درمان سه سوته دندان درد در خانه

درمان سه سوته دندان درد

در صورت مواجهه با دندان درد، بیشتر افراد به دنبال درمان سه سوته دندان درد خواهند بود تا بتوانند از دست این درد آزاردهنده، خلاص شوند. می‌توانیم بگوییم که یکی از بدترین و اذیت کننده‌ترین دردهایی که تقریبا برای تمام انسان‌ها پیش می‌آید، دندان درد است.

علل مختلفی در بروز دندان درد دخیل هستند که در بخش‌های بعدی به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. امروزه روش‌ها و راهکارهای مختلفی تحت عنوان درمان دندان درد خانگی با طب سنتی ارائه شده‌اند که شما می‌توانید در زمان مواجه شدن با این درد از آن‌ها بهره ببرید. همچنین استفاده از مسکن فوری دندان درد هم می‌تواند در این مئاقع مفید باشد.

علل ایجاد دندان درد

به صورت کلی علل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث بروز دندان درد شوند. قبل از اینکه به سراغ درمان سه سوته دندان درد و روش‌های موجود در این زمینه برویم، لازم است تا با چند نمونه از این علل آشنا شویم. چند نمونه از شایع‌ترین دلایل دندان درد، به شرح زیر هستند:

 • پوسیدگی دندان
 • التهاب پالپ دندان
 • دندان شکسته شده
 • آبسه دندان
 • دندان نهفته
 • بیماری لثه
 • دندان‌های حساس
 • دندان‌قروچه
 • عفونت سینوسی
 • سکته قلبی
 • درد قفسه سینه

همان‌طور که اشاره کردیم، در برخی از مواقع دندان درد با علل غیر دندانی ایجاد می‌شود؛ پس همیشه نمی‌توانید در دندان‌های خود به دنبال مرجع درد باشید. حال که با شایع‌ترین دلایل بروز این درد آزاردهنده آشنا شدیم، لازم است تا به سراغ معرفی روش‌های درمان سه سوته دندان درد برویم.

درمان سه سوته دندان درد با راهکارهای خانگی

اگر حتی یک بار درگیر دندان درد شده باشید، می‌دانید که این موضوع تا چه حد می‌تواند آزاردهنده و غیرقابل‌تحمل باشد. همین موضوع باعث شده تا افرادی که دچار این درد می‌شوند، به دنبال روشی باشند که تأثیرگذاری سریعی داشته باشد و بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، درد را به صورت کامل قطع کند.

در این بخش به چند روش قاتل دندان درد اشاره می‌کنیم که از سرعت اثر بالایی برخوردار هستند.

۱- فلفل قرمز و زنجبیل

زنجبیل و فلفل هر دو از داروهای ضد درد محسوب می‌شوند؛ به همین دلیل شما می‌توانید از آن‌ها برای کاهش درد دندان استفاده کنید.

برای این کار باید میزان مساوی از این دو ادویه را با آب مخلوط کنید تا غلظتی مانند سس پیدا کنند. مقداری پنبه برداشته و به مخلوط آغشته کنید. سپس پنبه را بر روی دندان خود قرار داده و تا زمانی که درد فروکش نکرده و طاقت دارد، آن را نگه دارید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان پنبه را بر روی زبان و یا لثه خود قرار ندهید.

۲- سیر

سیر را می‌توانیم به عنوان یک ماده غذایی با خواص فراوان و یک ماده برای درمان دندان درد خانگی با طب سنتی معرفی کنیم. از این ماده برای درمان‌های خانگی با هدف از بین بردن درد نیز استفاده می‌شود؛ سیر با خواص ضد باکتریایی خود می‌تواند تمام باکتری‌های مضر موجود در دهان را از بین برده و درد را نیز تسکین دهد. برای استفاده از سیر، کافی است یک حبه از آن را له کرده تا حالت خمیری به خود بگیرد. سپس خمیر آماده‌شده را بر روی ناحیه و دندان‌ دردناک خود بمالید.

آلیسین (که ترکیب اصلی سیر است) اثر ضد باکتریایی خوبی دارد که ممکن است به از بین بردن باکتری های موجود در دهان که منجر به حفره و درد دندان میشوند بسیار موثر باشد. جویدن یک حبه سیر کوچک و خام داخل دهان و درست در جایی که دندانتان درد می کند می تواند راه موثری برای درمان دندان درد باشد.

درمان درد دندان

۳- آب‌نمک

یکی دیگر از روش‌های درمان سه سوته دندان درد، استفاده از آب‌نمک است؛ ترکیب نمک و آب گرم همواره برای تسکین درد استفاده می‌شود. این محلول می‌تواند تمام مایعاتی را که باعث تحریک لثه و دندان می‌شوند را خارج کرده و منجر به کاهش درد شود.

یک قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب گرم یا داغ، حل کرده و سپس دهان خود را با آن بشورید. شما می‌توانید این کار را چند مرتبه تکرار کنید تا درد دندانتان تسکین پیدا کند.

درمان دندان درد

۴- میخک و روغن آن

از دیگر درمان‌های خانگی برای تسکین دندان درد، می‌توان به استفاده از میخک اشاره کرد. یوجینول که یکی از ترکیبات اصلی میخک است می تواند باعث کاهش و درمان درد دندان شود. نتایج یک کارآزمایی بالینی در سال ۲۰۱۵ نشان داد افرادی که بعد از کشیدن دندان، یوجینول را به لثه و دندان خود می زنند با کاهش التهاب و درد دندان روبرو می شوند.

یوجینول به عنوان ضد درد عمل می کند، بدین معنی که منطقه را بی حس می کند. برای درمان سه سوته دندان درد، کافی است که میخک ها را در آب خیس کنید تا تبدیل به حالت خمیری شود. سپس خمیر را روی دندان بمالید. از طرف دیگر، به آرامی جویدن یا مکیدن میخک می تواند تاثیر مشابهی در کاهش درد دندان داشته باشد. باز هم دقت کنید که استفاده از میخک به هیچ عنوان در بچه ها صورت  نگیرید زیرا بچه ها ممکن است میخک را ببلعند که می تواند دردناک باشد.

برای استفاده از روغن میخک، کافی است دو قطره از آن را بر روی یک تکه پنبه ریخته و تا زمانی که درد رفع شود، آن را بر روی دندانتان نگه‌دارید. همچنین شما می‌توانید خود میخک را نی تا زمان برطرف شدن درد، بر روی دندان‌ دردناکتان قرار دهید. جویدن میخک نیز روش دیگری است که در این زمینه وجود دارد. باید انقدر دانه میخک را بجوید تا روغنش بیرون آمده و باعث تسکین درد شود.

برای دندون درد چی خوبه؟

۵- نعناع

ماده دیگری که درمان سه سوته دندان درد مورداستفاده قرار می‌گیرد، نعناع است. این امکان وجود دارد که با استفاده از حالت‌های مختلف نعناع، دندان درد خود را در مدت‌زمان کوتاهی، تسکین دهید. چنانچه به برگ‌های تازه نعناع دسترسی دارید، می‌توانید از طریق جویدن آن‌ها، دندان درد خود را بهبود ببخشید. دم‌کرده نعناع نیز در این زمینه تأثیرگذار است. برای تسکین درد دندان، می‌توانید یک قاشق چای‌خوری از نعناع خشک را در یک فنجان آب جوش بریزید و ۲۰ دقیقه صبر کرده تا کاملا دم بکشد. بعد از آماده شدن دم‌نوش، کافی است آن را در دهانتان بچرخانید و سپس بیرون بریزید. برای تسکین درد می‌توانید این کار را چند مرتبه انجام دهید.

چای کیسه‌ای نعناع فلفلی نیز در این راستا کمک‌کننده بوده و به عنوان یک داروی بی‌حس‌کننده به کار برده می‌شود. با کمک این چای می‌توانید التهاب لثه‌های خود را از بین ببرید. توجه داشته باشید که هنگام استفاده از چای کیسه‌ای، باید اجازه دهید که دمای آن به میزان متعادل و ملایمی برسد. کافی است چای کیسه‌ای را بر روی دندان یا محل درد قرار داده تا تأثیر آن را بینید.

۶- عصاره وانیل

مقدار کمی الکل در عصاره وانیل وجود دارد که می‌تواند کمک بسیار زیادی در تسکین درد شما بکند. برای اینکه این روش تأثیر خوبی داشته باشد، توصیه می‌کنیم که حتما عصاره وانیل را از فروشگاه معتبری خریداری کنید که وانیل خالص باشد. برای استفاده از این عصاره، می‌توانید مقداری از آن را بر روی پنبه و یا انگشت خود ریخته و سپس به صورت کاملا مستقیم، بر روی نواحی آسیب‌دیده و دردناک، مالش دهید. اگر می‌خواهید نتیجه بهتری از این راهکار بگیرید، بهتر است که چند مرتبه در طول روز، این کار را تکرار کنید.

درمان خانگی دندان درد

 

۷- یخ و کمپرس سرد

از دیگر روش‌هایی که برای درمان دندان درد استفاده می‌شود، می‌توان به کمپرس سرد اشاره کرد. دندان شما هر مشکلی که داشته باشد، کمپرس سرد می‌تواند به کمکتان بیاید. سرد کردن رگ‌های خونی نواحی دردناک، باعث منقبض شدن آن‌ها شده و در نهایت در تا حد زیادی تسکین پیدا می‌کند. برای بهره بردن از این راهکار، کافی است مقداری یخ را درون یک حوله بپیچید و هر ۲۰ دقیقه یک‌بار، آن را بر روی نواحی دردناک قرار دهید.

۸- چای سیاه

چای سیاه پررنگ حاوی تانین بوده که یک ماده منقبض کننده و ضدالتهاب به شمار می‌رود، پس می‌تواند یکی دیگر از راهکارهای مؤثر برای کاهش درد دندان باشد. کافی است چای کیسه‌ای را خیس کرده و بر روی دندان موردنظر قرار دهید و یا اینکه مقداری چای سیاه را بعد از خنک شدن، در دهانتان قرقره کنید.

۹- روغن‌های مختلف

روغن‌های متنوعی وجود دارند که خاصیت ضد درد داشته و می‌توانند برای تسکین دندان درد مؤثر باشند. برخی از این روغن‌ها خاصیت ضدالتهاب دارند و می‌توانند باعث بهبود موقت درد دندان شوند. برای استفاده از روغن‌های مختلف در این زمینه، می‌توانید آن‌ها را با کمی آب مخلوط کرده تا رقیق شوند و سپس در دهان بچرخانید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید مقداری پنبه را به روغن آغشته کرده و بر روی دندان خود قرار دهید. از روغن‌های مؤثر در این زمینه می‌توان به مواردی مانند روغن درخت چای، پونه کوهی، جوز هندی، گل میخک و … اشاره کرد.

۱۰- سیب‌زمینی

سیب‌زمینی خام توانایی جذب رطوبت اضافی را دارد، به همین دلیل می‌تواند درمان سه سوته دندان درد نیز مؤثر باشد. برای درمان با این روش می‌توانید تکه‌ای سیب‌زمینی برش زده و آن را داخل لپ خود دقیقا مقابل دندان‌ دردناکتان قرار دهید. همچنین شما می‌توانید مقداری سیب‌زمینی را با نمک دریا له کرده تا حالت خمیری به دست آید؛ در نهایت خمیر حاصل‌شده را بر روی دندان خود بمالید.

۱۱- زردچوبه

از دیگر مواد خانگی که خاصیت ضد باکتریایی و ضدعفونی‌کنندگی دارد، می‌توان به زردچوبه اشاره کرد که کمک ویژه‌ای به تسکین دندان درد می‌کند. با ترکیب مقداری زردچوبه و آب یک خمیر درست کرده و آن را بر روی دندان خود بمالید تا درد آن در مدت‌زمان کوتاهی تسکین پیدا کند.

۱۲- برگ گیاه گواوا

برگ‌های گواواو خاصیت ضد التهابی دارند و می‌توانند به بهبود زخم‌ها یا التهابات داخل دهان کمک کنند. این برگ ها همچنین توانایی مبارزه با میکروب ها و باکتری های داخل دهان را دارند و می تواند به مراقبت از دهان و دندان کمک بیشتری کنند. برای استفاده از این دارو، برگ های گواوا تازه را بجوید یا برگ های له شده گواوا را به آب جوش اضافه کنید تا دهانشویه درست کرده و دهان را با آن بشویید.

۱۳- استعمال پمادهای دهانی

علاوه بر قرص و کپسول کاهش درد، برخی از پمادهای دارویی همچنین ممکن است به کاهش درد دندان کمک کنند. ژل های بی حس کننده بدون نسخه OTC و پمادهایی که حاوی موادی مانند بنزوکائین هستند ممکن است ناحیه از دهان و دندان که درد میکند را  بی حس کنند. فقط توجه داشته باشید که بنزوکائین برای درمان سه سوته دندان درد کودکان مناسب نیست.

۱۴- شستشوی دهان با پراکسید هیدروژن

پریودنتیت یک عفونت جدی در بافت لثه است که به طور کلی در نتیجه سهل انگاری در رعایت بهداشت دهان و دندان رخ می دهد. پریودنتیت و سایر بیماری های لثه می توانند باعث بروز مشکلاتی از قبیل درد دندان، خونریزی لثه ها و حتی تشکیل آبسه دندان شود.

شستشو دهان با دهانشویه حاوی هیدروژن پراکسید می تواند به کاهش پلاک و علائم پریودنتیت کمک می کند. جهت درمان دندان درد با این روش، باید هیدروژن پراکسید را با حجم مساوی از آب رقیق کرد سپس محلول را داخل دهان چند بار غرغره کرد. دقت کنید که نحوه استفاده از دهانشویه در میزان اثرگذاری آن بسیار نقش دارد.

دقت کنید که این روش درمانی برای کودکان مناسب نیست. زیرا کودکان ممکن است به صورت تصادفی محلول را قورت دهند و با عوارض ناشی از آن روبرو شوند.

علت زیاد شدن درد دندان در شب

دندان درد می‌تواند در ساعات طولانی روز، شما را به خود درگیر کند، اما طبق تجربیات ثبت‌شده می‌توانیم ادعا کنیم که شدت در آن در شب بیشتر خواهد شد. درد دندان در شب می‌تواند تا حدی باشد که مانع خواب راحت شما شود.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث این حالت می‌شود، این است که وقتی فرد در حالت دراز کشیده قرار می‌گیرد، خون به سمت سرش جاری شده و گردش خون در این ناحیه بیشتر می‌شود. وجود این خون اضافی در ناحیه سر، می‌تواند باعث شود که فرد درد و فشار بیشتری در دندان خود احساس کند و نهایتا دندان درد شدت بیشتری داشته باشد.

روش‌های درمان فوری دندان درد شبانه

هنگامی که دندان درد با شدت بیشتری در شب بازمی‌گردد، قطعا شما به دنبال یک روش فوری برای تسکین آن و داشتن یک خواب راحتی خواهید گشت. در این بخش چند روش قاتل دندان درد به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانند درد دندان شدت یافته در شب را تا حد زیادی تسکین دهند.

۱- استفاده از مسکن فوری دندان درد

بدون شک اولین راهکاری که هنگام مواجه‌شدن با دندان درد شدید شبانگاهی به ذهن فرد می‌رسد، استفاده از یک داروی مسکن است. شما در این زمینه می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن، آسپرین استفاده کنید. به کار بردن انواع خمیرها یا ژل‌های بی‌حس‌کننده نیز در این زمینه کمک‌کننده بوده و می‌توانند درد دندان را تا حدی تسکین دهند. به صورت کلی استفاده از انواع مسکن‌ها می‌تواند منجر به درمان سریع دندان درد در شب شود.

۲- بالاتر نگه داشتن سر

همان‌طور که در بخش قبلی اشاره کردیم، اصلی‌ترین دلیل افزایش شدت دندان در شب، هجوم خون به سر است. پس شما می‌توانید با قرار دادن سرتان بالاتر از بدن، از تجمع خون در این قسمت جلوگیری کرده و به تسکین درد کمک کنید. این روش می‌تواند به درمان فوری دندان درد شبانه منجر شده و یک خواب راحت برای شما به ارمغان آورد.

۳- پرهیز از خوردن غذاهای سفت یا اسیدی قبل از خواب

در برخی از موارد، خوردن غذاهای سفت و یا اسیدی، می‌تواند باعث بحرانی شدن وضعیت دندان شود. پس توصیه می‌کنیم که قبل از خواب از خوردن این دسته غذاها جددا خودداری کنید تا با میزان درد بیشتری در طول شب روبه رو نشوید.

درمان سریع دندان درد در شب

آیا مسواک زدن یا شستن دندان باعث کاهش دندان درد می‌شود؟

هنگام موجه شدن با دندان درد، اغلب افراد به دنبال روش‌های درمان سه سوته دندان هستند تا بتوانند در مدت‌زمان کوتاه، به این درد پایان دهند. یکی از روش‌هایی که در برخی از مواقع به ذهن افراد می‌رسد، مسواک زدن و یا شستن دندان‌هاست. به صورت کلی مسواک زدن دندان آسیب‌دیده و شستن دهان، می‌تواند باعث کاهش تجمع باکتری‌های مختلف در اطراف دندان شود. تجمع این باکتری‌ها ممکن است باعث تورم شده و نهایتا درد دندان را افزایش دهد. پس می‌توانیم ادعا کنیم که این کار باعث کاهش درد دندان خواهد شد.

بهترین مسکن فوری دندان درد

همان‌طور که اشاره کردیم، استفاده از مسکن‌های بدون نسخه، یکی از روش‌های درمان فوری دندان درد شبانه محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که شما به صورت روزانه نیز می‌توانید از این مسکن‌ها برای تسکین دندان درد استفاده کنید. در این بخش به معرفی چند مسکن قوی دندان درد اشاره می‌کنیم تا در صورت نیاز بتوانید با اطمینان خاطر از آن‌ها استفاده کنید. برخی از داروهای مناسب برای تسکین دندان درد به شرح زیر هستند.

۱- ناپروکسن

یکی از قرص‌های تسکین‌دهنده درد که امروزه بسیار استفاده می‌شود، ناپروکسن است. این قرص برای موارد مختلف قابل‌استفاده بوده و تاثیر به سزایی نیز دارد. قرص ناپروکسن می‌تواند به خوبی التهاب را کنترل کرده و دندان درد را تا حد زیادی کنترل کند.

۲- استامینوفن

استامینوفن را می‌توان به عنوان یکی از داروهای مناسب برای تسکین دندان درد به شمار آورد که اغلب افراد برای کاهش درد از آن استفاده می‌کنند. این دارو می‌تواند از طریق مسدود کردن سیگنال‌های عصبی، مانع انتقال درد به مغز شود. از همین رو می‌توان استامینوفن را نیز در فهرست داروهای مناسب برای تسکین دندان درد قرار دهیم.

۳- ژلوفن

یک مسکن قوی دندان درد که معمولا برای دندان درد استفاده می‌شود، قرص ژلوفن است. استفاده از این دارو بین تمام افراد کاربرد داشته و معمولا در تمام داروخانه‌ها به راحتی در دسترس است.


چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

چنانچه برای دوره طولانی درگیر دندان درد شده‌اید، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت درد ریشه‌یابی شده و اقدامات لازم برای درمان آن انجام شود. اگر می‌خواهید بدانید که چه زمانی نیاز به مراجعه به پزشک وجود باید با علائم خاصی آشنا شوید.

درصورتی‌که شما علاوه بر دندان درد عمومی، علائم زیر را نیز تجربه کردید، سریعا به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

 • تب
 • تورم
 • چرک
 • علائم عفونت دندان مانند خون‌ریزی، حساسیت شدید به دمای سرد و گرم، طعم و بوی بد دهان

روش‌های پیشگیری از ایجاد دندان درد

اگر به دنبال آگاهی از روش‌های پیشگیری از ایجاد دندان درد هستید، در این بخش با ما همراه باشید. چنانچه شما این راهکارهای قاتل دندان درد را به صورت مداوم انجام دهید، احتمال درگیر شدنتان با این درد به مراتب کمتر خواهد شد. برخی از روش‌های پیشگیری پرکاربرد به شرح زیر هستند.

 • رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین موضوعات در این زمینه است که باید به آن توجه داشته باشید. مسواک زدن منظم و همچنین استفاده از نخ دندان، می‌تواند ضمن رعایت بهداشت دهان و دندان، از پوسیدگی دندان‌های شما نیز جلوگیری کند.
 • اگر در دندان‌های خود هیچ مشکلی ندارید، باز هم باید هر شش ماه یک‌بار برای چکاب، به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا از بروز مشکلات آتی به صورت کامل جلوگیری شود.
 • برای جلوگیری و درمان سریع دندان درد در شب، توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان نگذارید مواد غذایی در بین دندان‌هایتان باقی بمانند. باقی ماندن همین تکه‌های کوچک، می‌تواند باعث التهاب و درد در لثه‌ها یا دندان شود.

درمان سه سوته دندان درد با چند راه حل کاربردی

 

همه آنچه در این محتوا خواندیم راهکارهایی برای درمان سه سوته دندان درد در شب و روز است. دندان درد را می‌توان به عنوان یکی از غیرقابل‌تحمل‌ترین دردها برای انسان به شمار آورد. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث درد دندان می‌شوند. در قسمت‌های قبلی به چند نمونه از اصلی‌ترین دلایل در این زمینه اشاره کردیم.

در صورت مواجهه با این درد، تمام افراد به دنبال روش‌های قاتل دندان درد می‌گردند تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از این درد خلاص شوند. درمان سریع دندان درد در شب نیز یکی از دغدغه‌های افراد محسوب می‌شود. به صورت کلی دندان درد در شب تشدید شده و باعث آزار بیشتر افراد می‌شود. در بخش‌های قبلی به معرفی داروهای مناسب برای تسکین دندان درد را نیز معرفی کردیم تا شما بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

منبع: WebMD

۴.۵/۵ - (۸۹۶ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها