استفاده از دهانشویه هنگام ارتودنسی و سیم کشی دندان

یکی از سوالات رایج بیماران ارتودنسی این است که آیا در دوران ارتودنسی باید از دهانشویه استفاده کرد و این که آیا ممکن است دهانشویه به بریس آسیب بزند یا خیر؟ دهانشویه ارتودنسی و نحوه استفاده از این ماده ضدعفونی از سری نکات مهم در بهداشت دهان و دندان در طول دوره درمان ارتودنسی است. دهانشویه مخصوص ارتودنسی برای جلوگیری از تجمع آلودگی و ذرات مواد غذایی در زیر براکت و سیم ارتودنسی برای بیماران تجویز می‌شود.

استفاده از دهانشویه مناسب ارتودنسی بحران ایجاد پوسیدگی دندان در دوران ارتودنسی را تا حد زیادی کنترل کرده و نقش پر رنگی در سلامت دندان‌های سیم کشی شده دارد. نحوه استفاده از دهانشویه ارتودنسی به درستی و در مواقع ضروری از مهم ترین موارد در تمیز نگهداشتن مداوم دندان‌ها در ارتودنسی است.

دهان شویه ارتودنسی با یک سری ویژگی‌های منحصر به فرد در حفاظت از دندان‌های ارتودنسی شده در طول دوره درمان تاثیر بسزایی دارد. دهانشویه مخصوص ارتودنسی را می‌توان در بین انواع دهانشویه بر اساس مشخصات آن انتخاب کرد.

در این مطلب به دنبال اهمیت حفاظت از دندان‌ها در طول دوره درمان ارتودنسی به معرفی دهانشویه مناسب ارتودنسی و نحوه استفاده از دهانشویه ارتودنسی اشاره خواهیم داشت.

دهانشویه هنگام درمان ارتودنسی

علت استفاده از دهانشویه

زمانی که از رعایت نکات صحیح در بهداشت دهان و دندان صحبت می‌شود، دهانشویه ارتودنسی در لیست کارهای موثر و اصلی قرار دارد. دهانشویه مناسب ارتودنسی با ترکیبات به کار رفته در تولید آن بر روی دندان اثر مثبتی داشته و از تجمع پلاک‌های دندانی ایجاد کننده پوسیدگی جلوگیری می‌کند.

برای جلوگیری از تجمع پلاک‌های دندانی در زیر براکت و بین بریس و سیم نصب شده بر روی دندان از چندین واکنش شیمیایی و مکانیکی استفاده شده که رایج ترین آنها استفاده از دهان شویه ارتودنسی است. بیشترین حجم استفاده از دهانشویه مخصوص ارتودنسی در نوع ارتودنسی ثابت توصیه می‌شود.

احتمال بالای گیر کردن مواد غذایی در بین ابزار ارتودنسی ثابت، باقی ماندن طولانی مدت این مواد به دلیل عدم امکان حرکت دادن بریس و براکت از روی دندان بر اهمیت استفاده از دهانشویه ارتودنسی افزوده است.

دلایل مختلفی برای استفاده از دهانشویه وجود دارد که مهم‌ترین آنها عبارت است از:

  • رفع بوی بد دهان
  • پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها
  • کاهش جرم و پلاک دندان
  • پیشگیری یا کاهش جینجیویت (مرحله اولیه بیماری‌ لثه)

انواع دهانشویه

اگرچه موادی مانند آب، عامل‌های پاک کننده، طعم دهنده‌ها و رنگ دهنده‌ها در تمام دهانشویه‌ها وجود دارد، اما دهانشویه‌ها از نظر مواد فعال با هم تفاوت دارند.

انواع اصلی دهانشویه عبارت است از:

  • از بین برنده بوی بد دهان
  • دهانشویه آنتی باکتریال
  • دهانشویه فلورایددار

دهانشویه رفع بوی بد دهان

این نوع دهانشویه با ترکیبات عامل بوی بد دهان واکنشی شیمیایی می‌دهد و آنها را غیرفعال می‌کند. دهانشویه موقتاً بوی بد دهان را کنترل می‌کند یا کاهش می‌دهد و به دلیل دارا بودن مواد طعم دهنده باعث طراوت دهان نیز می‌شود. اما دهانشویه علت بوی بد دهان را درمان نمی‌کند. دهانشویه باکتری‌های عامل بوی بد دهان را از بین نمی‌برد و کمکی به کاهش پلاک، بیماری لثه یا پوسیدگی دندان نمی‌کند.


دهانشویه آنتی باکتریال

این نوع دهانشویه مستقیماً باکتری‌های دهان را از بین می‌برد تا پلاک از روی دندان‌ها زدوده شود، شدت بیماری لثه کمتر شود و مشکل بوی بد دهان از بین برود. دهانشویه آنتی باکتریال تمامی مشکلات پلاک، بیماری لثه، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان را همزمان کاهش می‌دهد. دهانشویه با باکتری‌های موجود در پلاک‌ها مقابله می‌کند، باکتری‌هایی که سمومی تولید می‌کنند که به لثه‌ها آسیب می‌زند و باعث پوسیدگی دندان می‌شود.

موثرترین دهانشویه حاوی کلرهگزیدین است که دارای اثر ضدباکتریایی فوری و اثر مهارگر باکتری (باکتریواستاتیک) درازمدت است. دهانشویه آنتی باکتریال به دلیل جذب سطحی روی سطح مینای دندان از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. اگر کلرهگزیدین غیرفعال نشود، اثر آن بیش از هر دهانشویه دیگری در دهان باقی می‌ماند؛ تا حدودی به همین دلیل است که کلرهگزیدین بر دیگر درمان‌های بیماری لثه ترجیح داده می‌شود. مزیت جانبی کلرهگزیدین این است که درد ناشی از آفت و زخم‌های دهانی را کم می‌کند و روند التیام را شتاب می‌دهد.


دهانشویه فلورایددار

دهانشویه حاوی فلوراید با افزایش مقاومت دندان در برابر پوسیدگی احتمال پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد. فلوراید موجود در دهانشویه مینای دندان را تقویت می‌کند، در نتیجه دندان در برابر اسیدهای تولید شده توسط باکتری‌های موجود در دهان مقاوم‌تر می‌شود و به این ترتیب از پوسیدگی آن پیشگیری می‌شود، یا دست‌کم احتمال پوسیدگی کاهش می‌یابد. دهانشویه فلورایددار در دوران ارتودنسی توصیه می‌شود، چرا که سیم‌کشی دندان‌ها محل مناسبی برای گیر کردن ذرات غذا و انباشته شدن پلاک است که اگر از روی دندان‌ها زدوده نشود، به پوسیدگی دندان منجر خواهد شد.


الکل موجود در دهانشویه

تنها نگرانی که در رابطه با دهانشویه‌ها وجود دارد این است که اگر از دهانشویه حاوی الکل استفاده کنید، با مشکل خشکی دهان مواجه خواهید شد. علاوه بر این که دهانشویه حاوی الکل سندرم خشکی دهان را تشدید می‌کند، اگر میزان الکل آن بالا باشد، باعث زخم شدن بافت‌های نرم نیز می‌شود. این زخم‌ها و پوسته پوسته شدن‌ها بستر مناسبی را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند، با بیشتر شدن باکتری‌ها غلظت سولفور نیز بالاتر می‌رود و مشکل بدبویی دهان نیز به مسائل قبلی اضافه می‌شود. بنابراین دقت داشته باشید که حتماً دهانشویه بدون الکل خریداری نمایید.

بهترین دهانشویه در دوران ارتودنسی

دهانشویه1

استفاده از دهانشویه برای همه ضرورت ندارد، بنابراین حتماً در ویزیت بعدی از دندانپزشک خود در این باره راهنمایی بخواهید. بهترین دهانشویه در دوران ارتودنسی دهانشویه حاوی فلوراید است، چرا که این فراورده محافظت از دندان‌ها را افزایش می‌دهد. دهانشویه‌های دیگر باید متناسب با وضعیت دهان و دندان‌ها مصرف شود و ممکن است استفاده ناآگاهانه بیش از آن که مشکل فعلی را برطرف کند، به بروز مشکلات دیگر نیز دامن بزند. به خاطر داشته باشید که هرچند استفاده از دهانشویه برای رعایت بهداشت دهان و دندان مفید است، اما دهانشویه را هیچ‌گاه نباید جایگزین مسواک زدن و کشیدن نخ دندان کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *