الاستیک یا کش ارتودنسی چیست؟

کش ارتودنسی

اگر ارتودنسی کرده باشید احتمالا کش ارتودنسی را می‌شناسید، در صورتی که قصد دارید ارتودنسی انجام دهید بهتر است اطلاعاتی در مورد این وسیله بدست آورید، این وسیله ابتدایی و به ظاهر ساده نقش مهمی در درمان ارتودنسی دارد، این مقاله به منظور ارائه اطلاعات مفید در مورد کش یا الاستیک ارتودنسی تهیه شده است. با ما همراه باشید.

به طور معمول متخصص ارتودنسی انواع کش‌ ارتودنسی را به عنوان بخشی از درمان ارتودنسی تجویز می‌کند. اگر بخواهید مطابق برنامه از بریس‌های خود استفاده کنید، الاستیک‌ها بخش مهمی از برنامه درمانی شما هستند. بدون استفاده از کش های ارتودنسی مناسب، بعید است که شما به نتیجه مطلوب خود برسید!

کش ارتودنسی چیست؟

کش یا  الاستیک ارتودنسی یک نوع از کش‌های مخصوص است که در ارتودنسی با هدف درمان انواع مال الکوژن یا مشکل همپوشانی فک از آن استفاده می‌شود. مشکلات همپوشانی فک از جمله اوربایت، کراس بایت، اندربایت و اپن بایت با بریس ارتودنسی به تنهایی قابل اصلاح نیستند و مدت زمان ارتودنسی آنها بسیار طولانی است. اکثر متخصصان برای اصلاح کردن این مشکلات علاوه بر بریس‌های ارتودنسی از کش ارتودنسی نیز استفاده می‌کنند. به این ترتیب هم مدت زمان درمان کاهش می‌یابد و هم نیازی به استفاده دیگر روش‌ها نخواهد بود.

کش ارتودنسی چه کاربردی دارد؟

الاستیک ارتودنسی را برای هدایت حرکت فک یا دندان در جهت‌های مورد نظر استفاده می‌کنند. این کار با استفاده از ارتودنسی های ثابت قابل انجام نیست و باید حتما از کش‌ها در این زمینه استفاده کرد. معمولا از این کش‌ها برای عقب یا جلو کشیدن فک‌ها استفاده می‌شود، حتی ممکن است برای حرکت یکی از فک‌ها در جهت عرضی از این کش استفاده شود.

در اثربخشی درمان با کش ارتودنسی همکاری کاربر نقش موثری دارد، توجه به ‌توصیه‌های پزشکی، همکاری و داشتن یک برنامه منظم در استفاده از کش ارتودنسی در مدت زمان درمان به حصول یک نتیجه خواهد انجامید. معمولا این الاستیک‌ها به شکل مرتب روی براکت‌های خاص قرار داده می‌شوند و باید به طور مرتب جایگزین شوند تا موثر باشد.

جنس کش ارتودنسی

کش‌های ارتودنسی از لاتکس و یا مواد غیر لاتکسی تهیه می‌شوند. کش‌های جنس لاتکس رایج‌ترین شکل کش‌های ارتودنسی هستند اما از آنجایی که برخی افراد به لاتکس حساسیت دارند می‌توان از نوع غیر لاتکسی آن نیز استفاده کرد. کش‌های لاتکس معمولا تا ۲۴ ساعت قدرت کشش خود را حفظ می‌کنند.

اجزای مختلف تشکیل دهنده الاستیک ارتودنسی

ویژگی‌های کش ارتودنسی بر اساس تغییر در اندازه آن متفاوت است. قدرت کشسانی در سایزهای مختلف است که باعث تغییر در میزان کشسانی آنها است. کش‌های ارتودنسی دارای سه ویژگی مهم و اساسی هستند:

استحکام

قدرت کش ها معمولا دارای سطوح مختلف از سبک تا فوق سنگین متغیر است. این مقدار با اونس  نشان داده می‌شود و از میزان ۲.۵ اونس در الاستیک‌های سبک تا ۶.۵ اونس در الاستیک‌های فوق سنگین در تغییر است. قدرت کشش الاستیک ها به تدریج افزوده می‌شود.

قطر

قطر درواقع همان عرض کش است. قطر الاستیک‌ها بر اساس کشش لازم برای اتصال دو براکت متفاوت است. کوچکترین قطر الاستیک ارتودنسی ۸.۱ اینچ و بزرگترین قطر ۸.۳ اینچ است.

