افزایش طول تاج دندان

افزایش طول تاج دندان، از درمان‌های رایج دندانپزشکی است، که تشخیص آن باید اندودنتیست می‌باشد. افزایش طول تاج دندان کاملا جراحی لثه‌های اطراف دندان را در بر می‌گیرد. جراحی افزایش طول تاج دندان با هدف فراهم سازی شرایط برای ترمیم و روکش دندان تا ریشه پوسیده و از بین رفته صورت می‌گیرد. 

در واقع از افزایش طول تاج دندان برای تکمیل پروسه درمان‌های‌ مخصوص دهان و دندان مثل عصب کشی دندان، استفاده از ایمپلنت و پل استفاده می‌کنند. قرارگیری تاج‌های دندان به صورت ثابت و محکم بر روی دندان‌های طبیعی افراد بسیار اهمیت دارد. این نوع جراحی در دسته جراحی‌های مینور یا نسبتا پیچیده در دهان قرار دارد. امروزه افزایش طول تاج دندان در روش‌های مختلف صورت می‌گیرد.

 افزایش طول تاج دندان با روش‌های مختلف از طریق جراحی یا لیزر صورت می‌گیرد. در هنگام رفع لبخند لثه‌ای و همین طور فراهم کردن شرایط ترمیم دندان از لیفت لثه، روش بالا بردن لثه و همین طور افزایش طول تاج دندان با کامپوزیت بهره می‌گیرند.

دکتر سعید قریشی، متخصص ارتودنسی در این مقاله سعی کرده‌اند به شرح کامل افزایش طول تاج دندان (مزایا، معایت، روش‌ها و …) بپردازند.

 

افزایش طول تاج دندان به چه معناست؟

افزایش طول تاج دندان به عملی گفته به می‌شود که با هدف مشخص کردن بخش عظیمی از ساختار دندان صورت می‌گیرد. عمدتا این کار برای انجام انواع عمل‌های ترمیمی دندان در نظر گرفته می‌شود. افزایش طول تاج دندان یا عمل بلندتر کردن تاج زمانی صورت می‌گیرد که وضعیت دندان برای قرارگیری روکش و ترمیم مساعد نباشد.

هدف جراحی افزایش طول تاج دندان(crown lengthening) افزایش سلامت و عمر در دندان است. پروسه درمان‌های دندان با استفاده از جراحی افزایش طول تاج دندان (C.L) توسط متخصص جراحی لثه (پریودنتیکس) صورت می‌گیرد. در واقع تخصص پریودنتیست ها برای انجام جراحی‌های وابسته به لثه مانند افزایش طول تاج دندان مورد نیاز است.

در مواقع خاص از عمل افزایش طول تاج دندان برای زیباتر شدن دندان‌ها و از بین رفتن لبخند لثه‌ای استفاده می‌شود. از مزایای این عمل زیبایی می‌توان به عدم نیاز به ترمیم و تکرار مجدد عمل اشاره داشت. پس از انجام افزایش طول تاج دندان علاوه بر اینکه لبخند‌ها متقارن تر و زیبا تر می‌شوند، سلامت و استحکام دندان بیشترمی‌شود و احتمال پوسیدگی در آن کاهش می‌یابد.

 

پس از بلندتر کردن تاج دندان به دلیل اینکه بخش بیشتری از دندان قابل لمس و مشاهده است، رسیدگی به بهداشت دهان و دندان در آن راحت تر بوده و عمل مسواک و نخ دندان صحیح تر صورت می‌گیرد.

 

جراحی افزایش طول تاج دندان برای چه افرادی تجویز می‌شود؟

روش افزایش طول تاج دندان برای همه افراد ضرورتی ندارد و مناسب نیست. مثلا تمامی بیمارانی که نیاز به نصب روکش روی دندان دارند، حتما نباید افزایش طول تاج دندان را انجام دهند. این جراحی بیشتر برای افرادی تجویز می‌شود که ترک و سوراخ حاصل شده از پوسیدگی روی دندان آنها عمیق بوده و امکان روکش و ترمیم به راحتی وجود نداشته باشد.

علاوه بر این بلندتر کردن تاج دندان در هنگام نصب روکش، رعایت بهداشت و تمیزی دندان‌ها را تسهیل بخشیده و عمر نگهداری روکش دندان را بالا می‌برد. در مقابل این عمل می‌تواند به افرادی که بلندی لثه آنها با لبخند لثه ای همراه است، برای رفع این مشکل پیشنهاد ‌شود.

 

انواع جراحی افزایش طول تاج دندان

قبل از انجام عمل جراحی افزایش طول تاج دندان حتما با یک متخصص لثه مشورت داشته باشید. وضعیت لثه‌های شما برای درمان قبل از عمل افزایش طول تاج دندان باید به روش‌های پیشرفته بررسی شده و متناسب با شرایط دندان و لثه برای انجام افزایش طول تاج دندان به روش‌های مختلف اقدام شود. این روش‌ها بر اساس پروسه عمل به حالت‌های زیر تقسیم می‌شود.

 

افزایش طول تاج دندان با جراحی

افزایش طول تاج دندان از طریق جراحی در مطب متخصص جراحی لثه و با تزریق آمپول بی حسی موضعی و بدون بیهوشی صورت می‌گیرد. پس از انجام بی حسی در ناحیه تحت معالجه، متخصص عمل شکل دهی و میزان کردن بافت اضافی لثه و استخوان را آغاز می‌کند. برای انجام این کار ابتدا برش‌هایی در بافت لثه ایجاد کرده و لثه را به میزان لازم از روی دندان کنار می‌زند. گاهی اوقات متناسب با شرایط دندان برای ترمیم،  بخشی از بافت لثه کاملا برداشته شود.

 

زمانی قسمت مورد نیاز از ساختار دندان مشخص شد، دندانپزشک با محلول سالین (آب و نمک) محل جراحی را به خوبی ضدعفونی و شستشو می‌دهد و عمل بخیه کردن لثه را به اتمام می‌رساند. زخم جراحی متناسب با شرایط لثه گاها با پانسمان مخصوص بسته می‌شود. بعد از انجام افزایش طول تاج دندان به این روش پایه مناسب تر و باداوم تری از دندان برای روکش ایجاد می‌شود. زمان این درمان اصولا بین یک تا دو ساعت انجام می‌شود.

 

افزایش طول تاج دندان با لیزر

عمل افزایش طول تاج دندان را برای مواقع غیر ضروری تر مثل پر کردن دندان و یا شکستگی‌هایی که زیاد عمیق نیست را می‌توان با لیزر انجام داد. به این روش اصطلاحا الکتروجراحی نیز گفته می‌شود. اساس این صورت است که برای میران کردن لثه و نمایان کردن دندان از لیرز استفاده می‌کنند.

 

افزایش طول تاج دندان با کامپوزیت

کامپوزیت دندان روشی مشابه ایمپلت دندان است. برای این روش ترمیمی گاها نیاز به عمل افزایش طول تاج دندان حس می‌شود. از این رو یکی از روش‌های آماده سازی دندان برای کامپوزیت را افزایش طول تاج دندان بر می‌شمرند.

 

 

عمل لیفت لثه و بالا بردن لثه هم راستا با افزایش طول تاج دندان آماده سازی شرایط دندان جهت ترمیم و انجام عمل زیبایی (لبخند لثه‌ ای) را پوشش می‌دهند. وابسته به تشخیص متخصص و جراح لثه می‌توان از هر کدام از این روش‌ها بهره برد.

 

موارد و نکات رعایتی پس از افزایش طول تاج دندان

یک سری نکات در قالب توصیه‌های معمول پزشکی به شکل زیر به بیمار تجویز می‌شود:

·        جراح و متخصص دندان و لثه برای تسکین و مدیریت درد در بیمار داروهای مناسب را تجویز می‌کند.

·        دهانشویه‌های مخصوص در اختیار بیمار برای ضدعفونی و شستشوی دهان قرار می‌گیرد.

·        بهداشت دهان و دندان بدون تحریک کردن ناحیه لثه‌ها تا چند هفته باید رعایت شود.

·        پس از گذشت یک هفته به توصیه پزشک باید برای کشیدن بخیه و معاینه پس از عمل مراجعه شود.

·        پس از کشیدن بخیه لثه مدت زمانی برای رفع التهاب و الیتام لثه باید رعایت‌های لازم صورت گیرد تا زمان ترمیم دندان یا درمان زیبایی از نظر دندانپزشک فرا برسد.

علاوه بر موارد بیان شده یک سری اصول غذایی و رعایتی در شیوه زندگی تا مدت زمان بهبود لثه‎ها بصورت زیر برای بهبودی کامل باید انجام شود:

·        از میل کردن غذاهای داغ جدا خودداری کنید.

·        برای انجام جراحی در نواحی وسیع تر مثل یک ردیف دندان بالا یا پایین استفاده از یخ پس از جراحی مفید است.

·        ناحیه جراحی را با دهانشویه‌های تجویز شده تمیز نگهدارید.

·        از کشیدن مسواک محکم روی ناحیه جراحی خودداری کرده و تا یک مدت نرم و بدون فشار مسواک بزنید.

·        مشاهده خونریزی اندک و شبیه به خونابه در صورت نداشتن تداوم، غیر طبیعی و نگران کننده نیست.

 

نکات مهم درباره افزایش طول تاج دندان

حتما قبل از انجام جراحی افزایش طول تاج دندان در مورد بیماری‌هایی که دارید و همین طور داروهایی که مصرف می‌کنید، مثل وارفارین، آسپرین و هپارین با پزشک خود مشورت کنید. با رعایت توصیه‌های انجام شده برای افزایش طول تاج دندان و داشتن اطلاعات کافی در این زمینه برای انجام این عمل اقدام کنیید.

 

 

۴/۵ - (۲ امتیاز)
بهترین متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.