ارتودنسی نامرئی – مراحل، قیمت ارتودنسی نامرئی و انواع آن

ارتودنسی نامرئی چیست؟ در ابتدا می خواهیم به این سوال بپردازیم. ارتودنسی نامرئی (به انگلیسی: invisible orthodontics) یکی از پر طرفدارترین روش‌های ارتودنسی است. در ارتودنسی نامرئی دستگاه های ارتودنسی دیده نمی شوند. روش های زیادی برای تقسیم بندی ارتودنسی وجود دارد، یکی از آن ها تقسیم ارتودنسی به نامرئی و معمولی (که از روی دندان ها دستگاه های ارتودنسی پیدا هستند) است.

ارتودنسی نامرئی روش درمانی است که بیشتر مورد استقبال افراد بزرگسال قرار می گیرد و  بزرگسالان به دلایل متفاوت، بیشتر به دنبال این هستند که ارتودنسی بر روی دندان آن ها نمایان نباشد. مزیت اصلی انواع ارتودنسی نامرئی نمایان نبودن آن است. البته باید ذکر کرد که استفاده از ارتودنسی نامرئی برای همه امکان پذیر نیست و در ابتدا باید توسط متخصص ارتودنسی معاینه شوید.

با ما همراه شوید تا علاوه بر ارتودنسی نامرئی، به موارد دیگری از جمله مراحل ارتودنسی نامرئی، هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی، قیمت ارتودنسی نامرئی فک بالا، انواع ارتودنسی نامرئی و … بپردازیم.

انواع ارتودنسی نامرئی

شاید برای شما جالب باشد که بدانید این روزها افراد چه مواردی را در زمینه ارتودنسی نامرئی، جستجو می کنند:

 • هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی
 • هزینه ارتودنسی نامرئی در تهران
 • معایب ارتودنسی نامرئی
 • مراحل ارتودنسی نامرئی
 • انواع ارتودنسی نامرئی
 • ارتودنسی نامرئی چیست
 • قیمت ارتودنسی نامرئی فک پایین
 • ارتودنسی نامرئی متحرک

 

مواردی که در ادامه مقاله ارتودنسی نامرئی مطالعه می‌کنید:

 

انواع ارتودنسی نامرئی:

ارتودنسی نامرئی، دارای انواع متفاوتی است. که می توان آن ها را از ابتدا به دو قسمت متحرک و ثابت تقسیم کرد:

 

ارتودنسی نامرئی ثابت: (دو نوع هستند)

۱- ارتودنسی نامرئی لینگوال – Lingual Braces

این نوع ارتودنسی پشت دندان ها قرار می گیرد و در ظاهر از روی دندان چیزی پیدا نیست. به ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی مخفی هم گفته می شود چون پشت دندان ها هستند.

 

ارتودنسی نامرئی لینگوال

 

مطالعه بیشتر در مورد ارتودنسی لینگوال

 

۲- ارتودنسی نامرئی با براکت های سرامیکی – Clear Braces

این نوع از ارتودنسی نامرئی با براکت های سرامیکی یا به عبارتی دیگر همرنگ دندان، همانند ارتودنسی ثابت انجام می شود؛ اما در آن به جای براکت های فلزی، از براکت های هم رنگ دندان استفاده می شود.

ارتودنسی نامرئی الاینرهای شفاف - ارتودنسی نامرئی براکت های سرامیکی
ارتودنسی نامرئی راست: الاینرهای شفاف یا بدون سیم (متحرک) – چپ: براکت های سرامیکی (ثابت)

 

ارتودنسی نامرئی متحرک:

ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف(بدون سیم) – Clear Aligners

عموما وقتی می گویند ارتودنسی نامرئی منظورشان دقیقا این نوع ارتودنسی است. به این ارتودنسی، ارتودنسی نامرئیارتودنسی بدون سیمارتودنسی با الاینرهای شفافارتودنسی با پلاک های شفاف هم گفته می شود. برخی به این نوع ارتودنسی، ارتودنسی invisalign هم می گویند. invisalign اولین برندی بود که اقدام به تولید این توع الاینرها کرد.

در این نوع از ارتودنسی نامرئی پس از قالب گیری از دندان‌ها، قالبی مناسب دندان‌های شما ایجاد می‌شود که به راحتی و در هر ساعت از شبانه روز، می‌توانید آن را بر روی دندان‌هایتان قرار بدهید یا بردارید. البته در طول شبانه روز، تنها حدود ۲ تا ۴ ساعت می‌توانید ارتودنسی نامرئی را از دهان خود خارج کنید.

یکی از دلایل محبوبیت این ارتودنسی نوع الاینرهای شفاف و متحرک بودن آن است. به این مفهوم که شما هر زمانی که مایل بودید، می‌توانید ارتودنسی نامرئی را از دهان خود خارج کنید.

از سوی دیگر، به راحتی می‌توانید الاینرهای شفاف را به هنگام مسواک زدن یا میل کردن وعده‌های غذایی، از دهان خود خارج کنید؛ و یا حتی در شرایط خاص، مانند یک قرار ملاقات، آن ها را خارج کنید. که پیشنهاد می‌شود این کار را زیاد تکرار نکنید.

 

مراحل ارتودنسی نامرئی
مراحل ارتودنسی نامرئی

مراحل ارتودنسی نامرئی:

در اصل ارتودنسی شفاف یا همان نامرئی یا همان ارتودنسی invisalign، کار همان ارتودنسی ثابت را انجام می دهد.

گام اول :
برای ساخت این مدل ارتودنسی از دهان بیمار یک قالب گرفته می شود (در برخی مطب ها و کلینیک ها با یک اسکنر که می تواند وضعیت دهان را به شکل سه بعدی در یک فایل کامپیوتری ذخیره کند اینکار را انجام می دهند)
گام دوم:
مدلی که از دندان وجود دارد را در داخل کامپیوتر به صورت سه بعدی شبیه سازی می کنند. دندان ها را روی همان مدل شبیه سازی شده، حرکت هایی که لازم هست را به آن می دهند. وقتی به آن حرکت ها را دادند حالا وضعیت نهایی با وضعیت اول را مقایسه می کنند. دندان به دندان را روی هم منطبق می کنند تا ببینید هر دندان قرار است چه حرکتی داشته باشد. به عنوان مثال یک دندان قرار است ۲ میلی متر به سمتی حرکت کنند. پس تعدادی پلاک شفاف درست می کنند که هر کدام بتواند ۰.۲ میلی متر دندان را حرکت دهد و ما این حرکت ۲ میلی متری را (مثلا در ۱۵ مرحله) انجام دهیم. پس در مرحله اول شبیه سازی تمام دندان ها ۰.۲ میلی متر حرکت می کنند

گام سوم:

حالا دستور این را به یک پرینتر سه بعدی ارسال می کنند. پرینتر سه بعدی مرحله یک را پرینت می کند و روی آن یک پلاک محرک شفاف درست می کنند و به بیمار تحویل می دهند.
بعد پلاک مرحله دو را پرینت می گیرد و سپس مرحله سه و … همه را پرینت می گیرند و مثلا اگر قرار است در ۱۰ مرحله انجام شود به مریض ۱۰ تا پلاک تحویل می دهند
بیمار هر پلاک را بین یک تا دو هفته استفاده می کند تا به عنوان مثال ۰.۲ میلی متر اتفاق بیافتد وبعد از استفاده از تمام پلاک ها (که ممکن است ۱۵ یا ۲۰ تا هم باشند) نتیجه نهایی حاصل می شود.

پس تعداد مرحله ها (که در اصل می شوند همان تعداد پلاک های شفاف) به میزان ناهنجاری و پیچیدگی دندان ها بیمار برمی گردد.

پلاک های شفاف

 

 

 

قیمت ارتودنسی نامرئی | هزینه ارتودنسی نامرئی :

هزینه ارتودنسی نامرئی یکی از اصلی ترین سوالاتی است که از اهمیت بسزایی برخوردار است. برخی از عوامل موثر در هزینه ارتودنسی نامریی عبارتند از:

 • میزان حاد بودن مشکل دندان (شدت ناهنجاری)
 • درمان یک فک یا دو فک
 • طول دوره درمان ارتودنسی نامرئی
 • نیاز به لوازم و دستگاه های اضافی برای درمان ارتودنسی نامرئی

قیمت ارتودنسی نامرئی به صورت کلی نسبت به دیگر ارتودنسی‌ها بیشتر است. یکی از دلایل اصلی آن، ساخت شدن این نوع از ارتودنسی‌ در کشورهایی همچون کانادا است. البته در برخی موارد، شاهد تولید برخی از انواع ارتودنسی نامرئی در کشور ایران نیز هستیم که برای شما قیمت ارتودنسی نامرئی به صرفه‌تری را رقم می‌زند.

 

هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی:

 

بسته به شدت مشکل شخص و تعداد پلاک های لازم، حدودا از ۵۵ میلیون تومان تا ۶۰ میلیون تومان می باشد.

 

پرداخت هزینه ارتودنسی به این صورت است که یک سوم از هزینه به عنوان پیش پرداخت و مابقی طی ۱۰ تا ۱۲ ماه قسط در طول درمان شما به صورت ماهیانه دریافت می شود.

برخی در هنگام لبخند زدن فقط دندان های بالایشان پیداست پس فقط به ارتودنسی فک بالا اهمیت می‌دهند. از این رو چون که در معرض دید هم هست بیشتر تمایل دارند که ارتودنسی نامرئی فک بالا را انجام دهند. البته باید بدانید که ارتودنسی صرفا جنبه زیبایی ندارد بلکه درمانی هم محسوب می‌شود.

قیمت ارتودنسی نامرئی فک بالا، در کفه قیمت تفریبی ارتودنسی قرار دارد و حداقل قیمت ارتودنسی نامرئی است.

بنابراین با توجه به عواملی که گفته شد حتی نمی‌توان هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی را بیان کرد و قیمت ارتودنسی نامرئی را متخصص ارتودنسی با توجه به وضعیت دندان‌های بیمار مشخص می‌کند. اما می‌توان گفت قیمت ارتودنسی نامرئی فک بالا و پایین تقریبا یکسان است. فراموش نکنیم عواملی مانند برند ارتودنسی نامرئی، بر قیمت ارتودنسی نامرئی فک بالا اثر خواهد گذاشت.

 

معایب ارتودنسی نامرئی:

با اینکه ارتودنسی نامرئی دارای مزایای فراوانی است؛ اما با این حال بدون مشکل هم نیست. برخی از مشکلات ارتودنسی نامرئی عبارت است از:

 •  در ایران برای دندان هایی که دارای ناهنجاری های متوسط و سبک هستند، قابل انجام است. موردهای شدید را نمی شود انجام داد.
 • با توجه به این که متحرک است نیاز به همکاری بیمار دارد و احتمال گم شدن پلاک نیز توسط وجود دارد. (حدود ۲۰ تا ۲۲ ساعت در شبانه روز)
 • می‌توان به یکی درگیر از معایب ارتودنسی نامرئی به هزینه ارتودنسی نامرئی که بالاتر از هزینه ارتودنسی معمولی می‌باشد، اشاره داشت.
 • ممکن است آن تعداد پلاکی که برای دندان مریض ساخته شده کافی نباشد و بعد از اتمام دوره چند پلاک دیگر برای تکمیل کردن کار برای او تهیه شود.

 

ارتودنسی نامرئی مناسب چه افرادی است؟ (مزایا ارتودنسی نامرئی)

 • نحوه استفاده و تحمل پلاک ها بسیار راحت است
 • مریض می تواند این پلاک را برای جلسات و مراسم های مهم و خاص بردارد
 • موقع مسواک زدن با آن خیلی راحت است
 • در حین غذا خوردن خیلی راحت هستند
 • احتمال پوسیدگی دندان کمتر می شود چون که براکت ها گیر غذایی ایجاد می کنند اما در پلاک های ارتودنسی نامرئی این اتفاق نمی افتد

 

ارتودنسی بدون سیم ارتودنسی نامرئی در شیراز بهترین دندانپزشک شیراز

 

بهترین سن برای انجام ارتودنسی نامرئی

شاید برایتان سوال باشد که بهترین سن برای ارتودنسی نامرئی چه سنی است؟ برای تمام سنین قابل انجام است اما بیشتر افراد بزرگسال برای دیده نشدن دستگاه های ارتودنسی به سراغ این روش از درمان می روند. برای کودکان هم توصیه نمی وشد چون که هم دغدغه دیده شدن ارتودنسی را ندارند هم اینکه احتیاج به همکاری بالایی از کوکان هست که معمولا ندارند.

[مطلب پیشنهادی: بهترین سن برای ارتودنسی]

 

ارتودنسی نامرئی دندانپزشک شیراز ارتودنسی در مشهد

 

سخن پایانی ارتودنسی نامرئی:

در این نوشته سعی نمودیم شرحی بر ارتودنسی نامرئی، انواع ارتودنسی نامرئی، قیمت ارتودنسی نامرئی و … به شما دهیم. امیدواریم این نوشته برای شما مفید واقع شود و آن را با دیگر افراد به اشتراک بگذارید. با اتمام مراحل درمانی ارتودنسی نامرئی لبخند جدیدی را تجربه خواهید داشت، و دوست دارید زیبایی دندان هایتان را به همه نشان دهید و در عکس های دسته جمعی می‌درخشید. با اندکی هزینه ارتودنسی نامرئی را انجام دهید و زیباییتان را دو چندان نمایید.

 

۴.۶/۵ - (۲۵۹ امتیاز)
بهترین متخصص ارتودنسی

3 دیدگاه دربارهٔ «ارتودنسی نامرئی – مراحل، قیمت ارتودنسی نامرئی و انواع آن»

 1. سلام خواستم بدونم من ۲۰ سالمه و هر دو فک بالا و پایین نیاز به ارتودنسی دارد ایا می توانم ارتودنسی نامرئی انجام بدهم؟؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.