ارتودنسی جدید

ارتودنسی جدید با کاربرد روش‌ها و ابزارات نوین و پیشرفته در عمل زیبایی دندان همراه است. جدید ترین روش‌های ارتودنسی مثل ارتودنسی دیمون، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی و لینگوال در جهت سهولت به کارگیری این روش درمانی و زیبایی دندان شکل گرفته‌اند. مدل ارتودنسی و روش‌های ارتودنسی مناسب از طریق ویزیت بیمار و همین طور با نظارت مستقیم یک متخصص دندانپزشک انتخاب و به کار گرفته می‌شود. در نهایت می‌توان گفت انواع ارتودنسی براساس شرایط هر فرد و وابسته به وضعیت دندان‌ها توسط متخصص ارتودنسی تعیین می‌شود. استفاده از ارتودنسی جدید و روش‌های جدید ارتودنسی در کاهش دوره درمان این روش ترمیمی و زیبایی دندان تاثیر بسزایی دارد.

در این مقاله با معرفی جدید ترین روش‌های ارتودنسی و مدل ارتودنسی در شرایط مختلف با شما همراه خواهیم بود.

 

جدیدترین روش‌های ارتودنسی

روش‌های ارتودنسی جدید به کارگیری ابزارات و روش‌های پیشرفته در عمل زیبایی و درمان دندان را در برمی‌گیرد. امروزه روش ارتودنسی دیمون و به کارگیری روش میکرو اسکرو را می‌توان در دسته جدیدترین روش‌های ارتودنسی قرار داد. این روش‌ها در کنار کاهش دوره درمان ارتودنسی و همین طور بهبود وضعیت بیمار در این دوره از هزینه بیشتری نسبت به دیگر مدل ارتودنسی مواجه هستند.

 

جدیدترین روش‌های ارتودنسی

معرفی روش‌های جدید ارتودنسی

بیشتر افراد متقاضی انجام عمل زیبایی بر روی دندان‌ها به دلیل طولانی بودن پروسه ارتودنسی دندان از انتخاب این روش منصرف شده‌اند. امروزه به به کارگیری جدیدترین روش‌های ارتودنسی و کاهش قابل توجه زمان ارتودنسی تا حد زیادی استقبال از این روش درمانی و زیبایی دندان نسبت به گذشته بیشتر شده است.

 

روش‌های جدید ارتودنسی
روش‌های جدید ارتودنسی

 

ارتودنسی اصولا به صورت ثابت، متحرک، نامرئی و روش جدیدی به نام ارتودنسی دیمون برای ایجاد تناسب در فک و ترتیب از بین رفته در بین دندان‌ها اعمال می‌شود. روش‌های ارتودنسی جدید و مدل ارتودنسی با توجه به ابزارات کاربردی و متد‌های به کار گرفته شده و همین طور وضعیت دندان‌ها در قالب توضیحات زیر معرفی می‌شود.

 

ارتودنسی نامرئی یک نمونه از ارتودنسی جدید

ارتودنسی نامرئی یک ارتودنسی جدید با به کارگیری پلاک‌ها یا طلق‌های شفاف به جای براکت‌ها و سیم ارتودنسی در روش ثابت صورت می‌گیرد. این روش ارتودنسی برای افرادی که تمایل به دیده شدن سیم و دیگر ابزار ارتودنسی مثل براکت برای روی دندان‌هایشان نیستند بسیار کاربردی است. استفاده از ارتودنسی نامرئی بیشتر در بین بزرگسالان و افرادی که دارای موقعیت‌های اجتماعی خاص هستند دیده می‌شود.

 

روش جدید ارتودنسی؛ ارتودنسی نامرئی
روش جدید ارتودنسی؛ ارتودنسی نامرئی

 

ارتودنسی نامرئی یکی از جدید ترین روش‌های ارتودنسی به شمار می‌آید که در آن پلاک‌های شفاف بدون اینکه دیده شوند، حرکت تدریجی در بین دندان‌ها را برای رسیدن به یک موقعیت مطلوب ایجاد می‌کنند. این روش و مدل ارتودنسی امروزه جایگاه مناسبی را در بین روش‌های ارتودنسی به خود اختصاص داده است.

از مزایای مهم استفاده از پلاک‌های شفاف در ارتودنسی نامرئی متحرک بودن آن است که این امکان را به افراد می‌دهد تا در هنگام غذاخوردن برای رعایت بهداشت دهان و دندان آنها را از دهان خود خارج کنند. برای داشتن نتیجه مطلوب از این روش ارتودنسی جدید باید حداقل پلاک‌ها بین ۲۰ تا ۲۴ ساعت روی دندان‌های مدنظر قرارگیرند.

 

ارتودنسی دیمون یک روش رایج ارتودنسی جدید

یکی دیگر از جدیدترین روش‌های ارتودنسی را می‌توان ارتودنسی دیمون نامید. در این روش ارتودنسی طول درمان ارتودنسی بطرز چشمگیری کاهش و سرعت پیشرفت ارتودنسی بر روی دندان‌ها افزایش پیدا کرده است. براکت‌های کاربردی در روش ارتودنسی دیمون که از یک سیستم کاملا خودکار برای ایجاد حرکت دندان‌ها برخوردارند، می‌توانند فلزی و یا شفاف باشند. در روش ارتودنسی دیمون براکت‌ها داری خودبست و دریچه هستند و بصورت خودکار باز و بسته می‌شوند.

 

ارتودنسی دیمون یک روش رایج ارتودنسی جدید
ارتودنسی دیمون یک روش رایج ارتودنسی جدید

 

از مزایای مهم روش ارتودنسی دیمون می‌توان به اصطکاک کمتر در بین دندان‌ها، حرکت سریع دندان‌ها و عدم نیاز به مراجعه به متخصص در فواصل زمانی کوتاه در طول دوره درمان اشاره داشت. براکت‌های ارتودنسی جدید دیمون ظاهری زیباتر از براکت‌های سنتی و ابتدایی داشته و می‌توان آنها را بصورت نامرئی نیز در نظر داشت. سیستم به کار رفته در نحوه عملکرد براکت‌ها در این روش ارتودنسی درد را تا حد زیادی کاهش داده است.

 

میکرو اسکرو یک ابزار و متد ارتودنسی جدید

مینی اسکرو یا مینی ایمپلنت نمونه مواردی هستند که تحول گسترده‌ای در روش‌های درمانی ارتونسی جدید و قدیمی به وجود آورده‌اند. این روش ارتودنسی جدید بیشتر برای مواقعی که دندانپزشک متخصص با توجه به شرایط بیمار نیاز به حرکت دادن یک دندان بدون جابه جایی دیگر دندان‌ها (انکوریج)داشته کاربردی است.

 

میکرو اسکرو یک ابزار و متد ارتودنسی جدید
میکرو اسکرو یک ابزار و متد ارتودنسی جدید

 

مینی اسکرو در این روش ارتودنسی به راحتی سبب اصلاح جایگاه دندان‌ها می‌شود. بسته شدن فضاهای خالی بین دندان‌ها، صاف کردن دندان‌ها و از بین بردن انحراف بین آنها، درمان اپن بایت دندان‌ها و در نهایت رفع انحراف و چرخش‌هایی که دندان‌ها دارند از طریق مینی اسکرو قابل برطرف شدن است.

 

معرفی چند مدل ارتودنسی و روش‌های ارتودنسی

انتخاب روش‌های ارتودنسی برای دندان‌های افراد اصولا پس از یک معاینه کامل که شامل عکس برداری از دندان‌ها نیز شده توسط یک متخصص ارتودنیست انجام می‌شود. نامگذاری روش‌های ارتودنسی وابسته به ابزار و براکت‌های کاربردی و همین طور ماهیت روش ارتودنسی در طول درمان بیمار و نحوه اعمال نیرو برای رفع انحراف و نامظمی دندان‌ها صورت می‌گیرد.

 

جدیدترین درمان ارتودنسی
جدیدترین درمان ارتودنسی

 

وابسته به وضعیت دندان‌ها، شرایط افراد و همین طور سن افراد می‌توان یکی از روش‌های معرفی شده در این قسمت را برای ارتودنسی دندان‌ها به کار برد.

 

روش ارتودنسی ثابت

روش ارتودنسی ثابت یکی از سنتی‌ترین روش‌های ارتودنسی است. در این روش ارتودنسی اعمال نیرو بر روی دندان‌ها برای جای دهی مناسب آن با یک سیم و چندین براکت فلزی و پلاستیکی ثابت بصورت دائمی در این انجام می‌شود.

 

ارتودنسی سنتی ثابت
ارتودنسی سنتی ثابت

 

در ارتودنسی ثابت نصب سیم و براکت‌ها بر روی دندان‌ها و همین طور جداسازی آن برای افراد امکان پذیر نبوده و باید تحت نظارت پزشک متخصص باشد.

 

ارتودنسی متحرک

امکان خروج ارتودنسی از دهان پس از اعمال آن بر روی دندان‌ها عمده دلیل نامگذاری ارتودنسی متحرک است. در این روش ارتودنسی براکت‌ها به دندان نچسبیده و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که متناسب با سایز و دهان افراد باشند. دستگاه‌های ارتودنسی متحرک به طور معمول به دو دسته‌ تقسیم می‌شوند. دسته اول متناسب با حرکت‌های ساده دندانی و دسته دوم برای ایجاد حرکت در فک بالا و پایین در نظر گرفته شده است.

 

ارتودنسی متحرک ارتودنسی جدید
ارتودنسی متحرک ارتودنسی جدید

 

ارتودنسی سرامیکی

این مدل ارتودنسی به دلیل استفاده از ماده سرامیکی برای ساخت براکت‌های به کار رفته در ارتودنسی دندان به این نام معروف شده است. در این روش ارتودنسی نیز مانند ارتودنسی نامرئی امکان دیده شدن براکت‌ها برای افراد وجود ندارد.

 

بنابراین این روش ارتودنسی را در کنار روش‌های ارتودنسی نامرئی و دیمون می‌توان یک انتخاب محبوب برای افراد بزرگسال در نظر گرفت.

 

ارتودنسی نامرئی و دیمون

این دو سبک ارتودنسی که در روش جدید ارتودنسی معرفی شدند، امروزه از محبوبیت زیادی در بین افراد متقاضی انجام این عمل زیبایی و درمانی بر روی دندان‌ها برخوردارند.

 

ارتودنسی نامرئی و دیمون جدید
ارتودنسی نامرئی و دیمون جدید

 

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال مانند دیگر روش‌های ارتودنسی با استفاده از یک سری ابزار خاص مثل براکت و سیم صورت می‌گیرد. دلیل نامگذاری این روش ارتودنسی قرار گرفتن این ابزارات در داخل دهان و پشت دندان‌ها می‌باشد. تمیز کردن این روش ارتودنسی تا حدی سخت می‌باشد.

 

چند نکته اساسی در انتخاب روش ارتودنسی

سن، شرایط و همین طور وضعیت جسمانی از جمله مواردی است که در انتخاب مدل ارتودنسی و روش‌های مختلف ارتودنسی تاثیرگذار است. بعنوان مثال انتخاب ارتودنسی متحرک و یا دیمون برای کودکان جهت رعایت بهتر بهداشت بیشتر پیشنهاد می‌شود.

در مقابل مدل ارتودنسی نامرئی، زبانی و همین طور دیمون یک انتخاب مناسب برای افراد بزرگسال و فعال در اجتماع به نظر می‌آید. تمامی این موارد از به کاربرد ارتودنسی جدید تا انتخاب مدل ارتودنسی مناسب با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی قبل از انجام ارتودنسی به راحتی صورت می‌گیرد.

۴.۸/۵ - (۲۹ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها