متخصص دندانپزشکی کودکان و اطفال | دندانپزشک اطفال (دندانپزشکی اطفال)

یکی از نگرانی‌های والدین، یافتن متخصص دندانپزشکی کودکان است. متخصصی که علاوه بر آن که دارای مهارت و دانش غنی است، در شهر خود آن‌ها (تهران، شهرری، تبریز، کرج و …) حضور دارد. با ما در این نوشته همراه شوید تا با دکتر سعید قریشی، آشنا شوید. ایشان با دارا بودن سه مطب مجهز در شهر تهران و گرد آوری برترین متخصص دندانپزشکی کودکان؛ سعی در ارائه بهترین خدمات دندانپزشکی کودکان به شما و فرزندانتان دارند.

دندانپزشک اطفال (دندانپزشکی اطفال) متخصصی است که علاوه بر تسلط کامل بر رشته‌ی دندانپزکشی، دوره‌های ویژه‌ای را نیز برای داشتن تعاملات بهتر با اطفال و همچنین آگاهی از مشکلات رایج در دندانپزشکی اطفال گذرانده است. جراح دندانپزشک اطفال علاوه بر آن که باید بتواند به خوبی با یک کودک ارتباط برقرار کند و از روند دندانپزشکی که برای بسیاری از اطفال نامطلوب است، روندی جذاب ایجاد کند، باید فهم بسیار عمیقی از روند رشد دندان‌های اطفال و کودکان کسب کند. بسیاری از کودکان هستند که با ارتودنسی پیشگیری، دیگر در سنین جوانی نیازمند ارتودنسی نخواهند بود و این مورد را یک دندانپزشک کودک است که می‌تواند در سنین کودکی تشخیص دهد.

 

[مطالب مرتبط: متخصص دندانپزشکی کودکان  | متخصص ارتودنسی ]

 

لیست موضوعات متخصص دندانپزشکی کودکان و اطفال

 

جالب است بدانید این روزها پیرامون دندانپزشک اطفال، دندانپزشکی اطفال، متخصص دندانپزشکی کودکان و اطفال، عبارات زیر جستجو می‌شود:

 • دندانپزشکی کودکان در پیروزی
 • جراح دندانپزشک اطفال
 • دندانپزشک متخصص کودکان استان تهران، تهران
 • دندانپزشک اطفال در مرزداران
 • بیمارستان مخصوص دندانپزشکی کودکان
 • دندانپزشکی اطفال شهرری
 • دندانپزشکی کودکان کرج
 • دندانپزشکی کودکان مشهد
 • متخصص دندانپزشکی کودکان در کرج، مشهد، تبریز
 • متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان، شیراز، ارومیه
 • دندانپزشک متخصص کودکان استان تهران، تهران

 

متخصص دندانپزشکی اطفال
متخصص دندانپزشکی اطفال

 

[مطالب مرتبط: ارتودنسی پیشگیری | ارتودنسی کودکان ]

 

متخصص دندانپزشکی کودکان

یکی از موارد که از دید ما باید به هنگام ارتودنسی کودکان به آن توجه کنید، انجام آن توسط متخصص دندانپزشکی کودکان است. می‌توان گفت مهم‌ترین دلیل برای مراجعه به متخصص دندانپزشکی کودکان، تجارت و دانش بسیار او در ارتباط با رفتار مناسب با کودکان و همچنین، شناخت بسیار دقیق‌تر و جامع‌تر نسبت ساختار فک و دهان کودکان است.

علاوه بر موارد گفته شده، به صورت معمول متخصصین دندانپزشکی کودکان، دارای مطب‌های مختص کودکان هستند که به هنگام ورود کودکان به مطب متخصص دندانپزشکی کودکان، با محیطی جذاب روبه‌رو خواهد شد که این عاملی در جهت بهبود اربتاط آن‌ها با متخصص دندانپزشکی کودکان برای انجام ارتودنسی کودکان می‌شود.

 

متخصص دندانپزشکی کودکان در کرج، مشهد، اصفهان، تبریز، تهران و …

تفاوتی ندارد در کدام یک از شهرهای ایران ساکن هستید. کرج، مشهد، اصفهان، تبریز، تهران یا … . پیشنهاد ما مراجعه به یک متخصص دندانپزشکی کودکان برای انجام امور دهان و دندان کودک‌تان است. از سویی کودک شما از فرایند دندانپزشکی لذت بیشتری خواهد برد و همچنین درنهایت شاهد مطلوبیت بیشتری در کار انجام شده هستید.

 

دندانپزشک اطفال (دندانپزشکی اطفال)
دندانپزشک اطفال (دندانپزشکی اطفال)

 

[مطالب مرتبط: ارتودنسی | هزینه ارتودنسی ]

دندانپزشک اطفال (دندانپزشکی اطفال)

دندانپزشک اطفال، متخصصی است که به صورت تخصصی در حوزه دندانپزشکی اطفال فعالیت می‌کند. برخی متخصصان نیز، علاوه بر دندانپزشکی بزرگسالان، به صورت همزمان به دندانپزکشی اطفال نیز می‌پردازند.

بسیار مهم است که فردی آموزش دیده را به عنوان دندانپزشک اطفال برگزینید، چرا که دندانپزشک اطفال، آموزش‌های ویژه‌ای را برای تعمل با اطفال گذرانده است و از همین رو، به خوبی می‌تواند با کودکان ارتباط دوستانه برقرار کند.

همچنین مطب دندانپزشک اطفال، به صورت معمول به شکلی دکوراسیون شده است که کودکان تمایل بیشتری به حضور در آن مکان را خواهند داشت. برخی دندانپزشکان اطفال نیز، با ایجاد محیط بازی برای اطفال، سعی در جذب هر چه بیشتر آن‌ها به مطب را دارند.

تمایل کودک به مطب دندانپزشک کودکان، علاوه بر کاهش استرس کودکان، موجب شوق بیشتر آن‌ها در همکاری با دندانپزشک اطفال می‌شود و این عاملی در جهت سریع‌تر شدن روند درمان می‌شود.

 

دندانپزشکی اطفال

 

بیمارستان مخصوص دندانپزشکی کودکان

یکی از عمده‌ترین دلایل شکل گرفتن بیمارستان مخصوص دندانپزشکی کودکان که البته در هر شهر می‌توان چنین بیمارستان‌هایی را یافت، تمایل کودکان به انجام مراحل متفاوت دندانپزشکی‌شان در یک محل و فارغ از نیاز به مراجعه به مکان‌های متفاوت است. بسیاری از کودکان تمایل به حمل و نقل ندارند و این مورد مزید بر تخصصی بودن بیمارستان‌ها و کلینیک‌های مخصوص دندانپزشکی کودکان شده است.

یکی از دلایل شکل گرفتن بیمارستان مخصوص دندانپزشکی کودکان، ایجاد محیطی مختص اطفال و کودکان است. بسیاری از کودکان تمایل به دیوارهای رنگی، عروسک، محیط بازی و … دارند. بیمارستان مخصوص دندانپزشکی کودکان و دندانپزشکی اطفال، سعی در ایجاد چنین محیطی برای کودکان دارد.

 

[مطالب مرتبط: بهترین دکتر ارتودنسی | ارتودنسی نامرئی ]

 

دندانپزشک کودکان کیست؟

دندانپزشک کودکان در زمینه سلامت دهان و دندان کودکان از دوران نوزادی تا ده سالگی به فعالیت اشتغال دارد و از تجربه و صلاحیت لازم برای درمان ناراحتی‌های دندان، لثه و دهان کودکان در مراحل مختلف این دوران برخوردار است.

نخستین دندان‌های شیری کودکان در شش ماهه نخست زندگی جوانه می‌زند و افتادن دندان‌های شیری نیز از سن شش یا هفت سالگی شروع می‌شود و در نهایت با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شود. اگر از دندان‌ها به خوبی مراقبت نشود، احتمال پوسیدگی و بیماری دهان و دندان وجود دارد که درد و عوارض مادام‌العمر را در پی خواهد داشت. کرم‌خوردگی یا پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها در اصل نوعی بیماری عفونی است که ۵ برابر بیش از آسم و ۷ برابر بیش از تب یونجه در میان کودکان شایع است.

کودکان نیازهای منحصر به فردی دارند و ترس آنان از دندانپزشکی ریشه کاملاً متفاوتی با نگرانی احتمالی بزرگسالان دارد. مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی محیطی آرامش بخش را برای درمان بیماران کوچک خود فراهم کرده است تا درمان‌های ارتودنسی و ناراحتی‌های دندانی به شیوه‌ای دوستانه، جامع و با پرداخت هزینه‌ای متعارف با تمرکز بر نیازهای خاص کودکان و نوجوانان ۶ ماهه تا ۱۸ ساله توسط متخصصین مجرب و دلسوز انجام شود.

 

نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان

ما توصیه می‌کنیم که کودکان قبل از رسیدن به سن یک سالگی به کلینیک دندانپزشکی اطفال و نزد دندانپزشک اطفال برده شوند. شاید این زمان به نظرتان زود برسد، اما یادگیری روش‌های صحیح رعایت بهداشت دهان و دندان، بررسی وجود پوسیدگی و مشکلات رشد احتمالی بسیار مهم است.

پوسیدگی دندان در گونه‌های متفاوت به دندان‌های نوزادان و کودکان آسیب می‌زند. پوسیدگی‌ها یا  کرم‌خوردگی‌های دندان‌های شیری به سرعت رخ می‌دهد و ظرف شش ماه یا کمتر از لایه سخت و بیرونی‌تر مینای دندان به سمت بخش داخلی نرم‌تر پیش می‌رود. مهم‌ترین نکته در این دوران شکل‌گیری تجربه‌ای دوست داشتنی از کلینیک دندانپزشکی کودکان در ذهن کودک است تا کودک با رغبت برای ویزیت‌های بعدی به مطب مراجعه کند.

درمان‌های دندان کودکان

مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی طیف کاملی از درمان‎های دندانپزشکی کودکان و نوجوانان (تا سن ۱۸ سالگی) را ارائه می‌دهد. از خدمات درمانی بهداشت دهان و دندان مخصوص نوزادان، کودکان و نوجوانان قابل ارائه در مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قریشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معاینه و ارزیابی کامل و دقیق دهان و دندان
 • جرم‌گیری دندان و فلورایدتراپی
 • فیشور سیلانت 
 • پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان
 • فضا نگهدارنده‌ها که از آنها برای حفظ فضا برای دندان‌های دائمی استفاده می‌شود.
 • گارد (محافظ) دهانی ورزشی
 • دندانپزشکی زیبایی و سفید کردن دندان (برای نوجوانان)
 • ارتودنسی پیشگیری (بریس)
 • استفاده از آرامبخش و بیهوشی عمومی برای درمان کودکان

درمان‌های دندانی گوناگونی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان یا حفظ و ترمیم دندان‌های شیری وجود دارد که در ادامه بعضی از پرکاربردترین آنها را بررسی می‌کنیم.

جرم‌گیری و معاینه مرتب دندان‌ها

کودکان نیز مانند بزرگسالان باید برای ویزیت و جرم‌گیری هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنند. این معاینه‌های منظم که از سن یک سالگی شروع می‌شود به دلیل رشد سریع دندان‌ها بسیار مهم است. دندانپزشک اطفال باید بر روند رشد نظارت داشته باشد و جرم‌گیری را به‌طور مرتب انجام دهد تا از بروز پوسیدگی جلوگیری شود و مشکلاتی که نیاز به ارتودنسی یا دیگر مداخله‌ها دارد به موقع تشخیص داده شود و به این ترتیب از درمان‌های پرهزینه و گسترده در آینده جلوگیری شود.

فیشور سیلانت دندان کودکان

فیشور سیلانت یا شیارپوشی از پوسیدگی جلوگیری می‌کند. سیلانت ماده‌ای پلاستیکی است که معمولاً روی سطوح جویدن دندان‌های عقبی (دندان‌های آسیا و آسیای کوچک) که نسبت به پوسیدگی مستعدترند، زده می‌شود. فیشور سیلانت با دور نگه داشتن جرم یا پلاک و باکتری از این سطوح از آنها محافظت می‌کند.

فلورایددرمانی

فلوراید در مینای دندان اعمال می‌شود تا آن را سخت‌تر کند و مقاومت آن در برابر پوسیدگی را افزایش دهد. اگر چه مقدار کمی فلوراید در خمیر دندان و آب آشامیدنی وجود دارد، غلظت بالاتری از آن در درمانگاه توسط متخصص روی دندان کودک به کار برده می‌شود تا حداکثر محافظت انجام شود.

باندینگ

لب‌پر شدگی‌ها و شکستگی‌های جزیی دندان‌های پیشین که در دوران کودکی بسیار شایع است به خوبی با مواد همرنگ دندان ترمیم می‌شود. رزین‌های تهیه شده از پلاستیک و شیشه روی دندان‌های شیری و دائمی به کار برده می‌شود که تا دوران جوانی و کامل شدن رشد صورت روی دندان باقی می‌ماند.

درمان ریشه کانال کودکان (عصب‌کشی دندان کودکان)

درمان ریشه کانال عملی جراحی است که در آن مغز (پالپ) ملتهب دندان که به دلیل اهمال در درمان پوسیدگی آسیب‌دیده است برداشته می‌شود. باکتری باید از اتاق مغز دندان خارج شود تا از ایجاد آبسه یا عفونت جلوگیری شود.

فضا نگهدارنده دندان کودکان

فضا نگهدارنده وسیله‌ای است که به صورت سفارشی توسط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی از فلز یا آکریلیک ساخته می‌شود. فضا نگهدارنده‌ها یا متحرک هستند یا با سیمان ثابت می‌شوند و وظیفه دارند فضای بین دو یا چند دندان شیری را برای رویش دندان دائمی حفظ کنند.

استفاده از فضا نگهدارنده‌ها از آن رو بسیار مهم است که ضرورت ارتودنسی را در سال‌های آتی کاهش می‌دهد یا از بین می‌برد.

ارتودنسی

اکثر اختلال‌های فکی ـ دندانی (مال اکلوژن) تا سن ۷ سالگی مشخص می‌شود. ارتودنسی پیشگیرانه کودکان در این زمان به رشد صحیح دندان و یا فک کمک می‌کند و ضرورت درمان‌های آتی را کاهش می‌دهد یا حذف می‌کند. مشکلات ارتودنسی بسیاری وجود دارد که قابل درمان زودهنگام است و به همین دلیل متخصص مجرب باید کودک را در دوران رشد به طور مرتب معاینه کند.

g1

گاز خنده (نیتروز اکساید) و آرام‌بخش بدون بیهوشی برای کودکان

نیتروز اکساید یا گاز خنده آرام‌بخش بدون بیهوشی ایمن و موثری است که برای راحت‌تر بودن بزرگسالان و کودکان، کاهش اضطراب بیماران و اطمینان از سهولت روند درمان در کلینیک دندانپزشکی کودکان به کار برده می‌شود. گاز خنده گاهی در ترکیب با دیگر عامل‌های آرام‌بخش استفاده می‌شود. گاز خنده احتمالاً ایمن‌ترین آرام بخشی است که در دندانپزشکی از آن استفاده می‌شود و اکثر بیماران به خوبی آن را تحمل می‌کنند. تاثیرگذاری این ماده سریع است، برگشت‌پذیر و غیرحساسیت‌زا است و غلظت آن قابل تنظیم است. بیمار هنگام استنشاق نیتروز اکساید/ اکسیژن کاملاً هوشیار است و واکنش‌های طبیعی خود را دارد.

خر و پف کردن و وقفه تنفسی هنگام خواب در کودکان

اگر فرزندتان به‌طور مرتب خر و‌ پف می‌کند یا به نظر می‌رسد هنگام خواب مشکل تنفسی دارد، بهتر است با دندانپزشک مشورت کنید. خر و‌ پف گاهی نشانه وجود مشکل در رشد و یا نشان دهنده اختلال خواب است. اختلال‌های خواب کودکان عارضه‌ای بسیار جدی است و در صورت کوتاهی در درمان آن به تاخیر در یادگیری و شناخت، مشکلات رفتاری و ناراحتی‌های دیگری منجر می‌شود که تا دوران بزرگسالی استمرار خواهد داشت.

 

فوریت‌های رایج دندانی کودکان

هیچ پدر و مادری نمی‌خواهد شاهد درد کشیدن فرزندش باشد. با این حال فوریت‌های دندانی گاهی پیش می‌آید که در زیر به رایج‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

 • دندان درد
 • جدا شدن و شکستن دندان
 • رشد دندان در استخوان فک
 • جابجا شدن دندان (لق شدن و خارج شدگی)
 • شکستگی تاج دندان
 • شکستگی ریشه
 • کوفتگی دندان

۳.۶/۵ - (۵۵ امتیاز)
بهترین متخصص ارتودنسی

4 دیدگاه دربارهٔ «متخصص دندانپزشکی کودکان و اطفال | دندانپزشک اطفال (دندانپزشکی اطفال)»

 1. با سلام و عرض خسته نباشید دختر دو ساله دارم که یکی از دندون عقبش سیاه شده و بخاطر سن کم هیچ مطبی پذیرش نمیکنه میخواستم بپرسم که روشی برای درمان خانگی وجود داره تا حداقل یکم از درد دندونش کم شه تا زمانی که سنش برا دندون پزشکی مناسب باشه ممنون میشم اگه پاسخ بدین

 2. سلام.پسرم ۲۳ ماهه است و حدود ۱۲ تا دندان داره ک تقریبا همشون پوسیده ان.چن تا دکترا گفتن بابت شیر شب هس ، و بابت درمانش گفتن باید بچه ۲ساعت بیهوش باشه و دندوناش عصب کشی. بیهوشی ی طرف قضییه و خصوصا عصب کشی در آینده بابت دندانهای جدید مشکلی ایجاد نمیکنه ؟ و اینکه امکانش هس بدون موارد بالا درمان بشه ؟
  ممنون

 3. سلام پسرم دوسال ۸ ماهشه امروز افتاد زمین دندان پایین چهارتا لق کج شده به روبه پایین لبش یکیش هم شکست خونریزی گاهی میکنه چه کار کنیم راه کار بدین ممنون بعد بیاریم خودتون ببینی

 4. سلام خب پسر منم ۱۲ تا دندونش نیاز به عصب کشی داشت و روکش کرد بدون بیهوشی خداروشکر یک سالو نه ماهش بود ما تو مشهدیم دکتر باقریان و دکتر غزاله ابوالفتحی این کارو بدون بیهوشی انجام میدن البته من پیش ابوالفتحی بردم و تازه فهمیدم قای دکتر باقریان هم این کارو میکنن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *