ارتودنسی رنگی و پرطرفدارترین رنگ ارتودنسی

ارتودنسی رنگی چیست

انتخاب رنگ ارتودنسی (در واقع انتخاب رنگ اورینگ‌ها یا لیگاچورهای دستگاه ارتودنسی)، راهی شاد و جذاب برای کودکان و نوجوانان است تا در طول درمان با بریس‌ها، لبخند خود را با سبک شخصی‌شان هماهنگ کنند.

ارتودنسی رنگی تنوع فوق‌العاده بالایی دارد، از کش‌های شفاف و مرواریدی گرفته تا رنگ‌های پرانرژی مانند قرمز و نارنجی یا تناژهای آرامش‌بخش مانند آبی و یاسی، هر بیمار می‌تواند لبخند خود را طبق علاقه‌اش و با اعتماد به نفس به نمایش بگذارد.

هرکدام از رنگ های ارتودنسی نه تنها لبخند را زیبا و هیجان‌انگیز می‌کند، بلکه فرصتی‌ست برای ابراز شخصیت و خلق یک تجربه درمان منحصربه‌فرد. با ما همراه باشید تا هرآنچه باید درباره رنگ ارتودنسی بدانید را به شما بگوییم.

انتخاب رنگ ارتودنسی

دامنه انتخاب رنگ ارتودنسی محدودیتی ندارد!

دامنه انتخاب رنگ کش ارتودنسی آنقدر وسیع است که می‌تواند گیج‌کننده باشد. تعداد رنگ‌های جذاب کم نیست و شما نه تنها می‌توانید از یک رنگ برای بریس‌تان استفاده کنید، بلکه می‌تواند دو یا حتی چندرنگ را با یکدیگر ترکیب کنید.

همچنین، می‌توانید به تعداد جلسه‌های ویزیت و تنظیم دستگاه در طول درمان، سراغ رنگ های ارتودنسی جدیدی بروید. یعنی هربار که متخصص ارتودنسی بریس‌ها را تنظیم می‌کند و نوارهای کشی دستگاه را عوض می‌کند (تقریبا هر ۶-۸ هفته یکبار)، شما این امکان را دارید که رنگ ارتودنسی‌تان را تغییر دهید.

برخی ار بیماران سعی می‌کنند ظاهر بریس‌ها را از این مشخص‌تر نکنند، و سراغ کش‌های شفاف یا مرواریدی بروند. اما برخی دیگر راه را برای خلاقیت و بازیگوشی خود کاملا باز می‌گذارند و برای رنگ کش ارتودنسی سراغ غیرمتعارف‌ترین گزینه‌ها می‌روند (البته از نظر دیگران!)


 

انواع رنگ های ارتودنسی؛ مرور محبوب‌ترین گزینه‌ها

در ادامه تعدادی از محبوب‌ترین رنگ های ارتودنسی را بررسی می‌کنیم، و توضیح می‌دهیم که در چه شرایطی شاید مناسب نباشند. فقط در نظر داشته باشید که هر رنگی را انتخاب کنید، باید برای حداقل دو ماه با آن زندگی کنید. پس خوب به انتخاب‌تان فکر کنید.

 

انواع رنگ های ارتودنسی دندان

 

رنگ ارتودنسی طوسی

رنگ ارتودنسی طوسی شاید محبوب‌ترین گزینه باشد (به ویژه بین بیمارانی که سن بیشتری دارند)، چون به خوبی با قطعاتِ بریس‌های فلزی هماهنگ می‌شود و تا به آن دقت نکنید، اصلا به چشم نمی‌آید.

خود رنگ طوسی هم به خودیِ خود یک انتخاب شیک و ساده است که به خوبی در هر استایلی حل می‌شوند. به لطف خنثی بودن‌اش، رنگ ارتودنسی طوسی به هر تناژ پوست و هر رنگ چشم هم می‌آید. کش‌های خاکستری را می‌توان با رنگ‌های گوناگون هم ترکیب کرد، تا نهایتا ترکیبی آرام‌تر و نامحسوس‌تر داشت.

