درمان سه سوته دندان درد

درمان سه سوته دندان درد

هیچ چیز نمی‌تواند به اندازه دندان درد روی خلق و خوی شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل است افراد سخت به دنبال درمان سه سوته دندان درد هستند! دندان درد نوعی احساس ناخوشایند است که از درد خفیف تا درد شدید متغیر خواهد بود. دندان درد مشکلی است که به راحتی رفع نمی‌شود؛ حتی زمانی که این مشکل به صورت موقتی برطرف می‌شود، درد دوباره ظاهر خواهد شد.

اگر دندان درد دارید، مهم است که بفهمید ریشه ناراحتی شما چیست. از این طریق می‌توانید بفهمید که چگونه می‌توانید هر گونه درد، تورم یا علائم دیگر را به بهترین نحو تسکین دهید. بسیاری از داروها و درمان‌های خانگی بدون نسخه وجود دارند که می‌توانند به تسکین درد دندان و درمان سریع دندان درد در شب کمک کنند. در این بررسی به درمان فوری دندان درد می‌پردازیم. اما با عود کردن درد باید به پزشک مراجعه کنید.

 

آشنایی با انواع دندان درد

قبل از اینکه به درمان سه سوته دندان درد بپردازیم، اجازه دهید به طور خلاصه به چهار دسته اصلی دندان درد و همچنین مشکلات رایج که ممکن است همراه با درد دندان وجود داشته باشند، بپردازیم.

 

۱- درد مداوم

این نوع دندان درد در شرایط حاد قرار ندارد اما به طور مداوم آزاردهنده خواهد بود. اغلب، شما می‌توانید این مشکل را با مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان حل کنید. اگر درد شما با آبسه یا دندان قروچه مرتبط است، به درمان‌های حرفه‌ای توسط دندانپزشک نیاز دارید.

تعدادی از علل رایج درد مداوم عبارتند از:

 • غذا بین دندان‌ها یا لثه‌های شما گیر کرده است
 • یک دندان آبسه
 • دندان قروچه (براکسیسم)

 

درمان سریع دندان درد در شب

 

۲- درد وحشتناک

درد شدید معمولاً به دندانپزشکی فوری نیاز دارد. این نوع ناراحتی اغلب به علت شل بودن روکش یا پرکردن دندان‌ها رخ می‌دهد که می‌تواند قسمت‌های حساس و آسیب دیده دندان‌های را در معرض آسیب بیشتر قرار دهد. سایر علل رایج عبارتند از:

 • شکستگی دندان
 • پوسیدگی دندان
 • مینای دندان ترک خورده
 • حفره

 

۳- حساسیت به سرما یا گرما

آیا زمانی که یک نوشیدنی سرد می‌نوشید یا مقداری سوپ داغ نوش جان می‌کنید، درد دارید؟ اگر چنین است، پس این احتمال وجود دارد که مینای دندان شما ساییده شده باشد. گاهی اوقات، اجتناب از دمای شدید و تغییر خمیر دندان می‌تواند موثر واقع شود. از سوی دیگر، درد شدیدی که بیش از ۳۰ ثانیه ادامه داشته باشد، ممکن است به نگرانی جدی‌تری تبدیل شود. مشکلات زیر باعث حساسیت به دما می‌شوند:

 • پوسیدگی دندان
 • شکستگی دندان
 • پرکننده فرسوده یا شل
 • دیدن ریشه‌های دندان
 • بیماری لثه

 

۴- درد ضربان‌دار

درد شدید و ضربان‌دار را هرگز نباید نادیده گرفت. اگر دندان درد شما غیر قابل تحمل شد، بهتر است با دندانپزشک خود تماس بگیرید. اگر مشکل فوری است، در همان روز باید بتوانید تحت درمان قرار بگیرید. در غیر این صورت، می‌توانید یک قرار ملاقات برای یک روز متفاوت تعیین کنید و درمان‌های خانگی که دندانپزشک شما توصیه می‌کنند را امتحان کنید. برخی از مشکلات مانند خونریزی یا تغییر رنگ لثه، نیاز به مراقبت‌های اورژانسی دارند.

 

درمان سه سوته دندان درد با چند راه حل کاربردی

 

درمان سه سوته دندان درد با چند راه حل کاربردی

فقط یک دندانپزشک می‌تواند با ارزیابی سلامت دهان و دندان شما به ریشه مشکل پی ببرد و از بروز دندان درد جلوگیری کند. درمان‌های خانگی برای دندان درد جایگزین موقتی برای درمان‌های دندانپزشکی است. این روش‌ها می‌توانند راهی برای تسکین سریع درد باشند. در نهایت باید به دندانپزشک مراجعه کنید. بیایید چند روش سریع و ایمن برای کاهش درد دندان اشاره کنیم:

 

استفاده از نخ دندان، مسواک و دهانشویه

هر زمان که دندان درد دارید، ایده خوبی است که دندان‌های خود را به طور کامل تمیز کنید. گاهی اوقات باقی مانده مواد غذایی گیر کرده لای دندان می‌تواند منجر به تحریک لثه و درد خفیف دندان شود. به آرامی بین دندان‌های خود نخ دندان بکشید و با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. با دهانشویه حدود ۳۰ ثانیه دهان خود را شستشو دهید.

داروهای بدون نسخه برای درمان سریع دندان درد در شب

اکثر مسکن‌های بدون نسخه از دندان درد جلوگیری می‌کنند اما NSAID‌ها (داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی) مؤثرتر هستند زیرا علاوه بر کاهش التهاب، درد را نیز تسکین می‌دهند. برای درد شدیدتر، اگر ابتدا برای تایید با دندانپزشک خود صحبت کنید، سپس می‌توانید یک داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن مصرف کنید.

استفاده از بنزوکائین

ژل‌ها و پمادهای موضعی دندان درد مبتنی بر بنزوکائین می‌توانند برای دندان دردهای خفیف تا متوسط ​​بسیار مؤثر باشند. این محصولات می‌توانند در کنار مسکن‌های ضد درد غیراستروئیدی نیز استفاده شوند. فقط مطمئن شوید که دارویی را مصرف می‌کنید که توسط دکتر تجویز شده است.

 

درمان درد دندان

 

خوابیدن با سر بالا

دندان درد در شب بیشتر می‌شود و افراد به دنبال درمان سریع دندان درد در شب هستند. اگر دندان درد شما خواب‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، چند بالش نرم را روی هم بگذارید تا سرتان بالا بیاید. بالا نگه داشتن سر به جلوگیری از هرگونه فشار یا ناراحتی اضافی کمک می‌کند. همچنین از دیگر روش‌ها برای درمان سه سوته دندان درد استفاده کنید.

شستشو با آب نمک

دهان خود را با محلول آب نمک (یک لیون آب به همراه یک قاشق چایخوری نمک) به مدت ۳۰ ثانیه بشویید. دو بار پشت سر هم این کار را انجام دهید و در نهایت، هر ۴ تا ۶ ساعت نیز تکرار کنید. آب نمک یک ضد عفونی کننده طبیعی است و می‌تواند به خلاص شدن از و ذرات غذایی که بین و اطراف دندان شما گیر کرده‌اند، کمک کند. آب نمک همچنین برای کاهش التهاب و تورم نیز مفید است.

شستشو با محلول پراکسید هیدروژن

شستشوی دهان با محلول پراکسید هیدروژن (محلول ۲۵ درصد یا ۱.۴ پراکسید هیدروژن مخلوط با ۷۵ درصد یا ۳.۴ آب) می‌تواند به کشتن باکتری‌ها و تسکین درد و التهاب کمک کند. اگر دندان درد به دلیل تب و طعم بد ایجاد شده باشد، شستشو با محلول پراکسید هیدروژن تسکین موقتی را ارائه می‌دهد. پراکسید هیدروژن ر به مدت ۳۰ ثانیه در دهان بشویید و سپس محلول را بیرون بریزید. چند بار این کار را تکرار انجام دهید و در نهایت، هر ۴ تا ۶ ساعت نیز تکرار کنید.

 

درمان دندان درد

 

کمپرس روغن میخک

روغن میخک دارای خواص تسکین دهنده درد است. اوژنول، جزء کلیدی روغن میخک است که خواص ضد درد، ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی دارد. مقداری پنبه را در یک قطره روغن میخک خالص که در یک قاشق چایخوری روغن زیتون رقیق شده است، آغشته کنید و کمپرس را در کنار دندان خود قرار دهید. مانند سایر روغن‌های ضروری، روغن میخک بسیار قوی است و نباید آن را بلعید.

جوش شیرین

پنبه را با مقداری آب مرطوب کرده و آن را به جوش شیرین آغشته کنید. برای درمان سه سوته دندان درد، پنبه را در برابر دندان آسیب دیده قرار دهید. همچنین می‌توانید یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در کمی آب گرم مخلوط کنید. پودر را حل کرده و از این مایع به عنوان دهانشویه استفاده کنید. دهانشویه را دو یا سه بار استفاده کنید. ماهیت ضد باکتریایی جوش شیرین همچنین به درمان هر گونه عفونت دندان یا لثه کمک می‌کند.

چای نعناع فلفلی

چای نعناع دارای قدرت بی‌حس کنندگی است و لثه‌های حساس را تسکین می‌دهد. یک قاشق چایخوری برگ نعناع خشک را در یک فنجان آب جوش بریزید و آن را به مدت ۲۰ دقیقه دم کنید. سپس، اجازه دهید تا چای خنک شود. حالا، دهان خود را با چای به مدت چند ثانیه بشویید. تانن‌های موجود در چای نعناع فلفه‌ای می‌توانند به کاهش تورم کمک کنند.

 

برای دندون درد چی خوبه؟

 

کیسه یخ

این امکان را دارید از یک کیسه یخ برای تسکین درد استفاده کنید. به خصوص اگر دندان درد شما ناشی از ضربه باشد. کیسه یخ را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در محل و سپس ۱۰ دقیقه در محل آسیب دیده قرار دهید. این کار را تا ۴۸ ساعت تکرار کنید. کیسه یخ به بی‌حس کردن اعصاب و کاهش تورم و التهاب کمک می‌کند.

طب فشاری

یک نقطه فشار خاص وجود دارد که به طور معجزه آسایی به عنوان درمان سه سوته دندان درد محسوب می‌شود. آن نقطه در عضله‌ای قرار دارد که فک بالا و پایین شما را به هم متصل می‌کند. اگر دندان‌های پشتی خود را به هم فشار دهید، این مکان را دارید به راحتی این عضله را پیدا کنید (عضله بیرون میزند). پس از انجام این کار، دهان خود را کمی باز کنید و با انگشت شست به مدت ۱ تا ۲ دقیقه فشار محکمی بر روی نقطه (در هر دو طرف صورت خود) وارد کنید..

چای کیسه‌ای

ممکن است از خود بپرسید: «برای دندون درد چی خوبه؟» چای کیسه‌ای به درمان دندان درد شما کمک کند. این امکان را دارید چای کیسه ‌ی سرد یا گرم را روی دندان دردناک خود قرار دهید. اگر ترجیح می‌دهید از چای کیسه‌ای گرم استفاده کنید، آن را در آب جوش گرم کرده و روی دندان بگذارید. اگر ترجیح می‌دهید از چای کیسه‌ای سرد استفاده کنید، چای کیسه‌ای را خیس کنید و قبل از استفاده از آن روی دندان، چند دقیقه در فریزر قرار دهید.

 

درمان خانگی دندان درد

 

هنگامی که دندان درد را تجربه می‌کنید، بدن شما در تلاش است تا شما را از نوعی آسیب، یا بیماری آگاه کند. نوع دردی که تجربه می‌کنید حتی می‌تواند به شما نشان دهد که مشکل اصلی چیست. به عنوان مثال، حساسیت دما به غذاها یا نوشیدنی‌های سرد یا گرم اغلب به مینای دندان آسیب دیده یا شکستگی دندان اشاره می‌کند. دردهای شدید دندان می‌توانند نشانه‌ای از آبسه باشند.

ر هر صورت، بهترین درمان مراجعه به دندانپزشک است. اما برای درمان سه سوته دندان درد یا درمان سریع دندان درد در شب می‌توانید از موارد بیان شده در این مقاله استفاده کنید.

۳.۲/۵ - (۲۷۵ امتیاز)
متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *