ارتودنسی تک دندان و هزینه آن

هزینه ارتودنسی یک دندان کج

ارتودنسی تک دندان برخلاف تصور عمومی می‌تواند بسیار بیشتر از زیبا کردن لبخند مفید واقع شود. ارتودنسی یک دندان در مواردی که دندان کج از دندان‌های جلویی باشد، کاملا منطقی به نظر می‌رسد. با این وجود ممکن است فکر کنید ارتودنسی تک دندان برای دندان‌های عقبی که دیده نمی‌شوند، چندان ضروری نیست. اما در حقیقت اینگونه نیست.

در این مطلب قصد داریم دلایل انجام ارتودنسی تک دندان، روش‌های ارتودنسی برای یک دندان و هزینه ارتودنسی تک دندان را از زبان دکتر سعید قریشی متخصص ارتودنسی بررسی کنیم. اگر قصد ارتودنسی یک دندان خود را دارید، با ما همراه باشید.

 

آیا ارتودنسی برای یک دندان امکانپذیر است؟

این سوال بسیاری از مراجعه کنندگان مطب های ارتودنسی است. پاسخ این سوال مثبت است. اما یک نکته مهم در صاف کردن تک دندان کج وجود دارد.

بسیاری از افراد که تنها یکی از دندان های جلوی آن ها مثل یک دندان نیش و یا یک تک دندان در قسمت های عقب فکشان کج است، تصور می کنند انجام ارتودنسی برای تک دندان به این صورت است که نیازی به اعمال نیرو به سایر دندان ها نیست. اما این یک تصور اشتباه است. در ارتودنسی دندان تک لازمست تا براکت ها و ابزارهای متحرک فضای مورد نیاز آن دندانی که کج شده است را با حرکت جزئی سایر دندان ها ایجاد کنند.

پس دقت داشته باشید که در این حالت هم، بسته به اندازه فک شما و شرایط دندان کج، ممکن است براکت روی سایر دندان هایتان نیز نصب شود.

 

هزینه ارتودنسی تک دندان

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که عمولا برای افراد در مواجه شدن با ارتودنسی یک دندان پیش می‌آید، هزینه ارتودنسی تکی است. در سال جاری هزینه ارتودنسی برای دو فک از ۶۰ میلیون تومان و یک فک از ۳۵ میلیون تومان خواهد بود. لازم به ذکر است که این قیمت‌ها به عوامل مختلفی مانند نوع روش ارتودنسی، شرایط و میزان ناهنجاری دندان‌ها، موقعیت جغرافیای، مهارت دندان‌پزشک و … وابسته است.

در مواقعی که ناهنجاری موجود در فک فقط به دلیل وضعیت یک دندان باشد، باید به سراغ ارتودنسی یک دندان بروید تا بتوانید یک خط لبخند یکدست و جذاب داشته باشید. برای نصب ارتودنسی یک دندان، باید براکت‌ها بر روی همه دندان‌ها قرار بگیرند. به عبارتی فرقی نمی‌کند که هدف شما از ارتودنسی، یک یا دو و یا ۴ چهار دندان باشد. در هر حال باید هزینه مورد نیاز برای یک فک را پرداخت کنید. دندان‌ها مانند رشته‌های پازل هستند، از این رو به هیچ عنوان نمی‌توانید بدون جابجایی سایر دندان‌ها، یکی از آنها را درست کنید؛ بنابراین اگر ارتودنسی یک دندان در یک فک منظور شما باشد، هزینه درمان از ۳۵ میلیون که همان ارتودنسی یک فک بوده شروع می‌شود.

 

چرا باید ارتودنسی تک دندان را انجام داد؟

ارتودنسی یک دندان نیش کج یا یکی از دندان‌های جلویی، به معنای داشتن لبخندی بی‌نقص است. ارتودنسی تک دندان و ردیف کردن آن با سایر دندان‌ها می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای روی اعتماد به نفس فرد بگذارد. از فواید ارتودنسی تک دندان در زیبایی و اعتماد به نفس که بگذریم، باید به نقش ارتودنسی برای یک دندان در سلامت دندان‌ها نیز توجه کرد.

کج بودن یک دندان به دندان‌های کناری فشار وارد می‌کند. این مسئله به مرور زمان منجر به پوسیدگی دندان‌های کناری خواهد شد. خود دندان کج نیز فشار بیشتری نسبت به دندان‌ها تحمل کرده، و احتمال پوسیدگی آن (زودتر از سایر دندان‌ها) وجود دارد. ارتودنسی تک دندان کج، از انحراف و کج دیده شدن فک‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

جالب است بدانید که بی توجهی به ارتودنسی یک دندان می‌تواند روی موارد زیر تأثیر بگذارد:

  • جویدن غذا
  • گوارش
  • ادای درست برخی کلمات

با توجه به این موارد، ارتودنسی یک دندان نیش، جلویی و یا حتی دندانی که در قسمت عقبی فک قرار دارد، اهمیت بالایی دارد. اگر شما نیز یک دندان کج در دهان خود دارید، پیشنهاد می‌کنیم در اولین فرصت برای ارتودنسی تک دندان اقدام کنید.

 

ارتودنسی یک دندان کج

 

روش‌های ارتودنسی یک دندان

امروزه حتی اگر یک دندان کج هم داشته باشید، متخصصان می‌توانند با روش‌های مختلف ارتودنسی تک دندان این انحراف را درمان کنند. ارتودنسی یک دندان نیش و سایر دندان‌ها، مانند روش‌هایی مانند لمینت، ونیر و… نیز آسیبی به بافت دندان وارد نمی‌کنند. ارتودنسی یک دندان کج دندان مورد نظر را بدون کوچکترین آسیب به دندان‌های کناری به مرور صاف می‌کند.

پس از مراجعه به متخصص برای ارتودنسی یک دندان کج، ابتدا باید از دندان و فک عکس‌برداری شود تا متخصص صلاحیت ارتودنسی تک دندان کج را تایید کند. در موارد اندکی، به دلیل شرایط نامناسب فک و دندان‌ها نمی‌توان ارتودنسی تک دندان را انجام داد. در این حالت می‌توان به سراغ درمان کجی دندان بدون ارتودنسی (لمینت، ونیر و…) رفت. روش‌های موثر ارتودنسی یک دندان کج عبارت‌اند از:

 

۱. روش ثابت برای ارتودنسی تک دندان کج

در ارتودنسی ثابت یک دندان کج، دستگاه ارتودنسی تا پایان درمان روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، و نمی‌توان آن را برداشت. در این روش برای ارتودنسی یک دندان نیش یا دندان‌های دیگر، تغییر وضعیت ارتودنسی و برداشتن و گذاشتن آن تنها به دست متخصص انجام می‌شود. مراجعه منظم در این روش مهمترین فاکتور در موفقیت‌آمیز بودن ارتودنسی تک دندان کج است.

 

۲. روش متحرک برای ارتودنسی یک دندان کج

با تایید متخصص، اگر بیمار نتواند روش ثابت را برای ارتودنسی یک دندان تحمل کند و به روش متحرک تمایل بیشتری داشته باشد، می‌توان روش متحرک برای ارتودنسی تک دندان کج استفاده کرد. همان‌طور که از نام این روش مشخص است، دستگاه ارتودنسی متحرک را می‌توان از دهان خارج کرد. با این وجود، برای نتیجه‌بخش بودن باید به زمانبندی‌های اعلام شده توسط متخصص پایبند بود تا ارتودنسی یک دندان نیش یا دندان‌های دیگر با موفقیت انجام شود. همچنین ارتودنسی نامرئی برای اصلاح تک دندان روشی مدرن تر است، اما به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، ممکن است هزینه‌های بیشتری نسبت به روش‌های سنتی داشته باشد. این روش، که از طریق الاینرهای شفاف و متحرک که روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، به بیمار امکان می‌دهد که دستگاه را برای راحتی بیشتر در زمان‌های معینی مانند غذا خوردن یا مسواک زدن خارج کند.

 

۳. صاف کردن تک دندان با لیزر

علاوه بر این دو روش برای ارتودنسی تک دندان، روش دیگری هم وجود دارد. در این روش متخصص دندان کج را کمی تراش می‌دهد و آن را صاف می‌کند.

میتوان یک دندان کج را با کمی تراش توسط لیزر صاف کرد. البته توجه کنید که میزان کج بودن دندان باید بسیار کم باشد؛ در اغلب موارد متخصص ارتودنسی توصیه می کند این میزان کم از ناصافی را نادیده بگیرید. چرا که تراش مینای دندان با لیزر باعث افزایش آسیب پذیری دندان در مقابل پوسیدگی می شود.

به دلیل نکات منفی این روش در مقایسه با ارتودنسی تک دندان، تقریبا هیچ متخصص با سابقه‌ای از این روش استفاده نمی‌کند.

 

ارتودنسی یک دندان نیش

 

ارتودنسی یک دندان نیش

ارتودنسی یک دندان نیش یکی از مهمترین دلایل متقاضیان ارتودنسی تک دندان است. دندان‌های نیش که در گوشه دهان قرار دارند، نقش مهمی در زیبایی و سلامت دندان‌ها ایفا می‌کنند. افراد که به ارتودنسی یک دندان نیش نیاز دارند، دندان نیش برآمده یا خارج از قوس دندانی دارند.

برخی افراد کشیدن دندان نیش را به ارتودنسی آن ترجیح می‌دهند، اما این کار به شدت اشتباه است. کشیدن دندان نیش به جای اصلاح موقعیت آن باعث فرو رفتن لب‌ها، عمیق شدن خط لبخند و مشکلات دیگر خواهد شد.

تنها اگر نتوان دندان نیش را با ارتودنسی در موقعیت صحیح قرار داد و با انجام ارتودنسی احتمال آسیب به ریشه دندان‌های مجاور وجود داشته باشد، پزشک دندان را خارج خواهد کرد و در صورت نیاز در فضای خالی ایمپلنت قرار خواهد داد.

 

نکات مهم ارتودنسی یک دندان کج

  1. ممکن است تصور کنید که در ارتودنسی تک دندان کج تنها همان دندان هدف درمان قرار دارد. اما باید بدانید که در ارتودنسی دندان برای یک دندان نیز براکت‌ها کل فضای دهان را اشغال خواهند کرد. با این حال، در ارتودنسی تک دندان نیروی آنها به دندان کج وارد می‌شود.
  2. اینکه فقط یک دندان در ارتودنسی یک دندان نیش یا دندان‌های دیگر وجود دارد، نباید باعث اهمال شما در تکمیل طول درمان شود. فرامشو نکنید که حتی یک دندان هم می‌تواند دوباره به جای قبلی خود برگردد.
  3. اگرچه ارتودنسی تک دندان برای همه برای یک دندان انجام می‌شود، اما مدت درمان برای افراد مختلف با توجه به میزان انحراف دندان، جایگاه دندان و شرایط او متفاوت خواهد بود.
  4. اگر فکی که دندان کج در آن قرار دارد نیز دچار انحراف شده باشد، متخصص می تواند هنگام ارتودنسی تک دندان، درمان آن فک را نیز آغاز کند.

 

سوالات متداول

  • اگر یک دندان کج باشد چه کنیم؟

اگر فضای تک دندان کج خیلی کم باشد، نیاز است که ارتودنسی کل فک انجام شود. اما اگر میزان کجی و نحراف کم باشد، بسته به تشخیص دندانپزشک می‌توان از روش‌های دیگر اصلاح طرح لبخند مانند کامپوزیت یا لمینت استفاده کرد.

  • آیا ارتودنسی برای یک دندان می‌شود؟

در این حالت هم براکت و دستگاه ارتودنسی بر روی همه دندان‌ها نصب می‌شود، با این تفاوت که بیشترین میزان تمرکز بر روی تک دندان مورد نظر و روند جابجایی آن خواهد بود. از این رو ارتودنسی یک دندان قابل اجراست و می‌تواند در مسیر داشتن دندان‌های صاف و یکدست کمک کننده باشد.

  • هزینه ارتودنسی یک دندان کج چقدر است؟

هزینه ارتودنسی یک دندان کج معادل هزینه ارتودنسی یک فک بوده، چراکه در این حالت هم باید براکت‌ها به صورت کامل بر روی دندان‌ها نصب شوند.

 

هزینه ارتودنسی تک دندان

 

هزینه ارتودنسی تک دندان نیز مانند ارتودنسی دندان از فاکتورهای مختلفی تاثیر می‌پذیرد. هزینه ارتودنسی تک دندان بسته به این که چه روشی از طرف متخصص برای درمان تشخصی داده شود، طول درمان، سابقه متخصص و حتی شهری که در آن زندگی می‌کنید متفاوت خواهد بود. بنابراین به صورت کلی نمی‌توان رقمی را برای قیمت و هزینه ارتودنسی تک دندان ذکر کرد.

بهترین روش برای اطلاع از هزینه ارتودنسی تک دندان مراجعه به مطب و یا کلینیک موردنظرتان است. بعد از معاینه توسط متخصص ارتودنسی، هزینه ارتودنسی تک دندان و هزینه ارتودنسی یک دندان کج به شما اعلام خواهد شد.

۳.۱/۵ - (۱۹۹ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیر
امیر
2 سال قبل

سلام خسته نباشید
اگر فقط یک یک دندان کج در قسمت جلوی دهان اما با انحراف بالا داشته باشیم، هزینه حدودی آن به چه صورت است؟