ارتودنسی نامرئی چیست؟ (راهنمای کامل ارتودنسی شفاف + هزینه)

ارتودنسی نامرئی چیست

ارتودنسی نامرئی یا شفاف، در مکالمات رایج، صرفا به درمان با دستگاه‌هایی گفته می‌شود که چندان به چشم نمی‌آید یا اصلا دیده نمی‌شود. از این نظر، درمان با بریس‌های سرامیکی، بریس‌های لینگوال و پلاک‌های شفاف، همه در گروه ارتودنسی نامریی قرار می‌گیرند.

با این حال، این عبارت بیشتر برای توصیف ارتودنسی شفاف با الاینرهای بی‌رنگ به کار می‌رود. در این روش نوین، پلاک‌ها با تصویربرداری و طراحی سه‌بعدیِ سفارشی ساخته می‌شوند. این درمان برای تمام گروه‌های سنی مناسب‌ است و ناهنجاری‌های فک و دندان را به آرامی و با دقت بالا اصلاح می‌کند.

در ادامه ضمن مرور انواع ارتودنسی نامرئی، به طور خاص روی پلاک‌های شفاف تمرکز می‌کنیم و هرچه باید درباره آنها بدانید را به شما خواهیم گفت.

فهرست عناوین

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی دندان نامرئی (به انگلیسی Invisible Orthodontics)، همان‌طور که از نام‌اش پیداست، از نظر نوع طراحی یا موقعیت نصب به گونه‌ای است که یا اصلا دیده نمی‌شود، یا تنها از فواصل بسیار نزدیک به چشم می‌آید.

جدا از اینکه چه روشی (از بین سه روش بالا) برای درمان انتخاب شود، متخصصان و بیماران متفق القول‌اند که این دستگاه‌ها از بریس‌های فلزی زیباتر هستند. در واقع افرادی که از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، علاوه بر اعتماد به نفس بیشتر، راحتی بیشتری را هم در طول درمان تجربه می‌کنند. (به ویژه درباره ارتودنسی با الاینرها)

با دیدن عکس ارتودنسی نامرئی متوجه می‌شویم که ظاهر فرد و لبخندش تحت تاثیر اجزای فلزیِ بریس‌های عادی قرار نمی‌گیرد؛ و دقیقا به همین خاطر است که این روش روز به روز، به ویژه بین مراجعه‌کنددگان بزرگسال، محبوب‌تر می‌شود.

با این حال، برخی از این متدها شرایط خاصی دارند، و تنها پس از مشورت با متخصص ارتودنسی می‌توانید مطمئن شوید که آیا آن روش برای شما مناسب است یا خیر. در ویدئوی زیر، دکتر «سعید قریشی» ارتودنسی شفاف با الاینرها را کوتاه برای شما توضیح می‌دهند:

 

انواع ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی؛ مزایا، معایب و کاربرد

همان‌طور که گفتیم، سه روش را می‌توانیم جزو انواع ارتودنسی نامرئی در نظر بگیریم. این سه روش را هم می‌توانیم در دو گروه قرار دهیم:

 • ارتودنسی نامرئی ثابت با بریس‌های سرامیکی و لینگوال
 • ارتودنسی نامرئی متحرک با الاینرهای شفاف

 

ارتودنسی نامرئی ثابت (دو نوع هستند)

این دستگاه‌ها از براکت‌ها و آرچ‌وایرها تشکیل شده‌اند که به صورت ثابت روی دندان‌ها نصب می‌شوند، و در تمام طول درمان همان‌جا می‌مانند. با این تفاوت که در بریس‌های سرامیکی براکت‌ها روی دندان‌ها، و در بریس‌های لینگوال براکت‌ها پشت دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

 

ارتودنسی نامریی ثابت

 

یک. ارتودنسی نامرئی لینگوال (Lingual Braces)

ارتودنسی لینگوال، زبانی یا پشت دندانی، از درمان‌های نسبتا جدید این رشته است، که در آن براکت‌ها و سیم‌ها پشت دندان‌ها نصب می‌شوند. این دستگاه هرچند کاملا فلزی، اما عملا نامرئی‌ترین درمانِ موجود است.

 • کاربرها: این بریس‌ها برای مرتب کردن شلوغی‌های خفیف و همچنین ناهنجاری‌های پیچیده‌تر مانند دندان‌های نهفته، آندربایت و فاصله بین دندانی در تمام سنین مناسب هستند.
 • مزایا: این بریس‌ها اصلا دیده نمی‌شوند و در اصلاح انواع ناهنجاری‌های دندانی اثربخشی بالایی دارند.
 • معایب: در روزهای اول، بریس لینگوال منجر به ناراحتی زبان می‌شود و نحوه صحبت کردن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نظافت دستگاه و دندان‎ها هم با آن دشوارتر می‌شود. ضمن اینکه هزینه بالایی دارد و تعداد کلینیک‌هایی که آن را ارائه می‌دهند زیاد نیست.