انواع کش ارتودنسی

الاستیک ارتودنسی از نظر کاربردی به دو صورت وجود دارد، هر یک از این دو نوع الاستیک برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. الاستیک لیگاشور (orthodontic tie) کوچک است و برای هر براکت به صورت جداگانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. الاستیک دوم قطر و طول بیشتری دارد و قادر است دو یا بیش از دو براکت ارتودنسی را به هم وصل کند. از این نوع در حرکت دادن فک‌ها به جهت خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از کش ارتودنسی چه مدت زمانی باید استفاده شود؟

مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی بستگی به نظر متخصص دارد، اگرچه غیر ممکن به نظر می‌رسد اما برخی متخصصان حتی استفاده ۲۴ ساعته الاستیک ارتودنسی را توصیه می‌کنند. در برخی مواد ممکن است پزشک توصیه کند که حتی در زمان غذا خوردن نیز کش ارتودنسی استفاده شود چرا که حرکت دندان‌ها در زمان جویدن سریع‌تر است. کاربر باید عادت که الاستیک‌ها را حتی در مواقع خواب، ورزش و بازی نیز از دهان خارج نکند. معمولا تنها در زمان مسواک زدن، نخ دندان و یا قرار دادن کش جدید کاربر مجاز است که کش را از دهان خارج کند.

کش ارتودنسی را چه زمانی باید تعویض کرد؟

کش‌های ارتودنسی با توجه به قدرت و ضخامتی که دارند باید ۳ الی ۴ بار در روز تعویض شوند. بهتر است برای استفاده مداوم از آنها همیشه یک بسته از کش‌های ارتودنسی را در اختیار داشته باشید. این کش‌ها به مروز زمان خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. به گفته بسیاری از متخصصین نهایت مدت زمان استفاده از یک کش ارتودنسی ۱۲ ساعت است.

آیا خود کاربر می‌تواند الاستیک‌ها را تعویض کند؟

معمولا متخصص ارتودنسی یا دستیاران او بیمار را با دستورالعمل کامل چگونگی استفاده و تعویض کش‌ها آشنا می‌کنند. بعد از چندبار تکرار این عمل کاربر می‌تواند با تسلط و سرعت بیشتر بدون نیاز به کمک شخص دیگری این کار را انجام دهد.

چه زمانی باید از کش های ارتودنسی استفاده کنید؟

می‌توانید در حین غذا خوردن از الاستیک‌ها استفاده کنید اما ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در فک شوند. اگر قبل از غذا خوردن آن‌ها را بیرون آورده‌اید، مطمئن شوید که کش۴های ارتودنسی را بلافاصله بعد از اتمام وعده غذایی خود جایگزین کنید. هرچند، استفاده از الاستیک‌ها در حین خوردن غذا موجب تسریع در حرکت دندان‌ها می‌شود و مدت زمان درمان را نیز کوتاه‌تر می‌کند. همچنین به شدت توصیه می‌شود که بیماران هنگام خوابیدن از کش‌ها استفاده کنند. الاستیک‌ها باید روزانه تقریباً ۳ تا ۴ بار تعویض شوند زیرا باقی ماندن آن‌ها در دهان باعث می‌گردد تا قابلیت کشسانی و عملکرد خود را از دست بدهند. بهتر است که در هر وعده غذایی کش های ارتودنسی خود را تعویض کنید.

کش ارتودنسی باید به صورت مداوم استفاده شود! درآوردن و گذاشتن مجدد الاستیک‌ها تقریباً مانند این است که از آن‌ها هیچ گونه استفاده‌ای نکرده‌اید. به یاد داشته باشید همیشه یک بسته اضافی حاوی کش را همراه خود در مدرسه، محل کار و مکان‌های دیگر داشته باشید. اگر کش‌های ارتودنسی شما به اتمام رسیده‌اند، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید. منتظر ماندن برای نوبت بعدی موجب تأخیر مشهود در روند درمان شما خواهد شد.

بروز زخم در فک، دهان و دندان‌ها برای چند روز اول بعد از اضافه کردن الاستیک به روند درمانی، امری طبیعی است. با این حال، استفاده از کش ارتودنسی به صورت متناوب می‌تواند ناراحتی دائمی ایجاد کند و سرعت پیشرفت درمان را آهسته کند.

نحوه استفاده از کش ارتودنسی

یک نوع خاص از کش ارتودنسی جهت استفاده به شما داده شده است. از انواع دیگر الاستیک‌ها استفاده نکنید یا تعداد آن‌ها را دو برابر نکنید مگر آن که متخصص ارتودنسی نوع دیگری را توصیه کند. انجام این کارها به تسریع روند درمانی شما کمک چندانی نخواهد کرد.

برخی بیماران فکر می‌کنند با دو برابر کردن الاستیک‌ها دندان‌هایشان سریع‌تر حرکت خواهند کرد در صورتی که این کار می‌تواند مشکلات بیشتری را در فک و دندان شما ایجاد کند. همچنین، از کش‌های ارتودنسی برای مدت زمانی طولانی‌تر از آن چه که توصیه شده است، استفاده نکنید. با گذشت زمان، کش‌ها شروع به از دست دادن خاصیت انعطاف پذیری خود خواهند کرد که این امر می‌تواند بر روند درمان ارتودنسی تأثیر بگذارد. توصیه می‌شود هر زمان که الاستیک‌ها را بر می‌دارید، آن‌ها را دور انداخته و کش‌های جدیدی را جایگزین نمایید.

بارها ثابت شده است که چنان چه بیماران مطابق دستور توصیه شده از کش ارتودنسی استفاده کنند، مدت زمان درمان آن‌ها به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *