درمان دندان درد کودکان

دندان درد کودکان تجربه سخت و حساسی است که می‌تواند هم کودک و هم والدین را مضطرب و ناراحت کند. معمولاً در چنین وضعیتی والدین احساس درماندگی و ناامیدی می‌کنند. زیرا نمی‌توانند محل دقیق درد را مشخص کنند. مطمئناً برای شما نیز خیلی سخت است که ناراحتی کودک خردسالتان را ببینید، اما نتوانید برای او کاری انجام دهید. مشاوره با دندانپزشکان ما بهترین راه برای درمان دندان درد کودکان شماست. البته اگر دندان درد شب هنگام یا در زمان تعطیلی مطب دندانپزشکی رخ دهد، این کار امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل ما در اینجا روش‌های ساده‌ای را به شما نشان می‌دهیم که می‌توانند تا زمان رفتن به مطب دندانپزشکی درد را کنترل کنند.

 

مواردی که برای والدین هنگام درمان دندان درد کودکان اهمیت دارد:

 • درمان دندان درد کودکان در طب سنتی
 • ایبوپروفن برای دندان درد کودکان
 • مسکن فوری درد دندان کودک
 • دندان درد کودکان ۸ ساله
 • مسکن دندان درد کودکان چیست
 • درمان گیاهی دندان درد کودکان
 • دندان درد کودک شش ساله

 

[مطالب مرتبط: دکتر ارتودنسی | ارتودنسی نامرئی ]

 

تشخیص محل دندان درد

اولین کاری که باید انجام دهید، تعیین منشأ درد است. اگر کودکتان به اندازه کافی بزرگ است، از او بخواهید محل درد را نشان دهد. برای کودکان کوچکتر نیز، در دهان به دنبال ورم و قرمزی روی لثه‌ها و گونه، پوسیدگی دندان (تغییر رنگ قسمتی از دندان) یا شکستگی دندان بگردید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید محل درد را دقیق‌تر مشخص کنید تا بتوانید اقدام مؤثرتری برای تسکین آن انجام دهید.

 

درمان دندان درد کودکان

 

تلاش کنید علت دقیق درد را مشخص کنید

همه دندان دردها واقعاً دندان درد نیستند. گاهی اوقات ممکن است کودک زبان یا گونه خود را گاز گرفته باشد، درد لثه داشته باشد یا درون دهانش زخم شده باشد. رویش دندان‌های جدید نیز می‌تواند دردناک باشد. تغییر رنگ، شکستگی و لق شدن دندان یا وجود لکه‌های روشن‌تر یا تیره‌تر از رنگ خود دندان بروی آن هم می‌تواند دلیل درد باشد.

دندان درد، بسته به شدتی که دارد و علت دندان درد ، می‌تواند علامتی از هر یک از مشکلات دندانی زیر باشد:

 • رویش دندان جدید
 • لق شدن، شکستگی و/یا افتادن یک پرشدگی
 • ساییدگی و/یا پوسیدگی دندان. این مورد باعث ایجاد سوراخ (حفره) در سطح سخت دندان می‌شود. همچنین، اگر درد بیش از یک روز طول کشید، به احتمال زیاد علت درد همین است. معمولاً، در چنین حالتی روی قسمتی از مینای دندان ضایعه‌ای به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای به وجود می‌آید. این مشکل بیشتر روی سطح دندان‌های آسیاب رخ داده و باعث یک درد مبهم می‌شود.
 • لب‌پریدگی دندان/ ترک خوردگی مینای دندان. گاز زدن به یک جسم سخت، که اغلب سهواً رخ می‌دهد، می‌تواند باعث ترک خوردن دندان شود. در اکثر موارد، ترک آنقدر کوچک است که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست. در چنین شرایطی، دندان نسبت به مایعات سرد و داغ حساس می‌شود، اما ظاهر دندان طبیعی است. به علاوه، ممکن است خط شکستگی زیر لثه بوده یا به دلیل ریز بودن به سختی دیده شود.
 • عقب نشینی لثه‌ها. وضعیتی که در آن لثه‌ها تحلیل رفته و بخش‌های نرم‌تر و حساس‌تر ریشه دندان نمایان می‌شود.
 • بیماری‌های لثه. در اصطلاح پزشکی به التهاب لثه‌ها جینجیویت گفته می‌شود. در این حالت لثه‌ها قرمز و حساس می‌شوند. در صورت مسواک نزدن و نکشیدن نخ دندان، حتی ممکن است لثه‌ها خونریزی کنند. این عارضه می‌تواند بسیار دردناک بوده اما با تمیز کردن دندان‌ها و کشیدن مرتب نخ دندان به تدریج رفع می‌شود.
 • آبسه پری‌آپیکال یا آبسه دندان. اگر درد شدید بوده یا نبض داشته باشد، مطمئناً پوسیدگی به آبسه دندان تبدیل شده است. این به این معنی است که در ریشه دندان یک پاکت چرک تشکیل شده است.‌ در این حالت زدن یک ضربه‌ آرام به دندان نیز باعث افزایش درد می‌شود. آبسه در صورت درمان نشدن استخوان فک را می‌خورد. به علاوه، زیر خط لثه نیز یک برآمدگی به وجود می‌آید. در این وضعیت بیمار می‌بایست برای عصب کشی به دندانپزشک مراجعه کند.
 • گیر کردن غذا. گاهی اوقات تکه‌های خوراکی‌های سخت بین دو دندان گیر می‌کنند. درد ناشی از گیر کردن طولانی مدت غذا بین دندان‌ها به تدریج بیشتر می‌شود. فشاری که به خاطر وجود غذا به دندان‌ها می‌آید آن‌ها را به طرفین هل داده و باعث ایجاد ناراحتی در ریشه‌ها و همچنین خط لثه می‌شود. کشیدن نخ به شکل صحیح باعث خارج شدن غذاها و توقف درد می‌شود.

 

[مطالب مرتبط: ارتودنسی | هزینه ارتودنسی ]

 

چند عارضه دیگر وجود دارد که می‌توانند بدون تأثیر گذاشتن بر مغز دندان باعث دردی مانند دندان درد شوند. این عارضه‌ها عبارتند از:

 • آبسه دندان
 • زخم‌های لثه
 • ورم یا درد لثه در اطراف دندانی که در حال جوانه زدن است. مانند هنگام جوانه زدن دندان عقل
 • سینوزیت. که گاهی اوقات باعث درد در اطراف فک بالا می‌شود.
 • آسیب‌دیدگی مفصلی که فک را به جمجمه متصل می‌کند (مفصل تمپورومندیبولار)

 

مسکن دندان درد کودکان

 

مسکن دندان درد کودکان چیست؟

 

کشیدن نخ دندان

برای درمان درد دندان، به کودکتان در کشیدن نخ دندان کمک کنید تا بتواند ذرات غذای باقیمانده بین دندان‌ها که می‌توانند باعث درد شوند را از دهان خود خارج کند.

 

آبکشی دهان با آب نمک گرم

یک محلول آب نمک گرم درست کرده و از کودکتان بخواهید آن را به خوبی در دهان چرخانده و برای درمان دندان درد شدید آن را روی ناحیه دردناک نگه دارد.

 

استفاده از کمپرس سرد

این کار باعث کاهش درد و ورم می‌شود. اگر ورمی وجود ندارد، دست کم می‌توانید از آن برای کاهش درد استفاده کنید. کمپرس را، به تناوب، ۱۵ دقیقه روی فک قرار داده و ۲۰ دقیقه کنار بگذارید.

 

آیا ایبوپروفن برای دندان درد کودکان مناسب است؟

از دوز مناسب متناسب با سن کودک، ایبوپروفن برای دندان درد کودکان استفاده کنید و دارو را مطابق دستور پزشک به او بدهید.

 

[مطالب مرتبط: ارتودنسی پیشگیری ]

 

چه موقع باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

متأسفانه درمان‌های موقتی تنها درد را برای مدت کوتاهی تسکین می‌دهند، که به همین دلیل مراجعه به پزشک ضروری است. اگر دندان کودکان دچار شکستگی یا لب‌پریدگی شده باشد، نصب یک روکش دندان  یا پر کردن دندان ضروری خواهد بود، خصوصاً اگر دندان مورد نظر یک دندان دائمی باشد. متخصصان دندانپزشکی کودکان ما می‌توانند این کار را برایتان انجام دهند. همچنین، گاهی اوقات یک دندان در حال جوانه زدن به یک دندان بالغ فشار وارد می‌کند، که در این حالت ممکن است نیاز باشد یکی از دندان‌ها کشیده شود. البته، در برخی موارد می‌توان مشکل را با نصب بریس رفع کرد.

 

[مطالب مرتبط: دندانپزشکی اطفال | متخصص ارتودنسی ]

 

هشدارهای درمان دندان درد کودکان

اگر برای درمان دندان درد کودکان از داروی مسکن موضعی استفاده کرده‌اید، تا زمانی که بی‌حسی ناشی از دارو رفع نشده است، از دادن غذا به او خودداری کنید، زیرا در غیر این صورت، بی‌حس بودن زبان یا دهان کودک باعث می‌شود که او هنگام جویدن غذا زبان یا لب خود را گاز بگیرد.

 

ارتودنسی نامرئی
اسکرول به بالا