 

دو. ارتودنسی نامرئی سرامیکی (Ceramic Braces)

ارتودنسی سرامیکی از براکت‌های سرامیکیِ شفاف یا همرنگ دندان استفاده می‌کند تا با رنگ دندان‌ها هماهنگ شود و کمتر به چشم بیاید. ساختار و نحوه کار این بریس‌ها دقیقا مانند نمونه‌های فلزی است، اما ظاهر نامحسوس‌تری دارند.

 • کاربردها: این نوع ارتودنسی دندان نامرئی انواع ناهنجاری‌های حفیف تا شدید را اصلاح می‌کند، از جمله شلوغی، فاصله‌ها، ناهماهنگی‌ها و مشکلات بایت.
 • مزایا: این دستگاه‌ها زیبا زیبایی، با رنگ دندان‌ها هماهنگ هستند و توجه بسیار کمتری را جلب می‌کنند. راحتیِ آنها هم بیشتر است، و بسیار کمتر از براکت‌های فلزی باعث تحریک لثه‌ها و گونه‌ها می‌شوند.
 • معایب: این بریس‌ها از مدل‌های فلزی گران‌تر هستند، اما دوام و مقاومت آنها را ندارند. همچنین ممکن است به مرور زمان تغییر رنگ دهند، مخصوصا اگر فرد مدام غذاها و نوشیدنی‌های رنگی را مصرف کند.

 

ارتودنسی نامرئی متحرک با الاینر های شفاف

عموما وقتی می گویند ارتودنسی نامرئی منظورشان دقیقا این نوع ارتودنسی است

این روش با نام‌های ارتودنسی شیشه ای، ارتودنسی الاینر و ارتودنسی بدون سیم هم شناخته می‌شود. برخی به این روش ارتودنسی اینویزالاین (Invisalign) هم می‌گویند؛ منتها Invisalign در واقع نام شرکت و اولین برندی بود که اقدام به تولید این ترازکننده‌ها کرد.

در حال حاضر، پلاک‌های اینویزالاین محبوب‌ترین ارتودنسی شفاف در دنیا هستند.

 

ارتودنسی شفاف با الاینر

 

کاربرد ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی بدون سیم اکثرا به عنوان متدی معرفی می‌شود که می‌تواند ناهنجاری‌های خفیف تا متوسط را درمان کند. اما در نمونه‌های جدید، برخی مشکلات شدید را هم می‌توان با این پلاک‌ها درمان کرد.

در ادامه کیس‌هایی را می‌بینید که می‌توان با ارتودنسی شفاف درمان کرد:

  • ازدحام دندانی: فضای ناکافی در قوس هریک از فک‌ها می‌تواند دلیل اصلی شلوغی دندان‌ها باشد. در حالت ایده‌آل، شلوغی بین ۰ تا ۳ میلی‌متر را می‌توان به طور موثر از طریق ترازکننده‌های شفاف اصلاح کرد.
  • فاصله دندانی: فاصله بیش از حد بین دندان‌ها علاوه بر تاثیر روی زیبایی، می‌تواند بهداشت دهان و دندان بیمار را به خطر بیندازد. فاصله‌های خفیف (کمتر از ۳ میلی‌متر) تا متوسط (بیت ۳ تا ۶ میلی‌متر) ​​را می‌توان با ارتودنسی الاینر کنترل کرد.
  • تنگی قوس فکی: قوس‌های باریک را می‌توان با ترازکننده‌های شفاف اصلاح کرد. اینکار از طریق وسیع کردن کام و بدون انحراف زیاد دندان‌ها انجام می‌شود.
  • اینتروژن: منظور از اینتروژن (Intrusion) حرکت دندان در جهت محور طولی خود به سمت داخل استخوان آلوئول است. اینتروژن کمتر از ۲ میلی‌متر در دندان‌های قدامی، و کمتر از ۱ میلی‌متر در دندان‌های خلفی را می‌توان با این روش درمان کرد.
  • چرخش دندانی: ارتودنسی شیشه ای نمی‌تواند هرگونه چرخشی را اصلاح کند و اگر بیمار این مشکل را داشته باشد، در انتخاب این روش باید بسیار دقت کرد. چرخش تا ۳۰ درجه در دندان‌های ثنایا، تا ۲۰ درجه در دندان‌های نیش و تا ۱۵ درجه در دندان‌های پرمولر و یا مولر قابل قبول است. برای چرخش‌های شدیدتر نباید از این متد استفاده شود.
  • دیپ بایت (کلاس II گروه ۲): دیپ بایت به همپوشانی بیش از حد دندان‌های قدامی بالا روی دندان‌های قدامی پایین اشاره دارد. این وضعیت می‌تواند به لثه کامی دندان‌های ثنایای بالا آسیب برساند و ظاهر زیبایی هم ندارد. این مورد را هم می‌توان با ارتودنسی شفاف بهبود بخشید.

 

 

مزایا و فواید ارتودنسی نامرئی چیست؟

زیبایی و نامرئی بودن تنها مزیت ارتودنسی نامریی با پلاک‌های بی‌رنگ نیست، و این روش مزایای دیگر هم دارند، از جمله:

 • راحتی: این پلاک‌ها متحرک هستند و می‌توان آنها را هنگام غذا خوردن، مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و … از دهان خارج کرد.
 • محدود نشدن رژیم غذایی: بخاطر متحرک بودن پلاک‌ها، مصرف غذاهای ترد، چسبناک، سفت و جویدنی محدود نمی‌شود؛ و بیمار به راحتی می‌تواند پلاک را هنگام خوردن غذاهای مورد علاقه‌اش خارج کند.
 • کاهش درد و ناراحتی: فشار واردشده توسط این پلاک‌ها معمولا ملایم‌تر از براکت‌ها و سیم‌های سنتی است.
 • بهداشت مناسب: در طول درمان با ارتودنسی بدون سیم، کوچک‌ترین مشکلی برای دندان‌ها از نظر پوسیدگی، لکه‌دار شدن و … ایجاد نمی‌شود؛ چون فرد می‌تواند پلاک‌ها را از دهان خارج کنید و روتین بهداشت دهان و دندان‌اش را مثل گذشته انجام دهد. خود پلاک‌ها را هم به راحتی می‌توان تمیز کرد.
 • پیش‌بینی‌پذیری: با استفاده از نرم‌افزارهای پیشرفته می‌توان نتیجه درمان را از قبل مشاهده کرد.

 

معایب ارتودنسی نامرئی چیست؟

و اما محدودیت‌ها و مشکلات این روش عبارت‌اند از:

 • هزینه بالا: این نوع ارتودنسی نامریی تقریبا از تمام روش‌های دیگر هزینه‌برتر است، چون تمام پلاک‌ها در خارج از کشور و با بالاترین کیفیت ساخته می‌شوند.
 • مسئولیت‌پذیری: این پلاک‌های باید حداقل ۲۱-۲۲ ساعت در شبانه‌روز در دهان قرار بگیرند. این موضوع دقت و انضباط بالایی را می‌طلبد تا نتیجه درمان تحت تاثیر قرار نگیرد. به خاطر همین موضوع، ارتودنسی شفاف کمتر به کودکان توصیه می‌شود؛ هرچندکه برای آنها هم مناسب است.
 • محدودیت‌های درمانی: برای برخی ناهنجاری‌های شدید دندانی و فکی ممکن است گزینه‌ای مناسب نباشد.
 • نیاز به مراجعه منظم: برای دریافت پلاک‌های جدید و بررسی پیشرفت درمان، باید در طول درمان به ارتودنتیست مراجعه کرد.

 

نمونه واقعی ارتودنسی نامریی در دهان

 

 

مراحل ساخت ارتودنسی شفاف (و درمان با آن)

پس از جلسات معاینه و مشاوره، و تصمیم نهایی مبنی بر  درمان با همین متد، باقیِ مراحل به شکل زیر انجام می‌شوند:

 

مراحل ساخت ارتودنسی نامریی

 

۱. قالب‌گیری از دهان بیمار

برای ساخت پلاک‌های سفارشیِ بیمار، ابتدا از دندان‌ها قالب‌گیری می‌شود. اینکار به را به روش سنتی هم می‌توان انجام داد؛ اما در روش دقیق‌تر آن از فناوری پیشرفته اسکن دیجیتال استفاده می‌شود.

به این ترتیب وضعیت دهان و دندان (Impression) به شکل سه‌بعدی تصویربرداری شده، و در یک فایل کامپیوتری ذخیره می‌شود.

 

۲. شبیه‌سازی سه‌بعدی پلاک‌ها

حالا تصاویر اسکن‌شده از دندان‌ها به صورت سه‌بعدی مدل‌سازی شده، و حرکت دندان‌ها در طول درمان با استفاده از همین مدل ترسیم می‌شوند. تیم دندانپزشکی هر دندان را روی دندان دیگر منطبق می‌کند، تا دقیقا مشخص شود هردندان باید چگونه و چقدر حرکت کند.

مثلا یک دندان باید ۲ میلی‌متر به سمت راست حرکت کند. بنابراین باید تعدادی پلاک برای ارتودنسی دندان نامرئی داشته باشیم که هرکدام دندان را به اندازه ۰.۲ میلی‌متر جابه‌جا کند، تا این ۲ میلی‌متر جابه‌جایی در (برای مثال) ۱۰ مرحله اتفاق بیفتد.

پس در مرحله اول شبیه‌سازی، تمام دندان‌ها ۰.۲ میلی‌متر حرکت می‌کنند.

 

۳. ساخت ارتودنسی الاینر با پرینتر سه‌بعدی

پلاک‌های شبیه‌سازی‌شده به ترتیب با پرینتر سه‌بعدی و مواد مخصوص ساخته می‌شوند. مثلا اگر قرار باشد درمان طی ده مرحله انجام شود، ده پلاک ساخته شده و به بیمار تحویل داده می‌شود. (یا اینکه ممکن است هرجفت پلاک به مرور در مراحل مختلف درمان به بیمار ارائه شوند)

به این ترتیب، تعداد گام‌های درمان اصلی (که معادل تعداد پلاک‌های ارتودنسی شفاف) به نوع و شدت ناهنجاری دندان‌های بیمار بستگی دارد.

 

طی جلسه‌های منظم ویزیت، ارتودنتیست پیشرفت درمان به دقت زیر نظر می‌گیرد تا مطمئن شود که دندان‌های بیمار طبق برنامه حرکت می‌کنند. این جلسات امکان تغییر و تعدیل (در صورت لزوم) را فراهم می‌کنند، و به بیمار اجازه می‌دهد تا هرگونه پرسش و نگرانی را با متخصص خود در میان بگذارد.

پس از استفاده از تمام پلاک‌های ارتودنسی نامریی، ارتودنتیست وضعیت نهایی دندان‌های را ارزیابی می‌کند. اگر همه‌چیز درست باشد، ممکن است به بیمار توصیه شود که برای مدتی از یک نگهدارنده برای تثبیت موقعیت دندان‌ها استفاده کند.


 

مدت زمان استفاده از ارتودنسی شیشه ای

در حالت کلی، میانگین زمان استفاده از پلاک‌های شفاف مشابه ارتودنسی‌های سنتی، و حدود ۱.۵ سال است. اما در نهایت، مدت زمان استفاده از الاینرهای شفاف هم به عوامل مختلفی بستگی دارد.

بسته به نوع و شدت ناهنجاری‌های دندانی و فکی، همکاری بیمار در پوشیدن پلاک‌ها به طور مداوم، و واکنش فردی به درمان، دوره درمان می‌تواند از چندماه تا چندسال متغیر باشد.

 

مدت زمان ارتودنسی دندان نامرئی

 

 • برای درمان‌های ساده و اصلاحات جزئی، ممکن است تنها به ۶ تا ۱۲ ماه زمان احتیاج داشته باشیم.
 • برای درمان‌های متوسط تا پیچیده، که ناهنجاری‌های دندانی و فکی شدیدتر را شامل می‌شود، درمان می‌تواند بین ۱۲ تا ۲۴ ماه و بعضا بیشتر زمان ببرد.

البته در هردو حالت، همکاری بیمار یک عامل تعیین‌کننده است. فرد باید الاینرهای ارتودنسی شفاف را حداقل ۲۱-۲۲ ساعت در روز بپوشد، و تنها برای غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان آنها را خارج کند. استفاده کمتر می‌تواند طول دوره درمان را افزایش دهد.

پیش از شروع درمان، متخصص ارتودنسی با برنامه‌ریزی دقیق و تحلیل نیازهای فردی بیمار، تخمینی از طول درمان را ارائه می‌دهد. و همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، گام‌های درمان با معاینات منظم و بررسی‌های دوره‌ای ارزیابی می‌شود تا از پیشرفت صحیح (با سرعت مناسب) اطمینان حاصل شود.

 

قیمت و هزینه ارتودنسی نامرئی

 

هزینه ارتودنسی نامرئی حدودا ۱۱۰ میلیون تومان است

که البته در مطلب قیمت ارتودنسی نامرئی با جزئیات کامل آن را بررسی کرده‌ایم.

 

بهترین متخصص ارتودنسی نامرئی در تهران

برای پیدا کردن بهترین متخصص ارتودنسی نامرئی در تهران (یا هرشهر دیگر)، خوب است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • تحقیق و جستجو: ابتدا در اینترنت جست‌وجو کنید و لیستی از متخصصانی که در زمینه ارتودنسی شفاف تجربه دارند را تهیه کنید.
 • بررسی تخصص و تجربه: مطمئن شوید که ارتودنتیست مدنظرتان تخصص و تجربه کافی در این زمینه را دارد. مدارک و گواهینامه‌های مربوطه را چک کنید؛ همچنین، بررسی کنید که آیا او عضو انجمن‌های مرتبط و معتبر است یا خیر.
 • بررسی نظرات: تجربه و بازخورد بیماران قبلی آن متخصص را در وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و فروم‌های بررسی کنید. حتی در جلسه اول ویزیت‌تان هم می‌توانید به فضای کلینیک/مطب توجه کنید و از مراجعان قبلی پرس‌وجو کنید.
 • مشاوره اولیه: گرفتن نوبت معاینه و مشاوره با چند متخصص به شما کمک می‌کند تا با روش‌های درمانی، تخصی و تجربه آنها در زمینه ارتودنسی شفاف آشنا شوید.
 • بررسی نمونه کارها: ارتودنتیست‌ها عکس ارتودنسی نامرئی قبل و بعد بیمارانشان را در اختیار دارند، و آن را با مراجعه‌کنندگان به اشتراک می‌گذارند. مشاهده این نمونه کارها به شما ایده خوبی از کیفیت کار آنها می‌دهد.
 • هزینه و نحوه پرداخت: همان‌طور که اشاره شد، هزینه این روش بالاست. پیدا کردن متخصصی که خدمات خود را با گزینه‌های پرداخت انعطاف‌پذیر (مانند پرداخت قسطی) ارائه دهد، می‌تواند خاطر بیمار را تا حد زیادی آسوده کند.

 

ارتودنسی دندان نامرئی مناسب چه افرادی است؟

در وهله اول، این روش برای افرادی مناسب است که هیچ علاقه‌ای به قرار دادن دستگاه‌های فلزی در دهان‌شان ندارند؛ افرادی که حتی در طول درمان هم به ظاهر خود اهمیت می‌دهند و تمایلی ندارند که دستگاه‌های ارتودنسی در دهان‌شان دیده شود.

ارتودنسی نامرعی همچنین برای افرادی مناسب است که مایل نیستند برای تمیز کردن صحیح دندان‌ها و البته براکت‌های سیم‌های دستگاه ارتودنسی زمان بگذارند؛ یا اینکه عادات غذایی محبوب‌شان را به مدت یکی‌دو سال ترک کنند.

ارتودنسی شفاف برای این افراد مناسب است، چون:

 • نحوه استفاده و تحمل پلاک‌ها بسیار راحت است.
 • بیمار می‌تواند پلاک‌ها را برای جلسات و مراسم‌های مهم و خاص از دهان خارج کند.
 • هنگام مسواک زدن و تمیز کردن خود پلاک‌ها کاملا راحت هستند. با آن خیلی راحت است
 • بدون آنها از خوردن انواع غذاها لذت می‌برند.
 • احتمال پوسیدگی دندان کمتر می‌شود، چون بدون وجود براکت‌ها و سیم‌ها به راحتی می‌توان تمام سطوح و بین دندان‌ها را پاک کرد.

این حال، این روش باید با در نظر گرفتن همه جوانب و مشورت با متخصص ارتودنسی انتخاب شود.

 

ارتودنسی بدون سیم برای چه افرادی مناسب است

 

بهترین سن برای انجام ارتودنسی نامریی

بهترین سن برای درمان با ارتودنسی بدون سیم به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما به طور کلی، این متد برای نوجوانان و بزرگسالانی که تمام یا بیشتر دندان‌های دائمی‌شان رشد کرده، مناسب است. این معمولا از حدود ۱۲-۱۳ سالگی به بعد است؛ اما موارد زیر هم باید در نظر گرفته شود:

 • بلوغ دندانی: دندان‌ها و فک باید به اندازه کافی رشد کرده باشند تا ارتودنسی شفاف مؤثر باشد.
 • مسئولیت و نظم شخصی: بیمار باید متعهد به پوشیدن الاینرها برای حداقل ۲۱ تا ۲۲ ساعت در روز باشد، که نیازمند سطح بالایی از مسئولیت‌پذیری، دقت و نظم است.
 • نیازهای درمانی خاص: برخی از ناهنجاری‌های دندانی و فکی با این روش به خوبی (و به طور ۱۰۰%) اصلاح نمی‌شوند. به همین خاطر، ارزیابی تخصصی توسط ارتودنتیست ضروری‌ست.

به طور خلاصه، اگرچه ارتودنسی دندان نامرئی برای افراد در تمام گروه‌های سنی که شرایط بالا را دارند می‌تواند مناسب باشد، اما توصیه می‌شود بیمار تحت نظر متخصص قرار بگیرد تا بهترین زمان برای شروع درمان مشخص شود.

 

 

سن مناسب ارتودنسی نامرعی

 

مراقبت صحیح از ارتودنسی بدون سیم

مراقبت صحیح از الاینرهای شفاف و رعایت بهداشت دهان و دندان، به حفظ کارایی و یکپارچگی آنها در طول درمان کمک می‌کند و نتایج مطلوب‌تری را به دنبال خواهد داشت.

 

تمیز کردن روزانه الاینرها

 • شست‌وشوی منظم: الاینرها باید روزانه با استفاده از مسواک نرم و آب سرد تمیز شوند. اصلا از آب گرم یا جوش برای تمیز کردن پلاک‌ها استفاده نکنید، چون منجر به تغییر شکل آنها می‌شود.
 • استفاده از محلول‌های تمیزکننده: با مشورت ارتودنتیست می‌توانید از محلول‌های تمیزکننده مخصوص الاینر یا قرص‌های پاک‌کننده دندان مصنوعی استفاده کنید تا پلاک‌ها را عاری از پلاک و باکتری نگه دارید.

 

بهداشت دهان و دندان

 • مسواک و نخ دندان پیش از قرار دادن الاینرها: همیشه پیش از قرار دادن ارتودنسی الاینر روی دندان‌ها مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید، تا از تجمع باکتری‌ها و پلاک بین الاینر و دندان‌ها جلوگیری شود.
 • شست‌وشوی دهان: با مشورت ارتودنتیست از دهانشویه بدون الکل استفاده کنید تا لثه‌ها دچار تحریک و التهاب نشوند.

 

مراقبت‌های عمومی

 • خارج کردن الاینرها هنگام غذا خوردن: همیشه پیش از غذا خوردن یا نوشیدن (به جز آب) الاینرها را خارج کنید تا آسیب نبینند و احیانا تغییر رنگ ندهند.
 • نگهداری صحیح: هنگامی که از پلاک‌های ارتودنسی نامریی استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را در جعبه مخصوص‌شان نگه دارید تا گم نشوند یا آسیبی نبینند.
 • پرهیز از استعمال دخانیات: دخانیات می‌توانند باعث تغییر رنگ الاینرها شوند و به سلامت دهان و دندان آسیب برساند.
 • محدود کردن نوشیدنی‌های رنگی: نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای و نوشابه هم می‌توانند رنگ پلاک‌ها را تغییر دهند.

 

سوالات متداول

 

۱. ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامریی یکی از درمان‌های رشته ارتودنسی‌ست، که با استفاده از پلاک‌های شفاف و سفارشی‌ساز، دندان‌ها را به تدریج به موقعیت مطلوب می‌برد. این پلاک‌ها کمتر در معرض دید هستند، و یک گزینه محبوب برای بزرگسالان و نوجوانانی محسوب می‌شوند که مایل‌اند دستگاه ارتودنسی در دهان‌شان جلب توجه نکند.

 

۲. چه تفاوتی بین ارتودنسی نامریی و سنتی وجود دارد؟

تفاوت اصلی در ظاهر و ساختار آنهاست. ارتودنسی نامرعی سیم و براکت ندارد و متحرک است (بیمار می‌تواند آن را از دهان خارج کند). اما نمونه‌های سنتی از براکت‌ها و سیم‌های فلزی/سرامیکی تشکیل شده‌اند و روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

 

۳. هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی دندان نامرئی (بر اساس شدت مشکل، تعداد پلاک و کمپانی سازنده پلاک در خارج از کشور) از ۱۱۰ میلیون تومان شروع می‌شود. این روش گران‌تر از هزینه ارتودنسی سنتی است.

 

۴. آیا بیمه دندانپزشکی هزینه ارتودنسی شفاف را پوشش می‌دهد؟

برخی بیمه‌ها (مانند بیمه تکمیلی گروهی) ممکن است بخشی از هزینه را پوشش دهند. این به نوع بیمه و شرایط خاص بستگی دارد؛ و حتما باید درباره آن با شرکت بیمه‌تان صحبت کنید.

یکسری بیمه‌های بانک‌ها این موارد را تا حدی قبول می‌کنند. بیمه نیروهای مسلح هم بیشتر برای بیمارستان‌های ارتش است و با مطب‌های خصوصی قرارداد ندارد.

 

۵. چه کسانی کاندید مناسبی برای ارتودنسی بدون سیم هستند؟

این روش برای افرادی که ناهنجاری‌های نسبتا خفیف تا متوسط دارند، مناسب است. موارد پیچیده‌تر ممکن است به ارتودنسی ثابت فلزی احتیاج داشته باشند.

 

۶. چگونه باید از الاینرهای شفاف مراقبت کرد؟

این پلاک‌ها باید روزانه شست‌وشو شوند، و هنگام خوردن یا نوشیدن هرچیزی به جز آب از دهان شوند. همچنین، باید به طور منظم و مطابق دستورالعمل ارتودنتیست تعویض شوند.

 

۷. ارتودنسی دندان نامرئی چقدر طول می‌کشد؟

طول دوره درمان متفاوت است؛ اما بسته به پیچیدگی کیس درمان معمولا بین ۶ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد.

 

۸. آیا ارتودنسی شفاف دردناک است؟

مانند هر روش ارتودنسی، ممکن است اوایل استفاده از پلاک‌های جدید احساس ناراحتی یا فشار وجود داشته باشد، اما این حالت معمولا موقتی است.

 

۹. آیا ارتودنسی شیشه ای برای هر سنی مناسب است؟

ارتودنسی نامرئی بیشتر برای بزرگسالان و نوجوانانی که فک و دندان‌های آن‌ها به طور کامل رشد کرده، مناسب است. برای کودکان یا نوجوانان با دندان‌های در حال رشد، احتمال دارد روش‌های دیگری توصیه شود.

 

۱۰. روزانه چه مدت باید از پلاک‌های شفاف استفاده کنم؟

توصیه می‌شود که حدود ۲۰ تا ۲۲ ساعت در روز از پلاک‌ها استفاده کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود. برداشتن آنها برای خوردن، نوشیدن (به جز آب)، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بلامانع است.

 

۱۱. چگونه می‌توانم متوجه شوم که ارتودنسی الاینر برای من مناسب است؟

برای تعیین اینکه آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر، باید با ارتودنتیست مشورت کنید. یک متخصص می‌تواند با توجه به وضعیت دندان‌ها و فک شما بهترین متد درمان را توصیه کند.

 

۱۲. آیا در طول استفاده از ارتودنسی نامرعی، محدودیت‌های غذایی وجود دارد؟

یکی از مزایای ارتودنسی نامریی این است که عادات غذایی بیمار را محدود نمی‌کند، چون می‌توان پلاک‌ها را هنگام غذا خوردن برداشت. با این حال، توصیه می‌شود بلافاصله پس از غذا دهان خود را شست‌وشو دهید تا از تجمع باکتری و پلاک جلوگیری شود.

 

۱۳. چگونه می‌توانم پلاک‌های شفاف خود را تمیز نگه دارم؟

پلاک‌ها باید با مسواک نرم و آب سرد (نه گرم) کاملا تمیز شوند. محلول‌های تمیزکننده ویژه‌ای هم برای این پلاک‌ها وجود دارد که با توصیه متخصص می‌توان از آنها استفاده کرد.

 

۱۴. آیا ارتودنسی نامرئی برای ورزشکاران مناسب است؟

ارتودنسی دندان نامرئی می‌تواند برای ورزشکاران گزینه خوبی باشد، چون خطر آسیب‌دیدگی ناشی از براکت‌ها و سیم‌های برجسته را کاهش می‌دهد. اما توصیه می‌شود که هنگام ورزش شدید، از محافظ دهان استفاده شود.

 

۱۵. اگر الاینرهای شفاف خودم را گم کردم، چه کار کنم؟

اگر پلاک ارتودنسی خود را گم کردید یا دچار آسیب شدند، بلافاصله با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید تا مراحل جایگزینی یا تعمیر آن را هماهنگ کنند. هرگونه تاخیر می‌تواند پیشرفت درمان شما را مختل کرده یا مشکلاتی ایجاد کند.


 

برای درمان آماده‌اید؟

ارتودنسی نامرئی نه تنها یک گام بزرگ در جهت دستیابی به لبخند زیبا و اعتماد به نفس بیشتر است، بلکه نوآوری‌ای است که بهبود سلامت دهان و دندان را با حداقل تأثیر بر زندگی روزمره امکان‌پذیر می‌کند.

این روش با ترکیب زیبایی، راحتی و کارایی، انتخابی ایده‌آل برای کسانی است که به دنبال تغییری مثبت بدون محدودیت‌های ارتودنسی سنتی هستند. به یاد داشته باشید که داشتن لبخندی سالم و بی‌نقص دلخواه، با انتخاب درست و مشاوره نزد متخصص مجرب آغاز می‌شود.

جهت تنظیم جلسه معاینه و مشاوره، از طریق راه‌های ارتباطی درج‌شده با نزدیک‌ترین مطب «دکتر قریشی» در ارتباط باشید.از نشانک سبز سمت راست صفحه نیز می‌توانید استفاده کنید.

 

منبع این مطلب سایت drsmile

۴.۶/۵ - (۲۹۱ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

15 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آزاده بهارمست
آزاده بهارمست
2 سال قبل

سلام
همه الاینرهای مورد نیاز در ابتدا ساخته میشوند یا اینکه مرحله به مرحله طراحی و ساخته میشوند؟

اناهیتا
اناهیتا
2 سال قبل

سلام خواستم بدونم من ۲۰ سالمه و هر دو فک بالا و پایین نیاز به ارتودنسی دارد ایا می توانم ارتودنسی نامرئی انجام بدهم؟؟

دکتر قریشی
دکتر قریشی
پاسخ به  اناهیتا
10 ماه قبل

سلام. بله هر دو نوع ارتودنسی معمولی و نامرئی برای برطرف کردن مشکلات شما موثر هستن برای بررسی بیشتر به کلینی مراجعه کنید.

حنا
حنا
1 سال قبل

مرحله به مرحله ساخته میشه چون دندون ها جا به جا میشن

بهاره
بهاره
1 سال قبل

سلام من قبلا ارتودنسی انجام دادم ولی الان فک بالا دودندان پیش کمی عقب جلو هستن میتونم از ارتودنسی نا مرئی استفاده کنم و با توجه به احتیاج به حرکت جزیی قیمت به چه صورت میشه ممنونم

دکتر قریشی
دکتر قریشی
پاسخ به  بهاره
10 ماه قبل

سلام. بله ارتونسی نامرئی برای مشکلات شما میتونه موثر باشه. هزینه ها با بررسی قالب دندان شما تعیین می شود.

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام وقت بخیر. من سه دندانم را از دست داده ام و پروتز متحرک استفاده می کنم. در ضمن دو دندان جلویی هم خرگوشی هستند، آیا می تونم با ارتودنسی، جای خالی دندانهای از دست رفته را پر کنم؟ ممنونم

دکتر قریشی
دکتر قریشی
پاسخ به  زهرا
10 ماه قبل

سلام و درود. مشکل دندان خرگوشی با ارتودنسی برطرف میشه فاصله دندان ها هم دقیقا باید بررسی بشه تا روش صحبح برای رفع مشکل انجام شود.

سیده رفیع
سیده رفیع
10 ماه قبل

سلام خدا قوت
دندان جلوی بالا و پایینم نامنظم هستن والان ۴۵ سالمه میتونم ارتودنسی انجام بدم

زهراحاجی‌علی
زهراحاجی‌علی
9 ماه قبل

سلام ، من ارتودنسی ام تکمیل شده و نامرئی هم نبوده اما ، بعد از اینکه به اتمام رسید یک غالب نامرئی تحویل گرفتم که باید روی دندون هام باشه تا حرکت نکنند و موقع غدا خودن هم بایستی در بیارم ، پیراستن بدونم برای تهیه‌ی دوباره غالب دندون های فک بالا هزینه‌اش چقدر میشه ؟

مینا
مینا
9 ماه قبل

سلام من ۴۲سالمه فک بالا نیاز ب ارتودنسی داره
چند مدت نیاز هست معمولا تا بهبودی؟
فقط لثه ها جلوهستن

مینا
مینا
9 ماه قبل

خانم دکتر میشه ایا از نامرئی استفاده کرد و هزینه رو هم بیزحمت لطف کنین بگین

نرگس
نرگس
9 ماه قبل

سلام دندانهای دخترم بافاصله است
آیا امکان انجام الاینر هست؟امکان داره فاصله ی دندانها با الاینر کامل برطرف
طول درمان الاینر با ثابت یکیه؟

آیلین
آیلین
7 ماه قبل

سلام
من بزرگسال هستم و بیشتر مشکل فکی دارم درواقع فک بالا کمی جلو هست و معاینه انجام دادم و دکتر گفتن هم میتونم از ارتو فلزی استفاده کنم و هم از ارتو نامرئی
و الان سردرگم هستم که کدوم بهتره و مطمئن نیستم از نامرئی جواب بگیرم

مانیلی
مانیلی
6 ماه قبل

سلام من دو تا دندان پیشم یه فاصله خیلی کمی داره میخوام پیش پزشک نرم و خودم با نامرئی کار کنم میشه؟