قیمت و هزینه ارتودنسی [به‌روزرسانی بهار ۱۴۰۳]

هزینه ارتودنسی

اطلاع از هزینه ارتودنسی یکی از مهمترین عوامل تصمیم گیری درباره انجام درمان ارتودنسی بیماران است. ما سعی می‌کنیم قیمت ارتودنسی را با شرایط عالی ارائه کنیم تا کسی به دلیل هزینه‌های زیاد درمان مجبور به تحمل ناهنجاری‌های فک و دندان نباشد.

در بهار سال ۱۴۰۳، قیمت ارتودنسی در تهران برای یک فک حدود ۳۵ میلیون تومان و برای هر دو فک تقریباً ۶۰ میلیون تومان تخمین زده می‌شود. البته، این قیمت‌ها می‌توانند بر اساس عواملی نظیر نوع روش ارتودنسی به کار رفته، شرایط خاص فک و دندان بیمار و سایر جنبه‌های درمانی، متفاوت باشند.

 

توجه توجه : در مطب و کلینیک‌های دکتر سعید قریشی، ارتودنسی قسطی است و شما تمام هزینه را در ابتدا پرداخت نمی کنید.
بلکه در ابتدا تنها ۲۵% تا ۳۰% مبلغ را پرداخت می‌کنید و مابقی هزینه به صورت اقساط ۱۰ الی ۱۲ ماهه است.

 

فهرست عناوین

تعرفه ارتودنسی در سال ۱۴۰۳

هزینه نهایی ارتودنسی را نمی‌توان به صورت دقیق اعلام کرد، چون عوامل متعددی مبلغ نهایی آن را تعیین می‌کند. از آن گذشته، شرایط و نیازهای هر بیمار نیز منحصربه‌فرد است. با این حال، اطلاع از حدود تعرفه ارتودنسی به شما کمک می‌کند تا بهترین روش را با توجه به سبک زندگی، ترجیحات و البته بودجه‌تان انتخاب کنید. در جدول زیر، حداقل هزینه ارتودنسی را در سال ۱۴۰۳ برای روش‌ها و خدمات مختلف مشاهده می‌کنید.

 

جدول قیمت ارتودنسی دندان

نوع ارتودنسی یا خدمت ارائه شده شروع قیمت (سال ۱۴۰۳)
ارتودنسی ثابت دو فک ۶۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان
ارتودنسی ثابت یک فک  ۳۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان
هزینه ارتودنسی نامرئی یا شفاف دو فک (براساس شدت مشکل ، تعداد پلاک و کمپانی سازنده پلاک) از ۱۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان
ارتوسرجری ۹۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان
قیمت براکت سرامیکی هر فک ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان
هزینه براکت دیمون (به ازای هرفک اضافه می شود) ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان
ارتودنسی face mask (با پلاک متحرک یا ثابت) از ۲۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان
دستگاه فانکشنال  از ۴۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان
ارتودنسی با دستگاه hyrax (به هزینه درمان اضافه می‌شود) ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان
گذاشتن فیکس هر فک ۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان
برداشتن فیکس هر فک ۱.۴۰۰.۰۰۰ تومان
تعمیر براکت  (کنده شدن براکت و شکستن آن) ۴۵۰.۰۰۰ تومان
تعمیر براکت دیمون ۸۰۰.۰۰۰ تومان
تعمیر fix ۳۵۰.۰۰۰ تومان
هزینه الاستیک تراپی ۱.۲۰۰.۰۰۰ تومان
پلاک ۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان
تعمیر پلاک  ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان
هزینه فتوگرافی  ۴۵۰.۰۰۰ تومان

در ادامه با جزئیات بیشتری درباره عوامل موثر بر قیمت این روش درمانی صحبت کرده‌ایم، که مطالعه‌شان پیش از تصمیم‌گیری نهایی خالی از لطف نیست. لبخند ما یک جزء بسیار مهم از هویت ما را تشکیل می‌دهد، زیرا بر احساس ما در مورد خودمان و نیز نگاه دیگران به ما تأثیر زیادی می‌گذارد. مطالعات نشان می‌دهد که افراد مختلف در هر سنی که باشند، اگر دندان‌های سالم و مرتبی داشته باشند در موقعیت‌های اجتماعی مختلف، در مقایسه با افرادی که به‌ هم‌ ریختگی دندان دارند، از احترام و جایگاه بالاتری برخوردار خواهند بود.

 

هزینه ارتودنسی دندان در تهران چقدر است؟

مختصر و مفید بگوییم: هزینه‌های ارتودنسی در بهار سال ۱۴۰۳ بین ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان تا ۱۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان متغیر است. در این میان، ارتودنسی ثابت با قیمت یک فک از ۳۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان تا دو فک ۶۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان قیمت‌گذاری می‌شود، در حالی که هزینه‌های ارتودنسی سرامیکی و نامرئی از ۶۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان شروع می‌شود.

 

هزینه ارتودنسی دندان در تهران

 

 

قیمت ارتودنسی قسطی

پرداخت هزینه ارتودنسی دندان به صورت یکجا برای بسیاری از مراجعه‌کنندگان مناسب نیست. به همین خاطر، ما شرایط پرداخت به صورت قسط‌بندی را فراهم کرده‌اید، تا برای پرداخت هزینه چالش کمتری داشته باشید.

همان‌طور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، در مطب و کلینیک‌های دکتر سعید قریشی، ارتودنسی قسطی است و شما تمام هزینه را همان ابتدا پرداخت نمی‌کنید. بلکه در ابتدا تنها ۲۵% تا ۳۰% مبلغ را پرداخت می‌کنید، و مابقی هزینه به صورت اقساط ۱۰ الی ۱۲ ماهه است.

 

قیمت ارتودنسی قسطی

 

قیمت ارتودنسی فک بالا و پایین

مبالغی که تا اینجا بررسی کردیم، مربوط به هزینه ارتودنسی فک بالا و پایین بودند. اما بسته به وضعیت دندان‌های شما و تشخیص ارتودنتیست، اگر (برای مثال) ارتودنسی فک بالا به تنهایی امکان‌پذیر باشد، هزینه ارتودنسی فک بالا حدودا دو سوم هزینه ارتودنسی فک بالا و پایین خواهد بود.

به عنوان مثال، قیمت ارتودنسی نامرئی فک بالا حداقل ۶۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان خواهد بود. چنانچه درمان‌های نامرئی توجه‌تان را جلب کرده‌اند، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «ارتودنسی نامرئی» را مطالعه کنید. در این راهنما روش‌های مختلف، هزینه‌ها، دلایل گران بودن این نوع ارتودنسی و … را کامل بررسی کرده‌ایم.

 

هزینه ارتودنسی فک بالا و پایین

 

قیمت ارتودنسی دندان های جلو ( چهار دندان و دو دندان جلو)

نامرتبیِ دندان‌های جلو می‌تواند هم در فک بالا و هم در فک پایین اتفاق بیفتد. به دلیل اینکه این دندان‌ها بیشترین توجه را جلب می‌کنند و عمیق‌ترین تاثیر ظاهری را دارند، بیشتر مراجعان قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو را از ما جویا می‌شوند.

دقت داشته باشید که وقتی می‌پرسید «قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو چقدر می‌شود؟»، مانند این است که بپرسید «قیمت ارتودنسی دندان برای یک فک چقدر می‌شود؟» چون حتی اگر تمام شرایط فراهم باشد (امکان ارتودنسی یک فک وجود داشته باشد و واقعا تنها چنددندان نامرتب باشند)، دستگاه باید روی تمام دندان‌ها قرار بگیرید.

دندان‌ها مثل قطعات یک پازل هستند؛ آیا می‌توانیم تنها تعدادی از آنها را بدون حرکت دادن باقیِ آنها حرکت دهیم؟ مسلما خیر. به همین خاطر، هزینه ارتودنسی دو دندان یا چهار دندان جلو معادل هزینه ارتودنسی برای یک فک خواهد بود.

از طرف دیگر، بیماران معمولا نمی‌توانند مشکلات و نیازهای خود را در این زمینه به درستی شناسایی کنند. گاهی مراجعه‌کننده صرفا می‌خواهد قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو را بداند و همان را پرداخت کند، اما با معاینه دقیق و عکسبرداری مشخص می‌شود که در واقع هردو فک به درمان احتیاج دارند.

در این حالت، چیزی تحت عنوان هزینه اضافه به بیمار تحمیل نمی‌شود. چراکه لازم است تمام ناهنجاری‌های فک و دندان برطرف شود تا نتیجه‌ای بی‌نقص و البته ماندگار داشته باشیم.

 

هزینه ارتودنسی تک دندان

همان‌طور که از توضیح قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو متوجه شدید، هزینه ارتودنسی تک دندان و دو دندان معادل هزینه درمان برای یک فک و چه بسا دو فک است. نهایتا براکت‌ها روی تمام دندان‌ها قرار می‌گیرند تا بتوان به نتیجه دلخواه رسید؛ حتی اگر تنها یک دندان در موقعیت نامناسبی قرار داشته باشد.

 

هزینه ارتودنسی دندان های نیش

هزینه ارتودنسی دندان های نیش (که معمولا دچار بیرون‌زدگی می‌شود) هم به همین شکل است. فقط اگر دندان به صورت نهفته باشد، هزینه جراحی دندان نیش نهفته را هم باید مد نظر داشته باشید.

 

هزینه درمان ارتودنسی دیمون

هزینه ارتودنسی دیمون، به دلیل براکت‌های منحصربه‌فردی که دارد، از سایر ارتودنسی‌های ثابت کمتر است. با این وجود، این روش تا حدی هزینه‌های جانبیِ شما را کاهش می‌دهد. برای مثال، گفتیم که این براکت‌ها مانند براکت‌های فلزی به تنظیم‌های ماهانه و متعدد چندان احتیاج ندارند؛ و روند درمان را کمی کوتاه‌تر می‌کنند.

اما قیمت خود براکت‌ها بالاست و همان‌طور که گفتیم، در حال حاضر هزینه ارتودنسی دیمون حداقل ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان از بریس‌های فلزی بیشتر است.

 

قیمت ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی شاید گران قیمت‌ترین درمان این رشته باشد، که هم‌اکنون هزینه آن از ۶۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان آغاز می‌شود. بسته به شدت مشکل، تعداد پلاک و کمپانی سازنده پلاک‌ها، هزینه این درمان می‌تواند بیشتر هم بشود.

ترازکننده‌ها یا الاینرهای شفاف به معنای واقعی کلمه نامرئی هستند، و تنها از فاصله‌های بسیار کم می‌توان آنها را تشخیص داد. علاوه بر آن، این پلاک‌ها متحرک هستند و در روز می‌توان آنها را در حد یکی‌دو ساعت برای غذا خوردن، تمیز کردن دندان‌ها، تمیز کردن خود پلاک‌ها و … از دهان خارج کرد.

اما این روش هم محدودیت‌های خود را دارد. گذشته از بالا بودن هزینه ارتودنسی نامرئی، پلاک‌های شفاف نمی‌توانند مشکلات جدی را اصلاح کنند، و تنها برای ناهنجاری‌های خفیف تا (نهایتا متوسط) مناسب هستند.

 

هزینه ارتودنسی سرامیکی

 

هزینه ارتودنسی سرامیکی

در صورتی که تمایل ندارید ۱۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان برای ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف بپردازید، ارتودنسی سرامیکی بهترین گزینه جایگزین برای شماست. این براکت‌ها نه تنها نامرئی هستند و به چشم نمی‌آیند، بلکه می‌توانند ناهنجاری‌های شدیدتر را نیز اصلاح کنند.

همان‌طور که در جدول هزینه‌ها دیدیم، هزینه براکت سرامیکی برای هرفک ۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان است. به همین خاطر، هزینه سیم کشی دندان با براکت سرامیکی حداقل ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان بیشتر (به ازای هر فک) از مدل‌های فلزیِ معمولی تمام می‌شود.

 

قیمت؛ یک عامل مهم در تصمیم گیری

هیچکس منکر تاثیرات فوق‌العاده درمان‌های ارتودنسی (از نظر زیبایی، ارتقای سلامت دهان و دندان، تغذیه بهتر و …) نیست؛ اما هزینه‌‌ها برای گروهی از مراجعه‌کنندگان مثل یک دست‌انداز و حتی مانعی بزرگ عمل می‌کند.

شاید هزینه سیم کشی دندان در نگاه اول بسیار بالا به نظر برسد، اما این درمان فهرستی طویل از مزایای گوناگون (با کمترین عوارض) را به بیمار ارائه می‌دهد.

به مثال‌های زیر توجه کنید:

 • دندان‌های بیرون‌زده به شدت در معرض صدمه‌های فیزیکی و تروما هستند. اگر دندان طوری بشکند یا آسیب ببیند که کاشت و ایمپلنت ضروری شود، باید هزینه‌ای گزاف را تنها برای یک دندان پرداخت کرد.
 • با اصلاح زودهنگام مشکلات موجود با سیم کشی دندان، از عوارض جدی‌تری مانند مشکلات فک، تحلیل لثه و از دست دادن دندان‌ها در آینده جلوگیری می‌کنید. هرکدام از این بیماری‌ها پیچیده‌تر هستند، و هزینه درمان‌شان نسبت به هزینه ارتودنسی دندان بالاتر است.
 • رسیدگیِ صحیح به دندان‌های شلوغ و نامرتب اگر غیر ممکن نباشد، فوق‌العاده دشوار است. در این حالت، پوسیدگی ساده‌ترین مشکلی‌ست که گریبان دندان‌ها را می‌گیرد و می‌تواند آنقدر پیش برود که تمام‌شان از دست بروند. مجموعه هزینه‌های عصب‌کشی، ترمیم، روکش، کاشت و … هم عملا با قیمت سیم دندان قابل مقایسه نیست.
 • ناهنجاری‌های مزمن فک و دهان می‌توانند تمام بدن را تحت تاثیر قرار دهند، و در آینده منجر به مشکلات شدیدتری برای سلامتی مانند چاقی، سوء تغذیه، دیابت و بیماری‌های قلبی شود. اینها بیماری‌های خطرناکی هستند، که نمی‌توان برای تأثیر مخرب‌شان روی سلامتی و کیفیت زندگی شما قیمتی تعیین کرد.

توجه توجه : در مطب و کلینیک های دکتر سعید قریشی، ارتودنسی قسطی است و شما تمام هزینه را در ابتدا پرداخت نمی کنید.
بلکه در ابتدا تنها ۲۵% تا ۳۰% مبلغ را پرداخت می کنید و مابقی هزینه به صورت اقساط ۱۰ الی ۱۲ ماهه است.

حداقل هزینه ارتودنسی

حداقل هزینه ای که برای درمان ارتودنسی باید داشته باشید، حالتی است که در سن مناسب (حدود ۷ سالگی) به متخصص مراجعه کرده باشید و با دستگاههای وسیع کننده ی کام، مشکل کمبود جای دندان‌هایتان را حل کرده باشید.

اما اگر یک قدم دیگر تا رسیدن به دندان‌های منظم فاصله داشته باشید، احتمالا با یک ارتودنسی فلزی معمولی و در کوتاهترین زمان به هدفتان خواهید رسید؛ در این حالت حداقل هزینه ارتودنسی برای شما ۳۵ میلیون تومان خواهد بود.

 

حداقل هزینه ارتودنسی

 

عوامل تعیین کننده هزینه‌ درمان ارتودنسی

عوامل بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند بر هزینه سیم کشی دندان تأثیر بگذارند. برخی از این عوامل در کنترل شما هستند، و برخی دیگر به وضعیت دندان‌هایتان بستگی دارند.

به هر مطب یا کلینیکی که برای گرفتن قیمت ارتودنسی مراجعه کنید، احتمالا با مبالغ متفاوتی برای درمان یک عارضه مشخص مواجه خواهید شد.

مهم‌ترین عواملی که در تعیین هزینه درمان ارتودنسی شما تأثیر دارند، عبارت هستند از:

 

۱- نوع براکت انتخابی شما

لوازم و قطعات استفاده‌شده در دستگاه ارتودنسی هزینه‌ها را به شدت کاهش/افزایش می‌دهند. به همین خاطر، نوع براکت‌ها شاید بیشترین تاثیر را روی قیمت درمان ارتودنسی دندان داشته باشد.

همان‌طور که در جدول ملاحظه کردید، هزینه ارتودنسی ثابت فلزی (مرئی) با براکت‌های معمولی یا رنگی حدود ۶۰ میلیون تومان برای هردو فک است. اما هزینه ارتودنسی نامرئی سرامیکی حداقل ۲۰ میلیون تومان از این رقم بیشتر است؛ و اگر براکت‌های دیمون انتخاب شوند، ۲۰ میلیون تومان به مبلغ اولیه اضافه می‌شود.

قیمت ارتودنسی نامرئی با پلاک‌های شفاف هم در حال حاضر از ۱۱۰ میلیون تومان برای هر دو فک شروع می‌شود. دقت داشته باشید که این درمان از دایره ارتودنسی‌های ثابت خارج می‌شود، و جزو روش‌های «متحرک» برای یکسری مشکلات خاص (خفیف تا متوسط) است.

انواع مختلفی از براکت‌ها موجود است که بر حسب روش استفاده، نوع و قیمت با هم متفاوت‌اند. رایج‌ترینِ این براکت‌ها را در ادامه بررسی کرده‌ایم:

 

براکت‌های فلزی

براکت‌های فلزی معمولا از جنس استیل ضد زنگ هستند. آنها با چسب‌های مخصوصی روی دندان‌های می‌چسبند تا سیم ارتودنسی را (همراه با الاستیک‌ها) محکم نگه دارند، و تا پایان درمان سر جای خود می‌مانند.

بریس‌های فلزی از محبوب‌ترین، موثرترین، بادوام‌ترین و البته اقتصادی‌ترین درمان‌های ارتودنسی هستند. مبلغ ۶۰,۰۰۰,۰۰۰ که در جدول دیدید، مربوط به قیمت ارتودنسی دندان با همین بریس‌های فلزی برای دو فک می‌شود.

 

براکت سرامیکی

براکت‌های سرامیکی از نظر عملکرد و ساختار کاملا مشابه نمونه‌های فلزی هستند. این براکت‌های در طیف گسترده‌ای از رنگ‌های مشابه دندان و البته شفاف وجود دارند؛ حتی آرچ‌وایرهای بریس‌های سرامیکی هم از سرامیک‌های مقاوم ساخته می‌شود.

با انتخاب براکت‌ها و سیم‌هایی همرنگ دندان‌ها، دستگاه ارتودنسی به سختی به چشم خواهد آمد. البته این براکت‌های کمی حساس‌تر هستند و ممکن است دچار ترک، شکستگی و تغییر رنگ شوند. در صورت انتخاب این براکت‌ها، قیمت سیم پیچی دندان برای هرفک ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان افزایش پیدا می‌کند.

 

براکت‌های دیمون

بین تمام درمان‌های ارتودنسی با دستگاه ثابت، بالاترین قیمت متعلق به براکت‌های دیمون است. براکت‌های دیمون یا سلف-لِگِیت نسل جدید براکت‌ها با یک مکانیزم جدید هستند، که سیم ارتودنسی را به تنهایی و بدون نیاز به الاستیک‌ها در جای خود نگه می‌دارند.

در مقایسه با براکت‌های سرامیکی و فلزی، این براکت‌ها طراحی ساده‌تر و کوچک‌تری دارند، تمیز کردن‌شان ساده‌تر است، درد و ناراحتی کمتری برای بیمار ایجاد می‌کنند، و به ویزیت‌های کمتری برای بازبینی و تنظیم احتیاج دارند. نکته مثبت دیگر، وجود براکت‌های دیمون در مدل‌های فلزی، شفاف و رنگی (به رنگ دندان) است.

طبق اطلاعات جدول، قیمت سیم دندان با براکت‌های دیمون حداقل ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان از بریس‌های فلزی بیشتر است.

 

براکت‌های لینگوال (مخفی)

این براکت‌ها که مخفی‌ترین و نامرئی‌ترین نوع براکت‌های ارتودنسی هستند، بیشتر برای افرادی با ناهنجاری‌های جزئی مناسب‌اند. قیمت این براکت‌ها بالاست، اما بیماران بیشتر به دلیل موقعیت‌شان (که پشت دندان‌ها نصب می‌شود) از آنها استقبال نمی‌کنند.

طراحی این براکت‌ها نسبت به براکت‌های معمولی تخت‌تر و پهن‌تر، و هزینه تهیه‌شان بالاتر است. اما گذشته از قیمت خود براکت‌ها، هزینه درمان به دلیل دشواریِ نصب و تنظیم دستگاه نیز بالاتر است.

 

تاثیر آماده سازی دندان ها روی قیمت ارتودنسی

 

۲- آماده‌سازی دندان‌ها جهت ارتودنسی

تقریبا در تمام کیس‌های درمانی، مراحل ارتودنسی به یکباره با نصب براکت‌ها و تنظیم آنها (معمولا به صورت ماهانه) آغاز نمی‌شود. پیش از اینکه دستگاه ارتودنسی در دهان قرار بگیرد، دندان‌ها باید آماده شود. و خب، این مراحل آماده‌سازی نیز روی قیمت سیم پیچی دندان تاثیر می‌گذارند.

عملیات آماده‌سازی می‌تواند شامل چنین مواردی باشد:

 • تمیز کردن عمقی و جرم‌گیری دندان‌ها
 • کشیدن یک یا چنددندان برای ایجاد فضای لازم جهت حرکت باقیِ دندان‌ها و قرارگیری‌شان در موقعیت مناسب
 • پر کردن پوسیدگی‌های سطحی، عصب کشی و ترمیم
 • استفاده از هدگیر
 • درمان بیماری‌های مربوط به لثه (پریودنتال) و …

پس از برداشتن بریس‌ها هم معمولا باید برای مدتی از نگهدارنده‌ها استفاده کنید، تا جلوی انحراف مجدد و برگشت دندان‌ها به موقعیت اولیه را بگیرید. تهیه نگهدارنده یا ریتینر هم مبلغی را به هزینه سیم کشی دندان‌ها اضافه می‌کند.

 

۳- استفاده از هدگیر

در برخی شرایط، ارتودنتیست استفاده از هدگیر برای ارتودنسی دندان‌ها را تجویز می‌کند. چنین مواردی معدود هستند، اما برای ارتودنسی فک بالا و بازگردانی آن به حالت طبیعی، باید در موارد حاد از این دستگاه استفاده کرد. برای آشنایی بیشتر با این وسیله، می‌توانید مقاله «هدگیر» را مطالعه کنید.

توجه داشته باشید که اضافه شدن این دستگاه و هر دستگاه دیگر به روند درمان، قیمت سیم کشی دندان را افزایش می‌دهد. نام و هزینه این وسایل را بالاتر در جدول ذکر کرده‌ایم.

 

۴- اپن بایت بودن بیمار

اپن بایت به این مفهموم است که استخوان‌های فک به شکلی رشد کرده‌اند که دندان‌های فک بالا روی دندان‌های فک پایین نمی‌خوابند، و دهان عملا باز می‌ماند.

در چنین مواردی، ارتودنسی به تنهایی راهکار مناسبی نیست و ارتودنتیست «جراحی فک یا ارتوگناتیک» را به روند درمان اضافه می‌کند.

 

تاثیر طول دوره درمان روی هزینه ارتودنسی دندان

 

۵- طول دوره درمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی اکثرا به چنددلیل طولانی می‌شود:

 • وضعیت نامناسب دندان‌ها و لثه‌ها، که باعث می‌شود به اقدامات بیشتری برای آماده‌سازی دندان‌ها احتیاج داشته باشیم.
 • ناهنجاری‌های فکی و دندانی حاد تا بسیار حاد، که منجر می‌شود روند درمان پیچیده‌تر شود و زمان بیشتری ببرد.
 • عدم همکاری بیمار، که باعث می‌شود درمان از مسیر اصلی منحرف شود یا با سرعت پیش‌بینی شده انجام نشود.

هریک از این سناریوها تعداد جلسات ویزیت را هم بیشتر می‌کند، و نهایتا هزینه ارتودنسی دندان را افزایش می‌دهد. دقت داشته باشید از زمانی که براکت‌ها روی دندان‌ها نصب می‌شوند، تقریبا هرماه باید برای تنظیم کردن‌شان به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

با توجه به اینکه دوره استفاده از براکت‌ها به طور میانگین ۲۳ ماه است، توصیه می‌کنیم پیش از آغاز درمان با ارتودنتیست خود مشورت کنید و ببینید آیا مورد خاصی هست که روند درمان را طولانی‌تر کند یا خیر.

 

۶- سن بیمار

هرچه سن بیشتر باشد، به احتمال زیاد، بیمار به اقدامات بیشتری جهت آماده‌سازی دندان‌ها احتیاج دارد. از طرف دیگر، رشد فک و دندان‌ها در افراد بزرگسال کامل شده است، و حرکت دادن دندان‌های آنها دشوارتر است.

برعکس، به دلیل اینکه کودکان و نوجوانان در سن رشد قرار دارند، می‌توان مشکلات را راحت‌تر و در دوره‌های زمانیِ کوتاه‌تر برطرف کرد.

 

نقش دکتر ارتودنسی روی قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو

 

۷- دکتر ارتودنسی

هزینه‌ای که متخصص‌های مختلف برای یک عمل دندانپزشکی مشخص تعیین می‌کنند، ممکن است تفاوت‌های کم تا زیادی با یکدیگر داشته باشند. این موضوع معمولا به خاطر تفاوت در کیفیت مواد و دستگاه‌های استفاده‌شده، میزان تخصص و تجربه، و شهری است که ارتودنتیست در آن فعالیت می‌کند.

به همین خاطر توصیه می‌شود پیش از اقدام برای درمان، حتما به چندنفر از بهترین ارتودنتیست‌های محل سکونت‌تان مراجعه کنید، و قیمت ارتودنسی دندان را از چندین مطب و کلینیک بپرسید.

اگر ارتودنتیست با شرکت بیمه شما همکاری داشته باشد و بیمه هم بخشی از هزینه ارتودنسی دندان را پوشش دهد، ممکن است هزینه نهایی درمان‌تان به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند.

 

نقش متخصص ارتودنسی در کاهش هزینه ها

دکتر سعید قریشی، متخصص ارتودنسی که خدمات این رشته را با بالاترین کیفیت به شما ارائه می‌کنند، معتقدند که دندان‌های هر بیمار وضعیت و شرایط خاص خود را دارد، و نمی‌توان بدون معاینه و بررسی گفت که هزینه ارتودنسی شما دقیقا چقدر خواهد بود. در عین حال، مهارت و تجربه متخصص، با جلوگیری از اقدامات غیرضروری و بهینه شدن طول درمان، به کاهش هزینه های این درمان نسبتاً گران، کمک خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با همکاران ما در نزدیک‌ترین کلینیک تماس بگیرید.

 

عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی دندان

 

۸- سایر موارد موثر بر قیمت ارتودنسی

پیش از شروع درمان، شما باید هزینه‌های عکسبرداری و قالب‌گیری را نیز پرداخت کنید، که جدا از هزینه اصلی و همچنین مراحل آماده‌سازی (جرم‌گیری، کشیدن دندان، ترمیم و …) است که بالاتر گفتیم.

موضوع مهم دیگری که روی هزینه نهایی تاثیر می‌گذارد، استفاده از لوازم و ابزارهای مخصوص برای درمان شماست. به این دستگاه‌ها نیز کمی قبل‌تر اشاره کردیم. خوشبختانه باید بگوییم که درمان‌های روتین معمولا به لوازم خاصی احتیاج ندارند، مگر ریتینرها، آن هم در انتهای درمان.

 

تغییر قیمت ارتودنسی ۱۴۰۳

هرسال با توجه به تورم و بالا رفتن هزینه‌ها، متاسفانه شاهد افزایش نرخ ارتودنسی دندان هم هستیم. بسیاری از مواد و لوازم استفاده‌شده در درمان‌های این رشته خارجی هستند؛ و هرگاه ارزش ریال در برابر دلار دچار نوسان می‌شود، باید منتظر تغییر در هزینه ارتودنسی باشیم.

اگر بخواهیم دقیق‌تر تغییر هزینه‌ها را موشکافی کنیم، اینطور به نظر می‌رسد که سالانه حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد به هزینه‌های درمان‌های ارتودنسی اضافه می‌شود. متاسفانه از زمانی که قیمت ارتودنسی دندان برای یک فک حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان بود، زمان زیادی نمی‌گذرد.

بخش اعظم این اتفاق از کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای دیگر از جمله دلار ناشی می‌شود. این موضوع روی درمان‌های خاصی، از جمله ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف به شدت تاثیر می‌گذارد.

البته این ارتودنسی‌ها نمونه‌های وطنی هم دارند، که تا حدی کمتر دچار نوسانات شدید از نظر قیمت می‌شوند؛ اما حتما باید درباره میزان کیفیت و موثر بودن آنها با متخصص‌تان صحبت کنید.

هرچند نمی‌توانیم میزان تغییر هزینه‌ها در سال بعد را از همین لحظه پیش‌بینی کنیم. اما خوشبختانه مطمئن‌ایم که یکی از موثرترین و رایج‌ترین درمان‌های این رشته (ارتودنسی ثابت فلزی)، پایین‌ترین قیمت سیم دندان را در مقایسه با تمام روش‌های دیگر دارد.

 

 

قیمت سیم کشی دندان

سیم پیچی و سیم کشی نام‌های قدیمیِ درمان ارتودنسی هستند، پیش از اینکه نام و کارکرد این دهان به طور کامل برای تمام اقشار جامعه جا بیفتد. به این ترتیب، قیمت سیم کشی دندان چیزی خارج از هزینه‌هایی که تا اینجا بررسی کردیم، نیست.

هزینه سیم کشی دندان سال ۱۴۰۳ برای یک فک ۳۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان و برای دو فک ۶۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان است. البته که هزینه‌های احتمالی دیگر مانند سیم کشی دندان نهفته، ارتوسرجری و … را هم باید مد نظر داشته باشید.

 

هزینه تقریبی سیم کشی دندان

 

هزینه ارتودنسی در قم، کرج و…

هزینه مواد اولیه ارتودنسی در شهرهای متفاوت ایران از جمله هزینه ارتودنسی در کرج، زاهدان یا همدان، مشابه هزینه‌ها مواد اولیه ارتودنسی در تهران است.

اما متناسب با سایر هزینه‌های زندگی در هرشهرِ ایران، متخصص ارتودنسی هزینه متفاوتی را برای حق‌العمل خود دریافت می‌کند. به همین دلیل هزینه ارتودنسی در تهران، به صورت معمول از دیگر شهرهای ایران از جمله کرج، زاهدان و همدان بیشتر است.

 

کدام بیمه هزینه ارتودنسی را می‌دهد؟

یکی از اولین سؤالاتی که در روند درمان برای افراد پیش می‌آید این است که آیا ارتودنسی شامل بیمه تکمیلی می‌شود؟

در حالت کلی، هزینه‌های خدمات ارتودنسی دندان تحت پوشش بیمه‌ تکمیلی قرار نمی‌گیرند و صرفا برخی از هزینه‌های جانبی آن مانند رادیوگرافی و …پوشش داده می‌شوند.

نکته با اهمیتی که در این زمینه وجود دارد این است که برای دریافت هزینه ارتودنسی با بیمه تکمیلی باید به سقف تعهد بیمه در این زمینه توجه داشته باشید.

در سایر کشورها هم شرکت‌های معتبر بیمه شرایط خاصی برای پوشش هزینه‌های ارتودنسی دارند، چون اکثرا در حیطه عمل‌های زیبایی قرار می‌گیرد. مثلا در ایالات متحده، بیمه فقط بخشی از هزینه ارتودنسی با براکت فلزی یا سرامیکی را به شرط انتخاب ارتودنتیست همکار با شرکت بیمه تقبل می‌کند. (میانگین قیمت ارتودنسی در آمریکا)

برخی از بیمه‌هایی که در قوانین خود هزینه ارتودنسی با بیمه تکمیلی را دارند به شرح زیر هستند:

 

ارتودنسی دندان با بیمه تکمیلی البرز

شرکت البرز به ارائه خدمات بیمه تکمیلی به صورت گروهی می‌پردازد. به این صورت که برای بهره بردن از خدمات این شرکت، باید حتما حداقل ۵۰ نفر از کارمندان یک شرکت به علاوه افراد تحت تکفل خود، اقدام کنند. تمام قوانین و پوشش دهی های این شرکت در فرم درخواست آن مشخص است. از تعهدات این شرکت بیمه در زمینه دندان پزشکی می‌توانیم به مواردی مانند کشیدن دندان، پر کردن دندان، بریج، ارتودنسی، ایمپلنت و هزینه‌های مربوط به ارتودنسی اشاره کنیم. توجه داشته باشید که هزینه‌های مربوط به ارتودنسی در این زمینه تا سقف مشخصی هستند و قبل از شروع درمان، باید درباره این موضوع اطلاعات کافی داشته باشید.

 

آیا ارتودنسی شامل بیمه تکمیلی میشود

 

هزینه ارتودنسی با بیمه آسیا

یکی دیگر از شرکت‌های بیمه که شما می‌توانید قرارداد بیمه تکمیلی خود را با آن ببندید؛ اما باید بدانید که هزینه ارتودنسی با بیمه تکمیلی هم جزء موارد پوشش داده شده توسط این شرکت نیست. به عبارت بهتر هزینه ارتودنسی با بیمه آسیا پرداخت نمی‌شود و معمولا در دسته موارد زیبایی قرار می‌گیرد.

 

ارتودنسی بیمه دانا

بیمه دانا در بسیاری از مواقع، هزینه درمانی مشکلات رایج دهان و دندان را پرداخت می‌کند. ارتودنسی شامل این خدمات نشده و شما در این حالت نمی‌توانید از بیمه تکمیلی دانا استفاده کنید. از مواردی که این بیمه پوشش می‌دهد می‌توانیم به مواردی مانند خدمات ویزیت، رادیوگرافی، کشیدن دندان، جراحی نهفته دندان، جرم‌گیری شیار بالا و پایین لثه، روکش دندان‌ها و … اشاره کنیم. بنابراین در حال حاضر خدمتی به نام ارتودنسی بیمه دانا وجود ندارد.

 

توجه توجه : در مطب و کلینیک‌های دکتر سعید قریشی، ارتودنسی قسطی است و شما تمام هزینه را در ابتدا پرداخت نمی کنید.
بلکه در ابتدا تنها ۲۵% تا ۳۰% مبلغ را پرداخت می‌کنید و مابقی هزینه به صورت اقساط ۱۰ الی ۱۲ ماهه است.

بیمه ‌ایران

بیمه ‌ایران هم مانند سایر شرکت‌های بیمه معرفش شده، برای خدمات ارتودنسی و ایمپلنت، هیچ‌گونه پوشش دهی خاصی در نظر نگرفته و شما نمی‌توانید در این زمینه‌ها از آن بهره ببرید. موارد پوشش داده شده توسط بیمه ‌ایران، موارد معرفی شده در بخش‌های قبلی هستند.

 

هزینه ارتودنسی با بیمه نیروهای مسلح

پوشش دهی بیمه نیروهای مسلح نیز برای ارتودنسی دندان هم مانند اغلب شرکت‌های بیمه در این زمینه بوده و تنها شامل موارد رایج می‌شود. بنابراین می‌توان گفت هزینه ارتودنسی با بیمه نیروهای مسلح هم تفاوت چندانی با دیگر بیمه‌ها نخواهد داشت.

 

هزینه ارتودنسی با بیمه تأمین اجتماعی

بیمه تأمین اجتماعی یکی از بیمه‌های پایه بوده و به عنوان متداول‌ترین بیمه در بین مردم شناخته می‌شود. در عین حال که این بیمه، هزینه‌های ارتودنسی را پرداخت نمی‌کند؛ اما در برخی از مراکز، خدمات دندانپزشکی برای بیمه شدگان این ارگان با هزینه کمتری ارائه می‌شود. تأمین اجتماعی هم مانند اغلب بیمه‌های موجود در این زمینه، پوشش دهی خاصی برای ارتودنسی و ایمپلنت در نظر ندارد.

برخی از شرکت‌های بیمه نیز با ارائه مدارک معتبر احتمال پوشش دهی ارتودنسی را دارند. در چنین حالتی فرد باید کمتر از ۱۴ سال سن داشته باشد و طبق این اسناد و مدارک معتبر، اثبات شود که ناهنجاری‌های دندانی در وضعیتی قرار داشتند که ارتودنسی دندانی از الزامات محسوب می شد.

 

چرا هزینه‌های ارتودنسی تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد؟

برای بسیاری از افراد سؤال می‌شود که چرا هزینه ارتودنسی با بیمه پرداخت نمی‌شود.

 • قرار گرفتن در دسته زیبایی: میدانیم که بیشترین تأثیر سیم کشی دندان، در زیبایی آن‌ها بوده و باعث می‌شود تا خط لبخند زیبایی داشته باشید. بر این اساس می‌توانیم ارتودنسی بیشتر از یک خدمت درمانی، یک عمل زیبایی بدانیم. به همین دلیل اغلب شرکت‌های بیمه و حتی تأمین اجتماعی، پوشش دهی خاصی برای ارتودنسی در نظر نمی‌گیرند.
 • هزینه زیاد: یکی دیگر از دلایلی که باعث شده انواع بیمه‌ها، پوشش دهی خاصی برای ارتودنسی دندان در نظر نداشته باشند، هزینه بالای آن است. به صورت کلی ارتودنسی دندان را می‌توانیم به عنوان یکی از پرهزینه‌ترین خدمات دندان پزشکی معرفی کنیم.

 

چگونه می‌توان هزینه ارتودنسی را از بیمه تکمیلی گرفت؟

تمام شرکت‌های بیمه، سقف مشخصی برای پرداخت هزینه‌های ارتودنسی دندان دارند که مطابق با آن هزینه درمان را پرداخت می‌کنند. بیمه‌ها اغلب هزینه ارتودنسی را به صورت گروهی و یا انفرادی، بر اساس توافقات دوجانبه انجام شده پرداخت می‌کنند. طبق قوانین موجود برخی از شرکت‌ها این هزینه‌ها را قبل از آزمایش‌ها و چکاب‌های لازم محاسبه می‌کنند، اما برخی دیگر از آن‌ها محاسبات را به بعد از آزمایش‌ها و چکاب‌ها موکول می‌کنند. بر این اساس شما می‌توانید بعد از فرایند درمان، فاکتورها و مدارک موردنیاز را به شرکت بیمه ارائه داده و مقداری از هزینه‌های پرداختی را بر اساس سقفی که شرکت بیمه برای آن در نظر گرفته است، دریافت کنید.

توجه: از بین انواع مختلف براکت‌ها، معمولا فقط هزینه براکت‌های فلزی ساده توسط بیمه‌های دندانپزشکی پوشش داده می‌شود، و هزینه براکت‌های دیگر را تقبل نمی‌کنند. بنابراین حتما پیش از انتخاب متد درمان با شرکت بیمه تکمیلی خود تماس بگیرید، و درباره تعهدات‌شان برای انواع ارتودنسی ثابت و متحرک پرس‌وجو کنید.

 

چطور هزینه سیم کشی دندان را کاهش دهیم؟

در اینجا روش‌هایی کاملا منطقی و مناسب را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، هزینه نهایی ارتودنسی خود را کاهش دهید:

 

۱- دریافت بیمه تکمیلی گروهی

اگر کارفرما برای شما و دیگر همکارانتان بیمه گروهی را در نظر گرفته است، می توانید از او بخواهید با شرکت بیمه گر صحبت کند تا هزینه ارتودنسی شما را پوشش دهند.

 

۲- ارتودنسی در مراکز علوم پزشکی

اگر به دنبال ارتودنسی ارزان در تهران و سایر شهرها هستید، می‌توانید به دانشگاه‌های علوم پزشکی و یا دانشکده‌های دندان پزشکی مراجعه کنید. در واقع در این محیط‌ها، دانشجوهای در حال تحصیل اقدام به ارائه خدمات می‌کنند که این امکان برای شما فراهم است تا در ازای هزینه کمتر، به ارتودنسی دندان‌های خود بپردازید.

در این دانشکده‌ها، صبح‌ها خدمات با تعرفه دولتی و عصرها با تعرفه آزاد اما هزینه مناسب‌تری، به بیماران ارائه می‌شود. با دریافت خدمات در دانشگاه‌های علوم پزشکی، می‌توانید هزینه ارتودنسی و سیم‌کشی دندان خود را به راحتی کاهش دهید.

 

۳- مراجعه به مراکز تخصصی ارتودنسی

در برخی از مواقع شاهد اختلاف قیمت در خدمات ارتودنسی در مراکز مختلف هستیم. بر این اساس شما می‌توانید با انجام تحقیقات لازم در این زمینه، مراحل درمان را در مراکزی انجام دهید که خدمات خود را در ازای قیمت پایین‌تر و مناسب‌تری ارائه می‌دهند. ارتودنسی ارزان در تهران نیز به همین صورت بوده و شما باید به دنبال کلینیک‌ها و مرکزهای با قیمت مناسب‌تری باشید.

البته هرگز نباید کیفیت را فدای قیمت کنید و تا زمانی که از کیفیت خدمات ارائه شده در یک کلینیک و تخصص دندانپزشک مطمئن نبودید، نباید فقط به خاطر قیمت کمتر، آن کلینیک را انتخاب کنید.

ما در کلینیک تخصصی دکتر قریشی، از بهترین و با کیفیت تجهیزات و متریال استفاده می‌کنیم. همچنین سعی داریم ارزان‌ترین قیمت را برای انجام خدمات خود در نظر بگیریم تا شما عزیزان با لبخند رضایت از مطب خارج شوید.

 

۴- ارتودنسی با امکان پرداخت قسطی

خیلی از کلینیک‌های ارتودنسی برای رفاه حال بیماران خود، امکان انجام این تکنیک و پرداخت هزینه آن به صورت اقساطی را فراهم کرده‌اند. به این ترتیب شما می‌توانید درمان خود را آغاز کرده و به تدریج هزینه آن را پرداخت نمایید.

در کلینیک دندانپزشکی دکتر قریشی هم این امکان برای شما عزیزان فراهم شده است. برای اطلاع از شرایط ارتودنسی اقساطی کافیست با یکی از شماره های ما تماس بگیرید.

 

۵- استفاده از ابزار و روش‌های ارزان قیمت

ارتودنسی را می‌توانیم مجموعه‌ای از روش‌های مناسب و کاربردی برای از بین بردن ناهنجاری‌های دندانی معرفی کنیم که شما می‌توانید به راحتی از مزایای آن بهره ببرید. درصورتی‌که شما از تجهیزات و دستگاه‌های ایرانی در مراحل ارتودنسی استفاده کنید، می‌توانید هزینه نهایی خود را به میزان قابل‌توجهی کاهش داده و یک روند درمانی با هزینه کمتر داشته باشید.

 

سوال متداول درباره قیمت سیم کشی دندان

 

سوالات متداول

 

 • آیا ارتودنسی قسطی انجام می شود؟

بله، در مطب و کلینیک ارتودنسی دکتر سعید قریشی، پرداخت هزینه ارتودنسی قسطی است و حدود یک سوم از هزینه به عنوان پیش پرداخت و مابقی طی ۱۰ تا ۱۲ ماه قسط در طول درمان شما به صورت ماهیانه دریافت می‌شود.

 

 • آیا طول دوره درمان ارتودنسی در هزینه های ارتودنسی تاثیر دارد؟

بله. هرچه درمان پیچیده‌تر باشد، زمان درمان طولانی‌تر شده و هزینه نیز افزایش پیدا می‌کند.

 

 • آیا هزینه ارتودنسی نزد متخصص متفاوت است؟

بله. چون سابقه متخصص ارتودنسی بسیار روی قیمت تاثیر دارد.

 

 • آیا بیمه هزینه ارتودنسی را پرداخت می‌کند؟

برخی از برنامه‌های بیمه دندانپزشکی ممکن است بخشی از قیمت سیم کشی دندان را پوشش دهند. با این حال، این به نوع بیمه و شرایط خاص بستگی دارد. توصیه پیش قبل از شروع درمان، این موضوع را با شرکت بیمه خود بررسی کنید.

یکسری بیمه‌های بانک‌ها این موارد را تا حدی قبول می‌کنند. بیمه نیروهای مسلح هم بیشتر برای بیمارستان‌های ارتش است و کمتر با مطب‌های خصوصی قرارداد دارند.

 

 • آیا بیمه تأمین اجتماعی هزینه ارتودنسی را می دهد؟

به صورت کلی هیچ کدام از بیمه‌های پایه، به ویژه بیمه تأمین اجتماعی، هیچ هزینه‌ای برای ارتودنسی پرداخت نمی‌کنند.

 

 • هزینه تقریبی ارتودنسی (قیمت ارتودنسی سال ۱۴۰۳) چقدر است؟

هزینه ارتودنسی ثابت، برای دو فک از ۶۰ میلیون تومان و در صورت امکان برای درمان تنها یک فک این هزینه از ۳۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان شروع می‌شود. هزینه ارتودنسی با پلاک های متحرک نسبت به دستگاه‌های ثابت کمتر است، اما برای کیس‌های خاصی قابل تجویز است. پرداخت هزینه ارتودنسی به این صورت است که ۲۵% تا ۳۰% از هزینه به عنوان پیش‌پرداخت، و مابقی طی ۱۰ تا ۱۲ ماه قسط در طول درمان‌تان دریافت می‌شود.

 

 • هزینه ارتودنسی یک دندان کج چقدر است؟

این مورد به ویزیت حضوری دارد تا میزان پیچیدگی آن و سلامت دهان و لثه بازدید شود، و تنها به صورت حضوری می‌توان هزینه را اعلام کرد.

 

هزینه ارتودنسی

 

 • هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی نامرئی بسته به درمان یک فک یا دو فک، شدت ناهنجاری، طول درمان و تعداد پلاک‌های مورد نیاز حدود ۱۱۰ میلیون تومان است. پرداخت هزینه ارتودنسی به این صورت است که یک‌سوم از هزینه به عنوان پیش‌پرداخت و مابقی طی ۱۰ تا ۱۲ ماه قسط در طول درمان شما به صورت ماهیانه دریافت می‌شود.

توجه توجه : در مطب و کلینیک های دکتر سعید قریشی، ارتودنسی قسطی است و شما تمام هزینه را در ابتدا پرداخت نمی کنید.
بلکه در ابتدا تنها ۲۵% تا ۳۰% مبلغ را پرداخت می کنید و مابقی هزینه به صورت اقساط ۱۰ الی ۱۲ ماهه است.

 

امیدواریم پس از خواندن این راهنما، اطلاعات لازم را درباره هزینه ارتودنسی دندان، عواملی که روی مبلغ نهاییِ آن تاثیر می‌گذارد و … کسب کرده باشید. اگر هنوز پرسشی درباره قیمت ارتودنسی دندان دارید، آن را در بخش نظرات مطرح کنید تا به آنها پاسخ داده شود.

همچنین، می‌توانید از نزدیک‌ترین مطب به محل سکونت‌تان نوبت ویزیت بگیرید، به صورت حضوری معاینه شوید، و دقیقا از وضعیت دندان‌های خود و هزینه‌ها مطلع شوید. دکتر سعید قریشی در سه نقطه از تهران بزرگ کلینیک‌های اختصاصیِ خود را دارند، که می‌توانید به صورت حضوری به آنها مراجعه کنید.

۴.۵/۵ - (۱۱۶۷ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

11 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رویا
رویا
3 سال قبل

با سلام، من مشکل به هم ریختگی دندان ندارم، ولی فک بالای من یه مقدار جلو امدگی داره، ایا میشه با ارتودنسی این مشکل رو حل کرد؟ یا نیاز به جراحی فک داره؟

سیدرضا
سیدرضا
2 سال قبل

سوال: دلیل عدم وجود دندان و کانال آن چیست؟

حنانه
حنانه
2 سال قبل

سلام وقت بخیر
اگر از فک بالا دو دندان و از فک پایین ۴ دندان نامرتب باشه میشه کار ارتودنسی رو انجام داد و با ارتودنسی فک پایین که ب نسبت عادی کمی جلو هست اوکی میشه؟؟

مسی
مسی
2 سال قبل

سلام خسته نباشین من دندونام سالمن فقط دوتا دندون جلویی بالا خیلی کجه اصن رفته ب سمته داخل و میخوام صاف شه باید چیکار کنم هزینه اش چقدر میشه

کیانا
کیانا
2 سال قبل

سلام من دندان جلوم جلو است دندان پایین عقب. باید ارتودنسی کنم

Ali
Ali
1 سال قبل

سلام من ۲تا دندون زیر کونیام ازهم فاصله دارع می خواستم ببینم میشه فقط واسه این ۲تا سیم کشید و اینکه چه قیمتی دارع ممنون

charmcry
charmcry
11 ماه قبل

سلام ،خیلی ممنون از توضیح کامل و مفیدتون❤️

زهرا
زهرا
7 ماه قبل

سلام من ۴تا از دندان های جلوم هم فک پایین و هم فک بالا کجه اگه بخوام ارتودنسی کنم قیمت چجوریه؟

الی
الی
4 ماه قبل

خیلی ممنون از اطلاعات کاملی که نوشتین

قائمیان
قائمیان
4 ماه قبل

هر چی سوال تو ذهنم بود جوابش اینجا بود حیف که من تهران نیستم تا بیام کلینیک شما

رضایی
رضایی
1 ماه قبل

سلام من۱۹سالمه فک پایینم کمی جلوهست آیا با انجام (ارتودنسی کاموفلاژ )تاثیری میبینم؟،هزینه ارتودنسی کاموفلاژ فقط فک پایین چقدره؟