اصلاح موارد متوسط تا شدید بهم ریختگی دندانهای جلویی با الاینر

الاینر

در همه رده های سنی، افراد زیادی خواهان لبخند زیبا هستند و میخواهند لبخندشان را که در آن نامرتبی و بهم ریختگی دندانهای جلویی در معرض دید قرار دارد اصلاح نمایند.

برای دستیابی به این خواسته روز به روز افراد بزرگسال بیشتری به دنبال درمان ارتودنسی برای اهداف زیبایی میروند؛ با این حال معمولا این افراد میخواهند ابزار ارتودنسی تا حد ممکن غیر قابل دید و راحت باشد. در بسیاری از موارد، درمان اسپلینت میتواند با موفقیت استفاده شود.

در این نمونه موردی که به توضیح آن خواهیم پرداخت، بهم ریختگی دندانهای جلویی با الاینر لاین – این (In-Line) درمان شده است که توسط متخصص ارتودنسی توضیح داده خواهد شد.

موقعیت اولیه دندان ها قبل از درمان ارتودنسی

موقعیت اولیه دندان ها قبل از درمان ارتودنسی

بیماری ۲۱ ساله با هدف زیبا سازی لبخند مراجعه کرد؛ او احساس میکرد لبخندش به خاطر نامرتب بودن متوسط تا شدید دندانهای بالایی و پایینی، زیبا نیست و میخواست با درمانی آن را اصلاح کند که تا حد ممکن قابل دید نباشد و دیگران متوجه آن نشوند.

شدت بهم ریختگی دندانهای بیمار از منظر جلو (شکل اول) فورا دیده نمیشد اما زمانی که از کنار به او نظاره میشد (شکل دوم) یا هنگام بسته بودن و جفت بودن دندانها، بهم ریختگی دندانهایش واضح بود. دندان UL1 چرخیده بود و ظاهر نامرتب بودن UL2 را بدتر کرده بود.

شدت بهم ریختگی دندانها

همچنین LL2 پشت LL1 جا به جا شده و LL3 نیز چرخیده بود. همچنین LL1 لبیال LL2 و LR1 بود. دندانهای LR1، LR2 و LR3 نیز نامرتب بودند.

به عنوان بخشی از برنامه تشخیصی، یک مدل و ارتوپانتوموگرام ایجاد شد، معاینه بالینی نشان داد که دندانها و لثه بیمار سالم بوده و هیچ مشکل مربوط به درمان ارتودنسی نداشتند.

تصمیم در مورد گزینه درمانی بهم ریختگی دندان های جلو

گزینه درمانی بهم ریختگی دندان های جلو

همه گزینه های موجود درمانی به اطلاع بیمار رسانده شد؛ علاوه بر درمان با الاینر لاین- این، احتمال براکت ثابت نیز با بیمار صحبت شد؛ اگر چه حتی براکت ساخته شده از براکت سرامیک همرنگ دندان به دلایل زیبایی مورد قبول بیمار واقع نشد.

به بیمار یک نمونه از الاینر این لاین نشان داده شد تا برای قالبگیری، ضخامت و شکل آن به عنوان اسپلینت، تصمیم بگیرد؛ این راه حل خواسته بیمار را از نظر راحتی تامین کرده و تنها در اوایل کار کمی بر تکلم بیمار تاثیر گذاشته و به سختی قابل مشاهده است.

برنامه درمانی الاینر لاین- این

برنامه درمانی و پیش نمایش دیجیتالی از شرکت سازنده الاینر لاین- این درخواست شد. پیش نمایش شامل هفت تصویر از نتیجه نهایی بود که به بیمار امکان میداد ببیند دندانهایش پس از درمان از زوایای مختلف چگونه خواهند شد.

برنامه درمانی شش الاینر را برای قوس بالا و شش الاینر را برای قوس پایین تجویز کرد.

الاینرهای لاین – این باید به مدت چهار تا شش هفته استفاده شوند.

هر الاینر میتواند تا ۰.۶ میلیمتر بر حرکت تاثیر بگذارد که این مقدار بسیار بیشتر از سیستمهای الاینر دیگر است.

آزمایشگاه توضیح داد که درمان میتواند به مرتب شدن تقریبا بی نقص قوس بالا و بهبود قابل توجه (اما نه بی نقص) قوس پایین منجر شود.

برنامه درمانی کاهش جزئی مینای بین دندانی برای دندانهای مرکزی بالایی و چند نقطه تماس در دندانهای جلویی پایینی را توصیه میکرد.

پیشرفت درمان با الاینر

در مراجعات بعدی به بیمار الاینرهای جدید داده میشد (در فواصل تقریبا چهار هفته). کاهش مینای بین دندانی در سه تا چهار الاینر اول صورت گرفت تا این که مینا تا حد مشخص شده کاهش یافت.

همکاری بیمار عالی بود و نقش قابل توجهی در موفقیت برنامه درمانی داشت. بیمار طبق چیزی که توصیه شده بود حداقل ۲۰ ساعت در روز اسپلینت را استفاده میکرد. در نهایت هدف درمانی تقریبا ظرف هفت ماه، حاصل شد.

مقایسه ای از مدل پیش و پس از کار، نشان میدهد نتایج تحسین برانگیزی ظرف هفت ماه استفاده از الاینر به دست آمده است.

مقایسه تصاویر پیش نمایش قبل از درمان و پس از درمان نشان میدهد بیمار تقریبا به طور کامل به هدف درمانی دست یافته است.

نگهدارنده (ریتینر)

استفاده از نگهدارنده بلند مدت پس از درمان ارتودنسی ضروری است تا از خطرات بازگشت احتمالی به موقعیت قبل، جلوگیری شود. در هر پکیج لاین – این که تهیه میشود، پکیج نگهدارنده بلند مدت نیز وجود دارد. این پکیج شامل دو اسپلینت نگهدارنده بلند مدت و بادوام برای هر قوس و یا یک نگهدارنده سیمی ۳-۳ متصل با یک اسپلینت نگهدارنده بلند مدت بادوام است که بر نگهدارنده ثابت منطبق میشود.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.