درمان دندان درد کودکان

دندان درد کودکان تجربه سخت و حساسی است که می‌تواند کودک و هم والدین را مضطرب و ناراحت کند. معمولاً در چنین وضعیتی والدین احساس درماندگی و ناامیدی می‌کنند. زیرا نمی‌توانند محل دقیق درد را مشخص کنند.

مطمئناً برای شما نیز خیلی سخت است که ناراحتی کودک خردسالتان را ببینید و در صدد درمان سه سوته دندان درد باشید. مشاوره با دندانپزشکان ما بهترین راه برای درمان دندان درد کودکان شماست.

البته اگر دندان درد شب هنگام یا در زمان تعطیلی مطب دندانپزشکی رخ دهد، این کار امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل ما در اینجا روش‌های ساده‌ای را برای درمان سریع دندان درد در شب نشان می‌دهیم که می‌توانند تا زمان رفتن به مطب دندانپزشکی درد را کنترل کنند.

 

رایج ترین سوالاتی که برای درمان دندان درد کودکان برای والدین پیش می‌آید یه شرح زیر است:

 • درمان دندان درد کودکان در طب سنتی
 • ایبوپروفن برای دندان درد کودکان مناسب است؟
 • مسکن فوری درد دندان کودک
 • دندان درد کودکان ۸ ساله
 • بهترین مسکن دندان درد کودکان چیست؟
 • درمان گیاهی دندان درد کودکان
 • دندان درد کودک شش ساله

 

[مطالب مرتبط: دکتر ارتودنسی | ارتودنسی نامرئی ]

 

درمان سریع دندان درد کودکان با تشخیص محل درد

برای درمان سریع دندان درد، اولین کاری که باید انجام دهید، تعیین منشأ درد است. اگر کودکتان به اندازه کافی بزرگ است، از او بخواهید محل درد را نشان دهد.

برای کودکان کوچکتر نیز، در دهان به دنبال ورم و قرمزی روی لثه‌ها و گونه، پوسیدگی دندان (تغییر رنگ قسمتی از دندان) یا شکستگی دندان بگردید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید محل درد را دقیق‌تر مشخص کنید تا بتوانید اقدام مؤثرتری برای تسکین آن انجام دهید.

 

درمان دندان درد کودکان

 

 علت دندان درد کودکان چیست؟

همه دندان دردها واقعاً دندان درد نیستند. گاهی اوقات ممکن است کودک زبان یا گونه خود را گاز گرفته باشد، درد لثه داشته باشد یا درون دهانش زخم شده باشد.

رویش دندان‌های جدید نیز می‌تواند دردناک باشد. تغییر رنگ، شکستگی و لق شدن دندان یا وجود لکه‌های روشن‌تر یا تیره‌تر از رنگ خود دندان بروی آن هم می‌تواند دلیل درد دندان کودک باشد.

دندان درد، بسته به شدتی که دارد و علت دندان درد، می‌تواند علامتی از هر یک از مشکلات دندانی زیر باشد:

 

رویش دندان جدید

یکی از دلایل رایج دندان درد در کودکان، رویش دندان جدید است، که اصلا جای نگرانی ندارد و کافی است با کمک روش‌های درمان دندان درد در خانه که در ادامه بررسی می کنیم، به کاهش درد دندان کودک در این دوران کمک کنید.

 

لق شدن و شکستگی دندان

لق شدن و شکستن دندان و همینطور افتادن پرشدگی یکی از دندان ها می تواند باعث ایجاد درد شدید در دندان شود، که بهتر است برای درمان فوری دندان درد به دکتر دندانپزشک کودکان، مراجعه کنید.

 

ساییدگی و پوسیدگی دندان

این مورد باعث ایجاد سوراخ (حفره) در سطح سخت دندان می‌شود. همچنین، اگر درد بیش از یک روز طول کشید، به احتمال زیاد علت درد دندان کودکان به همین دلیل است.

معمولاً، در چنین حالتی روی قسمتی از مینای دندان ضایعه‌ای به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای به وجود می‌آید. این مشکل بیشتر روی سطح دندان‌های آسیاب رخ داده و باعث یک درد مبهم می‌شود.

 

لب‌پریدگی دندان

لب پریدگی و ترک خوردگی مینای دندان، در اکثر مواقع، این اتفاق به دلیل گاز زدن به یک جسم سخت رخ می‌دهد، که می‌تواند باعث ترک خوردن دندان شود. در اکثر موارد، ترک آنقدر کوچک است که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست.

در چنین شرایطی، دندان نسبت به مایعات سرد و داغ حساس می‌شود، اما ظاهر دندان طبیعی است. به علاوه، ممکن است خط شکستگی زیر لثه بوده یا به دلیل ریز بودن به سختی دیده شود.

 

درمان سریع دندان درد در شب

 

عقب نشینی لثه‌ها

وضعیتی که در آن لثه‌ها تحلیل رفته و بخش‌های نرم‌تر و حساس‌تر ریشه دندان نمایان می‌شود، این مورد هم یکی از مواردی است که نیاز به درمان دندان درد کودکان، توسط پزشک است.

 

بیماری‌های لثه

در اصطلاح پزشکی به التهاب لثه‌ها جینجیویت گفته می‌شود. در این حالت لثه‌ها قرمز و حساس می‌شوند. در صورت مسواک نزدن و نکشیدن نخ دندان، حتی ممکن است لثه‌ها خونریزی کنند. این عارضه می‌تواند بسیار دردناک بوده اما با تمیز کردن دندان‌ها و کشیدن مرتب نخ دندان به تدریج رفع می‌شود.

 

آبسه پری‌آپیکال یا آبسه دندان

اگر درد شدید بوده یا نبض داشته باشد، مطمئناً پوسیدگی به آبسه دندان (آبسه پری‌آپیکال) تبدیل شده است. این به این معنی است که در ریشه دندان یک پاکت چرک تشکیل شده است.‌

در این حالت زدن یک ضربه‌ آرام به دندان نیز باعث افزایش درد می‌شود. آبسه در صورت درمان نشدن استخوان فک را می‌خورد. به علاوه، زیر خط لثه نیز یک برآمدگی به وجود می‌آید. در این وضعیت بیمار می‌بایست برای عصب کشی به دندانپزشک مراجعه کند.

 

گیر کردن غذا علت دندان درد

گاهی اوقات تکه‌های خوراکی‌های سخت بین دو دندان گیر می‌کنند. درد ناشی از گیر کردن طولانی مدت غذا بین دندان‌ها به تدریج بیشتر می‌شود. فشاری که به خاطر وجود غذا به دندان‌ها می‌آید آن‌ها را به طرفین هل داده و باعث ایجاد درد دندان، در ریشه‌ها و همچنین خط لثه می‌شود. کشیدن نخ به شکل صحیح باعث خارج شدن غذاها و توقف درد می‌شود.

 

چند عارضه دیگر وجود دارد که می‌توانند بدون تأثیر گذاشتن بر مغز دندان باعث دردی مانند دندان درد شوند. این عارضه‌ها عبارتند از:

 • آبسه دندان
 • زخم‌های لثه
 • ورم یا درد لثه در اطراف دندانی که در حال جوانه زدن است. مانند هنگام جوانه زدن دندان عقل
 • سینوزیت. که گاهی اوقات باعث درد در اطراف فک بالا می‌شود.
 • آسیب‌دیدگی مفصلی که فک را به جمجمه متصل می‌کند (مفصل تمپورومندیبولار)
[مطالب مرتبط: ارتودنسی | هزینه ارتودنسی ]

 

مسکن فوری درد دندان کودک

 

مسکن دندان درد کودکان چیست؟

اگر با بررسی دندان و علائمی که در بالا گفته شد، هیچ مورد عجیب و مشکوکی ندید، بهتر است که ابتدا از روشهایی که در ادامه بررسی می کنیم استفاده کنید، توجه داشته باشید که استفاده از روش های خانگی برای درمان دندان درد کودکان در الویت قرار دارند و در صورت نتیجه نگرفتن، به سراغ دارو بروید.

 

درمان فوری دندان درد با کشیدن نخ دندان

برای درمان درد دندان، به کودکتان در کشیدن نخ دندان کمک کنید تا بتواند ذرات غذای باقیمانده بین دندان‌ها که می‌توانند باعث درد شوند را از دهان خود خارج کند. در صورتی که علت درد دندان، گیر کردن غذا باشدف به زودی درد کاهش پیدا می‌کند.

 

آبکشی دهان با آب نمک گرم

یک محلول آب نمک گرم درست کرده و از کودکتان بخواهید آن را به خوبی در دهان چرخانده و برای درمان دندان درد شدید آن را روی ناحیه دردناک نگه دارد.

