سینوس لیفت

سینوس لیفت

سینوس لیفت به عمل جراحی اضافه کردن استخوان به فک بالا برای کاشت دندان گفته می‌شود. گاها عمل سینوس لیفت را پیوند سینوس نیز می‌گویند. سینوس لیفت اصولا توسط جراح فک و صورت یا پریودنتیست صورت می‌گیرد. در پاسخ سوال رایج سینوس لیفت چیست، می‌توان این توضیح را ارائه داد که افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند برای ترمیم یا کاشت ایمپلنت اقدام می‌کنند، اما در صورتی که در فک بالایی خود استخوان به اندازه کافی نداشته باشند، باید برای ایجاد جایگاه کاشت دندان، سینوس لیفت را انجام دهند. سینوس لیفت در انواع مختلفی از جراحی مثل سینوس فکی، سینوس باز، سینوس بسته توسط افراد متخصص صورت می‌گیرد.

انجام عمل سینوس لیفت تحت شرایط خاص و با توجه به وضعیت فک و دندان افراد صورت می‌گیرد. امکان گرفتن استخوان مورد نیاز برای پیوند سینوس از بدن خود فرد نیز وجود دارد. که به این نوع استخوان اتوژن (Autogenous bone grafts)می‌گویند. در این مطلب علاوه بر معرفی سینوس لیفت به انواع عمل سینوس لیفت و مراقبت‌های بعد از سینوس لیفت اشاره شده است.

سینوس لیفت چیست؟

سینوس لیفت یا جراحی بالا بردن سینوس به عملیات آماده‌سازی نواحی بی دندان برای کاشت و ایمپلنت قبل یا همزمان با کاشت می‌گویند. بعبارتی دیگر این عمل با هدف بازسازی محل کاشت دندان قبل از ایمپلنت صورت می‌گیرد.

با توجه به اینکه برای کاشت دندان به روش ایمپلنت نیاز به استخوان کافی برای قرارگیری دندان کاشته شده است، ضعف در استخوان فک صورت و یا نداشتن استخوان،  نیاز به یک حراجی و بازسازی به دنبال دارد که به این عمل جراحی اصطلاحا سینوس لیفت گفته می‌شود. عمل کاش دندان در این صورت اصولا ۴ تا ۹ ماه بعد از گذاشتن استخوان در فک صورت می‌گیرد که این مدت زمان کاملا وابسته به شرایط بیمار متغیر می‌باشد.

سینوس دندان چیست؟

سینوس‌ها اجزایی از بدن هستند که بصورت حفره‌های تنفسی در قسمت‌های مختلف فک و صورت قرار دارند، با توجه به اهمیت سینوس دندان در انجام عمل سینوس لیفت بطور مختصر درباره ماهیت سینوس دندان در این قسمت اشاره می‌کنیم. سینوس فک بالا که به سینوس ماگزیلری معروف است یکی از این حفره‌ها می‌باشد، محل قرارگیری این سینوس‌ها در جایی بالای دندان‌های آسیای بزرگ و کوچک است، در بعضی مواقع ریشه دندان در سینوس قرار می‌گیرد.

سینوس لیفت چیست؟
سینوس لیفت چیست؟

تا به اینجا بطور کامل درباره ماهیت سینوس لیفت، تحت عنوان سینوس لیفت چیست توضیحات لازم را داده و علاوه بر آن با سینوس دندان و محل جای گیری آن آشنا شدیم. در ادامه به شرح انواع عمل سینوس لیفت پرداخته و اطلاعات خود را در این زمینه با شما به اشتراک می‌گذاریم.

جراحی و عمل لیفت سینوس

انواع سینوس لیفت برای انجام عمل پیوند استخوان قبل یا همزمان با کاشت دندان تحت عنوان‌های سینوس لیفت بسته، سینوس لیف باز، عمل سینوس فکی متناسب با شرایط بیمار صورت می‌گیرد.

جراحی و عمل لیفت سینوس
جراحی و عمل لیفت سینوس

 سینوس لیفت بسته

عمل سینوس لیفت بسته زمانی قبل یا همزمان با عمل کاشت ایمپلنت صورت می‌گیرد که استخوان فک حداکثر ۳میلی متر از حد مجاز و مورد نیاز برای کاشت کمتر باشد. در این صورت استخوان فک با تکنولوژی جدید به نام سینوس لیفت بسته تا انجام دریل کردن کف سینوس صورت گیرد.

پس از این عمل کاملا تخصصی که باید توسط متخصص فک و صورت انجام شود، فضای کافی برای کاشت دندان با طول مناسب ایجاد و با پودر استخوان پر می‌شود، در حال حاضر محل مناسب برای کاشت ایمپلنت در داخل سینوس شده و به راحتی پس از گذراندن مدت زمان مشخص برای کاشت اقدام لازم صورت می‌گیرد.در عمل سینوس بسته چون تشخیص آسیب دیدگی و پاره شدن غشای سینوس ممکن نیست، امکان عفونت پس از انجام عمل در صورت غیر اصولی انجام شدن سینوس لیفت وجود دارد.

سینوس لیفت باز

سینوس لیفت باز که به آن عمل سینوس باز نیز گفته می‌شود، با هدف مشابه پیوند استخوان فک برای کاشت ایمپلنت دندان برای افراد مختلف با دو روش همزمان با ایمپلنت و با فاصله ی زمانی با کاشت ایمپلنت صورت می‌گیرد.

سینوس لیفت باز همزمان با کاشت ایمپلنت

این نوع عمل سینوس لیفت زمانی صورت می‌گیرد که حداقل ۵ میلی متر استخوان عمودی با عرض کافی در جایگاهی بین کف سینوس و لبه استخوان باقی مانده وجود داشته باشد. در این حالت دندانپزشک با دسترسی به سینوس بالای استخوان باقی مانده جایگاه این سینوس را قسمت بالاتر انتقال داده سپس مخلوطی از پودر استخوان در فضایی که جای قبلی سینوس بود است قرار می‌دهد. با قرار دادن غشاء محافظ جذب شوند روی محل دسترسی به سینوس محل جراحی سینوس بسته شده و سپس می‌توان ایمپلنت را بلافاصله در این ناحیه قرار داد.

عمل سینوس لیفت

سینوس لیفت باز و کاشت ایمپلنت بعد از آن

این نوع از عمل سینوس لیفت باز زمانی از سمت پزشک متخصص تجویز می‌گردد که کمتز از ۵ میلی متر استخوان در فاصله بین کف سینوس و لبه استخوان باقی مانده باشد. کیفیت و ارتفاع استخوان این ناحیه برای قرارگیری بلافاصله ایمپلنت پس از عمل جراحی سینوی باز مناسب نبوده و باید پس از قرار دادن ماده استخوان پیوندی محل دسترسی به سینوس را بسته و زمانی بین ۶ الی ۱۰ ماه بعد برای کاشت ایمپلنت اقدام شود.

عمل سینوس فکی

احتمالا این اصطلاح در هنگام تحقیق درباره سینوس لیفت یا انجام کاشت ایمپلنت به دفعات زیادی به گوش شما خورده است. در جواب سوال رایج عمل سینوس فکی چیست می توان به این شکل توضیح داد که عمل سینوس فکی همان جراحی فک بالا به روش‌های سینوس لیفت بسته و باز برای کاشت ایمپلنت از طریق پیوند سینوس است که به علت محل قرار گیری سینوس به این نام نیز شناخته شده است. گاها به این عمل جراحی بستن سینوس فک بالا نیز گفته می‌شود.

عمل سینوس فکی
عمل سینوس فکی

هزینه عمل سینوس لیفت

هزینه عمل سینوس لیفت متناسب با نوع جراحی انجام شده و همین طور وضعیت دندان‌ها ممکن است در کلینیکی متفاوت باشد. بنابراین برای داشتن اطلاعات دقیق درباره عمل سینوس لیفت است به یک متخصص برای مشاهده وضعیت فک و دندان‌های خود مراجعه کنید.

هزینه عمل سینوس لیفت

مراقبتهای بعد از سینوس لیفت

پس از انجام عمل سینوس لیفت، نیاز به انجام یک سری اصول مراقبتی وجود دارد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم:

اصول مراقبتی پس از  عمل سینوس لیفت چیست

 • مشاهده کبودی و تورم در روی صورت پس از انجام عمل سینوس لیفت گسترده امری طبیعی است این کبودی گاها تا زیر چشم پیش می رود. برای کاهش ورم و کبودی بلافاصله کمپرس سرد و بعد از گذشت ۴۸ ساعت کمپرس آب گرم را روی صورت در محل عمل لیفت سینوس قرار دهید.
 • ممکن است پس از عمل با خونریزی بینی بصورت قطره‌ای و اندک مواجه شوید، که با قطره‌های تجویز شده می‌توان این مشکل را رفع کرد.
 • از استعمال دخانیات بخصوص کشیدن سیگار به مدت دو هفته بعد از جراحی سینوس خودداری کنید.
 • برای مصرف نوشیدنی از استفاده از نی به دلیل فشار وارده برسینوس‌ها بپرهیزید.
 • در هنگام عطسه و سرفه برای جلوگیری از فشار وارده بر سینوس ها دهان خود را باز نگهدارید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن در محل‌های غیر جراحی و دهانشویه‌های حاوی کلرهگزیدین بسیار ضروری است.
مراقبتهای بعد از سینوس لیفت
مراقبتهای بعد از سینوس لیفت

عوارض احتمالی پس از عمل سینوس لیفت چیست؟

ممکن است پس از انجام عمل سینوس لیفت، مشکلات زیر را تجربه کنید:

 • احساس درد در ناحیه جراحی لیفت سینوس پس از از بین رفتن تاثیر داروی بیهوشی
 • از داروهای ضد درد و ضد التهاب به مدت چند روز زیر نظر پزشک استفاده کنید.
 • روی محل جراحی لیفت سینوس و محل متورم شده ‌ی صورت کمپرس یخ قرار دهید.
 • ممکن است در اثر عمل جراحی لیفت سینوس اندکی خون در بزاق خود ببنید که این امری طبیعی است.
 • برای رفع خونریزی قبل از هرگونه استفاده از درمان‌های خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

 

عوارض احتمالی پس از عمل سینوس لیفت چیست
عوارض احتمالی پس از عمل سینوس لیفت چیست

موارد گفته شده درباره سینوس لیفت و اینکه در واقع عمل سینوس لیفت چیست، انواع حراجی لیفت سینوس، نکات مراقبتی و عوارض بعد از انجام سینوس لیفت برای افزلیش اطلاعات شما در این زمینه به اشتراک گذاشته شده است، برای داشتن اطلاعات دقیق و اصولی در خصوص نوع انجام سینوس لیفت در صورت نیاز حتما با یک متخصص فک و صورت مشورت کنید.

۵/۵ - (۶ امتیاز)
روش صحیح مسواک زدن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *