مدت زمان درمان ارتودنسی

متناسب با میزان مشکلات دندان، لثه و سن، مدت زمان ارتودنسی متغیر است. مدت زمان ارتودنسی دندان حدودا ۶ الی ۲۴ ماه طول می‌کشد. طول درمان ارتودنسی دندان توسط دکتر متخصص ارتودنسی تعیین می‌شود. حتی مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی، از فردی تا فرد دیگر متفاوت است. اما سن ارتودنسی دندان، مهم‌ترین عامل مدت زمان صاف شدن دندان‌های شماست. بنابراین هنگامی که برنامه درمان ارتودنسی بیمار مشخص شود، می توان درباره طول مدت مورد انتظار درمان اظهار نظر کرد و برای این سوال هیچ پاسخ قطعی و از قبل تعیین شده وجود ندارد.

آیا ارتودنسی در زمان کوتاه امکان پذیر است؟ عوارض ارتودنسی در زمان کوتاه چیست؟ ارتودنسی چقدر طول می کشد؟ مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی چقدر است؟ در این نوشته با ما همراه باشید تا پاسخ آن‌ها را بیابید.

مدت زمان دقیق استفاده از بریس ها در درمان ارتودنسی مشخص نیست. در حقیقت فاکتورهای متعدد بر حرکت دندان ها در دهان در طول مدت درمان ارتودنسی تاثیر می گذارند و حتی با تجربه ترین و متخصص ترین پزشک ارتودنسی نیز نمی تواند بطور دقیق درباره واکنش دندان ها نسبت به اصلاحات انجام شده قبل از شروع درمان اظهار نظر کند. به هر حال پزشک می تواند چارچوب زمانی درباره طول مدت درمان مورد انتظار را در اختیار بیمار قرار دهد، اما به هیچ وجه نمی توان درباره طول مدت دقیق استفاده از بریس ها در دهان اظهار نظر کرد.
علاوه بر این لازم است توجه داشته باشید استفاده از خدمات دندان پزشکان و متخصصان ارتودنسی که ادعا می کنند از طول مدت دقیق استفاده از بریس ها مطلع هستند، مشکوک بوده و به بیماران توصیه نمی شود.

 

عوامل موثر بر مدت زمان ارتودنسی دندان

ویژگی دندان ها و شرایط قرار گرفتن آنها بر روی یکدیگر برای افراد مختلف منحصر به فرد می باشد و به همین خاطر شرایط درمان هر بیمار هنگام استفاده از خدمات ارتودنسی متفاوت است. به عنوان یک دستور العمل کلی، اکثر برنامه های درمانی ارتودنسی به ۱۲ تا ۳۶ ماه زمان نیاز دارد و میانگین طول مدت درمان در این حالت در حدود دو سال است. به هر حال، عامل های متعدد می توانند بر روی این جدول زمان بندی تاثیر داشته باشند که بعضی از آنها تحت کنترل بوده و بعضی دیگر تحت کنترل نیستند.

مدت زمان ارتودنسی دندان به عوامل مختلفی از جمله سن ارتودنسی کننده، نوع ارتودنسی، نحوه مراقبت و همکاری فرد بستگی دارد. در ادامه به برخی از عوامل اصلی تاثیرگذار بر مدت زمان صاف شدن دندان در درمان ارتودنسی را شرح خواهیم داد.

 

مدت زمان ارتودنسی دندان

 

تأثیر سن در طول درمان ارتودنسی دندان

در هر سنی می‌توان درمان ارتودنسی را شروع کرد. اما مدت زمان ارتودنسی و صاف شدن دندانها در ارتودنسی، مستقیما با سن فرد مرتبط است. کودکان و نوجوانان معمولا سریع‌تر نتیجه می‌گیرند و مدت زمان ارتودنسی در سنین پایین‌تر، کوتاه‌تر است.

از آن جهت سن پایین بهتر است که فک درحال شکل‌گیری و رشد است. مثلا ۸ یا ۹ سالگی بهترین سن ارتودنسی دندان است. زیرا در این مرحله، دندان‌های دائمی کودک درحال رشد هستند و ارتودنسی کودکان سریع‌تر به نتیجه می‌رسد. البته این به این معنا نیست که ارتودنسی در بزرگسالی ۲ سال به طول بینجامد. بلکه باتوجه به میزان مشکلات دندان‌ها و فک، می‌تواند کمتر هم باشد.

 

مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی: نوع ارتودنسی

امروزه انواع ارتودنسی برای مراجعه کنندگان وجود دارد. بریس‌های فلزی سنتی، بریس‌های سرامیکی و بریس‌های شفاف (نامرئی) از گزینه‌های ارتودنسی هستند. بریس‌های فلزی از بریس‌های سرامیکی و شفاف، شما را سریع‌تر به نتیجه مطلوب می‌رسانند. اما بیشتر بزرگسالان از انواع سرامیکی و شفاف آن بیشتر استقبال می‌کنند. اما ممکن است مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی با روش‌های فوق بیشتر باشد.

رخی شواهد نشان می دهد استفاده از روش های ارتودنسی ثابت مثل براکت های فلزی یا بریس های سرامیکی شفاف باعث می شود طول مدت درمان ارتودنسی کمتر از مدت زمان لازم در هنگام استفاده از روش های ارتودنسی نامرئی باشد. به هر حال گاهی اوقات این شرایط می تواند به خاطر این حقیقت باشد که بیمار در هنگام استفاده از روش های ارتودنسی نامرئی ابزارهای تجویز شده را برای تمام طول مدت ۲۲ ساعت تجویز شده توسط پزشک در هر روز مورد استفاده قرار نمی دهد. به عبارت دیگر تجربه ما در این حوزه نشان می دهد در صورت استفاده صحیح، فرآیند درمان هنگام استفاده از روش های ارتودنسی نامرئی حتی سریع تر از روش های ارتودنسی سنتی می باشد.

 

شدت مشکل ارتودنسی؛ یکی دیگر از عوامل موثر بر مدت زمان ارتودنسی

یکی دیگر از عوامل مهم در مدت زمان ارتودنسی دندان، شدت و نوع مشکلات دندان‌ها است. فاصله جزیی دندان‌ها، شلوغی جزیی دندان و بهم ریختگی فرم دندان‌ها در مدت کمتر از یک سال رفع می‌شوند. اما در موارد خاص و مواردی مانند الکوژن می‌تواند طول مدت ارتودنسی را کمی افزایش دهد.

در واقع، این مورد متغیر اصلی تاثیرگذار بر طول مدت درمان ارتودنسی است. به این ترتیب صاف کردن دندان های جلوی دهان در زمانی که قرار گرفتن دندان ها بر روی یکدیگر دچار مشکل خاص نیست، احتمالاً فقط به چند ماه زمان نیاز دارد. از طرف دیگر، اصلاح مشکلات قرار گرفتن نا متناسب دندان ها بر روی یکدیگر و اصلاح مشکلات جدی مربوط به ازدحام دندان ها در دهان یا درمان جلو آمدگی دندان ها به مدت طولانی تر زمان نیاز دارد. علاوه بر این در صورتی که به منظور درمان لازم باشد دندان های فرد کشیده شود، اغلب طول مدت درمان افزایش پیدا می کند.

 

رفتار و تعهد مراجعه کننده؛ مهم‌ترین عامل در مدت زمان ارتودنسی دندان

در مدت زمان ارتودنسی، همکاری و مراقبت مراجعه کننده با دکتر ارتودنسی خود، منجر به نتیجه بهتر خواهد شد. رعایت بهداشت دندان‌های ارتودنسی شده، حضور منظم در جلسات تعیین شده از سوی ارتودنتیست و استفاده از بریس‌های ارتودنسی طبق دستورالعمل دکتر، می‌تواند طول مدت زمان ارتودنسی دندان را کاهش دهد. به عنوان مثال؛ اگر به جای ۲۰ ساعت در روز، تنها ۱۰ ساعت از ارتودنسی خود استفاده کند، مدت زمان ارتودنسی ممکن است بیشتر از مدت زمات تخمینی متخصص ارتودنسی باشد.

صاف شدن دندان ها چه مدت طول می کشد

در هنگام شروع درمان ارتودنسی ممکن است استفاده از ابزارهای ارتودنسی برای شما ناراحت کننده و دشوار باشد. اما در صورتی که بطور منظم و طبق برنامه از قبل تعیین شده از این ابزارها استفاده شود، ناراحتی شما به تدریج کاهش پیدا کرده و به این ابزارها عادت خواهید کرد.

هدف ما اطمینان از درک مناسب شما از تمام جنبه های با اهمیت مراقبتی در این حوزه است. به همین خاطر در صورت داشتن هر گونه سوال در این زمینه، با متخصصان ما تماس گرفته و سوالات خود را به راحتی با آنها در میان گذارید.

دو سال ممکن است مدت زمان طولانی برای استفاده از بریس ها به نظر برسد. به هر حال این مدت به سرعت سپری شده و به تدریج نتایج مثبت ناشی از درمان ظاهر خواهد شد. دستیابی به یک دهان کامل و بدون نقص از نظر ظاهر و عملکرد به زمان و مراقبت خاص نیاز دارد. به این ترتیب با استفاده از خدمات ارتودنسی و صبر و شکیبایی در طول مدت درمان می توانید از مزایای ناشی از سلامت دهان و دندان و لبخند زیبا برای مدت باقیمانده از عمر خود بهره مند شده و لذت ببرید.

 

بهداشت دهان

در هنگام استفاده از بریس مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به نحو صحیح از اهمیت خاص برخوردار است. به این ترتیب حفظ سلامت دهان و دندان باعث اطمینان از دستیابی به بهترین نتایج ممکن خواهد شد. هنگامی که برای درمان از ارتودنسی نامرئی استفاده می شود، فرد می توان به سادگی لوازم ارتودنسی را از دهان خود خارج کرده و دندان های خود را مشابه حالت عادی تمیز کند. اما زمانی که از بریس های فلزی یا شفاف استفاده می شود، پزشک متخصص می تواند به بیمار بهترین روش تمیز کردن دندان ها را آموزش دهد. نکته اصلی در این حالت تمیز کردن موثر دندان ها در هر روز می باشد.

 

تاثیر بهداشت دهان در مدت زمان ارتودنسی

بهترین سن برای درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی ارتباطی به سن بیمار ندارد و در این رابطه فقط لازم است دندان های فرد هنوز در حال رشد نباشند. در حقیقت استفاده از بریس ها در تمام سنین موثر می باشند؛ البته بهترین زمان ارتودنسی، سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی است، درست در زمانی که سر و دهان در حال رشد بوده و می‌توان به شکل آسان‌تری دندان‌ها را مرتب کرد. درمان های ارتودنسی در سنین پایین تر و حدود ۱۶ سالگی یا تا زمانی که فرد تمام دندان های شیری خود را از دست می دهد، سریع تر از مواقع دیگر جواب می دهد. در مواردی که نیاز به اصلاح وضعیت قرار گرفتن دندان ها بر روی یکدیگر وجود داشته باشد، روش درمان ساده تر می تواند هدایت استخوان فک در بیماران جوان تر قبل از تثبیت موقعیت استخوان فک باشد. هنگامی که بیمار به سن بلوغ رسید و همه دندان های دائمی وی رشد کرد، دیگر افزایش سن تاثیری بر طول مدت درمان نخواهد داشت. بنابراین سن ارتودنسی دندان می تواند در افراد مختلف، متفاوت می باشد و افزایش سن محدودیتی برای انجام ارتودنسی ایجاد نمی کند.

اگر شخصی ناهنجاری فکی داشته باشد ولی به دلیل پایان سن بلوغ و اتمام رشد،  امکان اصلاح رشد فک وجود نداشته باشد دو راهکار برای درمان ارتودنسی او وجود خواهد داشت:

۱- ارتودنسی بدون جراحی (جبرانی یا کاموفلاژ)

۲- ارتودنسی همراه با جراحی فک

 

آیا مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی فاکتور در انتخاب متخصص است؟

در کنار هزینه ارتودنسی و نتیجه مطلوب از ارتودنسی، مدت زمان ارتودنسی دندان یکی از مواردی است که برای مراجعه کنندگان اهمیت دارد. اما مهارت و روش تشخیصی متخصص ارتودنسی، در مدت زمان صاف شدن دندانها موثر است.

 

مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی

مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی، توسط متخصص ارتودنسی تعیین می‌شود. زیرا طول مدت ارتودنسی متفاوت است.

 

آیا ارتودنسی در زمان کوتاه امکان پذیر است؟

کوتاه‌ترین زمان ارتودنسی، ۶ ماه است. مثلا برای کودکان و کسانی که مشکلات کمتری در دندان‌هایشان دارند، باتوجه به روش درمانی این زمان ۶ ماه است. در مورد ارتودنسی در زمان کوتاه حتما با دندانپزشک متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید. گاهی روش‌های سریع‌تر شما را ممکن است به دردسرهای بزرگتری بیندازد.

 

عوارض ارتودنسی دندان در زمان کوتاه

  • جواب نگرفتن و کامل نشدن درمان ارتودنسی
  • آسیب به فکر و دندان‌ها

 

راه تسریع درمان ارتودنسی

بعضی از فعالیت های قابل انجام برای تسریع درمان ارتودنسی به شرح زیر هستند:

  • اجتناب از مصرف غذاهای سفت، چسبنده و خرد شونده همچون چیپس، نان خشک، کارامل، شکلات های خرد شوند یا خشک و آب نبات های چسبنده که می توانند باعث شل شدن براکت ها یا شکستن ابزارهای ارتودنسی در دهان شوند. بدیهی است شل شدن مکرر براکت ها یا شکستن ابزارهای ارتودنسی باعث به تاخیر افتادن درمان شما می شوند، زیرا در این شرایط به جای کار کردن بر روی مرحله بعدی برنامه درمانی لازم است با متخصص ارتودنسی ملاقات شده و مشکل ایجاد شده بر طرف شود. علاوه بر این گاهی اوقات لازم است درمان به خاطر ایجاد برخی شرایط خاص به عقب بازگشته و مجدداً اقدامات درمانی مربوط به مراحل قبل بر روی بیمار انجام می شود.
  • لازم است مطمئن شوید همه فعالیت ها طبق دستور العمل متخصص ارتودنسی در ارتباط با استفاده از ابزارهای ارتودنسی انجام شود. علاوه بر این لازم است داروهای تجویز شده توسط پزشک به درستی توسط شما مصرف شود. به این ترتیب با دنبال کردن دستور العمل های متخصص ارتودنسی دستیابی به نتایج دلخواه امکان پذیر خواهد شد. ما همواره به بیماران خود می گوییم که دنبال کردن دستورات متخصص ارتودنسی شبیه به غلتادن یک سنگ به سمت بالای یک تپه است. در این حالت شما نمی توانید قبل از رسیدن به نوک تپه توقف کنید، زیرا در صورت انجام این کار مجبور به بازگشت به عقب خواهید شد!
  • مطمئن گردید جلسات ملاقات با متخصص ارتودنسی را فراموش نمی کنید و به موقع در این جلسات حاضر می شوید. لازم به یادآوری نیست که حاضر شدن در مطب دندان پزشکی طبق برنامه تعیین شده از بخش های اصلی و تاثیرگذار در تکمیل برنامه درمانی شما است. علاوه بر این، انعطاف ناپذیری شما درباره زمان ها و روزهای ملاقات با متخصص ارتودنسی می تواند باعث ایجاد تاخیر در تکمیل برنامه درمان شما شود. به همین خاطر لازم است حداکثر همکاری ممکن را با پزشک خود در این زمینه داشته باشید.
  • سلامت دهان و دندان خود را در سطح مناسب حفظ کنید. عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان می تواند علاوه بر ایجاد سایر مشکلات، باعث شود کار کردن متخصص ارتودنسی بر روی بریس ها به خاطر ایجاد التهاب در لثه ها یا ورم کردن آنها دشوار شود.
  • سلامت دهان و دندان در درمان های ارتودنسی از اهمیت خاص برخوردار است. به همین خاطر صرف نظر از طول درمان ارتودنسی و استفاده از بریس ها، مهم است که مطمئن شویم در نتیجه اقدامات نادرست یا عدم رعایت بهداشت فردی با مشکلات جدی تر در آینده روبرو نمی شویم.

 

شما خواننده عزیز، اگر برایتان مدت زمان ارتودنسی دندان اهمیت دارد و می‌خواهید مدت زمان آن را به هر دلیلی تخمین بزنید، می‌توانید با مراجعه به یکی از کلینیک‌های دکتر سعید قریشی، متخصص ارتودنسی، از مدت زمان ارتودنسی خود آگاه شوید.

بهترین متخصص ارتودنسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا