جراحی ژنیوپلاستی و یا جنیوپلاستی چیست؟ | همه چیز درباره جراحی چانه

جراحی ژنیوپلاستی و یا جراحی چانه نوعی درمان و عمل زیباییست که برای جلو آوردن چانه و فک و همچنین بزرگ تر کردن فک های کوچک انجام می شود. جراحی ژنیوپلاستی می تواند تاثیر بالایی در بهبود وضعیت فک و زیبایی ظاهری افراد داشته باشد. در ابن مطلب به موضوعات مرتبط با جراحی ژنیوپلاستی می پردازیم؛ از اینکه عمل جراحی انحراف چانه و یا جنیوپلاستی چیست، تا هزینه ژنیوپلاستی و مراقبت های دوره نقاهت پروتز چانه. با ما همراه باشید.

 

جراحی چانه | جراحی ژنیوپلاستی

 

جنیوپلاستی چیست؟

اما جنیوپلاستی چیست و به چه پروسه ای اطلاق می شود؟ اشاره کردیم که جراحی ژنیوپلاستی یک عمل زیبایی است که برای افرادی که چانه کوچک دارند، موثر واقع می شود. جراحی فک و جانه می تواند تاثیر قابل توجهی در زیبایی ظاهری افراد داشته باشد. توجه داشته باشید که عمل جراحی انحراف چانه و یا جراحی ژنیوپلاستی در واقع یکی از درمان های ناهنجاری های فکی (با توجه به نوع و میزان ناهنجاری) است.

سایر روش های جایگزین عمل ژینوپلاستی که می توان از آن استفاده کرد، ارتودنسی ثابت، متحرک، و یا ارتودنسی نامرئی برای جلو کشیدن فک پایین نسبت به فک بالاست. تعیین نوع روش درمان (عمل ژینوپلاستی یا ارتودنسی)، به میزان ناهنجاری بستگی دارد. در صورتی که ناهنجاری پیچیده باشد، نیاز به جراحی ژنیوپلاستی و یا جراحی چانه احساس خواهد شد. فرد می تواند برای اطلاع از روش درمان مناسب خود، به متخصص ارتودنسی مراجعه و با او مشورت کند.

 

تفاوت جراحی فک و چانه

اگر بخواهیم دقیق تر نگاه کنیم، نمی توان جراحی ژنیوپلاستی یا جراحی چانه جراحی چانه را با جراحی فک یکسان دانست. به همین دلیل، بد نیست بعد از آشنایی با اینکه جنیوپلاستی چیست، به تفاوت جراحی فک و چانه نیز بپردازیم.

نخستین تفاوت جراحی فک و چانه مشخصا در نام آنهاست. عمل جراحی فک یا جراحی ارتوگناتیک، بی نظمی و عدم تقارن استخوان های فک را برای بهبود عملکرد دندان ها اصلاح می کند. با انجام این تغییرات، ظاهر فرد نیز می تواند بهبود پیدا کند. اما جراحی چانه و یا عمل جراحی انحراف چانه، پروسه ای است که در قسمت قبل (“جنیوپلاستی چیست؟”) توضیح دادیم.

تفاوت جراحی فک و چانه را در نتیجه آنها نیز می توان دید. عمل ژینوپلاستی بیشتر در دسته جراحی زیبایی چانه قرار می گیرد، اما جراحی فک برای اصلاح مشکلات فکی جدی که با ارتودنسی درمان نشده اند، کاربرد دارد. جراحی فک پس از توقف رشد برای خانم ها و آقایان قابل انجام است. در صورتی که فرد هر یک از شرایط زیر را داشته باشد، باید جراحی فک را در نظر بگیرد:

  1. مشکلات بایت ناشی از ساختار استخوان فک
  2. انحراف، جلو یا عقب بودن فک
  3. ضربه یا آسیب به صورت
  4. درد مزمن استخوان فک
  5. تومور و کیست فک

 

جراحی ژنیوپلاستی و انواع آن

در صورتی که فرد از عدم تعادل چانه، موقعیت، شکل یا کانون چانه خود نگران باشد، عمل جراحی انحراف چانه گزینه مناسبی است. جراحی چانه و تغییر شکل آن با استفاده از ایمپلنت های چانه ای و یا با تغییر موقعیت استخوانی که از چانه پشتیبانی می کند، انجام می شود. جراحی ژنیوپلاستی انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

 

۱. عمل ژینوپلاستی اسلایدینگ

عمل ژینوپلاستی اسلایدینگ یکی از رایج ترین انواع درمان جراحی ژنیوپلاستی و عمل جراحی انحراف چانه است. ژنیوپلاستی اسلایدینگ یا استخوانی نوعی از جراحی چانه و فک است که برای جلو آوردن و یا عقب بردن فک انجام می شود. در جراحی ژنیوپلاستی اسلایدینگ، استخوان فک با توجه به نوع ناهنجاری به عقب (برای کوچک کردن فک) و یا جلو (برای بزرگ کردن فک) حرکت داده می شود. در مواردی نیز می توان برای کوتاه و یا بلند کردن طول صورت نیز همین جراحی ژنیوپلاستی را در جهت بالا و پایین استفاده کرد.

۲. جراحی ژنیوپلاستی چانه نامتقارن

چانه نامتقارن از ناهنجاری هاییست که ممکن است به دلیل اختلالات رشد فکی و دندانی رخ دهد. به همین منظور، فرد باید به متخصصی مراجعه کند که بتواند با دقت به ریزه کاری های فکی بپردازد و عمل جراحی انحراف چانه را انجام دهد. مهارت متخصص در عمل جراحی انحراف چانه و جراحی ژنیوپلاستی چانه نامتقارن باعث می شود تا علاوه بر اجرای بی نقص عمل جراحی انحراف چانه و رفع مشکلات ظاهری، بتواند مشکلات فک و دندان را که سبب چانه نامتقارن شده اند نیز تشخیص دهد.

۳. جراحی چانه و ایمپلنت های چانه ای

ایمپلنت ها انواع متفاوتی دارند و از مواد مختلفی (از جمله سیلیکون) تهیه می شوند. ایمپلنت های سیلیکونی مورد استفاده در جراحی ژنیوپلاستی دارای مواد تست شده ای هستند و تا به حال در هیچ بیماری باعث بروز مشکل نشده اند. جراحان در عمل ژینوپلاستی بیشتر از ایمپلنت چانه استفاده می کنند تا صورت را متعادل تر کنند. جراح برای جراحی چانه و کاشت سیلیکون ابتدا داخل لب پایین یا زیر چانه را برش می دهد. سپس استخوان چانه را جایگزین کرده، یا از ایمپلنت چانه استفاده می کند و آن را از طریق برش قرار می دهد.

 

عمل ژینوپلاستی

 

ورم بعد از جراحی چانه و دوران نقاهت

ورم بعد از جراحی چانه در کنار کاهش حساسیت لب پایین از شایع ترین موارد گزارش شده در دوره نقاهت پروتز چانه هستند. این عوارض پس از عمل جراحی انحراف چانه طبیعی هستند و در کمتر از ۳ ماه رفع می شوند. ورم بعد از جراحی چانه و کاهش حساسیت در روزهای ابتدایی دوره نقاهت پروتز چانه شدت بیشتری دارند و ممکن است لازم باشد تا چند رئز از روابط اجتماعی دوری کنید.

حتما نکات زیر را در دوره نقاهت پروتز چانه و رفع ورم بعد از جراحی چانه انجام دهید:

  1. بخیه های دهان در جراحی ژنیوپلاستی قابل جذب هستند و مجبور نیستید که آنها را در بیمارستان بکشید.
  2. به محض اینکه احساس کردید که آمادگی غذا خوردن دارید، به طور طبیعی غذا بخورید؛ هرچند در ابتدای دوره نقاهت پروتز چانه رژیم غذایی مایع و نرم توصیه می شود.
  3. در دوره دوره نقاهت پروتز چانه دهان خود را با آب و یا با دهانشویه های ضد عفونی کننده شستشو دهید.
  4. برای ده روز اول پس از جراحی ژنیوپلاستی و عمل جراحی انحراف چانه ورزش نکنید. همچنین، به مدت ۶ الی ۸ هفته پس از جراحی ژنیوپلاستی هیچ ورزش سنگینی انجام ندهید.

 

هزینه ژنیوپلاستی

بعد از مطالعه اینکه جنیوپلاستی چیست و چه انواعی دارد، مشخص است که فاکتورهای متعددی بر هزینه ژنیوپلاستی تاثیر می گذارند، از جمله میزان ناهنجاری، روش درمان، پزشک و… . بهتر است برای تخمین هزینه ژنیوپلاستی با مطب پزشک موردنظرتان تماس بگیرید.

۳.۹/۵ - (۸ امتیاز)
بهترین متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *