عصب‌کشی (ترمیم عفونت ریشه) دندان کودکان: هزینه، درد، مراحل، عوارض

aa

عصب‌کشی دندان یک روش درمان موثر و بی‌خطر برای متوقف کردن انواع مختلف درد دندان و حفظ دندان‌های آسیب‌دیده به خاطر پوسیدگی یا سایر مشکلات احتمالی مانند آن است. به هر حال، زمانی که دندان‌پزشک استفاده از این روش درمان را برای کودک شما تجویز کند، احتمالاً این سوال برای شما مطرح شود که چه نیازی به عصب‌کشی دندان‌هایی وجود دارد که در طول چند سال بعد افتاده و با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند؟

 

[مطالب مرتبط: متخصص دندانپزشکی کودکان  | متخصص ارتودنسی ]

 

آیا عصب‌کشی دندان برای کودکان مناسب است؟


بله. دندان‌های شیری معمولاً بین سنین ۶ تا ۱۲ سالگی می‌افتند. با این وجود دلایل منطقی برای استفاده از روش‌های درمان مناسب جهت حفظ دندان‌های شیری وجود دارد. در حقیقت بهتر است به جای کشیدن دندان‌های شیری آسیب‌دیده یا دچار عفونت، از عصب‌کشی و سایر روش‌های درمان مناسب برای حفظ آن‌ها استفاده شود.

در این رابطه لازم است توجه داشته باشید دندان‌های شیری عملکردی مشابه دندان‌های دائمی دارند و به این ترتیب از بین رفتن یکی از آن‌ها می‌تواند مشکلات مشخص برای صحبت کردن و غذا خوردن فرد به همراه داشته باشد. علاوه بر این، دندان‌های شیری دارای کارکرد مهم دیگری نیز هستند. این دندان‌ها برای رشد مناسب دندان‌های دائم و هدایت این دندان‌ها به سمت موقعیت صحیح، نقش تعیین کننده دارند. به این ترتیب در صورت از بین رفتن دندان‌های شیری، همواره احتمال دارد فرآیند رشد و جایگزینی دندان‌های دائم در دهان با مشکل مواجه شده و مسائلی همچون کج شدن دندان‌های دائم، رشد در محل نامناسب یا ازدحام دندان‌ها در دهان به خاطر عدم وجود فضای کافی بر روی فک، برای فرد ایجاد شود. این شرایط می‌تواند مشکلاتی را در ارتباط با نامرتبی دندان‌ها در دهان ایجاد نماید که درمان آن‌ها نیازمند استفاده از روش‌های درمان ارتودنسی در آینده خواهد بود.

aa11

عصب‌کشی دندان کودکان در مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی


در فرآیند دندانپزشکی بدون درد از بی‌حسی موضعی برای نواحی اطراف دندان تحت درمان استفاده می‌شود. انجام این کار نه تنها می‌تواند درد کودک شما را کاهش دهد، بلکه علاوه بر این به دندان‌پزشک امکان می‌دهد بر ارائه بهترین خدمات درمانی ممکن تمرکز نماید. دندان‌پزشکان ما در مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی دارای مهارت خاص در استفاده از روش‌های بی‌حسی جهت بدون درد کردن فرآیند درمان و نیز کنترل ترس کودک در این رابطه هستند.

 

[مطالب مرتبط: ارتودنسی پیشگیری ]

 

جلسه مشاوره

پس از معاینه کامل وضعیت کودک، بهترین روش‌های درمان مناسب برای کودک به والدین پیشنهاد می‌شود. این فرآیند یک بخش معمول در همه درمان‌های این کلینیک است و در این هنگام توصیه‌های لازم به والدین در ارتباط با مراقبت از وضعیت دندان‌های کودک ارائه خواهد شد. توجه داشته باشید در صورت نیاز به عصب کشی دندان کودکان و دندان شیری نیازی به نگرانی درباره آن وجود ندارد در این جلسه والدین میتوانند سوالات خود را در رابطه با عوارض عصب کشی دندان بپرسند . در حقیقت لازم است والدین به این موضوع فکر کنند که استفاده از این درمان می‌تواند درد دندان کودک را از بین برده و نیاز به استفاده از روش‌های دندانپزشکی برای اصلاح موقعیت دندان‌ها در دهان را در آینده برطرف نماید.

آماده شدن برای عصب‌کشی دندان کودک

عصب‌کشی معمولاً برای بیمار اندکی درد ایجاد می‌کند، اما می‌تواند نقش موثر برای از بین بردن درد دندان داشته باشد. با وجودی که نگران بودن والدین در هنگام استفاده از این درمان برای کودک مسئله‌ای کاملاً عادی است، لازم است والدین اجازه ندهند احساس نگرانی و تشویش آن‌ها به کودک منتقل شود. به این ترتیب صحبت کردن آرام با کودک، گرفتن دست‌ها و نوازش وی می‌تواند بخش زیادی از استرس کودک و عوارض عصب کشی دندان  را در طول درمان از بین ببرد.

عصب‌کشی دندان برای کودکان

مشکلات ایجاد شده در ناحیه پالپ اغلب با حساسیت و درد دندان همراه هستند. به این ترتیب در صورتی که دندان‌پزشک تشخیص دهد ناحیه پالپ دچار مشکل شده یا از بین رفته است، لازم است قبل از تشکیل آبسه یا ایجاد سایر عفونت‌های احتمالی از روش‌های درمان مورد نیاز برای فرد استفاده شود. چون عفونت در دندان می تواند علت بوی بد دهان در کودکان می باشد.

در مواردی که مشکل حاد باشد، ممکن است کشیدن دندان غیرقابل اجتناب شده و در ادامه از نگه‌دارنده فضا برای پر کردن فضای خالی ایجاد شده بین دندان‌ها استفاده شود. بسیاری از مواقع، نگه‌دارنده‌ها نمی‌توانند به‌طور کامل عملکرد دندان‌های طبیعی را بازیابی نمایند. علاوه بر این، همواره احتمال دارد این ابزارها در دهان شل شوند. به همین خاطر لازم است وضعیت این ابزارها تحت کنترل دقیق والدین قرار داشته باشد. در صورت امکان، در این شرایط ممکن است از سایر روش‌های درمانی به شرح زیر برای بیمار استفاده شود:

درمان غیرمستقیم پالپ. در صورتی که آسیب وارد شده به ناحیه پالپ حداقل باشد، این امکان برای دندان‌پزشک وجود دارد که بخش زیادی از پوسیدگی (و نه خود پالپ) را برداشته و از داروهای آنتی‌بیوتیک در محل تحت درمان استفاده کند. در ادامه محل پوسیدگی با مواد مناسب پوشانده خواهد شد. در اصطلاح به این روش درمان غیرمستقیم پالپ گفته می‌شود.

 

[مطالب مرتبط: ارتودنسی | هزینه ارتودنسی ]

 

پالپوتومی (Pulpotomy). در مواردی که پوسیدگی محدود به بخش بالای پالپ باشد، معمولاً از این روش برای درمان استفاده می‌شود. به این ترتیب بخش آسیب دیده ناحیه پالپ برداشته شده و بخش سالم باقیمانده در محل تثبیت می‌گردد. در نهایت ناحیه تحت درمان ضدعفونی شده و با مواد مناسب پوشانده می‌شود.

پالپکتومی (pulpectomy). در صورتی که بافت پالپ در کل ساختار ریشه دندان دچار عفونت شده باشد، ممکن است لازم شود از پالپکتومی برای بیمار استفاده شود. به این ترتیب کل بافت پالپ از محل خارج می‌شود. در ادامه محل تحت درمان ضدعفونی شده، اصلاحات ظاهری لازم در آن انجام می‌شود و در نهایت با وارد کردن مواد مناسب، بخش داخلی دندان پوشانده خواهد شد. پس از این کار، معمولاً از روکش بر روی دندان جهت ترمیم آن استفاده می‌گردد.

روش پالپکتومی شباهت زیادی به روش قدیمی عصب‌کشی دندان دارد. تفاوت اصلی این دو روش در نوع سیلانت بکار رفته برای درمان است. در واقع سیلانت استفاده شده برای کودکان در مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی می‌تواند توسط بدن جذب شود. به این ترتیب هنگامی که فرآیند رشد دندان دائمی شروع شود، ریشه‌های دندان شیری به‌طور طبیعی توسط بدن جذب شده و دهان کودک برای رشد عادی دندان‌های دائمی آماده خواهد شد.

چه زمان لازم است از روش‌های درمان ناحیه پالپ (اندودنتیک) استفاده شود؟

به دلایل زیر ممکن است عصب‌کشی دندان کودکان در ابتدا موفقیت‌آمیز نباشد:

  1. کانال‌های دندان ممکن است بسیار باریک باشد و در نتیجه این شرایط همواره امکان دارد بعضی از کانال‌های دندان توسط دندان‌پزشک شناسایی نشوند یا به روش‌های درمان در مرحله اول عکس‌العمل مناسب نشان دهند.
  2. کانال‌های دندان ممکن است به خاطر دلایل زیر دوباره دچار عفونت شوند:

الف) استفاده از روکش نامناسب یا تاخیر در استفاده از روکش

ب) ایجاد پوسیدگی جدید در دندان

ج) ابتلا به بیماری‌های پیشرفته لثه

د) ایجاد شکستگی یا ترک‌خوردگی دندان

 

[مطالب مرتبط: بهترین دکتر ارتودنسی | ارتودنسی نامرئی ]

 

فرآیند درمان ناحیه پالپ (اندودنتیک)

این درمان شباهت زیادی به عصب‌کشی دندان داشته و برای آن چند ویژگی اضافی در نظر گرفته شده است. به این منظور پس از بی‌حس شدن نواحی تحت درمان (معمولاً با تزریق داروی بی‌حسی)، هرگونه ترمیم یا روکش استفاده شده بر روی دندان به منظور ایجاد دسترسی به کانال ریشه برداشته می‌شود. دسترسی به ریشه دندان معمولاً از طریق ایجاد یک سوراخ ریز در ناحیه داخل دندان، خارج کردن محتویات یا مواد پرکردگی، و تمیز کردن ساقه پالپ با ابزارهای بسیار ریز انجام می‌شود. در این مرحله از میکروسکوپ و نور برای بررسی دقیق کانال‌های دیگر یا ساختارهای غیرعادی دندان استفاده می‌شود. در نهایت، هنگامی که تمام کانال‌ها تمیز و ضدعفونی شد، ناحیه داخل کانال با مواد مخصوص پر شده و روی دندان کودک پوشانده خواهد شد.

aa33

 

چه روش‌های دیگری را می‌توان به جای عصب‌کشی دندان برای کودک مورد استفاده قرار داد؟

به غیر از این درمان، روش‌های درمان جایگزین برای عصب‌کشی دندان کودکان به شرح زیر هستند:

  1. جراحی ناحیه پالپ
  2. کشیدن دندان

به هر حال، هنگامی که دندان کودک در دهان از بین رفته یا کشیده شود، لازم است از روش‌های زیر برای جایگزین کردن آن استفاده شود:

  • ایمپلنت دندان
  • روکش و بریج دندان
  • دندان مصنوعی جزئی

توجه داشته باشید هیچ‌ یک از این روش‌های درمان ساده یا کم‌هزینه نیستند. به همین خاطر همیشه به والدین توصیه می‌شود تا حد ممکن از دندان‌های شیری کودک خود حفاظت کرده و آن‌ها را حفظ نمایند. هزینه عصب کشی دندان با توجه به شدت مشکل ایجاد شده و وضعیت دندان آسیب دیده متفاوت می باشد.

 

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)
بهترین متخصص ارتودنسی

4 دیدگاه دربارهٔ «عصب‌کشی (ترمیم عفونت ریشه) دندان کودکان: هزینه، درد، مراحل، عوارض»

  1. ایا راهی برای حفظ کردن دندان شیری ابسه کرده هست چون هیچ درد دندان ندارد فقط ابسه هست وپوسیدگی.

  2. ایا بدون عکس گرفتن از دندان کودک پزشک می تواند اقدام به پالپتومی دندان کودک نماید . وضمنا هزینه پالپتومی و املگام دو سطحی دندان d پایین و بالا حدودا چقدر باید باشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.