 

رنگ ارتودنسی مشکی

کمی عقب‌تر از رنگ ارتودنسی طوسی، رنگ مشکی را داریم که بیشتر از سمت بیماران آقا درخواست می‌شود.

جدا از محبوبیت و جذابیت ذاتی‌اش، رنگ ارتودنسی مشکی به خوبی جای خود را در کنار اجزای فلزیِ بریس‌ها، ویژگی‌های ظاهری و  استایل کلی فرد پیدا می‌کند. رنگ مشکی تقریبا برای هم جمعی هم مناسب است، از دورهمی‌های دوستانه گرفته تا رسمی‌ترین مجلس‌ها.

با این وجود، این رنگ چندان توصیه نمی‌شود. رنگ ارتودنسی مشکی (و سایر رنگ‌های تیره مانند قهوه‌ای) می‌توانند ظاهری تیره و لکه‌دار به دندان‌ها بدهند. همچنین، در صورت بروز خرابی‌های کوچک برای کش، سخت‌تر می‌توان آن را شناسایی و برای تعمیر/تعویض اقدام کرد.

 

رنگ ارتودنسی زرشکی

انتخاب زرشکی برای رنگ ارتودنسی همان چالش‌های کش‌های تیره را دارد؛ اما این رنگ به قدری جذاب است که همچنان افراد زیادی سراغ آن می‌روند، مخصوصا در فصل پاییز! این رنگ گرمای خاصی به لبخند فرد می‌دهد و استایل شخصی او را به خیره‌کننده‌ترین شکل به نمایش می‌گذارد.

مزیت دیگر رنگ ارتودنسی زرشکی این است که به خوبی می‌توان آن را با انواع رنگ‌های سرد و گرم (مثل کرم، سبز زیتونی، طوسی، مشکی، سفید و طلایی) ترکیب کرد، تا لبخند فرد کاملا خاص باشد.

 

ارتودنسی صورتی

تقریبا غیرممکن است که بین تصاویر رنگ های ارتودنسی، کش‌های صورتی را ندیده باشید. ارتودنسی صورتی حتی بین بیماران بزرگسال فوق‌العاده محبوب است، به ویژه که حالا طیف آن تنها به یک تناژ خاص محدود نمی‌شود.

از مدل‌های روشن و ملیح گرفته تا نمونه‌های پررنگ‌تر و جسورانه‌تر، صورتی حالا برای بسیاری از بیماران عملا بهترین رنگ برای ارتودنسی محسوب می‌شود. جدا از تنوع بالای خود ارتودنسی صورتی، این رنگ به زیباییِ هرچه تمام‌تر با انواع فام‌های سرد و گرم (مثل سفید، خاکستری، آبی، مشکی، زرد، قرمز، نارنجی و …) هم ترکیب می‌شود.

این انتخاب یک رنگ ارتودنسی دخترانه هم محسوب می‌شود، چون به خوبی با انواع آرایش‌های سبک و باملاحتِ دخترانه هماهنگ می‌شود.

 

رنگ ارتودنسی بنفش

رنگ بنفش ذاتا نماینده و نماد مفاهیم گیرا و جذابی‌ست، از جمله خلاقیت، معنویت، سلطنت و گاهی هم صلح و عزت نفس. مشابه گزینه‌هایی مثل صورتی و آبی، رنگ ارتودنسی بنفش هم رنگی همه‌کاره و مکمل است. این گزینه علاوه بر افزایش زیبایی بریس‌ها، به خوبی با سایر اجزای ظاهر شما هماهنگ می‌شود.

اورینگ‌های بنفش (کمرنگ تا پررنگ) بدون زیاده‌روی به بریس‌های فلزیِ جان می‌دهند، و با رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز تا رنگ‌های گرم‌تر مانند صورتی و نارنجی ترکیب زیبایی را ایجاد می‌کنند.

 

رنگ ارتودنسی طلایی

رنگ ارتودنسی طلایی یک رنگ فوق‌العاده خاص برای کش‌هاست، چون تضاد بسیار جذابی را با اجزای فلزی بریس‌ها ایجاد می‌کند. طلایی هرچند رنگی کلاسیک است، اما همچنان با سایر تناژهای سرد و گرم ترکیب‌های جذاب می‌سازد؛ و برای افرادی که می‌خواهند کمی زرق و برق به بریس‌های خود اضافه کنند، عالی‌ست.

ترکیب طلایی با رنگ ارتودنسی مشکی و زرشکی بی‌نهایت شیک است و نگاه‌ها را بیشتر به شما جلب می‌کند، اما نگاه‌هایی که از سر کنجکاوی هستند و جدا تحت تاثیر قرار گرفته‌اند!

 

ارتودنسی قرمز

ارتودنسی قرمز یکی از قدرتمندترین تضادها را با دندان ایجاد می‌کند، بدون اینکه ظاهر آنها را زرد و لکه‌دارتر از واقعیت‌شان نشان دهد. قرمز رنگی پرانرژی و جذاب است، و بین بیماران جوان ما طرفداران زیادی دارد.

یکی دیگر از ویژگی‌های خوب ارتودنسی قرمز، امکان ترکیب آن با انواع رنگ‌ها به ویژه آبی، نارنجی و حتی طوسی است.

 

ارتودنسی رنگ نقره ای

نقره‌ای هم تا حدودی مانند رنگ ارتودنسی طوسی است، و به دلایل مشابه طرفداران زیادی دارد. وقتی نقره‌ای را به عنوان رنگ کش ارتودنسی‌تان انتخاب کنید، عملا تشخیص براکت‌ها از لیگاچورها غیرممکن می‌شود؛ در نتیجه بریس ظاهری یکپارچه‌تر و ساده‌تر خواهد داشت.

 

رنگ ارتودنسی فیروزه ای و آبی

کمتر به بیمار کودک یا بزرگسالی برخورده‌ایم که رنگ ارتودنسی فیروزه ای و آبی را نپسندد. هر طیف از رنگ‌های آبی و فیروزه‌ای به اندازه کافی زیبا هستند؛ اما همچنان می‌توان سایه‌های روشن‌تر و تیره‌تر را با هم ترکیب کرد، یا از آن در کنار سایر رنگ‌های سرد و گرم استفاده کرد.

اگر چشمان‌تان آبی‌ست، فیروزه‌ای احتمالا زیباترین رنگ کش ارتودنسی برای شما خواهد بود، چون رنگ چشم‌های شما را بیشتر نشان خواهد داد.

 

ارتودنسی رنگین کمان

اگر بین تمام این گزینه‌ها نمی‌توانید یکی را برای رنگ کش ارتودنسی خود انتخاب کنید، اصلا نگران نباشید. ارتودنسی رنگین کمان برای شماست.

فقط توجه داشته باشید که برخی از ارتودنتیست‌ها در هر مراجعه، بیمار را تنها به دو رنگ متفاوت محدود می‌کنند. بنابراین با متخصص خود صحبت کنید تا ببینید که آیا می‌توانید از بریس رنگین کمانی استفاده کنید خیر.

 

رنگ کش ارتودنسی رنگین کمانی

 

بهترین رنگ ارتودنسی دخترانه و پسرانه

اگر می‌خواهید ظاهری ملیح و دخترانه به بریس‌ها بدهید، به رنگ‌های روشن‌تر و زنده‌تر فکر کنید. رنگ‌های آبی کم‌رنگ، بنفش یا سبز حس ملایم‌تر و لطیف‌تری دارند. از آنها بهتر، گزینه‌های پاستلی برای رنگ ارتودنسی دخترانه هستند که به طرز شگفت‌انگیزی لبخند را دلپذیر و زیبا می‌کنند.

اگر همزمان گزینه‌ای جسور و دخترانه می‌خواهید، طلایی یا سرخابی روشن را امتحان کنید. این رنگ‌ها با اصالتِ هرچه تمام‌تر توجه‌ها را به خود جلب می‌کنند، و به خوبی با انواع لوازم جانبی (اکسسوری) هماهنگ می‌شوند. از امتحان کردن رنگ های ارتودنسی جدید نترسید؛ شما می‌توانید تقریبا هر دو ماه یکبار آنها را تغییر دهید.

برای پسرها، رنگ‌های تیره‌تر معمولا محبوب‌تر هستند؛ مخصوصا برای کسانی که ظاهری مردانه‌تر را ترجیح می‌دهند. ضمنا این رنگ‌ها به خوبی با لباس‌های مردانه‌ی تیره، مانند کت و شلوارهای آبی یا مشکی هماهنگ‌اند. برخلاف رنگ ارتودنسی دخترانه، رنگ‌هایی مانند سبز شکارچی، بنفش تیره یا آبی سرمه‌ای برای پسرها توصیه می‌شود که ظاهری اصطلاحا مردانه‌تر دارند.

برای آقایان جوانی که پوست روشن‌تری دارند، رنگ‌های تیره‌تر مانند برنزی، قرمز تیره یا حتی نقره‌ای انتخابی بی‌نقص هستند. از سوی دیگر، آنها که پوستی تیره‌تر دارند، معمولا رنگ‌های روشن‌تر مانند فیروزه‌ای و سبز را ترجیح می‌دهند.

اما در هرحالت، رنگ ارتودنسی دخترانه و پسرانه را از بین فام‌های بسیار تیره مانند مشکی و قهوه‌ای انتخاب نکنید، چون ظاهری لکه‌دار یا تیره به دندان‌ها می‌دهند. همین موضوع درباره کش‌های سفید، زرد و شفاف هم صدق می‎کند؛ چون مستعد جذب رنگ از نوشیدنی‌های تیره مانند قهوه و چای هستند.


 

بهترین ترکیب‌ها برای رنگ کش ارتودنسی

مطمئن‌ایم که همین حالا ایده‌های برای رنگ کش ارتودنسی‌تان دارید. اگر قصدتان استفاده از تلفیق‌های رنگی‌ست، در ادامه چند ترکیب خاص را می‌بینید که شاید برای کودک یا نوجوان شما (یا حتی خودتان) جالب باشد:

 • آبیِ دریایی (آکوا) و زرد
 • سبز نئون و صورتی
 • صورتی و بنفش
 • آبی کمرنگ (Baby Blue) و لاجوردی (Navy Blue)
 • نارنجی و آبی
 • مشکی و قرمز

 

بهترین رنگ ارتودنسی

 

چطور بهترین رنگ برای ارتودنسی را انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین رنگ برای ارتودنسی در ابتدای کار شاید ساده به نظر نرسد، اما با توجه به چندنکته ساده، بسیار راحت‌تر می‌توانید روی تناژ ایده‌آل‌تان دست بگذارید. برای مثال:

 • پیش از هرچیز، به رنگ‌های موردعلاقه‌تان فکر کنید. کدام رنگ یا ترکیب‌های رنگی هستند که همیشه حس خوبی به شما می‌دهند؟ انتخاب چنین رنگ‌هایی تقریبا هیچوقت بیمار را پشیمان نمی‌کند.
 • به تناژ پوست خود توجه کنید، و رنگی را انتخاب کنید که با پوست شما هماهنگ باشد (یا اینکه مکمل آن باشد).
 • می‌توانید رنگ کش ارتودنسی‌‌تان را با رنگ چشم‌هایتان تطبیق دهید؛ مخصوصا اگر چشمان روشنی دارید.
 • به لباس‌های محبوب‌تان که بیشتر از هرچیزی آنها را می‌پوشید فکر کنید. می‌توانید از لیگاچورهایی همرنگ یا مکمل آنها استفاده کنید.
 • از رنگ‌های فصلی استفاده کنید.

اگر هنوز مطمئن نیستید زیباترین رنگ کش ارتودنسی کدام است، می‌توانید با اورینگ‌های طوسی/خاکستری شروع کنید که در براکت‌ها کاملا حل می‌شوند. بعدا، با بررسی تصاویر در فضای وب و گزینه‌های موجود در کلینیک یا مطبی که به آن مراجعه می‌کنید، به راحتی می‌توانید تصمیم‌گیری کنید.

متخصصان ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر سعید قریشی ایده‌های جذابی برای انتخاب بهترین رنگ ارتودنسی به شما ارائه می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر از دکمه سبزرنگ، سمت راست پایین صفحه استفاده کنید.


 

بدترین رنگ کش ارتودنسی کدام است؟

متخصصان ارتودنسی، بیماران خود را از انتخاب هیچ رنگی منع نمی‌کنند؛ با این وجود، برخی رنگ‌ها ممکن است (روی دندان‌ها) متفاوت از آن چیزی باشند که تصور می‌کردید. مهمترین چیزی که باید به آن توجه کنید، این است که برخی رنگ‌ها باعث می‌شوند دندان‌هل زرد، دارای پوسیدگی و یا تغییر رنگ به چشم بیایند.

به همین خاطر، بهترین رنگ ارتودنسی معمولا شامل گزینه‌های زیر نمی‌شود:

 • کش‌های شفاف؛ می‌توانند ذرات غذا بین دندان‌ها را نشان دهند، و در طول درمان دچار تغییر رنگ شوند.
 • کش‌های سفید؛ این کش‌ها رنگ زرد طبیعی دندان‌ها را برجسته می‌کنند، و نسبت به رنگ‌های دیگر راحت‌تر تغییر رنگ می‌دهند.
 • کش‌های زرد؛ زرد و دیگر رنگ‌های روشن نیز بهترین انتخاب نیستند، چون می‌توانند رنگ زرد طبیعی دندان‌ها را پررنگ‌تر کنند.
 • کش‌های سیاه؛ همان‌طور که گفتیم، لیگاچورهای مشکی ظاهر کلی دندان‌ها را تیره و لکه‌دار نشان می‌دهند. از طرف دیگر، کش‌های مشکی با فرسایش به مرور زمان می‌توانند شبیه پوسیدگی یا ذرات غذا به نظر برسند.
 • کش‌های قهوه‌ای و سبز؛ رنگ قهوه‌ای و برخی تناژهای سبز ممکن است شبیه ذرات مواد غذایی روی دندان‌ها دیده شوند، و ظاهرشان را از آنچه است زردتر نشان دهد.

هنگام انتخاب پاور چِین‌ها یا Power Chain (اورینگ‌های متصل بهم، برای نزدیک کردن دندان‌ها به یکدیگر) هم می‌توانید این نکات را در ذهن داشته باشید.

 

مراقبت از ارتودنسی رنگی

 

مراقبت از ارتودنسی رنگی چگونه است؟

صرف نظر از رنگ لیگاچورها، نکات استفاده و نگهداری از بریس‌های فلزی یکسان است. فقط اگر از کش‌های رنگ روشن استفاده کردید، باید موقع مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگ‌دار احتیاط کنید. چون همان‌طور که گفتیم، این کش‌ها به شدت مستعد تغییر رنگ هستند.

اگر تمایلی به محدود کردن چنین غذاهایی ندارید، بهتر است سراغ رنگ های ارتودنسی که تیره‌تر هستند بروید.  اگر مایل به داشتن بریسی تمیز و ضد لکه هستید، خاکستری یا نقره‌ای هم می‌تواند انتخاب خوبی باشد، چون عملا هم‌رنگ با براکت‌های فلزی هستند.

ارتودنسی رنگی مانند ارتودنسی ساده به مراقبت و نگهداری احتیاج دارد. اما لازم نیست نگران باشید، این مراقب‌های روتین و ساده در هرحالت ثابت‌اند و از رنگ لیگاچورها تاثیر نمی‌گیرند. طبیعتا پزشک متخصص شما در ابتدای درمان، تمامیِ نکات و دستورالعمل‌های لازم را به شما آموزش خواهد داد.

روزانه دوبار مسواک زدن با خمیردندان‌های حاوی فلوراید، استفاده روزانه از نخ دندان (به ویژه نخ دندان‌های مخصوص ارتودنسی)، شست‌وشوی روزانه دهان با دهانشویه حاوی فلوراید، پرهیز از غذاهای سخت و چسبناک و استفاده از محافط دهان حین انجام ورزش‌های تماسی برخی از این توصیه‌ها هستند.


در نهایت ارتودنسی رنگی بیشتر برای کودکان مناسب است، برای بزرگسالان ارتودنسی نامرئی توصیه می شود که بتوانند در موارد خاص و ضروری آن را از دهانشان خارج کنند.

سوالات متداول درباره ارتودنسی رنگی

 

 • ارتودنسی رنگی چیست؟

منظور از ارتودنسی رنگی، بریس‌های فلزی با لیگاچورها یا اورینگ‌های رنگی هستند؛ یعنی همان حلقه‌های پلاستیکی کوچکی که سیم ارتودنسی را روی براکت‌ها محکم می‌کنند. این لاستیک‌ها در رنگ‌های مختلف موجودند، و به بیمار اجازه می‌دهند تا ظاهر بریس‌های خود را شخصی‌سازی کنند.

 • آیا ارتودنسی رنگی تاثیری بر کیفیت درمان دارد؟

رنگ لاستیک‌ها هیچ تأثیری بر کیفیت درمان ارتودنسی ندارد. این یک انتخاب زیبایی‌شناختی است و روی عملکرد براکت‌ها یا سرعت درمان تاثیر نمی‌گذارد.

 • چه رنگ‌هایی برای لاستیک‌ها در دسترس است؟

انواع مختلفی از رنگ‌ها برای اورینگ‌های ارتودنسی وجود دارد، از جمله رنگ‌های روشن، تیره، شفاف و حتی رنگ‌هایی که در تاریکی می‌درخشند. انتخاب رنگ به سلیقه شخصی بیمار بستگی دارد.

 • آیا تغییر رنگ لاستیک‌ها ممکن است؟

بله، در هر جلسه تنظیم ارتودنسی می‌توان رنگ این لاستیک‌ها را تغییر داد. بسیاری از بیماران از این فرصت برای ابراز شخصیت و سلیقه خود استفاده می‌کنند.

 • چگونه می‌توانم بهترین رنگ را برای لاستیک‌هایم انتخاب کنم؟

این انتخاب به عواملی مانند رنگ پوست، رنگ چشم‌ها و ترجیحات شخصی بستگی دارد. برخی افراد ترجیح می‌دهند رنگ‌هایی را انتخاب کنند که با لباس‌های آن‌ها یا مناسبت‌های خاص هماهنگی داشته باشد.

 • آیا ارتودنسی رنگی برای همه سنین مناسب است؟

ارتودنسی رنگی برای همه سنین مناسب است، اما به دلیل جذابیت بصری و قابلیت شخصی‌سازی، معمولا بین نوجوانان و جوانان محبوب‌تر است.

 • آیا نگهداری از ارتودنسی رنگی با ارتودنسی معمولی متفاوت است؟

نگهداری از ارتودنسی رنگی مشابه با ارتودنسی معمولی است. مهم است که بهداشت دهان و دندان را حفظ شود و دستورالعمل‌های مراقبتی دندانپزشکی به دقت رعایت شوند.

 

برای اطلاعات بیشتر یا مشاوره دقیق‌تر، با یک ارتودنتیست مشورت کنید.

 

۴.۷/۵ - (۴۸ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ناشناس
ناشناس
9 ماه قبل

من میخوام هفته بعد برم ارتودنسی به نظرم رنگ یاسین کم رنگ و آبی فیروزه ای و زرد خیلی خوشگلن😍💗❤️