دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی چیست؟ | انواع خدمات دندانپزشکی ترمیمی

در میان سایر بخش‌­های علم و رشته دنداپزشکی، دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی همواره از جدیدترین و به‌­روزترین روش­‌ها برای زیبا کردن لبخند افراد استفاده می­‌کند. امروز در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی دقیق دندانپزشکی ترمیمی، انواع خدمات دندانپزشکی ترمیمی را توضیح دهیم. پس از مباحث دندانپزشکی ترمیمی، در پایان نیز برخی از روش­‌های زیبایی دندان در خانه را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد که در شرایط کنونی می­‌تواند بسیار مفید واقع شود. با ما همراه باشید.

 

دندانپزشکی چیست؟

پیش از آنکه بگوییم دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی چیست، بهتر است با این تخصص بیشتر آشنا شویم و بدانیم که دندانپزشکی چیست. دهان انسان از مجموع‌ه­ای از بافت­های نرم (شامل لثه­‌ها، زبان، گونه درونی و لب) و بافت­‌های سخت (شامل دندان­ها و استخوان فک) تشکیل شده است. همچنین، در دهان اعصاب و عروق خونی و بافت همبند نیز وجود دارد. رابطه بین دندان­های بالا و پایین، ارتباط آنها با مفاصل فک، و عملکرد سالم دهان انسان بستگی به هماهنگی بین تمام اجزای این سیستم دارد.

هنگامی که این اجزا با در هماهنگی با یکدیگر کار نکنند، سلامت دهان و دندان به خطر افتاده و اینجاست که مشخص می­‌شود دندانپزشکی چیست. اگر به­‌طور خلاصه بخواهیم بگوییم دندانپزشکی چیست، باید گفت دندانپزشکی شاخه­‌ای از علوم پزشکیست که به تشخیص و درمان مشکلات دهان، دندان، و لثه‌­ها می­‌پردازد.

 

دندانپزشکی ترمیمی

 

دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی چیست؟

در واقع دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی را می‌توان در ۲ بخش بررسی کرد:

۱. دندانپزشکی زیبایی چیست؟

در انواع خدمات دندانپزشکی، اقداماتی که در جهت بهبود شکل ظاهری دندان­ها، لثه­‌ها، یا کام انجام می‌شود، در حوزه دندانپزشکی زیبایی است. برخی از معروف­‌ترین خدمات دندانپزشکی زیبایی ونیرهای پرسلن، بلیچینگ (سفید کردن دندان)، باند (پیوند دندان)، ارتودنسی­‌های کوتاه­ مدت، و بهبود ظاهر لثه است.

۲. دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی ترمیمی شامل تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری­های دهان و دندانی است. متخصص دندانپزشکی ترمیمی یک برنامه درمانی را جهت ترمیم دندان­های پوسیده، ترک خورده، شکسته و یا تغییر رنگ داده به بیمار ارائه می­‌دهند. این برنامه در انواع خدمات دندانپزشکی ترمیمی حتی برای دندان‌­های از دست رفته نیز مناسب است.

 

دندانپزشکی زیبایی

 

انواع خدمات دندانپزشکی ترمیمی

در حالت کلی، از ۴ نوع ماده در انواع خدمات دندانپزشکی ترمیمی استفاده می­‌شود: پرسلین، آمالگام دهان و دندان، رزین کامپوزیت و طلا. رزین کامپوزیت شامل مواد سرامیکی و پلاستیکی است که می­‌توان از آنها در کنار مواد دیگری مانند اینومرهای شیشه استفاده کرد. البته فلزهای باارزش و کم‌­ارزش دیگری نیز وجود دارند که از لحاظ دوام مشابه طلا هستند. در ادامه انواع خدمات دندانپزشکی ترمیمی را معرفی می­‌کنیم:

۱. پر کردن دندان با فیلینگ­ها

در هر کدام از مواد اولیه بالا، انواع خدمات دندانپزشکی طراحی شده‌اند تا بتوان به کمک آنها دندان­ها را ترمیم، یا دندان از دست رفته را جایگزین کرد. بهترین متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی برای پر کردن دندان­های انتهایی معمولا از آمالگام (آلیاژی حاوی جیوه یا جایگزین­های آن) استفاده می­‌کنند. درمقابل، گزینه­‌های کامپوزیت نیز در دندانپزشکی ترمیمی هستند که برای ترمیم دندان­های جلو و حتی عقب استفاده می­‌شوند. اکثر افراد استفاده از این گزینه را ترجیح می­‌دهند، زیرا تشخیص آنها سخت بوده و شباهت زیادی به دندان­‌های طبیعی دارد.

۲. روکش‌­های ونیر

روکش­‌های ونیز در دندانپزشکی ترمیمی لایه‌ه­ای از مواد اولیه (پورسلین یا کامپوزیت)، و مانند فیلینگ‌­های کامپوزیت به رنگ دندان­های طبیعی هستند. دندانپزشکی ترمیمی این مواد را با چسب مخصوص روی سطح یک یا چند دندان فیکس می­‌کند. این دسته از انواع خدمات دندانپزشکی در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی به خصوص دندان­‌های جلویی بسیار محبوب هستند. این روکش‌­ها برای ترمیم دندان­‌هایی که لب پر شده، ترک خورده و یا ناهماهنگ هستند، مناسب است.

 

دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

 

۳. تاج­‌ها و پل­‌های دندان

تاج‌­ها نوعی از درمان دندانپزشکی ترمیمی هستند که توسط بهترین متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی انجام می­‌شود. این مورد در انواع خدمات دندانپزشکی، تمامی نواحی دندان را پوشش می­‌دهد؛ از جمله دندان­‌هایی که آسیب دیده، لب پر شده و یا ترک برداشته باشند. این تاج­‌ها توسط مواد مختلفی مانند طلا، پورسلین و یا سایر مواد سرامیکی طراحی می­‌شود. پل­‌ها جایگزینی پروتزی برای دندان­‌های طبیعی هستند. آنها شامل تاج­‌های دندانی می‌شوند که نزدیک به ناحیه کناری یک دندان تعویض شده باشند.

۴. ایمپلنت

ایمپلنت نیز یکی دیگر از انواع خدمات دندانپزشکی ترمیمی است که توسط بهترین متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ارائه می­‌شود. این روش یک پروسه تعویض دندان است که در آن یک پیچ تیتانیومی در استخوان فک قرار گرفته، و تاج دندان روی ایمپلنت سوار می­شود.

۵. اینله و آنله دندان

پروسه اینله در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی به کمک چسب به گونه‌­ای طراحی شده است تا بتواند سه سطح از یک دندان را به خوبی بپوشاند. اینله می‌­تواند از جنس طلا، پورسلین و یا دیگر ترکیبات سرامیکی تولید و استفاده شود.

در روش آنله دندان توسط بهترین متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، ناحیه مورد استفاده دندان جهت جویدن و برخی از بخش‌­های کناری آن را در پشت دهان با چسب مخصوصی پوشانده می­‌شود. مانند اینله­‌های دندانی، آنله را هم می­‌توان به کمک طلا، پورسلین و دیگر ترکیبات سرامیکی تولید کرد.

 

روکش‌­های ونیر

 

زیبایی دندان در خانه

انواع خدمات دندانپزشکی توسط بهترین متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی را بررسی کردیم. اما روش­‌های زیبایی دندان در خانه درصورتی که درحال حاضر امکان استفاده از خدمات دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی را نداشته باشیم چیست؟ در ادامه برخی از روش­‌های طبیعی برای سفید کردن دندان را معرفی می­‌کنیم:

۱. چرخاندن روغن نارگیل در دهان

چرخاندن این روغن در دهان علاوه بر تاثیر آن بر زیبایی دندان در خانه، باعث کاهش التهاب و کشتن باکتری‌های دهان هم می‌شود. ۱ قاشق سوپخوری روغن نارگیل را در دهان خود به مدت ۱۵ دقیقه بچرخانید. همچنین، می­توانید چند قطره از آن را روی خمیر دندان بریزید و مسواک بزنید. این روغن به هیچ وجه باعث فاسد شدن مینای دندان نیز نمی‌شود.

۲. مسواک زدن با جوش شیرین

جوش شیرین با خاصیت سفیدکنندگی خود در ترکیب برخی از خمیر دندان‌ها هم به کار می­‌رود. جوش شیرین یک محیط قلیایی در دهان به وجود می‌­آورد و از رشد باکتری جلوگیری می­‌کند. ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین را با ۲ قاشق چایخوری آب مخلوط کنید و دندان­‌ها را ۲ یا ۳ بار در هفته با این خمیر مسواک بزنید. زیبایی دندان در خانه با این روش نیاز به زمان داشته و تدریجا قابل مشاهده است.

۳. استفاده از هیدروژن پراکسید

تحقیقات نشان داده است که خمیر دندان­‌های حاوی جوش شیرین و ۱ درصد هیروژن پراکسید، تاثیر قابل توجهی در سفیدی دندان­ها دارند. برای زیبایی دندان در خانه، شما می­‌توانید از آب اکسیژنه به عنوان دهانشویه قبل از مسواک زدن استفاده کنید. راه دیگر این است که ۲ قاشق چایخوری از آن را با ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کنید، و دندان­ها را به آرامی با خمیر به دست آمده مسواک بزنید. این کار را تنها چند روز در هفته تکرار کنید، زیرا استفاده بیش از حد از آن می­‌تواند به مینای دندان آسیب بزند.

۵/۵ - (۹ امتیاز)
قیمت ایمپلنت دندان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.