قیمت ارتودنسی سرامیکی | هزینه ارتودنسی

عوامل موثر در قیمت ارتودنسی سرامیک و هزینه ارتودنسی

قیمت ارتودنسی سرامیکی از سوالات رایج افرادی است که قصد رفع ناهنجاری ­های دندان­ های خود را دارند. دلیل این امر محبوبیت ارتودنسی سرامیکی به دلیل مزایای آن در مقایسه با ارتودنسی فلزی است. چیزی که سوالاتی مانند قیمت ارتودنسی سرامیکی، حداقل هزینه ارتودنسی، هزینه تقریبی ارتودنسی، هزینه ارتودنسی دندان کودکان و… را پر تکرار می­کند، ارتودنسی سرامیکی نامرئی است که ظاهر طبیعی­‌تر و زیباتری را برای دندان­های بیمار به ارمغان می­آورد. در این مقاله قیمت ارتودنسی سرامیکی، فاکتورهای تاثیرگذار بر آن، و معایب ارتودنسی سرامیکی را بررسی می‌­کنیم.

 

هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی هزینه ارتودنسی دندان نیش هزینه معمول ارتودنسی

 

ارتودنسی سرامیکی

وقتی نام ارتودنسی را می­شنوید، ناخودآگاه تصویر ارتودنسی فلزی در ذهن­تان نقش می­بندد. اما ارتودنسی فلزی به دلیل اینکه به راحتی به چشم می­آید، برای بسیاری افراد مانند جوانان و کسانی که شغل­های خاصی دارند، گزینه چندان مناسبی نیست. اما ارتودنسی سرامیکی این مشکل ارتودنسی فلزی را ندارد(مطمئنا ظاهر ناخوشایند را نیز در لیست معایب ارتودنسی سرامیکی نخواهید یافت). براکت­های سرامیکی با وجود عملکرد مشابه با ارتودنسی فلزی، همرنگ دندان­ها بوده و از سرامیک ساخته شده­اند.

قیمت ارتودنسی سرامیکی و حتی حداقل هزینه ارتودنسی نیز مانند سایر مدل­های این درمان از جمله ارتودنسی فلزی، به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه آنها را بررسی می­کنیم. توجه داشته باشید که علاوه بر این عوامل عمومی، کلینیک و پزشکی که به آن مراجعه می­کنید نیز در تعیین قیمت ارتودنسی سرامیکی تاثیرگذار خواهند بود.

 

ارتودنسی فلزی هزینه ارتودنسی دندان کودکان

 

۱. هزینه ارتودنسی سرامیکی و جنس آن

قیمت ارتودنسی سرامیکی و حداقل هزینه ارتودنسی با این براکت­ها به دلیل جنس موادی که در ساخت آنها به­کار می­رود، بالاتر است. این مسئله برای هزینه ارتودنسی دندان کودکان و هزینه ارتودنسی دندان نیش و به­طور کلی یک دندان خاص نیز صادق است. براکت­های ارتودنسی سرامیکی از موادی ساخته می­شوند که شفاف و بدون رنگ به نظر می­رسند، و ظاهر طبیعی دهان و دندان را (برخلاف ارتودنسی فلزی) چندان تحت تاثیر قرار نخواهند داد. البته این براکت­ها هم از جنس سرامیک موجود هستند و هم از جنس پلاستیک یا پرسلین.

در مقابل، در ساخت براکت­های ارتودنسی فلزی از فولاد یا استیل ضد زنگ استفاده می­شود. در نتیجه، هزینه آن نسبت به قیمت ارتودنسی سرامیکی اقتصادی­تر است. در نتیجه، به دلیل تفاوت مواد به­کار رفته در ساخت براکت­های سرامیکی، هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی بیشنر است.

 

۲. حداقل هزینه ارتودنسی با توجه به رنگ براکت­ها

جالب است بدانید که براکت­های ارتودنسی سرامیکی به رنگ روشن، همرنگ دندان‌­ها و یا کاملا نامرئی موجود هستند. احتمال اینکه این براکت­ها شبیه رنگ دندا‌‌‌ن‌­های فرد باشد، بسیار زیاد است. افرادی که دندان­های روشن­تری دارند، براکت­های شیشه­ای را انتخاب می­کنند و افرادی که جنس دندان­هایشان کمی تیره­تر هست، از براکت­های رنگی اما هم­رنگ با دندان­های خود استفاده می­کنند. همین موضوع نیز به­ طور مستقیم بر روی هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی، قیمت ارتودنسی سرامیکی و هزینه تقریبی ارتودنسی تاثیر خواهد گذاشت.

 

معایب ارتودنسی سرامیکی حداقل هزینه ارتودنسی هزینه تقریبی ارتودنسی

 

۳. قیمت ارتودنسی سرامیکی با توجه به نامرئی بودن آن

پیش­تر اشاره کردیم که ارتودنسی سرامیکی جایگزین نامحسوس­تر ارتودنسی فلزی است. در صورت تمایل به استفاده از براکت­های نامرئی و کاملا شفاف، حداقل هزینه ارتودنسی سرامیکی بیشتر خواهد شد. همین مزیت مهم که به چشم آمدن براکت­ها توسط اطرافیان را به حداقل می­رساند، هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی را به­طور نسبی افزایش می­‌دهد.

 

۴. قیمت ارتودنسی سرامیکی و شدت مشکل

شدت مشکل فرد مراجعه کننده نه تنها بر حداقل هزینه ارتودنسی سرامیکی تاثیر می­گذارد، بلکه بر هزینه ارتودنسی دندان کودکان، هزینه ارتودنسی دندان نیش و هزینه معمول ارتودنسی نیز تاثیر دارد. هر چه میزان مشکل کمتر بوده و مدت زمان استفاده از بریس­ها کوتاه­تر باشد، قیمت ارتودنسی سرامیکی و هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی نیز کاهش خواهد یافت.

 

۵. هزینه ارتودنسی دندان کودکان

احنمالا می­دانید که پیش از قرار دادن براکت­ها روی دندان­ها، بایستی تعداد مشخصی از دندان­های فرد مراجعه کننده رشد کرده باشد. کودکان نیز باید توسط پزشک معاینه شده تا مشخص شود آیا به ارتودنسی احتیاج دارند یا خیر. اما هر چقدر درمان سریع­تر آغاز شود، زودتر نتیجه خواهد داد و هزینه معمول ارتودنسی کاهش می‌­یابد.

 

معایب ارتودنسی سرامیک

 

معایب ارتودنسی سرامیکی

اکنون که با عوامل تاثیرگذار بر قیمت ارتودنسی سرامیکی، هزینه ارتودنسی دندان کودکان و همچنین هزینه معمول ارتودنسی آشنا شدید، بد نیست از معایب ارتودنسی سرامیکی نیز اطلاع داشته باشید تا بتوانید تصمیم همه­جانبه­تری بگیرید.

  1. مقاومت نه چندان بالا یکی از مهم­ترین معایب ارتودنسی سرامیکی است. براکت­های ارتودنسی سرامیکی به دلیل جنس خود، از براکت­های ارتودنسی فلزی شکننده­تر بوده و در برابر ضربه تحمل کمتری دارند.
  2. یکی دیگر از معایب ارتودنسی سرامیکی اندازه آن است. اندازه آنها نسبت به نوع فلزی بزرگ­تر، و همچنین کمی تیزتر و زبرتر است. این مسئله می­تواند باعث آزار فرد شود، اما بعد از چند روز به آن عادت کرده و دیگر آن را حس نخواهد کرد.
  3. افزایش طول دوره درمان با این نوع براکت­ها نیز یکی دیگر از معایب ارتودنسی سرامیکی است (برای مثال در مقایسه با مدل فلزی). دلیل این امر آن است که پزشک برای کاهش ریسک شکستن براکت­های سرامیکی در طول درمان، نیروی کمتری روی آن­ها اعمال می­کند.
  4. به دلیل اینکه جنس براکت­های سرامیکی از مینای دندان محکم­تر است، برخورد و تماس دندان­ها با آن ممکن است باعث ساییدگی آن­ها شود. این مسئله را نیز می­توان یکی دیگر از معایب ارتودنسی سرامیکی دانست.
  5. برای زیبایی بیشتر و حفظ ظاهر طبیعی دندان­ها، در ارتودنسی سرامیکی از کش­های سفید یا شفاف استفاده می­شود. توجه داشته باشید که این کش­ها به مرور زمان تغییر رنگ می­دهند. اما اگر زیاد چای، قهوه، یا دخانیات مصرف نکنید، تغییر رنگ با سرعت کمتری اتفاق خواهد افتاد. البته این کش­ها نیز هر ماه توسط ارتودنتیست تعویض می­شوند. اگر اهمیت بالایی به ظاهر دندان­های خود بدهید، این تغییر رنگ را نیز می­توان از معایب ارتودنسی سرامیکی در نظر گرفت.
  6. یکی دیگر از معایب ارتودنسی سرامیکی این است که برداشتن آنها از روی دندان نسبت به ارتودنسی فلزی مشکل­تر است و زحمت بیشتری دارد. زیرا جنس براکت­های سرامیکی به بافت مینای دندان نزدیک­تر است و در نتیجه قدرت اتصال محکم­تری دارند. همین مسئله نیز قیمت ارتودنسی سرامیکی را نسبت به هزینه معمول ارتودنسی بیشتر می­کند. زیرا در این روش درمان، متخصص ارتودنسی برای جدا کردن براکت­ها از دندان­های بیمار زحمت بیشتری می­کشد و جلسات بیشتری را باید صرف انجام بدون نقص این کار کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *