کاهش درد براکت ارتودنسی

اگر به تازگی براکت گذاشته باشید احتمالاً احساس ناراحتی زیادی در دندان‌ها و لثه دارید. همچنین هر مرتبه که برای تنظیم براکت به ارتودنتیست مراجعه می‌کنید، سیم ارتودنسی سفت شده و دوباره درد و ناراحتی تجربه می‌شود. ممکن است ارتودنتیست سیم ارتودنسی را تنظیم یا سفت نموده یا با سیم ضخیم تری تعویض نماید. اما نگران نباشید می‌توانید با اقداماتی درد و ناراحتی را کاهش دهید. هر مرتبه تنظیم براکت به معنی یک قدم پیشرفت در درمان ارتودنسی و صاف کردن و مرتب کردن دندان‌ها است بنابراین سعی کنید با انگیزه بیشتری درمان را ادامه دهید و با اقدامات زیر درد و ناراحتی چند روز اول نصب یا تنظیم براکت را کاهش دهید.

از بی ‌حسی موضعی استفاده کنید

می‌توانید برای کاهش درد، محصولات بی ‌حسی موضعی مانند Orajel و Anbesol را مستقیماً بر روی دندان‌ها و لثه بمالید. برای این کار می‌توانید از گوش پاک کن و یا انگشت خود استفاده کرده و ژل بی‌ حس کننده را به نواحی که درد میکند بمالید. ممکن است طعم آن خوشایند نباشد اما مسلماً به بی‌ حس شدن بافت‌ها و کاهش درد کمک می‌کند.

برای کاهش درد براکت ارتودنسی مسکن بدون نسخه مصرف کنید

می‌توانید یک ساعت پیش از جلسه تنظیم براکت مسکن بخورید. این کار به کنترل هرگونه درد یا ناراحتی در حین این فرایند و پس از آن کمک می‌کند. مسکن بدون نسخه را باید طبق دستورالعمل درج ‌شده بر روی آن مصرف کنید. توصیه می‌شود مسکن به صورت منظم مصرف شود و از استعمال بیش از اندازه آن بپرهیزید چرا که می‌تواند مسمومیت‌ زا و خطرناک باشد. در شرایطی که درد را نمی‌توان با روش‌های دیگر بلافاصله برطرف کرد مصرف مسکن مؤثر است.

کمپرس یخ استفاده کنید

در موارد درد براکت نیز درست همانند هر جراحت و آسیب دیگری می‌توانید قطعات یخ را داخل یک دستمال تمیز بپیچید و بر روی ناحیه دردناک قرار دهید. یخ را باید بر روی سطح خارجی دهان بگذارید. از تماس مستقیم یخ با پوست خودداری نمایید. یخ به کاهش التهاب و تورم کمک کرده و درد و ناراحتی را آرام می‌کند.

آب سرد بنوشید

آب سرد (مخلوط آب و یخ) روشی ارزان و مناسب برای کاهش درد پس از تنظیم براکت است. دمای سرد آن باعث می‌شود بافت‌ها بی‌ حس شده و التهاب و درد کاهش پیدا کند.

غذاهای نرم مصرف کنید

در روزهای اول که دندان‌ها بسیار حساس هستند غذاهای نرم مصرف کنید و از خوردن و جویدن غذاهای سفت و ترد پرهیز نمایید. پوره سیب ‌زمینی، فرنی، حلوا، اسموتی، پودینگ، سوپ و از این قبیل غذاها برای این مدت مناسب هستند چرا که نیازی به جویدن زیاد و درگیری دندان‌ها ندارند.

صبور باشید

اگر چه ممکن است نصب و تنظیم براکت کمی درد داشته باشد اما به خاطر داشته باشید درد آن موقتی است و خیلی زود ظرف چند روز برطرف می‌شود. یادتان باشد هدفتان از این کار چیست و ارزش تمامی این رنج‌ها و زحمت‌ها را دارد و بدون گذر از این مرحله به لبخندی زیبا و دندان‌هایی سالم نمی‌رسید.