 

درمان سریع دندان درد با کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد، باعث کاهش درد دندان و ورم می‌شود. اگر ورمی وجود ندارد، دست کم می‌توانید از آن برای کاهش درد استفاده کنید. کمپرس را، به تناوب، ۱۵ دقیقه روی فک قرار داده و ۲۰ دقیقه کنار بگذارید.

 

آیا ایبوپروفن برای دندان درد کودکان مناسب است؟

اگر بعد از انجام دادن موارد بالا که شامل درمان سریع دندان درد است، باز هم درد ادامه داشت، بهتر است از دوز مناسب متناسب با سن کودک، ایبوپروفن برای دندان درد کودکان استفاده کنید و دارو را مطابق دستور پزشک به او بدهید.

 

دندان درد کودکان

 

روشهای درمان سریع دندان درد در شب

یکی از بدترین زمان‌های درد دندان، شروع دندان درد در شب است. در چنین زمانی کاری به جز استفاده از مسکن های خانگی برای درمان سریع دندان ندارید.

استفاده از این مسکن های خانگی، می‌تواند به سرعت درد دندان را کاهش یا کمی آرام کند تا در زمان مناسب به پزشک مراجعه کنید. در ادامه این روش ها را بررسی می‌کنیم.

 • یکی از بهترین کارها، استفاده از مسکن هایی است که نیاز به تجویز پزشک ندارد و دسترسی به آنها آسان است، مثل استامینوفن و ایبوپروفن.
 • استفاده از محلول آب و نمک و کمپرس آب سرد
 • پرهیز از خوردن غذاهای سفت و نوشیدنی های خیلی داغ یا خیلی سرد.
 • بالا نگه داشتن سر: این کار باعث می‌شود که خون کمتری در سر جمع شود و به دنبال آن درد و التهاب اضافی کاهش پیدا می‌کند.

 

درمان دندان درد با مسکن های خانگی

یک سری از گیاهان دارویی هستند که حکم مسکن های خانگی را دارند و می توانند به عنوان مسکن فوری درد دندان کودک، قبل از رفتن پیش دندانپزشک و شروع درمان، کمک کنند. در زیر این موارد را برایتان شرح داده ایم.

 • گل میخک: یکی از داروهای گیاهی قوی برای درمان سریع دندان در شب، آغشته کردن کمی پنبه به گل میخک و قرار دادن آن روی محل در د است.
 • سیر: سیر یک خاصیت ضد باکتریایی دارد که به از بین بردن باکتری‌هایی که باعث ایجاد درد دندان می‌شود کمک می‌کند. کافی است یک حبه سیر را در دهانتان بجوید.
 • زنجبیل: پوست زنجبیل را بگیرید و به آرامی روی دندانی که درد می کند بگذارید و از تاثیر فوق‌العاده ان شگفت زده شوید.
 • برگ نعناع، نیز مانند گل میخک، درد دندان را به سرعت کاهش می‌دهد.
 • آوبشن: این ماده یک آنتی اکسیدان قوی برای کمک به درد درمان است.

 

چه موقع برای درد دندان باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

متأسفانه درمان‌های موقتی تنها درد را برای مدت کوتاهی تسکین می‌دهند، که به همین دلیل مراجعه به پزشک ضروری است. اگر دندان کودکان دچار شکستگی یا لب‌پریدگی شده باشد، نصب یک روکش دندان  یا پر کردن دندان ضروری خواهد بود.

خصوصاً اگر دندان مورد نظر یک دندان دائمی باشد. متخصصان دندانپزشکی کودکان ما می‌توانند این کار را برایتان انجام دهند. همچنین، گاهی اوقات یک دندان در حال جوانه زدن به یک دندان بالغ فشار وارد می‌کند، که در این حالت ممکن است نیاز باشد یکی از دندان‌ها کشیده شود. البته، در برخی موارد می‌توان مشکل را با نصب بریس رفع کرد.

 

[مطالب مرتبط: متخصص ارتودنسی ]

 

هشدارهای درمان دندان درد کودکان

اگر برای درمان دندان درد کودکان از داروی مسکن موضعی استفاده کرده‌اید، تا زمانی که بی‌حسی ناشی از دارو رفع نشده است، از دادن غذا به او خودداری کنید، زیرا در غیر این صورت، بی‌حس بودن زبان یا دهان کودک باعث می‌شود که او هنگام جویدن غذا زبان یا لب خود را گاز بگیرد.

 

۴/۵ - (۳۲۷ امتیاز)
درمان سه سوته دندان درد