همه چیز درباره ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک چیست

ارتودنسی متحرک یکی از انواع روش‌های درمان ارتودنسی است که ممکن است کوتاه ترین فاصله شما با یک لبخند زیبا باشد! در این نوع ارتودنسی، از نوعی دستگاه استفاده می‌شود که متحرک است و به دندان چسبانده نمی شود. شاید پیرامون این موضوع به دنبال پاسخ سوالاتی باشید از جمله،ارتودنسی متحرک برای چه دندان‌هایی است؟ مدت زمان استفاده از پلاک ها متحرک چقدر است یا اینکه این روش درمان درد دارد یا خیر.

در این مطلب تمام نکات لازم پیرامون ارتودنسی متحرک که شامل مزایا، معایب، قیمت و … را به طور کامل بررسی می‌کنیم. به یاد داشته باشید که که متخصص ارتودنسی برنامه درمان را مشخص کرده؛ و در رابطه با استفاده از پلاک‌های متحرک در درمان شما تصمیم میگیرد.

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک در واقع به دلیل ماهیت دستگاهی که در این روش استفاده می‌شود به این نام خوانده می‌شود. در این روش دستگاه به راحتی توسط بیمار در دهان قرار میگیرد و خود فرد به راحتی می‌تواند آن را از دهان خارج کند، درست برعکس ارتودنسی ثابت که باید توسط متخصص روی دندانها نصب شود. پلاک‌های متحرک بر اساس سایز مناسب دهان شما آماده می‌شود، فیلم ارتودنسی متحرک در زیر را به خوبی نگاه کنید.

با مشاهده تصاویر یا فیلم ارتودنسی متحرک خواهید دید که پلاک متحرک از صفحه­‌های پلاستیکی تشکیل شده که سیم‌­ها از کناره­‌های آن بیرون زده است. این سیم ها به دندان شما می­‌چسبد تا بریس (یا همان دستگاه ارتودنسی) را در جای خود محکم نگه دارد. این دستگاه­‌ها معمولا به ۲ دسته تقسیم می‌شوند:

 • دستگاه‌های مناسب برای حرکت­های ساده دندانی
 • دستگاه­‌های مناسب برای حرکت دادن فک بالا و پایین صورت
ارتودنسی متحرک
عکس ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت باید گفت که کاربرد ارتودنسی متحرک محدود بوده و اغلب برای حرکت دادن یک دندان یا گسترش فضای سقف دهان محدود استفاده می­‌شود.

به دلیل پایین بودن دقت این دستگاه، استفاده از پلاک متحرک دندان، برای ناهنجاری‌های شدید با جابجایی پیچیده مناسب نیست. بنابراین در پاسخ به این سوال که ارتودنسی متحرک برای چه دندان‌هایی است، باید گفت این روش گزینه مناسبی است در صورتی که دندان­‌های فرد به صورت جزئی نامرتب باشند.

متخصص ارتودنسی در صورتی که مشکل در حد جزئی تا متوسط باشد، بریس متحرک شفاف را توصیه می­‌کند. این بریس‌­ها برای افرادی که نگران ظاهر خود هستند (مانند بزرگسالان و نوجوانان)، گزینه ایده آلی محسوب می­‌شود. از آنجا که کودکان معمولا به درستی نمی‌توانند از پلاک ها مراقبت کنند، ارتودنسی متحرک به آن­‌ها توصیه نمی‌شود. همچنین آن­‌ها به آسانی از جای خود در می­‌آیند و به همین دلیل بهترین گزینه برای کودکان نیستند.

 

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است

 

انواع ارتودنسی متحرک کدام است؟

اکنون که بررسی کردیم این نوع روش، برای چه دندان‌هایی مناسب است، حالا به معرفی انواع ارتودنسی متحرک می­‌پردازیم. وجود انواع پلاک پلاک متحرک کارایی این روش را بسیار بالا برده و برخی ناهنجاری­‌های فک و دندان را می‌­توان با آن درمان کرد.

دندان پزشکان با توجه به شرایط شما از یکی از انواع پلاک‌های متحرک استفاده می­کنند که در ادامه با آن­‌ها آشنا می­‌شوید:

پلاک‌های نامرئی:

همان­طور که از نام آن مشخص است، این مدل ارتودنسی متحرک از طریق پلاک­‌هایی شبیه به پلاستیک شفاف است. در صورت استفاده از این پلاک ارتودنسی متحرک، باید هر دو هفته یکبار آن را عوض کنید.

پلاک متحرک با فنر زد (Z):

اگر یکی یا چند دندان از دندان‌های قدامی شما عقب باشد، برای منظم کردن آن­‌ها باید از این مدل پلاک متحرک برای رفع مشکل استفاده کنید.

پلاک فانکشنال:

در صورتی که فک پایین بیمار عقب باشد و یا فک بالا جلو باشد؛ برای عقب کشیدن فک بالا و جلو آوردن فک پایین می‌توانند از پلاک فانکشنال در میان استفاده شودف البته با در نظر گرفتن این موضوع که شدت جلو بودن فک پایین یا بالا خفیف و کم باشد.

ریتینر (پلاک نگهدارنده):

از این نوع پلاک برای ثابت نگه داشتن وضعیت دندانها بعد از اتمام دوره ارتودنسی استفاده می‌شود، به طور کلی دندان­‌ها بعد از اتمام درمان، مایل اند به حالت قبل برگردند؛ به همین دلیل از ریتینرها بعد از ارتودنسی استفاده می‌شود تا جلوی این مسئله را بگیرند.

ارتودنسی متحرک چقدر طول می‌کشد؟

خبر خوب برای افرادی که به دنبال جواب این سوال هستند، این است که مدت زمان ارتودنسی متحرک از ارتودنسی ثابت کوتاه­تر است. به طور کلی مدت زمان ارتودنسی متحرک  بر اساس نوع ناهنجاری، شدت مشکل، میزان شلوغی دندان­‌ها، شیب فک و… مشخص می‌شود، که با بررسی و معاینه متخصص ارتودنسی امکان پذیر است.

البته در برخی موارد نیز بریس­‌های متحرک و ثابت به صورت پیوسته برای بیمار به ­کار می­رود. مدت زمان درمان به صورت تخمینی در جلسه اول توسط پزشک محاسبه شده و به شما اطلاع داده می­‌شود.

البته دوره درمان پس از پایان مدت زمان مشخص شده، کاملا تمام نمی­‌شود. پس از اتمام مدت زمان ارتودنسی متحرک و برداشتن آن، بایستی از ریتینرهای (retainer) پلاستیکی شفاف برای نگه داشتن دندان­‌ها در موقعیت جدید استفاده کنید. در ابتدا ممکن است لازم باشد تا ریتینرها را تمام وقت در دهان خود قرار دهید.

اما با اتمام دوره درمان و استفاده از ریتینرها، دندان­‌های شما هر چه بیشتر در جای خود ثابت می­‌شوند و مدت استفاده از آن­‌ها کاهش پیدا می­‌کند.

در ادامه یکی از عکس های ارتودنسی متحرک را مشاهده می‌کند.

ارتودنسی متحرک چیست

 

آیا ارتودنسی متحرک درد دارد؟

یکی دیگر از سوال­‌هایی که احتمالا از خودتان می‌پرسید، این است که آیا ارتودنسی متحرک درد دارد یا خیر؟

ممکن است ارتودنسی متحرک بین ۳ تا ۵ روز اول و قبل از عادت کردن دهان، ماهیچه‌های دهان، و دندان‌ها آزاردهنده باشند.

در صورت آزار دهنده بودن درد می‌­توانید از مُسکن­‌هایی که بمتخصص برای شما تجویز می‌کند، استفاده کنید. هنگام استفاده از این دستگاه، اگر در نقطه خاصی از دهان خود احساس درد می‌کنید، با پزشک خود مشورت یا به مطب او مراجعه کنید. اما تا جای ممکن، از پلاک‌های متحرک خود استفاده کنید و آن‌ها را از دهان­تان خارج نکنید.

قیمت ارتودنسی متحرک، چقدر است؟

قیمت ارتودنسی متحرک، برای افراد مختلف با توجه به میزان مشکل دندان­‌ها و تعداد پلاک­‌های مورد استفاده متفاوت است؛ البته هزینه ارتودنسی به تجربه و مهارت پزشک و حتی شهر شما نیز بستگی دارد. مواردی مثل نوع هدگیر، گسترش دهنده کام و همچنین نوع ضربه گیر لب و چانه هم می‌تواند منجر به افزایش قیمت شود.

بهترین کار برای اطلاع قیمت ارتودنسی متحرک اینست با کلینیک دندانپزشکی مورد نظر تماس بگیرید یا حضورا به کلینیک مراجعه کنید. برای تماس و مشاوره سریع می‌توانید روی نشانک تلفن سبزرنگ در گوشه سمت راست صفحه کلیک کنید.

البته اگر ارتودنسی متحرک تک فک برای شما انجام شود، هزینه ارتودنسی به روش متحرک، حدودا نصف هزینه ارتودنسی متحرک برای هر دو فک است.

هزینه ارتودنسی متحرک کمتر است یا ثابت؟

باید گفت که معمولاً ارتودنسی متحرک هزینه کمتری نسبت به ارتودنسی ثابت دارد،زیرا شما دیگر نیازی به مراجعه حضوری به متخصص و تنظیم کردن بریس‌های خود ندارید، اما به دلیل اینکه برای درمان ناهنجاری های پیچیده دندانی و فکی قابل استفاده نیست، برای همه ی بیماران نمی توان این روش را پیاده سازی کرد.

مراحل ارتودنسی متحرک

به طور کلی مراحل درمان به روش متحرک، از ۳ مرحله اصلی تشکیل شده است:

 • مراجعه به مطب متخصص، برای بررسی مناسب بودن این درمان برای شما.
 • قالب گیری از دهان شما برای ساخت پلاک متحرک
 • مراجعه به مطب برای تست مناسب بودن دستگاه در دهان شما

عوامل موثر در درمان ارتودنسی متحرک

همانطور که می‌دانید، مدت زمان استفاده از ارتودنسی متحرک مانند سایر روش‌ها برای رفع ناهنجاری‌های فک و دندان، دوره مشخصی دارد. نکته مهم این است که اگر مدت زمان ارتودنسی متحرک به طور کامل طی نشود، نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

در حالت کلی، مدت زمان ارتودنسی متحرک از ارتودنسی ثابت طولانی‌تر، و حداقل ۶ ماه است. زمان دقیق برای درمان در جلسه اول معاینه توسط ارتودنتیست مشخص می‌شود. مدت زمان استفاده از ارتودنسی متحرک به عوامل زیر بستگی دارد:

 • همکاری بیمار در طول دوره درمان شامل مراجعه در زمان‎های تعیین شده، اطمینان به متخصص ارتودنسی، عدم ایجاد خلل در کار و… نیز می‌تواند در اتمام به موقع مدت زمان ارتودنسی متحرک موثر باشد.
 • مدت زمان ارتودنسی متحرک با توجه به سن بیمار نیز می‌تواند متغیر باشد. مدت زمان استفاده از ارتودنسی متحرک در بیماران با سن کم، کوتاه‌تر از بیماران با سنین بالاست.
 • اتفاقات پیش‌بینی‌نشده مانند نیاز به ترمیم دندان در حین ارتودنسی دندان، آسیب به ناحیه فک و… هم می‌تواند مدت زمان ارتودنسی متحرک را افزایش دهد.
 • میزان بهم ریختگی و بی‌نظمی دندان‌ها یکی از مهمترین عوامل در افزایش یا کاهش مدت زمان ارتودنسی متحرک است.
 • نیاز و یا عدم نیاز به کشیدن دندان بیمار می‌تواند مدت زمان ارتودنسی متحرک را تحت تاثیر قرار دهد.
 • سلامت و یا عدم سلامت فک بیمار بر روی طول درمان و مدت زمان ارتودنسی متحرک تاثیرگذار است.
 • الگوی بی‌نظمی در دندان‌های بیمار نیز در تعیین مدت زمان استفاده از ارتودنسی متحرک موثر است.
 • در آخر، میزان تجربه ارتودنتیست برای سرعت عمل در کار نیز از عوامل موثر در طول درمان است.

 

ارتودنسی متحرک تک فک

معایب ارتودنسی متحرک چیست؟

بسیاری از بیماران هنگام مراجعه به متخصص برای درمان ناهنجاری‌های دندان خود، مایل به استفاده از ارتودنسی متحرک هستند. این افراد معمولا تنها به مزیت متحرک بودن این روش توجه کرده و به معایب آن توجه نمی‌کنند، اما دانستن این موارد هم بسیار مهم است؛ در ادامه به برخی از معایب ارتودنسی متحرک اشاره کرده‌ایم:

 • اگر برای مدت کوتاهی پلاک متحرک ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید، دوره درمانی خود را به تعویق انداخته و روند کار به سرعت پیش نخواهد رفت. به همین دلیل در مدت زمان استفاده از پلاک های متحرک تنها برای غذا خوردن باید آن را از دهان خارج کنید.
 • از دستگاه ارتودنسی متحرک نمی‌توان برای درمان تمام ناهنجاری‌های دهان و دندان استفاده کرد.
 • زمانی که پلاک متحرک ارتودنسی در دهان وجود دارد، گفتار شما کمی دچار اختلال می‌شود.
 • با هر بار گذاشتن پلاک در دهان‌تان، باید کمی درد و فشار را تحمل کنید.

ارتودنسی متحرک فک پایین

مزایای ارتودنسی متحرک

علاوه بر معایب باید از مزایای این نوع روش ارتودنسی هم آگاه باشید، این روش از مزایای متعددی برخوردار است. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره کرده‌ایم:

 • بریس‌های متحرک اصولا به منظور راحتی بیشتر بیمار طراحی شده‌اند. می‌توان به راحتی آنها را برای فعالیت های از جمله غذا خوردن، از دهان خارج کرد و سپس در دهان قرار داد.
 • پلاک های شفاف متحرک، به دلیل همرنگ بودن با دندان، برای بیمارانی که به زیبایی اهمیت می‌دهند بسیار مناسب است (خصوصا در مقایسه با ارتودنسی ثابت)
 • تنها پس از گذشت چند هفته از مدت زمان ارتودنسی متحرک می‌توان تاثیر بریس‌ها را مرتب کردن دندان‌ها دید.
 • از آنجا که می‌توان بریس‌ها را از دهان خارج کرد، تمیز کردن دندان برخلاف ارتودنسی ثابت بسیار ساده است.

 

نحوه تمیز کردن ارتودنسی متحرک

در این روش‌ هم مانند سایر روش‌های دیگر، باید بهداشت و نظافت دهان و دندان و همچنین پلاک های متحرک را رعایت کنید. به همین دلیل در ادامه مراحل تمیز کدن پلاک ها را برایتان شرح داده ایم:

 1. ابتدا با آب ولرم، پلاک را به خوبی بشویید تا باقی مانده غذاها پاک شوند.
 2. سپس به کمک یک مسواک نرم و کمی صابون رقیق شده به آرامی پلاک را تمیز کنید.
 3. حتما شیارها و بخش هایی که با مسواک تمیز نمی‌شوند را با یک دستمال نم دار پاک کنید.
 4. و در نهایت می‌توانید برای ضدعفونی کردن پلاک از قرص هایی که در داروخانه وجود دارند و از بین برنده باکتری هستند استفاده کنید. به این صورت که یک قرص را در مقداری آب بیندازید و بعد از حل شدن کامل آن، پلاک را برای چند دقیقه درون محلول قرار دهید.

سوالات متداول

 • آیا باید هنگام خواب از پلاک متحرک استفاده کرد؟

بله، برای گرفتن نتیجه خوب در مدت زمان مورد نظر، شما باید به طور مداوم از پلاک‌های متحرک استفاده کند و فقط می‌توانید آنها را در زمان غذا خوردن، مسواک زدن و در مواقع ضروری از دهان خارج کنید.

 • ارتودنسی متحرک مناسب چه افرادی است؟

ارتودنسی متحرک برای مشکلات و ناهنجاری‌های خفیف تا متوسط کاربرد دارد. این نوع پلاک مناسب برای حرکت دندان‌ها به صورت افقی است و اگر دندانها رو به داخل و بیرون کج باشند، ناسب نیست.

 • ارتودنسی متحرک درد دارد؟

ممکن است در چند روز اولی که از پلاک استفاده می‌کنید، احساس درد کنید؛ به دلیل اینکه دهان، دندان و ماهیچه ها به این وضعیت و فشار عادت ندارند.

 

در این نوشته سعی شد، علاوه بر بررسی عوامل تأثیرگذار بر مدت زمان ارتودنسی متحرک، که آگاهی از آن، برای مقایسه استفاده از این نوع ارتودنسی و ارتودنسی‌های دیگر به شما کمک می کند؛ به مزایا و معایب ارتودنسی متحرک نیز پرداخته شود. همانطور که اشاره شد، برآورد دقیق هزینه ارتودنسی متحرک مستلزم بررسی وضعیت دندان و فک بیمار توسط متخصص ارتودنسی است، برای گرفتن مشاوره و تماس با مطب دکتر سعید قریشی در قم و تهران از نشانک سبز سمت راست صفحه استفاده کنید.

۴.۸/۵ - (۴۵ امتیاز)
ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت؟ ۴ تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک

 1. با سلام .من حدود ۶ سال پیش ارتودنسی انجام دادم و بعد از آن شروع به گذاشتن ارتودنسی متحرک کردم.ولی بعد مدتی از متحرک استفاده نکردم .سوالم این هست که ایا در حال حاضر میتونم از متحرک استفاده کنم چون ی مقدار بهم ریختگی پیدا کرده .با سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *