیکی، عبارتند از:

  •  نسبت به بریس‌های فلزی کمتر قابل مشاهده هستند.
  •  آنها به خوبی با دندان مطابقت پیدا می‌کنند.
  •  آنها کمتر باعث ایجاد درد می‌شوند، زیرا لثه‌ها را تحریک نمی‌کنند.

چه کسانی می‌توانند از بریس سرامیکی استفاده کنند؟

هرچند همواره متخصص ارتودنسی شما تشخیص خواهد داد که کدام نوع بریس متناسب با نیاز شما می‌باشد، با این حال کماکان این مسئله مهم است که بدانید آیا کاندید مناسب برای ارتودنسی شفاف هستید یا خیر. بریس‌های سرامیکی اغلب برای نوجوانان با سن بیشتر و بزرگسالان طراحی شده است. این امر به این دلیل است که همکاری و همیاری قوی بین دندان‌های قوی و بالغ را تضمین کند.