سفید کردن دندان در منزل

سفید کردن دندان یا بلیچینگ

زرد شدن دندان ها، موردی است که با استفاده از برخی از مواد غذایی مثل قهوه یا افزایش سن رخ می‌دهد؛ و به همین دلیل، افراد بسیاری به دنبال سفید کردن دندان هستند. این مسئله پس از اتمام دوره درمان ارتودنسی هم بسیار شایع است و معمولاً لازم است تا متخصص ارتودنسی وضعیت تغییر رنگ و کدر شدن دندان ها پس از ارتودنسی را بررسی کند و روش مناسب سفید کردن دندان ارتودنسی شده را به شخص پیشنهاد دهد.

جالب است بدانید تنها روش سفید کردن دندان ها، بیلچینگ یا روکش دندان نیست؛ بلکه با ۱۵ ماده طبیعی که در خانه هر فردی هست یا به راحتی می‌شود تهیه کرد، رفع زردی دندان در خانه را می‌توانید انجام دهید.

در ادامه این مقاله از دکتر سعید قریشی، با روش‌های سفید کردن دندان با نشاسته، سفید کردن دندان ها با زردچوبه، جوش شیرین، پوست موز، زغال در منزل و … آشنا خواهید شد. همچنین توضیحاتی پیرامون علت زرد شدن دندان ارتودنسی شده و بهترین روش سفید کردن دندان بعد از ارتودنسی آورده شده است.

 

ارتودنسی و سفید کردن دندان
سفید کردن دندان

دلیل زرد شدن دندان ها

همان طور که گفته شد، دو عامل بر زرد شدن دندان‌ها اثر گذار است:

 • لکه‌های حاصل از غذا
 • افزایش سن و به تبع آن، کاهش ضخامت مینای دندان

۱. لکه‌های حاصل از غذا

برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها مانند قهوه، چای، الکل، نوشیدنی‌های رنگی و … به شدت بر زردی دندان‌ها اثر گذار است. به همین دلیل، پس از استفاده از روش‌های سفید کردن دندان، باید بیش از پیش توجه کنید تا مصرف مواد غذایی که منجر به زردی می‌شوند را کاهش دهید.

همچنین مصرف سیگار، قلیان یا پیپ یا هر ماده دارای تنباکو، عامل دیگر رنگ گرفتی دندان‌ها است.

۲. کاهش ضخامت مینای دندان‌ها

دندان از چند لایه متفاوت تشکیل شده است. از جمله‌ی این بخش‌ها، تاج دندان است که بر روی آن مینای دندان قرار گرفته است. به صورت معمول مینای دندان سفید رنگ است؛ اما رژیم غذایی، مواد مصرفی و افزایش سن بر روی ضخامت آن اثر می‌گذارند.

احتمالا مشاهده کرده‌اید به برخی در کودکی، به درستی قطره آهن داده نشده است؛ و این منجر به تغییر رنگ مینای دندان آن‌ها شده است.

 

تفاوت سفید کردن دندان و بلچینگ

 

علت زرد شدن دندان بعد از ارتودنسی

یکی از مسائل ناراحت کننده افراد پس از پایان دوره درمان ارتودنسی و برداشتن براکت ها، زرد شدن دندان هاست. برخی افراد از تغییر رنگ دندان هایشان به حدی ناراحت هستند، که بلافاصله انواع روش های خانگی سفید کردن دندان را امتحان می کنند. به شما توصیه می کنیم کمی درنگ کنید چراکه این روش ها ممکن است به دندان شما آسیب برساند و مشکل را هم برطرف نکند.

بطور کلی علت تغییر رنگ یا کدر شدن دندان پس از ارتودنسی می تواند موارد زیر باشد:

 • رنگ رزین یا همان چسب نگهدارنده براکت بر روی دندان
 • درست تمیز نشدن دندان به دلیل وجود براکت
 • استعمال سیگار و ماندگاری نیکوتین سیگار روی براکت ها
 • مصرف بسیار زیاد غذا و نوشیدنی رنگی مثل چای و نوشابه
 • استعمال دهانشویه های حاوی ترکیبات کلرهگزیدین و ستیل پیریدینیوم کلراید

اگر دقت کنید، به جز مورد اول که به مواد بکار رفته در درمان ارتودنسی مربوط است، سایر عوامل کاملاً به خود شخص و اهمیتی که به بهداشت دهان می دهد وابسته است. وجود بریس و براکت ها در دهان، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را کمی مشکل می کند اما اگر زیبایی و سفیدی دندان هایتان مهم است، تنبلی نکنید و برای تمییز کردن دندان ها حین ارتودنسی وقت کافی بگذارید.

 

بهترین روش سفید کردن دندان بعد از ارتودنسی

قبل از اینکه به شرح روش سفید کردن دندان ارتودنسی شده بپردازیم، چند نکته مهم را به شما یادآوری می کنیم. اول اینکه بهتر است بلافاصله بعد از برداشتن براکت ها، هر کدام از روش های سفید کردن یا بلیچینگ را استفاده نکنید؛ چرا که در چند ماه اول بعد از ارتودنسی مینای دندان بسیار حساس است و فرسایش زیاد باعث آسیب به آن می شود.

نکته دوم اینکه تصور نکنید هر روش طبیعی و خانگی سفید کردن دندان، کاملاً بی ضرر است. بنابراین در بکار بردن ترکیباتی مثل جوش شیرین و مواد اسیدی مثل آب لیمو یا سرکه زیاده روی نکنید.

موضوع مهم دیگر، مشورت با متخصص است. بهتر است پیش از انجام هرگونه اقدامی موضوع تغییر رنگ یا لکه دار شدن دندان هایتان را با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی مطرح کنید. با توجه دوره چندین ماهه ارتودنسی، متخصص ارتودنسی شناخت کاملی از وضعیت دندان های شما دارد و بدون شک بهترین روش سفید کردن دندان پس از ارتودنسی را به شما پیشنهاد می دهد.

 

روش های خانگی سفید کردن دندان

در ادامه، ۱۵ روش طبیعی سفید کردن دندان‌ها (teeth whitening) پس از برداشتن براکت ارتودنسی برای شما آمده است؛ اما به این مورد دقت کنید که بعد از انجام هر یک از روش‌های زیر، اقدام به نوشیدن چای، قهوه یا … نکنید تا دندان‌هایتان تا مدت بیشتری سفید باقی بمانند. در واقع دندان ها پس از سفید کردن به مراقبت بیشتری احتیاج دارند.

سفید کردن دندان با زردچوبه در منزل
خمیر زردچوبه برای رفع زردی دندان

۱. سفید کردن دندان با زردچوبه

برای استفاده از این روش باید با زردچوبه یک خمیر نسبتا نرم ایجاد کنید تا بتوانید، دندان‌هایتان را با آن مسواک بزنید.

برای این کار کافی است یک قاشق غذا خوری زردچوبه طبیعی را با کمی آب ترکیب کنید و چند قطره نعنا، برای ایجاد طعم مطلوب، اضافه کنید. میزان آب، به قدری باشد که یک ترکیب نسبتا نرم ایجاد شود.

با خمیر زردچوبه، حدود ۳ دقیقه به خوبی مسواک بزنید. به خصوص دندان‌های جلو را که نمایان هستند.

۲. سفیدی دندان با جوش شیرین و آب لیمو

مانند روش قبل، یک قاشق جوش شیرین را این مرتبه با آب لیمو ترکیب کنید. کافی است تنها چند قطره آب لیمو اضافه کنید تا یک خمیر نسبتا نرم از جوش شیرین به دست بیاد؛ و بعد اقدام به مسواک زدن با آن کنید.

توجه کنید از هر یک از روش‌هایی که برای شما می‌گوییم، بیش از یک مرتبه در هفته استفاده کنید. در غیر این صورت، احتمال آسیب رسیدن به میناهای دندان شما هست.

۳. سفید کردن دندان با ذغال چوب فعال یا ذغال سنگ

پودر زغال فعال را در یک کاسه بریزید و مسواک‌تان را کمی نم‌دار و در آن، فرو کنید. برای مدت ۲ تا ۳ دقیقه، اقدام به مسواک زدن کنید. به این مورد توجه کنید که به هیچ وجه، اقدام به بلعیدن آب دهان‌تان که آغشته به پودر فعال ذغال شده است، نکنید.

۴. سفیدی دندان با توت فرنگی

برای سفید کردن دندان با توت فرنگی، دو روش دارید:

 • ۲ عدد توت فرنگی را له کنید و با جوش شیرین ترکیب کنید تا یک خمیر شل به دست بیاید. با این خمیر، اقدام به ۳ دقیقه مسواک زدن کنید. می‌توانید دو مرتبه از این روش در سال استفاده کنید.
 • ۲ عدد توت فرنگی را له کنید و با کمی نوشابه گازدار مشکی ترکیب کنید و اقدام به مسواک زدن کنید.

۵. سفید کردن دندان با جوش شیرین و سرکه

۱ قاشق غذاخوری از سرکه سیب را در دهانتان برای ۲ دقیقه بچرخانید. سپس، مسواک خود را در سرکه سیب قرار دهید و برای کمک به حذف لکه ها مسواک بزنید. پس از شستشوی دهانتان با آب، با خمیر دندان مسواک بزنید تا سرکه سیب حذف شود.

۶. سفیدی دندان با برگ ریحان

در این روش، چند برگ ریحان را بسیار ریز کنید و کمی جوش شیرین و نمک به آن اضافه کنید؛ به شکلی که در انتها، یک خمیر سبز رنگ ایجاد شود. به مدت ۵ دقیقه، اقدام به مسواک زدن با این خمیر کنید.

یکی از مزیت‌های این روش، طعم مطلوب خمیر ریحان است.

به دلیل طبیعی بودن مواد مورد استفاده در این روش، می‌توانید هفته‌ای دو مرتبه اقدام به این کار کنید.

۷. سفید کردن دندان با پراکسید هیدروژن

در این روش، کمی خمیر دندان را با پراکسید هیدروژن ترکیب کنید و به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید. دقت کنید که اگر دندان‌هایتان حساس است، از این روش استفاده نکنید.

برای مدت یک هفته، هر روز مسواک بزنید؛ اما فقط هر ۳ ماه یک مرتبه، اقدام به استفاده از این روش کنید.

۸. سفیدی دندان با نمک

نمک، آب و جوش شیرین ۳ ماده اصلی تشکیل دهنده این ترکیب است. در یک کاسه، نصف قاشق چای خوری نمک و جوش شیرین با کمی آب ترکیب کنید تا خمیر نسبتا شلی ایجاد شود. پس از آن اقدام به مسواک زدن دندان‌هایتان برای ۲ دقیقه کنید.

با توجه به شور بودن این خمیر، به هیچ وجه آن را میل نکنید.

۹. سفید کردن دندان با پوست موز

می‌شود گفت این راه، راحت‌ترین روشی است که در این مطالعه کرده‌اید. کافی است پس از میل کردن یک موز، پوست ان را برای مدت ۵ دقیقه بر روی دندان‌هایتان حرکت دهید و اثر آن را ببینید. برای افزایش قدرت این روش، می‌توانید پس از آن از خمیر جوش شیرین و آب لیمو استفاده کنید.

۱۰. سفیدی دندان با روغن نارگیل

همچون روش قبلی، این راه نیز بسیار آسان است. کافی است انگشت اشاره خودتان را در کمی روغن نارگیل فرو کنید؛ و برای ۵ دقیقه، با انگشت‌تان، دندان‌هایتان را مسواک بزنید. جالب است بدانید روغن نارگیل دارای اسیدی به نام “لاوریک” است که می‌تواند منجر به سفیدی دندان‌ها شود.

۱۱. سفید کردن دندان با نشاسته

آیا نشاسته برای سفیدی دندان موثر است؟ برای سفید کردن دندان با نشاسته روش متداولی وجود ندارد. اگر شما عزیزان تجربه‌های مشابهی در زمینه سفید کردن دندان با نشاسته یا هر روش دیگری دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

 

سفید کردن دندان ارتودنسی شده توسط متخصص

معمولاً پس از اتمام دوره درمان ارتودنسی، متخصص ارتودنسی وضعیت دندان ها را بطور کامل بررسی می کند تا مطمئن شود همه چیز برای لبخند زیبای شما مهیا است. هرگونه تغییر رنگ یا جرم گرفتگی را با شناخت کاملی که از وضعیت دندان های شما دارد، با بهترین روش برطرف خواهد کرد.

بسته به میزان تغییر رنگ و وضعیت مینای دندان، دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی یکی از روش های زیر را برای سفید کردن دندان پس از ارتودنسی انتخاب می کند.

 • بلیچینگ
 • لمینت یا کامپوزیت
 • روکش دندان

 

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان

تفاوت جرم گیری و بلیچینگ چیست؟ برخی متصور می‌شوند سفید کردن دندان همان بلیچینگ است؛ اما چنین نیست. بلیچینگ یکی از روش‌‌های سفید کردن دندان‌ها است. در جرم گیری دندان‌ها، سعی می‌شود رنگ مینای دندان، به حالت طبیعی باز گردد؛ اما در بلچینگ، رنگ دندان‌ها بیش از حالت معمول سفید می‌شود. به شکلی مشهود خواهد بود از روش‌های سفید کردن دندان استفاده کرده‌اید.

همان طور که اشاره شد با بالا رفتن سن، ترک‌های ریزی روی مینای دندان ایجاد می‌شود. این ترک‌ها محل تجمع باکتری‌هایی می‌شود که به مرور رنگ دندان‌ها را تغییر می‌دهند. روش‌های سفید کردن دندان این آلودگی‌ها و باکتری‌ها را پاک کرده و دندان‌ها را دوباره سفید می‌کند.

در بلیچینگ نیاز به استفاده از موادی خاص توسط دندانپزشک است و خودتان نمی‌توانید در خانه، اقدام به سفیید کردن دندان‌هایتان کنید؛ به همین دلیل قیمت بسیار بیشتری نسبت به روش‌های خانگی دارد؛ اما اثر بخشی بیشتری دارد و در یک جلسه، شاهد سفیدی دندان‌هایتان خواهید بود.

 

سفید کردن دندان با لیزر

در کنار بلیچینگ، لیزر کردن دندان‌ها نیز یکی از روش‌هایی است که برای سفیدی دندان‌ها استفاده می‌شود. لیزر کردن دندان‌ها به چند روش انجام می‌شود. از جمله استفاده از نور LED یا قوس پلاسما که در این میان، نور هالوژن بهترین اثرگذاری را دارد.

برای سفید کردن دندان با لیزر، نیاز به چند جلسه است که هر کدام از آن‌ها، حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

 

سفید کردن دندان با لیزر

 

سریعترین روش سفید شدن دندان چیست؟

بسیاری از مراجعه کنندگان به مطب دندانپزشکان می خواهند بدانند که سفید شدن دندان فوری امکانپذیر است و اگر قصد مراجعه به دندانپزشک را نداشته باشند، همواره به دنبال سریع ترین روش سفید شدن دندان در خانه هستند.

برای اینکه پاسخ صادقانه ای به پرسش بالا بدهیم، باید گفت که معمولاً روش های خانگی سفید کردن دندان، آسان و در دسترس هستند اما ضمن اینکه بی ضرر نیستند، در سفید کردن دندان چندان موثر نیستند. بهترین روش سفیدکردن دندان (جرمگیری، بلیچینگ، لیزر یا پوشش لمینت) با توجه به علت تغییر رنگ دندان توسط متخصص مشخص می شود.

 

دکتر سعید قریشی در کنار ارائه خدمات سفید کردن دندان با لیزر یا بلچینگ دندان‌ها، متخصص ارتودنسی نامرئی نیز هستند و می‌توانید در ارتباط با هزینه ارتودنسی، با ایشان در تعامل باشید.

امیدواریم روش‌هایی که معرفی کردیم، برای سفید کردن دندان‌های شما پس از پایان دوره درمان ارتودنسی موثر باشند.

۴.۱/۵ - (۴۷۰ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

11 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حنا
حنا
2 سال قبل

سلام
بعد از استفاده دهانشویه کلر هگزیدین بعضی قسمت‌های بین دندان هایم تغییر رنگ داده که با جرم گیری رفع نشد، آیا با بلیچینگ رفع میشه؟

لیلا ابراهمیمی
لیلا ابراهمیمی
2 سال قبل

نن جوش شیرین و لیمو رو امتحان کردم واقعااااااا عالی بود

لیلا
لیلا
پاسخ به  لیلا ابراهمیمی
2 سال قبل

واقعا تاثیر داره؟

خانم دکتر آینده
خانم دکتر آینده
پاسخ به  لیلا
2 سال قبل

هزینه ارتو دنسی دندان چقدر میشه؟؟

MH
MH
پاسخ به  لیلا ابراهمیمی
1 سال قبل

جوش شیرین لیمو با هم قاطی کردی یا جدا جدا؟!

باران
باران
2 سال قبل

سلام
من دیروز ارتودنسیمو برداشتم و دکتر برام دندون هامو فک کنم با روش بلیچینگ سفید کرد. خیلی هم خوب بود. دیشب جایی بودم که نتونستم مسواک بزنم. امروز که بیدار شدم حس کردم دندون هام زرد شده و حس خوبی ندارم. میشه بگید کدوم راه ضرر کمتری داره؟

زهرا خسروی
زهرا خسروی
2 سال قبل

خیلی عالی بود دکتر
من یکی از بیمارای سعادت ابادتون بودم که دندونام عالی شد

حسین خاموش
حسین خاموش
1 سال قبل

ممنون داکتر..!!
معلومات عالی و مفید بودن
موفق و بهروز باشید.

محمد
محمد
1 سال قبل

دکتر هزینه ارتودنسی چقد میش

محمد یاسین حسنی
محمد یاسین حسنی
1 سال قبل

میشه بگید هزینه جرم گیری دندان چقدر میشه

سینا
سینا
1 سال قبل

بلچینگ عالیه