ارتودنسی نامرئی (شفاف)؛ بررسی انواع مدل ها و هزینه های آن

ارتودنسی نامرئی (به انگلیسی: invisible orthodontics) یکی از پر طرفدارترین روش‌های ارتودنسی است. در ارتودنسی نامرئی یا شفاف دستگاه های ارتودنسی دیده نمی شوند. روش های زیادی برای تقسیم بندی ارتودنسی وجود دارد، یکی از آن ها تقسیم ارتودنسی به نامرئی و معمولی (که از روی دندان ها دستگاه های ارتودنسی پیدا هستند) است.

ارتودنسی نامرئی روش درمانی است که بیشتر مورد استقبال افراد بزرگسال قرار می گیرد و  بزرگسالان به دلایل متفاوت، بیشتر به دنبال این هستند که ارتودنسی بر روی دندان آن ها نمایان نباشد. مزیت اصلی انواع ارتودنسی نامرئی نمایان نبودن آن است. البته باید ذکر کرد که استفاده از این نوع ارتودنسی برای همه امکان پذیر نیست و در ابتدا باید توسط متخصص ارتودنسی معاینه شوید.

با ما همراه شوید تا به مواردی از جمله مراحل ارتودنسی نامرئی، هزینه تقریبی ارتودنسی شفاف، انواع و استفاده برای یک فک بپردازیم.

انواع ارتودنسی نامرئی

مواردی که در ادامه مقاله ارتودنسی نامرئی مطالعه می‌کنید:

 

انواع ارتودنسی نامرئی:

ارتودنسی نامرئی، دارای انواع متفاوتی است. که می توان آن ها را از ابتدا به دو قسمت متحرک و ثابت تقسیم کرد:

 

ارتودنسی نامرئی ثابت: (دو نوع هستند)

این مدل از ارتودنسی های شفاف به صورت ثابت روی دندان نصب می شوند که به دو صورت لینگوال (پشت دندانی) و نصب در جلو دندان که با براکت سرامیکی نامرئی انجام می شود. توضیحات مربوط به هر کدام را در ادامه بخوانید.

۱- ارتودنسی نامرئی لینگوال – Lingual Braces

این نوع ارتودنسی پشت دندان ها قرار می گیرد و در ظاهر از روی دندان چیزی پیدا نیست. به ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی مخفی هم گفته می شود چون پشت دندان ها هستند.

 

ارتودنسی نامرئی لینگوال

 

مطالعه بیشتر در مورد ارتودنسی لینگوال

 

۲- ارتودنسی نامرئی با براکت های سرامیکی – Clear Braces

این نوع از ارتودنسی نامرئی با براکت های سرامیکی یا به عبارتی دیگر همرنگ دندان، همانند ارتودنسی ثابت انجام می شود؛ اما در آن به جای براکت های فلزی، از براکت های هم رنگ دندان استفاده می شود.

ارتودنسی نامرئی الاینرهای شفاف - ارتودنسی نامرئی براکت های سرامیکی
ارتودنسی نامرئی راست: الاینرهای شفاف یا بدون سیم (متحرک) – چپ: براکت های سرامیکی (ثابت)

 

ارتودنسی نامرئی متحرک با الاینر های شفاف

عموما وقتی می گویند ارتودنسی نامرئی منظورشان دقیقا این نوع ارتودنسی است. به این ارتودنسی، ارتودنسی نامرئی – ارتودنسی بدون سیم – ارتودنسی با الاینرهای شفاف – ارتودنسی با پلاک های شفاف (Clear Aligners) هم گفته می شود. برخی به این نوع ارتودنسی، ارتودنسی invisalign هم می گویند. invisalign اولین برندی بود که اقدام به تولید این توع الاینرها کرد.

در این نوع از ارتودنسی نامرئی پس از قالب گیری از دندان‌ها، قالبی مناسب دندان‌های شما ایجاد می‌شود که به راحتی و در هر ساعت از شبانه روز، می‌توانید آن را بر روی دندان‌هایتان قرار بدهید یا بردارید. البته در طول شبانه روز، تنها حدود ۲ تا ۴ ساعت می‌توانید ارتودنسی نامرئی را از دهان خود خارج کنید.

یکی از دلایل محبوبیت این ارتودنسی نوع الاینرهای شفاف و متحرک بودن آن است. به این مفهوم که شما هر زمانی که مایل بودید، می‌توانید ارتودنسی نامرئی را از دهان خود خارج کنید.

از سوی دیگر، به راحتی می‌توانید الاینرهای شفاف را به هنگام مسواک زدن یا میل کردن وعده‌های غذایی، از دهان خود خارج کنید؛ و یا حتی در شرایط خاص، مانند یک قرار ملاقات، آن ها را خارج کنید. که پیشنهاد می‌شود این کار را زیاد تکرار نکنید.

مدت زمان استفاده از الاینر شفاف متحرک

از بیشتر بیماران خواسته می‌شود الاینر را تقریباً تمام وقت استفاده کنند. مزیت بزرگ ارتودنسی نامرئی، این است که می‌توانید برای غذا خوردن و مسواک زدن آن را در بیاورید. هر بار که الاینر را در می‌آورید آن را تمیز کنید و در دهان بگذارید. بنابراین معمولاً حدود ۲۰ ساعت در روز الاینر در دهان قرار دارد. اگر الاینر را کمتر از این مقدار استفاده کنید نمی‌توانید دندان‌ها را به موقعیت مطلوب برای تری بعدی برسانید. به این ترتیب طول دوره درمان افزایش یافته و به واسطه تأخیر در نتایج، مرتباً از درمان عقب می‌ افتید.

در بیشتر مواقع پس از استفاده از آخرین تری هنوز برخی از دندان‌ها کمی با موقعیت مطلوب فاصله دارند. این کاملاً طبیعی است. در چنین شرایطی قالب ‌گیری جدید انجام شده و برای انجام تغییرات جزیی چند تری دیگر به بیمار داده می‌شود. به این تری ها، تری بهسازی گفته میشود. این مرحله هزینه اضافی ندارد و بخشی از فرایند درمان به شمار می‌آید. بیشتر افراد باید یک‌ ست تری بهسازی دریافت نمایند.

پس از استفاده از آخرین الاینر، نوبت به استفاده از نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر می‌رسد. بیشتر بیماران اینویزالاین، ریتینر پلاستیکی شفاف را که کاملاً شبیه اینویزالاین است انتخاب می‌کنند. برخی افراد ریتینر ثابت را ترجیح می‌دهند که سیم کوچکی است که به سطح پشتی دندانهای جلویی فک پایین چسبانده می‌شود. غالباً انتخاب نوع ریتینر بر عهده بیمار است. بیشتر افراد باید تا دو ماه به صورت تمام وقت ریتینر استفاده کنند و پس از آن تنها شب ‌هنگام ریتینر را در دهان می‌گذارند.

در نهایت به مرحله ‌ای می‌رسیم که تنها یک یا دو شب در هفته باید ریتینر استفاده کنید. علت نیاز به استفاده از ریتینر این است که بدن دائماً در حال تغییر است و باید موقعیت جدید دندان‌ها تثبیت شود تا تحت تأثیر نیروهای معمول دهان، به موقعیت پیشین باز نگردند.

 

مراحل ارتودنسی نامرئی
نمونه های الاینر شفاف ارتودنسی

مراحل ساخت ارتودنسی نامرئی (الاینر)

در اصل ارتودنسی شفاف یا همان نامرئی یا همان ارتودنسی invisalign، کار همان ارتودنسی ثابت را انجام می دهد.

گام اول: قالب گیری از دهان بیمار

برای ساخت این مدل ارتودنسی از دهان بیمار یک قالب گرفته می شود (در برخی مطب ها و کلینیک ها با یک اسکنر که می تواند وضعیت دهان را به شکل سه بعدی در یک فایل کامپیوتری ذخیره کند اینکار را انجام می دهند)

گام دوم: شبیه سازی سه بعدی پلاک ها

مدلی که از دندان وجود دارد را در داخل کامپیوتر به صورت سه بعدی شبیه سازی می کنند. دندان ها را روی همان مدل شبیه سازی شده، حرکت هایی که لازم هست را به آن می دهند. وقتی به آن حرکت ها را دادند حالا وضعیت نهایی با وضعیت اول را مقایسه می کنند. دندان به دندان را روی هم منطبق می کنند تا ببینید هر دندان قرار است چه حرکتی داشته باشد. به عنوان مثال یک دندان قرار است ۲ میلی متر به سمتی حرکت کنند. پس تعدادی پلاک شفاف درست می کنند که هر کدام بتواند ۰.۲ میلی متر دندان را حرکت دهد و ما این حرکت ۲ میلی متری را (مثلا در ۱۵ مرحله) انجام دهیم. پس در مرحله اول شبیه سازی تمام دندان ها ۰.۲ میلی متر حرکت می کنند

گام سوم: ساخت الاینر با پرینتر سه بعدی

حالا دستور این را به یک پرینتر سه بعدی ارسال می کنند. پرینتر سه بعدی مرحله یک را پرینت می کند و روی آن یک پلاک متحرک شفاف درست می کنند و به بیمار تحویل می دهند.
بعد پلاک مرحله دو را پرینت می گیرد و سپس مرحله سه و … همه را پرینت می گیرند و مثلا اگر قرار است در ۱۰ مرحله انجام شود به مریض ۱۰ تا پلاک تحویل می دهند
بیمار هر پلاک را بین یک تا دو هفته استفاده می کند تا به عنوان مثال ۰.۲ میلی متر اتفاق بیافتد وبعد از استفاده از تمام پلاک ها (که ممکن است ۱۵ یا ۲۰ تا هم باشند) نتیجه نهایی حاصل می شود.

پس تعداد مرحله ها (که در اصل می شوند همان تعداد پلاک های شفاف) به میزان ناهنجاری و پیچیدگی دندان ها بیمار برمی گردد.

پلاک های شفاف متحرک

 

 

 

قیمت و هزینه انجام ارتودنسی نامرئی

هزینه ارتودنسی نامرئی یکی از اصلی ترین سوالاتی است که از اهمیت بسزایی برخوردار است. برخی از عوامل موثر در هزینه ارتودنسی نامریی عبارتند از:

 • میزان حاد بودن مشکل دندان (شدت ناهنجاری)
 • درمان یک فک یا دو فک
 • طول دوره درمان ارتودنسی نامرئی
 • نیاز به لوازم و دستگاه های اضافی برای درمان ارتودنسی نامرئی

قیمت ارتودنسی نامرئی به صورت کلی نسبت به دیگر ارتودنسی‌ها بیشتر است. یکی از دلایل اصلی آن، ساخت شدن این نوع از ارتودنسی‌ در کشورهایی همچون کانادا است. البته در برخی موارد، شاهد تولید برخی از انواع ارتودنسی نامرئی در کشور ایران نیز هستیم که برای شما هزینه به صرفه‌تری را رقم می‌زند.

 

هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

 

بسته به شدت مشکل شخص و تعداد پلاک های لازم، حدودا  ۷۵ میلیون تومان می باشد.

 

پرداخت هزینه ارتودنسی به این صورت است که یک سوم از هزینه به عنوان پیش پرداخت و مابقی طی ۱۰ تا ۱۲ ماه قسط در طول درمان شما به صورت ماهیانه دریافت می شود.

برخی در هنگام لبخند زدن فقط دندان های بالایشان پیداست پس فقط به ارتودنسی فک بالا اهمیت می‌دهند. از این رو چون که در معرض دید هم هست بیشتر تمایل دارند که ارتودنسی نامرئی فک بالا را انجام دهند. البته باید بدانید که ارتودنسی صرفا جنبه زیبایی ندارد بلکه درمانی هم محسوب می‌شود.

بنابراین با توجه به عواملی که گفته شد حتی نمی‌توان هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی را بیان کرد و قیمت ارتودنسی نامرئی را متخصص ارتودنسی با توجه به وضعیت دندان‌های بیمار مشخص می‌کند. اما می‌توان گفت قیمت ارتودنسی نامرئی فک بالا و پایین تقریبا یکسان است. فراموش نکنیم عواملی مانند برند نیز بر هزینه تاثیر گذار است.

ارتودنسی نامرئی در تهران با بهترین پزشک

با توجه به حساس بودن این نوع ارتودنسی و همچنین بالا بودن هزینه آن، لازم است که به یک دکتر متخصص و با تجربه که به صورت تخصصی روی ارتودنسی نامرئی کار کرده است مراجعه کنید. مراجعه به متخصص ارتودنسی نامرئی در تهران خیال شما را بابت کیفیت کار از نظر کارایی ارتودنسی و جلوگیری از مشخص شدن بریس های ارتودنسی روی دندان راحت می کند. 

یکی از بهترین متخصصان ارتودنسی تهران در زمینه ارتودنسی شفاف یا بدون سیم، دکتر سعید قریشی است که با تجربه بالا و نمونه های موفق زیاد در این نوع ارتودنسی، به بهترین شکل خدمات ارتودنسی شفاف یا نامرئی را در انواع ثابت و متحرک روی دندان های شما انجام می دهد. با مراجعه به شعبه های مطب دکتر سعید قریشی می توانید مشاوره ارتودنسی دریافت کرده و بهترین نوع ارتودنسی مناسب دندان و فک خود را انجام دهید.

آدرس مطب دکتر قریشی: تهران، سعادت آباد، میدان فرهنگ، بلوار ۲۴ متری، پلاک ۱۱، واحد ۲

معایب ارتودنسی نامرئی

با اینکه ارتودنسی نامرئی دارای مزایای فراوانی است؛ اما با این حال بدون مشکل هم نیست. برخی از مشکلات ارتودنسی نامرئی عبارت است از:

 •  در ایران برای دندان هایی که دارای ناهنجاری های متوسط و سبک هستند، قابل انجام است. موردهای شدید را نمی شود انجام داد.
 • با توجه به این که متحرک است نیاز به همکاری بیمار دارد و احتمال گم شدن پلاک نیز توسط وجود دارد. (حدود ۲۰ تا ۲۲ ساعت در شبانه روز)
 • می‌توان به یکی درگیر از معایب ارتودنسی نامرئی به هزینه ارتودنسی نامرئی که بالاتر از هزینه ارتودنسی معمولی می‌باشد، اشاره داشت.
 • ممکن است آن تعداد پلاکی که برای دندان مریض ساخته شده کافی نباشد و بعد از اتمام دوره چند پلاک دیگر برای تکمیل کردن کار برای او تهیه شود.

مزایای ارتودنسی شفاف (نامرئی)

مزایای ارتودنسی نامرئی یا شفاف برای مرتب شدن دندان همچنین نسبت به سایر روش های ارتودنسی، شامل موارد زیر است:

دندان‌های صاف‌تر، مشکلات بهداشت کمتری هستند

اگر دندان‌ها شلوغ هستند، فاصله آن‌ها از یکدیگر زیاد است یا کج هستند، ممکن است تمیز کردن دندان‌ها دشوار گردد، بنابراین سفید و براق نگه داشتن دندان‌ها سخت خواهد شد و این باعث می‌شود که افراد تمایلی به لبخند زدن نداشته باشند. اگر فرد در مورد ظاهر لبخند خود آگاهی کافی را داشته باشد، دندان‌های صاف که تمیز کردن آن‌ها آسان‌تر است و باعث می‌شود که  لثه‌ها سالم‌تر و دندان‌ها سفیدتر باشد.

استفاده از ارتودنسی نامرئی باعث صاف کردن نامحسوس دندان‌ها می‌گردد

بسیاری از افراد بر این باورند که این براکت‌های فلزی تنها توجه دیگران را به آن‌ها جلب می‌کنند، دقیقاً مثل این که روی دندان‌های آن‌ها فلش‌های فلزی بزرگی جایگذاری شده‌اند که به دندان‌های کج شده اشاره دارند.مخصوصا برای کودکان و نوجوانان ممکتن است از اینکه در مدرسه خجالت بکشند یا مورد تمسخر قرار بگیرند، نگران هستند.  ارتودنسی نامرئی به صورت جایگذاری الاینرهای پلاستیکی شفافی است که تقریباً نامرئی هستند و چندان جلب توجه نمی‌کنند.

الاینرهای نامرئی راحت‌تر از بریس‌های فلزی هستند

بخش عمده‌ای از اضطراب مربوط به صاف کردن دندان‌ها در بیمار ناراحتی و گاهی اوقات درد ایجاد شده در حین ارتودنسی است. بیمار تنها در مورد چگونگی ظاهر دندان‌ها نگران هستند بلکه احساس خوبی به دلیل وجود درد در دندان‌ها، لثه‌ها و فک نخواهند داشت. از آنجا که استفاده از اینویزیلاین راحت‌تر است، مجبور نیستید در مورد ظاهر بریس‌های فلزی یا احساس خود در مورد آن‌ها نگران باشند.

ارتودنسی نامرئی مناسب چه افرادی است؟

 • نحوه استفاده و تحمل پلاک ها بسیار راحت است
 • مریض می تواند این پلاک را برای جلسات و مراسم های مهم و خاص بردارد
 • موقع مسواک زدن با آن خیلی راحت است
 • در حین غذا خوردن خیلی راحت هستند
 • احتمال پوسیدگی دندان کمتر می شود چون که براکت ها گیر غذایی ایجاد می کنند اما در پلاک های ارتودنسی نامرئی این اتفاق نمی افتد

 

ارتودنسی بدون سیم ارتودنسی نامرئی در شیراز بهترین دندانپزشک شیراز

 

بهترین سن برای انجام ارتودنسی نامرئی

شاید برایتان سوال باشد که بهترین سن برای ارتودنسی نامرئی چه سنی است؟ برای تمام سنین قابل انجام است اما بیشتر افراد بزرگسال برای دیده نشدن دستگاه های ارتودنسی به سراغ این روش از درمان می روند. برای کودکان هم توصیه نمی وشد چون که هم دغدغه دیده شدن ارتودنسی را ندارند هم اینکه احتیاج به همکاری بالایی از کوکان هست که معمولا ندارند.

[مطلب پیشنهادی: بهترین سن برای ارتودنسی]

 

ارتودنسی نامرئی دندانپزشک شیراز ارتودنسی در مشهد

 

سخن پایانی

در این نوشته سعی نمودیم شرحی بر ارتودنسی نامرئی، انواع ارتودنسی نامرئی، قیمت ارتودنسی نامرئی و … به شما دهیم. امیدواریم این نوشته برای شما مفید واقع شود و آن را با دیگر افراد به اشتراک بگذارید. با اتمام مراحل درمانی ارتودنسی نامرئی لبخند جدیدی را تجربه خواهید داشت، و دوست دارید زیبایی دندان هایتان را به همه نشان دهید و در عکس های دسته جمعی می‌درخشید. با اندکی هزینه ارتودنسی شفاف را انجام دهید و زیباییتان را دو چندان نمایید.

 

 

۴.۵/۵ - (۲۶۵ امتیاز)
بهترین متخصص ارتودنسی

8 دیدگاه دربارهٔ «ارتودنسی نامرئی (شفاف)؛ بررسی انواع مدل ها و هزینه های آن»

 1. سلام خواستم بدونم من ۲۰ سالمه و هر دو فک بالا و پایین نیاز به ارتودنسی دارد ایا می توانم ارتودنسی نامرئی انجام بدهم؟؟

  1. سلام. بله هر دو نوع ارتودنسی معمولی و نامرئی برای برطرف کردن مشکلات شما موثر هستن برای بررسی بیشتر به کلینی مراجعه کنید.

 2. سلام من قبلا ارتودنسی انجام دادم ولی الان فک بالا دودندان پیش کمی عقب جلو هستن میتونم از ارتودنسی نا مرئی استفاده کنم و با توجه به احتیاج به حرکت جزیی قیمت به چه صورت میشه ممنونم

  1. سلام. بله ارتونسی نامرئی برای مشکلات شما میتونه موثر باشه. هزینه ها با بررسی قالب دندان شما تعیین می شود.

 3. سلام وقت بخیر. من سه دندانم را از دست داده ام و پروتز متحرک استفاده می کنم. در ضمن دو دندان جلویی هم خرگوشی هستند، آیا می تونم با ارتودنسی، جای خالی دندانهای از دست رفته را پر کنم؟ ممنونم

  1. سلام و درود. مشکل دندان خرگوشی با ارتودنسی برطرف میشه فاصله دندان ها هم دقیقا باید بررسی بشه تا روش صحبح برای رفع مشکل انجام شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *