ارتودنسی دیمون با روش تنظیم خودکار بریس ها

بررسی مزایا و هزینه ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون (Damon orthodontics) یکی از جدیدترین روش‌های ارتودنسی دندان با دستگاه ثابت است. متد‌های جدید به کار رفته در این نوع ارتودنسی افراد متقاضی انجام این عمل زیبایی دندان را زیاد کرده است. در ارتودنسی خود تنظیم شونده تغییر در سبک براکت‌ها و جایگیری مزیتی است که استقبال افراد مواجه شده است. هزینه ارتودنسی دیمون به نسبت دیگر روش‌های ارتودنسی و وابسته به وضعیت دندان‌ها متغیر است اما به صورت کلی هزینه بیشتری دارد. ارتودنسی به روش دیمون در کنار دیگر روش‌های ارتودنسی در کلینیک‌های تخصص تحت نظارت  متخصص ارتودنسی صورت می‌گیرد.

 ارتودنسی دیمون از روش‌های مختلف ارتودنسی پیشرفته‌تر است و به دلیل استفاده از متد‌های کاربردی مناسب تا حد زیادی درصدد رفع ضعف‌های روش‌های قبلی برآمده است. مزیت این نوع ارتودنسی قابلیت خود تنظیم شونده در بریس های نصب شده است به صورتی که با حرکت دندان ها، براکت ها نیز به صورت خودکار تنظیم می شوند.

 

شکل براکت ارتودنسی دیمون که به صورت قابل تنظیم خودکار است
ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون چیست؟

در این روش ارتودنسی که به ارتودنسی دیمون معروف است از براکت‌هایی با قابلیت باز و بسته شدن خودکار در روی دندان‌ها استفاده می‌شود. محل جای‌گیری این براکت‌ها در همان جای قبلی براکت‌های فلزی ابتدایی است. تفاوت این سبک ارتودنسی دیمون با روش‌های دیگر ارتودنسی در این است که برخلاف براکت‌های سنتی فلزی که باید بطور منظم تنظیم و سفت می‌شدند، براکت‌های به کار رفته در روش دیمون از مکانیزم کشویی برخوردار هستند که از طریق سیم متصل شده به براکت با تراز شدن دندان‌ها، به صورت طبیعی به حرکت در می‌آیند.

 

ارتودنسی دیمون شفاف
ارتودنسی دیمون شفاف

در عکس بالا مشاهده می‌کنید که ارتودنسی دیمون شفاف با ارتودنسی نامرئی تفاوت دارند.

این قابلیت راحتی، ظاهر مناسب تر و همین طور رسیدن به نتایج مطلوب در زمان کمتر برای شکل دهی مناسب دندان‌ها را به دنبال دارد. ارتودنسی دیمون به گونه‌ای طراحی شده است که دیگر نیاز به کش‌های کوچک در اطراف براکت‌ها نبوده در نتیجه تمیز کردن اطراف سیم و براکت‌ها برای بیمار به راحتی صورت می‌گیرد.

ارتودنسی دیمون روش‌های بهداشت دهان خصوصا در کودکان را مورد هدف قرار داده و تا حد زیادی در بهبود شرایط بهداشتی در طول درمان ارتودنسی تاثیر مثبتی داشته است. بخصوص در کودکانی که برای رعایت بهداشت دهان و دندان در مدت زمان درمان ارتودنسی مشکل داشته‌اند، بسیار کاربرد دارد. بنابراین می‌توان گفت ارتودنسی خود تنظیم شونده در بهبود سیستم بهداشت اطراف براکت‌ها و جلوگیری از تغییر رنگ کش‌های دور براکت‌ها نقش بسزایی داشته اشت.

ویژگی‌ها و مزایای ارتودنسی دیمون

ارتودنسی به روش دیمون با ویژگی‎ها و مزایای زیادی برخوردار است که در این بخش به بررسی هر کدام از این مزایا می‌پردازیم.

 

ارتودنسی به روش دیمون
ارتودنسی به روش دیمون

کاهش تعداد مراجعه به متخصص در طول دوره درمان

سیستم خودکار و پیشرفته براکت‌های نصب شده در روش ارتودنسی دیمون بر روی دندان‌ها و عدم نیاز به لیگاتور‌های پلاستیکی، و در نتیجه انجام تنظیمات کمتر کاهش مراجعه بیماران به متخصص ارتودنسی را به دنبال دارد. به دلیل طراحی حساب شده و مناسب ارتودنسی دیمون فرد بیمار دندان‌های خود را متناسب با موقعیت‌های صحیح به راحتی حرکت می‌دهد.

در مواردی که امکان ویزیت‌های ماهیانه برای بیماران مقدور نباشد، استفاده از این سیستم ویزیت‌های ۱۰ هفته‌ای (۲ ماه و نیم) را برای بیماران مقدور می‌سازد، ازآنجایی‌که در این روش کش ها، سیم را درون براکت ها نگه نمی‌دارند، نیاز به جابجایی و عوض کردن کش ها وجود ندارد و امکان ویزیت بیماران در دوره‌های ۱۰ هفته‌ای امکان‌پذیر است.

روش ارتودنسی دیمون یک روش مقرون به صرفه

اگر چه هزینه ارتودنسی دیمون به نسبت دیگر روش‌ها و انواع ارتودنسی مثل ثابت، متحرک و نامرئی بیشتر است اما کاهش تعداد دفعات مراجعه به دندانپزشک متخصص منجر به مقرون به صرفه شناخته شدن این روش شده است.

جلوگیری از سایش و فرسایش دندان

طراحی ارتودنسی به روش دیمون امکان حرکت آزادانه دندان‌های فرد را بوجود آورده و به نوعی در جلوگیری از فرسایس و سایش دندان‌ها در اثر اصطکاک تاثیر مناسبی زیادی است.

 

مزایای ارتودنسی دیمون
مزایای ارتودنسی دیمون نسبت به روش سنتی

کمتر شدن طول درمان با روش ارتودنسی دیمون

عواملی مانند کاهش اصطکاک دندان‌ها که تحت تاثیر روش ارتودنسی دیمون ایجاد شده تا حد زیادی منجر به کاهش حداقل ۶ ماهه دوره درمان ارتودنسی شده است. قابلیت تنظیم خودکار در طول دوره درمان، با سرعت بیشتری فاصله دندان ها و ناهنجاری ها را برطرف می کند و بسته به شدن مشکلات فک و دندان، زمان ارتودنسی را کوتاه تر می کند.

تجربه درد کمتر

در ارتودنسی دیمون در مقایسه با روش‌های دیگر ارتودنسی درد کمتری حس می‌شود. چون بریس ها قابلیت حرکت دارند و فشا وارد شده به دندان ها به صورت کنترل شده انجام می شود. زمانی که فشار به دندان ها تنظیم شده باشد، فرد در دوران ارتودنسی با درد و مشکلات کمتری مواجه می شود.

تاثیر ارتودنسی به روش دیمون بر رعایت بهداشت دهان

جمع شدن باکتری و پلاک‎های دندان در اطراف براکت‌ها و رنگی شدن کش‌ها در اثر استفاده از ماد غذایی و نوشیدنی‌ها از معضل‌های بهداشت در زمان ارتودنسی است که با حذف کش‌ها در روش ارتودنسی دیمون شرایط بهتری شکل گرفت.

 

براکت دیمون
تمیز کردن براکت دیمون

بنابراین از آنجایی که امکان تمیز کردن دندان‌ها و اطراف براکت‌ها در روش ارتودنسی دیمون به نسبت دیگر روش‌های ارتودنسی افزایش پیدا کرده است، می‌توان این روش را یک عنصر بهبود دهنده بهداشت دهان و دندان بخصوص در کودکان در دوره درمان ارتودنسی دندان دانست.

نوع سیم های استفاده شده در ارتودنسی دیمون

سیم‌های مورد استفاده در ارتودنسی ثابت دندان به روش دیمون طوری ساخته‌شده که می‌توانند نیروی بسیار کمی به دندان اعمال کنند، در ضمن ازآنجایی‌که این سیستم برای درمان‌های بدون کشیدن دندان طراحی شده است و هدف افزایش عرض قوس فکی در ناحیه خلفی است. سیم‌ها به‌ نوعی طراحی شده‌اند که بتوانند با نیروی بسیار کم‌ عرض قوس فکی را مخصوصاً در ناحیه عقب افزایش دهند. با استفاده از این سیستم براکتی دیگر نیازی به گسترش عرضی فک بالا با دستگاه‌های جداگانه نمی‌باشد.

نتیجه مطلوب در ارتودنسی دیمون

با توجه به نظرسنجی‌های انجام شده نتایج حاصل از ارتودنسی دیمون رضایت بخش بوده است. در واقع بیماران با انتخاب روش ارتودنسی دیمون می‌توانند نتایجی مطلوب تر، سریع تر و با درد و عوارض جانبی کمتر را مشاهده کنند.

ارتودنسی دیمون یا خود تنظیم شونده به عنوان یک تکنولوژی پیشرفته شناخته شده است که دندان‌ها را بهتر از روش‌های سنتی حرکت داده و به تعدیل کمتری نیاز دارد. در نهایت می‌توان گفت ایجاد یک لبخند زییا به دنبال قرارگرفتن مناسب دندان‌ها در کنار هم از نتیج فوق العاده روش ارتودنسی دیمون است.

 

هزینه ارتودنسی دیمون با توجه به کمتر شدن تعداد جلسات مراجعه، مقرون به صرفه است.
هزینه ارتودنسی دیمون

بررسی هزینه ارتودنسی دیمون

هزینه ارتودنسی دیمون به نسبت دیگر روش‌های ارتودنسی گران تر است. اما با توجه به نوع دندان‌ها و طریقه به کارگیری متد‌های پیشرفته در روش دیمون، می‌تواند این هزینه متغییر باشد. بیشتر متخصصان ارتودنسی به دلیل نیاز به مراجعه کمتر به پزشک و کاهش طول دوره درمان به روش ارتودنسی دیمون لقب یک روش گران ولی مقرون به صرفه را داده‌اند. (مشاهده کامل لیست قیمت ارتودنسی)

هزینه ارتودنسی دیمون به دلیل استفاده از براکت ها و سیم‌های خاص در این روش بالاتر از هزینه ارتودنسی ثابت معمول با براکت های کش‌دار بوده و حدود ۵/۲ تا ۴ میلیون تومان بالاتر است.

با توجه به اینکه استفاده از این براکت ها باعث افزایش هزینه در درمان بیماران می‌گردد. در مواردی که متخصص ارتودنسی بر کشیده نشدن دندان‌ها با تمرکز بر افزایش عرض قوس فک بالا تأکید دارد، این درمان به بیماران توصیه می‌گردد. البته این به معنای آن نیست که درمان‌های معمول با براکت های عادی نمی‌توانند و نتایج مشابه را برای بیمار فراهم نماید.

سخن پایانی

در نهایت علاوه بر ویژگی‌ها و نقاط قوت روش ارتودنسی دیمون باید به این نکته توجه داشت که عدم نیاز به درآوردن دندانها، کاهش طول درمان، افزایش فاصله بین ویزیت های بیمار، کاهش درد بیمار و تمام موارد بیان شده بستگی به نوع ناهنجاری، سن مراجعه، شدت مشکل بیمار و بسیاری از فاکتورهای بیولوژیک دارد که از هر بیمار به بیمار دیگر متغیر است و در هنگام معاینه بیمار توسط متخصص ارتودنسی مشخص می شود که بیمار نیاز به درآوردن دندان دارد یا ندارد و طول مدت درمان چقدر است. انتخاب روش دیمون یا ارتودنسی ثابت معمولی بستگی به انتخاب شما و همچنین پیشنهادات متخصص با توجه شرایط دندان شما است.

۴.۴/۵ - (۳۶ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها