ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی (به انگلیسی: Orthodontics) یکی از تخصص‌های دندانپزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و اصلاح دندان‌ها و فک‌های بدحالت می‌پردازد. همچنین می‌تواند بر اصلاح رشد صورت متمرکز شود.

در ارتودنسی با استفاده از بریس دندان و سایر ابزارهای ارتودنسی، با حرکت آرام دندان‌ها و فک‌ها به اطراف، ناهنجاری‌ها درمان می‌شود.

ارتودنسی دندان سبب بهبود لبخند و سلامت کلی ناهنجاری‌های دندانی فکی می‌شود.

ترازبندی غیر عادی دندان و فک معمول است، و افراد زیادی نیازمند ارتودنسی دندان و بهره‌مند شدن از درمان‌ ارتودنسی هستند. مدت زمان ارتودنسی دندان، ممکن است چندین ماه تا چند سال طول بکشد. در ادامه انواع ارتودنسی را هم توضیح خواهیم داد و همچنین به سوال اساسی ارتودنسی چیست ؟ پاسخ خواهیم داد.

 

چرا ارتودنسی دندان نیاز است؟

زیبایی دهان و دندان تاثیر به سزایی بر روی چهره افراد دارد. اما با درمان ارتودنسی، علاوه بر بهبود زیبایی لبخند، مشکلات دیگری نیز حل می‌شود. در زیر مشکلاتی که قبل از انجام ارتودنسی، افراد با آن درگیر هستند را بررسی می‌کنیم.
دندانهای نامرتب، علاوه بر ظاهر بد، فشار زیادی را به سایر دندان‌ها، لثه‌ و مفاصل فک وارد می‌کنند، که می تواند منجر به مشکلات زیر شود:
• ایجاد مشکل در لثه
• پوسیدگی دندان‌ها
• سردرد و میگرن شدید
• درد پشت شانه و گردن
• مشکلات گوارشی ناشی از بد جویدن غذا
• مشکلات در مسواک و رعایت بهداشت دهان و دندان
• مشکلات ظاهری و پایین آمدن اعتماد به نفس
• مشکلات TMJ

 

ارتودنسی

 

 

چه افرادی به ارتودنسی دندان نیاز دارند؟

تشخیص اینکه فرد به ارتودنسی نیاز دارد یا خیر فقط توسط متخصص ارتودنسی می تواند تعیین شود.
اما خواندن موارد زیر به شما کمک می کند که اگر درگیر یکی از موارد زیر هستید، احتمالا نامزد انجام درمان ارتودنسی دندان هستید.

 

کراس بایت

Crossbite وقتی بیمار دهان خود را می بندد، دندان های بالایی در داخل دندان‌های پایین نشسته اند. کراس بایت، می‌تواند باعث ساییدگی دندان یا خرد شدن آن شود. کراس بایت می‌تواند بر زیبایی دندان ها تأثیر بگذارد.
نیش نامرتب در پشت دهان، که به آن کراس بایت خلفی گفته می‌شود، می‌تواند باعث دندان قروچه، مشکلات فک و رشد غیر طبیعی صورت شود.

شلوغی و تراکم زیاد دندان‌ها

از نظر بهداشت دهان و دندان، شلوغی دندان‌ها یا Crowding، شایع ترین دلیل مراجعه افراد برای انجام ارتودنسی است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که فضای کافی در دهان برای قرار گرفتن همه دندان‌ها وجود نداشته باشد.
دندان های شلوغ به سختی با نخ دندان تمیز می‌شوند و در صورت عدم اصلاح، می‌توانند سبب پوسیدگی دندان شوند.

فاصله دندان‌ها

Spacing یا فاصله زیاد و بیش از حد معمول به اندازه ازدحام دندان مشکل ساز است. متداول‌ترین مکان برای فاصله دندان‌های مشکل دار، بین دو دندان جلویی است، اگرچه ممکن است در هر جای دهان اتفاق بیفتد.
فاصله بیش از حد می‌تواند منجر به التهاب لثه و پوسیدگی دندان شود و اجازه دهد بیشتر لثه در معرض باکتری‌ها قرار گیرد، جایی که به طور معمول توسط دندان محافظت می‌شود.

بایت

اگر دندان های بالا و پایین شما هم راستا نباشد و در جای مناسب قرار نگیرند، می تواند بر شکل صورت و ظاهر دندان شما تأثیر بگذارد. انواع مختلف مال اکلوژن وجود دارد که در زیر بررسی می‌کنیم:

Open bite، هنگامی که دندان های خود را فشار می دهید، دندان‌های بالا و پایین باز می شود.
Underbite، وقتی است که دندان‌های ردیف بالایی شما خیلی عقب هستند و دندان‌های ردیف پایینی خیلی جلو هستند.
Overbite، زمانی است که دندان‌های ردیف بالایی شما خیلی جلوتر از دندان‌های پایین شما هستند.
اکثر بیمارانی که دچار این نوع مشکلات بایت هستند، دندان‌هایشان زودتر فرسوده می شود و اغلب با افزایش سن نیاز به درمان‌های دندانپزشکی بیشتری دارند.

دندانهای نهفته

دندان نهفته یا Impacted teeth به دندانی گفته می شود که نمی تواند به درستی در بیاید ، زیرا دندان دیگری در راه است یا جایگاه کافی در فک ندارد. دندان عقل اغلب تحت تأثیر قرار می گیرد و باعث درد بزرگسالان می‌شود. دندان های نیش نیز اغلب هنگامی که بیمار دندان‌های شلوغ داشته باشد، تحت تأثیر قرار می گیرند.

 

ارتودنسی دندان

 

 

انتخاب بهترین روش درمان به کمک متخصص ارتودنسی

روش های مختلفی برای تنظیم بدخیمی‌های دندانی فکی و درمان ارتودنسی وجود دارد، که به کمک متخصص ارتودنسی می‌توانیم، بهترین روش درمان را انتخاب کنیم.
متخصص ارتودنسی در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان بی نظمی‌های دندان، فک و صورت آموزش دیده و تخصص خود را گرفته‌ است. آشنایی بیشتر با متخصص ارتودنسی
ارتودنتیست؛ طیف گسترده ای از گزینه های درمانی را برای صاف کردن دندان‌های کج، رفع نیش بد و تراز کردن صحیح فک‌ها به شما معرفی می‌کند. که باتوجه به میزان مشکل و بامشورت بیمار، نوع درمان ارتودنسی انتخاب می شود.
برای آشنایی بیشتر شما، در زیر انواع ارتودنسی و روش‌های درمان را بررسی می‌کنیم.

 

انواع ارتودنسی چیست؟

در حالی که سالانه میلیون‌ها کودک و بزرگسال شروع به درمان ارتودنسی می‌کنند، انواع مختلفی از درمان ارتودنسی برای انتخاب وجود دارد. انتخاب شما بستگی به این دارد که کدام روش درمانی برای نیازهای شما مناسب است و هر روش مزایای خاص خود را دارد.
• ارتودنسی نامرئی
• ارتودنسی متحرک
• ارتودنسی ثابت
• ارتودنسی رنگی
• ارتودنسی دیمون
• ارتودنسی لینگوال

 

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی، بیشتر مورد توجه افراد بزرگسال است. از مزیت‌های این نوع ارتودنسی، نمایان نبودن آن بر روی دندان است. اما برای همه افراد قابل اجرا نیست. در صورتیکه تمایل به درمان، به روش ارتودنسی نامرئی هستید، ابتدا باید متخصص ارتودنسی، وضعیت دندان و فک شما را بررسی کند.

مطالعه بیشتر درباره ارتودنسی نامرئی


ارتودنسی متحرک

درمان توسط ارتودنسی متحرک، معمولا برای مشکلات خفیف پیشنهاد می‌شود. این درمان برای هر دو فک بالا و پایین قابل اجرا است. اما برای دندان‌های پایین، تحمل این روش ارتودنسی سخت و دشوار است.
دستگاه ارتودنسی متحرک از پلاستیک شفاف ساخته می شوند و به صورت سفارشی برای دهان بیمار ساخته می شوند. این یک تنش محکم است و تمام دندان ها را در موقعیت قرار می‌‌دهد.
همچنین یک وسیله ارتودنسی متحرک است که از ترکیبی از پلاستیک و فلز ساخته شده و به صورت سفارشی و متناسب با دهان بیمار ساخته می‌شود. بسته به نیاز بیمار برای ایجاد ثبات در دندان، از نگهدارنده‌های متحرک برای دوره‌های مختلف استفاده می‌شود.

مطالعه بیشتر درباره ارتودنسی متحرک


ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت، براکت‌ها برروی دندان‌ها چسبانده و ثابت می‌شوند. بیشتر مشکلات و ناهنجاری‌ها، به کمک ارتودنسی ثابت قابل درمان است و وابسته به همکاری بیمار نیست.

مطالعه بیشتر درباره ارتودنسی ثابت


ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی، در میان نوجوانان بسیار محبوب است. استفاده از بریس‌های رنگی با تنوع رنگی زیاد، سبب شده که این نوع ارتودنسی، توجه این گروه سنی را به خود جلب کند.

 

 

انواع ارتودنسی

 

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون از روش‌های جدید ارتودنسی است. برخلاف ارتودنسی سنتی که اتصال سیم به براکت‌های ارتودنسی، با استفاده از کش‌های بسیار کوچک انجام می‌شود، در ارتودنسی دیمون از براکت‌هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می گردد.
به دلیل اینکه در این نوع ارتودنسی از کش‌های کوچک در اطراف هر براکت استفاده نمی‌شود، بنابراین بیمار می‌تواند در طول دوره ارتودنسی، به راحتی اطراف سیم و براکت ها را تمیز نماید.

مطالعه بیشتر درباره ارتودنسی دیمون


ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال، یکی دیگر از روش‌های ارتودنسی است. این نوع ارتودنسی دندان، در دسته ارتودنسی پنهان قرار می‌گیرد زیرا که در پشت دندان‌ها اجرا می‌‍شود. به همین دلیل محبوب بزرگسالان است.

مطالعه بیشتر درباره ارتودنسی لینگوال


 

مراحل انجام ارتودنسی

برای انتخاب شیوه ارتودنسی لازم است ابتدا مراحل تشخیص مشکلات فک و دندان‌ها انجام شود. بنابراین همینطور که در ادامه می‌بینید، مراحل انجام ارتودنسی با تصویربرداری و معاینه آغاز می‌شود.

• قالب گیری از فک و دندان‌ها
• عکس‌برداری رادیولوژی برای ارتودنسی
• تصویر‌برداری رنگی برای مراحل ارتودنسی دندان
• معاینه بیمار و بررسی دهان
• بررسی روش‌های متفاوت ارتودنسی
• شروع درمان ارتودنسی با براکت‌گذاری
• ادامه درمان ارتودنسی در فواصل زمانی مشخص شده

 

هزینه ارتودنسی

برای هزینه ارتودنسی، به دلیل اینکه شرایط بیمارها با یکدیگر متفاوت است و قیمت ارتودنسی کاملا وابسته به میزان و نوع ناهنجاری دارد، به طور دقیق و واضح نمی توان یک قیمت مشخص را اعلام کرد.
اما با کلیک برروی هزینه ارتودنسی، می توانید حدود قیمت گذاری دکتر قریشی را مشاهده کنید.

 

چند سوال رایج درباره ارتودنسی

معمولاً کسانی که با درمان ارتودنسی آشنایی و تجربه نداشته اند، سوالت زیادی درباره ارتودنسی دارند. در ادامه پاسخ چند سوال پرتکرار آورده شده است:

 

مدت زمان ارتودنسی دندان چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان مورد نیاز برای ارتودنسی، در افراد مختلف، بسته به شدت مشکل، متفاوت است.
مدت زمان ارتودنسی دندان، وابسته است به مقدار فاصله‌ای که دندان‌ها باید طی کنند، سلامت دندان‌ها، لثه‌ها، استخوان‌های نگهدارنده و اینکه بیمار چقدر از دستورالعمل ها پیروی می کند.
به طور متوسط، تکمیل یک روش درمانی معمول برای قرارگیری درست دندان‌ها، معمولا حدود ۱ تا ۳ سال طول می کشد. با بریس هایی که هر ۴ تا ۱۰ هفته توسط متخصص ارتودنسی تغییر می‌کند.
در صورتی‌که فقط مشکل دندانی باشد، مدت زمان ارتودنسی دندان، حدود یک سال و نیم زمان می‌برد. اما اگر مشکلات فکی هم باشد، یک سال و نیم هم برای درمان آن نیاز است.

 

بهترین سن برای شروع درمان ارتودنسی کی است؟

درمان ارتودنسی معمولاً قبل از بزرگسالی فرد شروع می‌شود، زیرا استخوان‌ها در کودکان به راحتی قابل جابجایی است. در بیماران در حال رشد گزینه‌های بیشتری برای درمان ناسازگاری‌های اسکلتی وجود دارد. بنابراین بهترین سن از ۸ سالگی تا قبل از بلوغ است.
اما این به معنای رد ارتودنسی برای افراد بزرگسال نیست. اما در بزرگسالان، برای رسیدن به نتیجه دلخواه، طول دوره درمان ارتودنسی نسبت به ارتودنسی کودکان، طولانی‌تر خواهد بود.

بیشتر کارهای ارتودنسی قبل از اتمام رشد اسکلت، آغاز می شود. اگر رشد اسکلت به پایان رسیده باشد، جراحی فک می تواند یک گزینه باشد.

 

بهترین تغذیه در دوران ارتودنسی چیست؟

بهتر است در دوران ارتودنسی، مواد غذایی حاوی مواد معدنی، ویتامین‌ها و کلسیم مصرف نمایید و از به هرگونه خوراکی رنگی، خوراکی‌های سخت و تنقلات، نه بگویید.

 

چطور باید براکت ارتودنسی را تمیز کرد؟

باید به کمک مسواک و براش‌های مخصوص ارتودنسی، برای تمیز کردن براکت های ثابت ارتودنسی، استفاده نمایید.
برای دهانشویه نیز باید از دهانشویه مناسب دوران ارتودنسی استفاده نمایید چرا که دهانشویه‌های کلرهگزیدین در دوران ارتودنسی، سبب زردی دندان‌ها می شود.

 

براکت ارتودنسی، مشکلی در صحبت کردن ایجاد نمی‌کند؟

در روزهای ابتدایی پس از درمان ارتودنسی، امکان دارد بیمار نوک زبانی صحبت کند. اما پس از چند روز به براکت ارتودنسی عادت کرده و مثل قبل به راحتی، می‌تواند کلمات را تلفظ نماید.

 

 

همانطور که در فیلم بالا نحوه قرارگیری دندان‌ها قبل و بعد از ارتودنسی را مشاهده کردید، درمان ارتودنسی کمک می‌کند تا ناهنجاری‌های دندانی برطرف شود و زیبایی لبخند فرد دوچندان شود. امیدواریم که با مطالعه این مطالب علاوه بر پاسخ سوال «ارتودنسی چیست؟» نکات و توضیحات انواع ناهنجاری های فک و دندان و روش‌های مختلف ارتودنسی، به شما کمک کند تا هنگام مراجعه به ارتودنتیست، مشاوره موثرتری دریافت کنید.

6 دیدگاه دربارهٔ «ارتودنسی چیست؟»

 1. سلام آقای دکتر قریشی، من ۴۴ سال سن دارم و می خواهم بدانم ارتودنسی تا چه سنی تاثیرگذار است؟ آیا من میتوانم انواع ارتودنسی را انجام دهم؟ چون قبلا مطلبی درباره ارتودنسی دندان خوانده بودم که تا سن ۱۸ سالگی ارتودنسی دندان ها را اصلاح میکند و سوال دیگرم این است که عوارض ارتودنسی چیست؟ آن هم در سن بالا ؟ و اینکه آیا برای اصلاح فک باید جراحی کرد یا با ارتودنسی دندان، آن هم اصلاح می شود؟

  1. با سلام و احترام خدمت شما همراه گرامی، ارتودنسی در سنین بالا هم تاثیرگذار است و شما میتوانید انواع ارتودنسی را انجام دهید، البته درمان موفقیت آمیز ارتودنسی دندان مشروط به وضعیت لثه های شما می باشد. شما میتوانید جهت گرفتن وقت معاینه ارتودنسی دندان با شماره ۰۲۱۷۷۷۳۱۰۰۷ تماس بگیرید.

 2. من امروز رفتم عکس گرفتم از دندونام گفتن باید دندونات ارتودنسی بشه. اینکه میگن ارتودنسی دندان درد داره راست میگن؟!!! لطفا هر چی میدونید راهنمایی کنید و
  من میخوام دندونام ارتودنسی کنم عوارض ارتودنسی چیست؟
  قضیه انواع ارتودنسی چیه یک توضیح مختصری میدید.
  ارتودنسی دندان جدیدا هزینش چقدر شده؟

  1. با سلام، تشکر میکنم سوالات خود را در سایت ما پرسیدید مسلما به طور قطعی نمی‌توان پاسخ سوال آیا ارتودنسی درد دارد را منفی دانست. شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر مطلب زیر را مطالعه بفرمایید:
   https://drsaeedghorashi.com/is-orthodontics-painful/
   علیرضا جان شما برای اطلاع از عوارض ارتودنسی میتوانید از طریق لینک زیر مراجعه بفرمایید:
   https://drsaeedghorashi.com/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%88%D8%AF%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D8%A7%D8%B1/
   ارتودنسی دندان انواع مختلفی برای درمان وجود دارد مثل ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی ثابت، ارتودنسی رنگی، ارتونسی دیمون، ارتودنسی لینگوال

   شما میتوانید هزینه های ارتودنسی در سال ۱۴۰۰ در https://drsaeedghorashi.com/orthodontic-cost/ مشاهده نمایید.
   با تشکر از شما و آرزوی ساعاتی خوش
   پاینده باشید .

 3. با سلام. خیلی خوشحالم که با سایت ارتونسی شما آشنا شدم. محتواهای ارتودنسی دندان جالبی را در سایتتان گذاشته‌اید که من را مشتاق کرد بیشتر در مورد ارتونسی بدانم و مطالعه کنم. عکس‌های مربوط به ارتودنسی دندان باعث شده که از مقاومتم برای انجام ندادن ارتودنسی کاسته شود و علاقه‌مند به انجام ارتودنسی دندان شدم.
  البته ۱۰ سال پیش برای ارتودسی به دکتر مراجعه کردم و به من گفته شد که انجام ارتودنسی دندان قبل از رشد دندان‌های عقلت باعث به هم ریختگی مجدد دندان‌هایت می‌شود و مجددا به ارتودنسی نیاز پیدا خواهی کرد. اما آن موقع واقعا نمیدانستم که ارتودنسی چیست؟ و آیا ارتودنسی دندان علاوه بر زیبایی، مزیت دیگری هم دارد؟ هنوز هم نمیدانم مزایای دیگر ارتودنسی چیست؟ از بین انواع ارتودنسی کدامیک درد کمتری دارد؟ چقدر طول میکشد تا پس از ارتودنسی متوجه تغییرات دندانهایمان شویم؟

  1. سلام دوست عزیز. بدیهی است که سوالاتی نظیر ارتودنسی چیست؟ آیا ارتودنسی درد دارد؟ و سوالاتی در زمینه تغییرات پس از ارتودنسی دندان نیز پرسیده شود. اینگونه از سوالات پیرامون ارتودنسی بسیار رواج دارد و در ادامه به آن خواهم پرداخت. در زمینه رشد دندان عقل و ارتباط آن با ارتودنسی دندان باید بگویم که بهتر بود در همان سن کم‌تر با رویش دندان عقل و قبل از فشار آوردن دندان عقل به دیگر دندان‌ها، ارتودنسی را انجام می‌دادید. به این صورت که با رشد اولیه دندان‌های عقل آن‌ها را کشیده و با مطالعه و تحقیق در زمینه ارتودنسی چیست یکی از انواع ارتودنسی دندان را انتخاب می‌کردید (مقاله انواع ارتودنسی را مطالعه کنید). در پاسخ به سوال دیگرتان در رابطه با اینکه آیا ارتودنسی درد دارد باید به عرضتان برسانم که درد ایجاد شده از ارتودنسی بستگی به سن، جنسیت، آستانه تحمل درد و تجربیات بیمار دارد. همچنین تغییرات ایجاد شده پس از ارتودنسی، کاملا به نحوه قرارگیری دندان‌ها و میزان تحمل دردهای ناشی از ارتودنسی دندان وابسته است. اینکه بیمار تا چه اندازه کشیده شدن‌ها، فشارها و اعمال تغییرات جهت انجام ارتودنسی را تحمل کند. البته باید به این نکته نیز توجه شود که برای کم کردن درد ناشی از انواع ارتودنسی دندان نیز راهکارهایی وجود دارد که به بیمار در طول فرایند ارتودنسی ارائه می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقالات انواع ارتودنسی و آیا ارتودنسی درد دارد را مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا