بریج دندان کودکان: آیا پل دندانی برای اطفال لازم است؟

بریج کودکان

برخی کودکان و بزرگسالان دچار بی‌دندانی مادرزادی، انودونتیای (نداشتن) کلی یا جزیی هستند یا دندان‌هایشان به دلیل ضربه دیدن افتاده و از دست رفته است. کاشت (ایمپلنت) دندان یک روش جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. اما کاشت دندان در فک‌های در حال رشد عوارضی را به دنبال دارد و ممکن است رشد جمجمه ـ صورت را مختل کند. ایمپلنت مانند دندان خشک و منجمد عمل می‌کند و همراه با ساختارهای اطراف حرکت نمی‌کند. این خشکی و جمود ناهنجاری‌های مربوط به جفت شدگی دندان‌ها را ایجاد می‎کند که در نهایت بیمار را دچار مشکلات متعدد می‌کند.

بنابراین اگر فرزندتان یک یا دو دندان کنار هم را ندارد، بریج یا پل دندان انتخاب بهتری خواهد بود. حفظ زیبایی یکی از دلایل استفاده از بریج است و دلیل دیگر از بین بردن فاصله‌ای است که باعث می‌شود دیگر دندان‌های اطراف فشار بیشتری را تحمل کنند. به علاوه این فاصله بر بایت کودک نیز اثر می‎گذارد، چون دندان کنار فاصله به سمت این فضای خالی کج می‌شود و شیوه روی هم آمدن دندان‌های بالا و پایین را تغییر می‌دهد. به این ترتیب غذا در این فاصله گیر می‌کند و پوسیدگی دندان یا بیماری‌های لثه بروز می‌یابد.

بریج دندانی چیست؟


بریج دندانی در حقیقت نوعی ترمیم است که با متصل شدن دائمی به دندان‌های مجاور برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته به کار برده می‌شود. ابتدا دندان‌های دو طرف فضای خالی با توجه به کنار یا بالای دندان و ماده در نظر گرفته شده برای ساخت بریج ۲ تا ۵ میلی‌متر تراشیده می‌شود. بریج از طلا، چینی (پرسلن) جوش خورده به فلز یا در بعضی شرایط فقط چینی ساخته می‌شود.

مزایای بریج


از مزایای بریج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیباتر کردن لبخند
 • بهبود بایت، روی هم قرار گرفتن دندان‌ها
 • واضح‌تر شدن گفتار
 • حفظ شکل صورت کودک
 • توزیع مناسب نیروهای بایت و کاهش فشار روی دندان‌های کنار فضای خالی
 • جلوگیری از کج و نامرتب شدن دیگر دندان‌ها
 • بهبود توانایی جویدن و غذا خوردن
 • رفع مشکلات گفتاری

بریج دندانی چیست؟

بریج قدیمی

دندان یا ایمپلنت دو طرف فضای خالی برای تهیه بریج‌های قدیمی روکش می‌شود و از پونتیک (دندان مصنوعی) در بین روکش‌ها استفاده می‌شود. این نوع بریج پرکاربردترین است و از چینی جوش خورده به فلز یا سرامیک ساخته می‌شود.

بریج معلق

بریج معلق (کانتیلور) زمانی به کار برده می‌شود که فقط در یک سمت فضای خالی دندان‌ وجود داشه باشد. البته این نوع بریج کاربرد چندانی ندارد و برای عقب دهان توصیه نمی‌شود، چون نیروی روی دندان‌ها در عقب دهان زیاد است و استفاده از بریج کانتیلور منجر به آسیب دیدن دندان‌ها می‌شود.

بریج پیوندی مریلند

بریج پیوندی مریلند (بریج مریلند یا پیوند زده شده به رزین) از چینی، چینی جوش خورده به فلز یا لثه‌ها و دندان پلاستیکی با بدنه فلزی یا چینی ساخته می‌شود. کناره‌های فلزی یا چینی غالباً یک طرف پل به دندان خود کودک پیوند زده می‌شود.

بریج متحرک

بریج متحرک معمولاً ارزان‌تر است، اما پایداری بریج ثابت را ندارد. عملکرد دو نوع ثابت و متحرک یکسان است، اما بریج متحرک را می‌توان همان طور که از نام آن مشخص است از دهان خارج کرد.

مراحل تهیه بریج


در مرحله اول از مراحل بریج دندان، دندان‌های پایه بریج آماده می‌شود. بخش بسیار کمی از مینای دندان‌های کنار فضای خالی در این مرحله آماده‌سازی تراشیده می‌شود تا فضای کافی برای گذاشتن روکش ایجاد شود. سپس از دندان‌ها قالب گرفته می‌شود تا مدلی برای تهیه بریج، دندان(های) مصنوعی و روکش به دست آید. متخصصین ما بریج موقتی را برای محافظت از لثه‌ها و دندان‌های بدون پوشش مناسب در اختیار بیمار قرار می‌دهند.

بریج موقت در جلسه دوم برداشته می‌شود و بریج فلزی و چینی جدید امتحان و در صورت لزوم دستکاری می‌شود تا کاملاً اندازه و متناسب باشد. کودک باید چند جلسه به کلینیک مراجعه کند تا از اندازه بودن بدنه فلزی و روی هم آمدن دندان‌ها اطمینان حاصل شود. تعداد جلسات به وضعیت هر بیمار بستگی دارد. اگر بریج از نوع ثابت باشد، متخصصین ما آن را به مدت چند هفته موقتاً در جای خود می‌چسبانند. زمانی که اطمینان حاصل شد که مشکلی وجود ندارد، بریج با سیمان به‌طور دائمی چسبانده می‌شود.

مراحل بریج دندان

دوام بریج


بریج حدود ۱۰ تا ۱۵ سال و حتی بیشتر در دهان باقی می‌ماند. با رعایت بهداشت دهان و دندان و ویزیت دوره‌ای منظم انتظار می‌رود که بریج ثابت بیش از ۱۰ سال عمر کند.

قبل و بعد از بریج دندان

مراقبت از بریج


چنانچه از بریج به خوبی مراقبت شود، معمولاً حدود ۱۰ تا ۱۵ سال دوام می‌آورد. سالم و محکم نگه داشتن دندان‌ها بسیار مهم است، چرا که موفقیت بریج، با توجه به نوع انتخابی، به پایه محکمی بستگی دارد که دندان‌های کناری آن را در اختیار قرار می‌دهد. دو بار در روز مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و استفاده روزانه از دهانشویه ضدعفونی کننده از پوسیدگی دندان و ابتلا به بیماری‌های لثه که در نهایت منجر به افتادن دندان می‌شود، جلوگیری می‌کند. متخصصین ما شیوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به شما و فرزند دلبندتان آموزش می‌دهند. جرم‌گیری منظم و دوره‌ای نیز به تشخیص زودهنگام مشکلات دهان و دندان کمک می‌کند تا بتوان درمانی ساده‌تر و با پیش‌آگهی بهتر را انجام داد. رعایت یک رژیم غذایی متعادل و دربرگیرنده مواد مغذی نیز به حفظ سلامت دهان و دندان و پیرو آن دوام بیشتر بریج کمک می‌کند.

تاثیر بریج بر غذا خوردن


جایگزین کردن دندان‌های افتاده  و از دست رفته با بریج غذا خوردن را آسان‌تر می‌کند. تا زمان عادت کردن کودک به بریج بهتر است به وی غذاهای نرم بدهید و غذا را تکه تکه کنید.

تاثیر بریج بر شیوه گفتار کودک


نداشتن دندان صحبت کردن را دشوار می‌کند، اما کودک می‌تواند پس از گذاشتن بریج برای دندان‌های جلویی  به خوبی صحبت کند.

هزینه بریج دندان


هزینه بریج دندان به نوع بریج انتخابی و محل جغرافیایی انجام عمل بستگی دارد. بیمه‌های درمانی معمولاً درصدی از هزینه بریج را با توجه به طرح درمانی دندانپزشکی بیمار می‌پردازند.

۳.۶/۵ - (۵ امتیاز)
بهترین متخصص ارتودنسی

4 دیدگاه دربارهٔ «بریج دندان کودکان: آیا پل دندانی برای اطفال لازم است؟»

 1. آیا بریج برای کودک ۴ و نیم ساله که ۴ دندان جلویی فک بالا رو کشیده مناسب .و با رشد کودک مشکلی پیش نمیاد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 2. سلام من پسرم پنجسال و نیمشه… که دندان پیشین سمت چپش در یک سانحه کامل شکسته… سوال من اینه اگر من از بریج استفاده کنم دندانهای شیری که ب عنوان پایه های بریج مورد استفاده قرار میگیرنذ برای افتادن و رویش دندانهای اصلی مشکلی نخواهند داشت؟؟ و‌اصلا با توجه به شن پسرم این کار توصیه میشود یا خیر؟؟؟

 3. سلان،دندون جلویی دختر دوساله ی من دراثر زمین خوردن افتاده راه حلش چی میتونه باشه،خیلی بد دیده میشه دکترش گفت تا ۴ سال نمیشه کاری کرد درسته؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *