/ / دانستنی های دندانپزشکی

یکی از اولین سوالاتی که بیماران استفاده کننده از خدمات ارتودنسی از پزشک معالج خود سوال می کنند درباره مدت زمان لازم برای استفاده از بریس ها تا زمان تکمیل درمان است. در پاسخ به این سوال باید بیان کرد هنگامی که برنامه درمان ارتودنسی بیمار مشخص شود، می توان درباره طول مدت مورد انتظار درمان اظهار نظر کرد و برای این سوال هیچ پاسخ قطعی و از قبل تعیین شده وجود ندارد.

مدت زمان دقیق استفاده از بریس ها در درمان ارتودنسی مشخص نیست. در حقیقت فاکتورهای متعدد بر حرکت دندان ها در دهان در طول مدت درمان ارتودنسی تاثیر می گذارند و حتی با تجربه ترین و متخصص ترین پزشک ارتودنسی نیز نمی تواند بطور دقیق درباره واکنش دندان ها نسبت به اصلاحات انجام شده قبل از شروع درمان اظهار نظر کند. به هر حال پزشک می تواند چارچوب زمانی درباره طول مدت درمان مورد انتظار را در اختیار بیمار قرار دهد، اما به هیچ وجه نمی توان درباره طول مدت دقیق استفاده از بریس ها در دهان اظهار نظر کرد.
علاوه بر این لازم است توجه داشته باشید استفاده از خدمات دندان پزشکان و متخصصان ارتودنسی که ادعا می کنند از طول مدت دقیق استفاده از بریس ها مطلع هستند، مشکوک بوده و به بیماران توصیه نمی شود.

این براکت ها به چه شکل روی دندان‌ها نصب می‌شوند؟

ویژگی دندان ها و شرایط قرار گرفتن آنها بر روی یکدیگر برای افراد مختلف منحصر به فرد می باشد و به همین خاطر شرایط درمان هر بیمار هنگام استفاده از خدمات ارتودنسی متفاوت است. به عنوان یک دستور العمل کلی، اکثر برنامه های درمانی ارتودنسی به 12 تا 36 ماه زمان نیاز دارد و میانگین طول مدت درمان در این حالت در حدود دو سال است. به هر حال، عامل های متعدد می توانند بر روی این جدول زمان بندی تاثیر داشته باشند که بعضی از آنها تحت کنترل بوده و بعضی دیگر تحت کنترل نیستند. برخی از عوامل اصلی تاثیرگذار بر طول مدت درمان ارتودنسی به شرح زیر هستند:

پیچیدگی برنامه درمان مورد نیاز برای بیمار

این مورد متغیر اصلی تاثیرگذار بر طول مدت درمان ارتودنسی است. به این ترتیب صاف کردن دندان های جلوی دهان در زمانی که قرار گرفتن دندان ها بر روی یکدیگر دچار مشکل خاص نیست، احتمالاً فقط به چند ماه زمان نیاز دارد. از طرف دیگر، اصلاح مشکلات قرار گرفتن نا متناسب دندان ها بر روی یکدیگر و اصلاح مشکلات جدی مربوط به ازدحام دندان ها در دهان یا درمان جلو آمدگی دندان ها به مدت طولانی تر زمان نیاز دارد. علاوه بر این در صورتی که به منظور درمان لازم باشد دندان های فرد کشیده شود، اغلب طول مدت درمان افزایش پیدا می کند.

سن بیمار

درمان ارتودنسی ارتباطی به سن بیمار ندارد و در این رابطه فقط لازم است دندان های فرد هنوز در حال رشد نباشند. در حقیقت استفاده از بریس ها در تمام سنین موثر می باشند؛ البته بهترین زمان ارتودنسی، سنین 10 تا 14 سالگی است، درست در زمانی که سر و دهان در حال رشد بوده و می‌توان به شکل آسان‌تری دندان‌ها را مرتب کرد. درمان های ارتودنسی در سنین پایین تر و حدود 16 سالگی یا تا زمانی که فرد تمام دندان های شیری خود را از دست می دهد، سریع تر از مواقع دیگر جواب می دهد. در مواردی که نیاز به اصلاح وضعیت قرار گرفتن دندان ها بر روی یکدیگر وجود داشته باشد، روش درمان ساده تر می تواند هدایت استخوان فک در بیماران جوان تر قبل از تثبیت موقعیت استخوان فک باشد. هنگامی که بیمار به سن بلوغ رسید و همه دندان های دائمی وی رشد کرد، دیگر افزایش سن تاثیری بر طول مدت درمان نخواهد داشت. بنابراین سن ارتودنسی دندان می تواند در افراد مختلف، متفاوت می باشد و افزایش سن محدودیتی برای انجام ارتودنسی ایجاد نمی کند.

اگر شخصی ناهنجاری فکی داشته باشد ولی به دلیل پایان سن بلوغ و اتمام رشد،  امکان اصلاح رشد فک وجود نداشته باشد دو راهکار برای درمان ارتودنسی او وجود خواهد داشت:

۱- ارتودنسی بدون جراحی (جبرانی یا کاموفلاژ)

۲- ارتودنسی همراه با جراحی فک

نوع بریس انتخاب شده

امروزه برخی شواهد نشان می دهد استفاده از روش های ارتودنسی ثابت مثل براکت های فلزی یا بریس های سرامیکی شفاف باعث می شود طول مدت درمان ارتودنسی کمتر از مدت زمان لازم در هنگام استفاده از روش های ارتودنسی نامرئی باشد. به هر حال گاهی اوقات این شرایط می تواند به خاطر این حقیقت باشد که بیمار در هنگام استفاده از روش های ارتودنسی نامرئی ابزارهای تجویز شده را برای تمام طول مدت 22 ساعت تجویز شده توسط پزشک در هر روز مورد استفاده قرار نمی دهد. به عبارت دیگر تجربه ما در این حوزه نشان می دهد در صورت استفاده صحیح، فرآیند درمان هنگام استفاده از روش های ارتودنسی نامرئی حتی سریع تر از روش های ارتودنسی سنتی می باشد.

بهداشت دهان

در هنگام استفاده از بریس مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به نحو صحیح از اهمیت خاص برخوردار است. به این ترتیب حفظ سلامت دهان و دندان باعث اطمینان از دستیابی به بهترین نتایج ممکن خواهد شد. هنگامی که برای درمان از ارتودنسی نامرئی استفاده می شود، فرد می توان به سادگی لوازم ارتودنسی را از دهان خود خارج کرده و دندان های خود را مشابه حالت عادی تمیز کند. اما زمانی که از بریس های فلزی یا شفاف استفاده می شود، پزشک متخصص می تواند به بیمار بهترین روش تمیز کردن دندان ها را آموزش دهد. نکته اصلی در این حالت تمیز کردن موثر دندان ها در هر روز می باشد.

سطح مسئولیت پذیری بیمار

سطح همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی می تواند تفاوت زیادی در مدت زمان درمان ارتودنسی ایجاد کند. در صورتی که شما جلسات ملاقات خود با دندان پزشک را فراموش کنید، براکت های دهان خود را بشکنید، لوازم ارتودنسی نامرئی خود را گم کنید، یا درباره مدت زمان لازم برای استفاده از این ابزارها در دهان سهل انگاری نمایید، مدت زمان درمان ارتودنسی شما مسلماً افزایش پیدا خواهد کرد. در هنگام شروع درمان ارتودنسی ممکن است استفاده از ابزارهای ارتودنسی برای شما ناراحت کننده و دشوار باشد. اما در صورتی که بطور منظم و طبق برنامه از قبل تعیین شده از این ابزارها استفاده شود، ناراحتی شما به تدریج کاهش پیدا کرده و به این ابزارها عادت خواهید کرد.

هدف ما اطمینان از درک مناسب شما از تمام جنبه های با اهمیت مراقبتی در این حوزه است. به همین خاطر در صورت داشتن هر گونه سوال در این زمینه، با متخصصان ما تماس گرفته و سوالات خود را به راحتی با آنها در میان گذارید.

دو سال ممکن است مدت زمان طولانی برای استفاده از بریس ها به نظر برسد. به هر حال این مدت به سرعت سپری شده و به تدریج نتایج مثبت ناشی از درمان ظاهر خواهد شد. دستیابی به یک دهان کامل و بدون نقص از نظر ظاهر و عملکرد به زمان و مراقبت خاص نیاز دارد. به این ترتیب با استفاده از خدمات ارتودنسی و صبر و شکیبایی در طول مدت درمان می توانید از مزایای ناشی از سلامت دهان و دندان و لبخند زیبا برای مدت باقیمانده از عمر خود بهره مند شده و لذت ببرید.

این براکت ها به چه شکل روی دندان‌ها نصب می‌شوند؟

بعضی از فعالیت های قابل انجام برای تسریع درمان ارتودنسی به شرح زیر هستند:

  • اجتناب از مصرف غذاهای سفت، چسبنده و خرد شونده همچون چیپس، نان خشک، کارامل، شکلات های خرد شوند یا خشک و آب نبات های چسبنده که می توانند باعث شل شدن براکت ها یا شکستن ابزارهای ارتودنسی در دهان شوند. بدیهی است شل شدن مکرر براکت ها یا شکستن ابزارهای ارتودنسی باعث به تاخیر افتادن درمان شما می شوند، زیرا در این شرایط به جای کار کردن بر روی مرحله بعدی برنامه درمانی لازم است با متخصص ارتودنسی ملاقات شده و مشکل ایجاد شده بر طرف شود. علاوه بر این گاهی اوقات لازم است درمان به خاطر ایجاد برخی شرایط خاص به عقب بازگشته و مجدداً اقدامات درمانی مربوط به مراحل قبل بر روی بیمار انجام می شود.
  • لازم است مطمئن شوید همه فعالیت ها طبق دستور العمل متخصص ارتودنسی در ارتباط با استفاده از ابزارهای ارتودنسی انجام شود. علاوه بر این لازم است داروهای تجویز شده توسط پزشک به درستی توسط شما مصرف شود. به این ترتیب با دنبال کردن دستور العمل های متخصص ارتودنسی دستیابی به نتایج دلخواه امکان پذیر خواهد شد. ما همواره به بیماران خود می گوییم که دنبال کردن دستورات متخصص ارتودنسی شبیه به غلتادن یک سنگ به سمت بالای یک تپه است. در این حالت شما نمی توانید قبل از رسیدن به نوک تپه توقف کنید، زیرا در صورت انجام این کار مجبور به بازگشت به عقب خواهید شد!
  • مطمئن گردید جلسات ملاقات با متخصص ارتودنسی را فراموش نمی کنید و به موقع در این جلسات حاضر می شوید. لازم به یادآوری نیست که حاضر شدن در مطب دندان پزشکی طبق برنامه تعیین شده از بخش های اصلی و تاثیرگذار در تکمیل برنامه درمانی شما است. علاوه بر این، انعطاف ناپذیری شما درباره زمان ها و روزهای ملاقات با متخصص ارتودنسی می تواند باعث ایجاد تاخیر در تکمیل برنامه درمان شما شود. به همین خاطر لازم است حداکثر همکاری ممکن را با پزشک خود در این زمینه داشته باشید.
  • سلامت دهان و دندان خود را در سطح مناسب حفظ کنید. عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان می تواند علاوه بر ایجاد سایر مشکلات، باعث شود کار کردن متخصص ارتودنسی بر روی بریس ها به خاطر ایجاد التهاب در لثه ها یا ورم کردن آنها دشوار شود.
  • سلامت دهان و دندان در درمان های ارتودنسی از اهمیت خاص برخوردار است. به همین خاطر صرف نظر از طول درمان ارتودنسی و استفاده از بریس ها، مهم است که مطمئن شویم در نتیجه اقدامات نادرست یا عدم رعایت بهداشت فردی با مشکلات جدی تر در آینده روبرو نمی شویم.