نکات ضروری در مراقبت ارتودنسی

رعایت اصول مراقبت ارتودنسی، امری حیاتی برای تکمیل دوره درمان است. عدم مراقبت از ارتودنسی، باعث آسیب دیدن به براکت‌ها و در نتیجه طولانی شدن روند درمان خواهد شد. در این متن، می‌آموزیم مراقبت های حین ارتودنسی چگونه است و تمیز کردن دندان ها در هنگام ارتودنسی به چه صورت انجام می‌شود.

ارتودنسی یک روش درمانی برای اصلاح مشکلات ظاهری فک و دندان است. هرچقدر مراقبت های دوران ارتودنسی را بیشتر جدی بگیرید، طول درمان راحت‌تر، کوتاه‌تر و موثرتری خواهید داشت.

نحوه مراقبت از ارتودنسی

مراقبت و تمیز کردن دندان ها در هنگام ارتودنسی

تمیز کردن دندان ها در دوران ارتودنسی، مثل سایر مواقع، شامل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان می‌شود که در ادامه نحوه این دو اقدام را توضیح خواهیم داد.

 

مسواک زدن

درست مسواک زدن بعد از ارتودنسی، از بخش‌های مهم مراقبت های ارتودنسی است. احتمال بروزرمشکلات لثه و دندان ناشی از عدم رعایت بهداشت، در دوران ارتودنسی افزایش می‌یابد. پس رعایت بهداشت دهان و دندان به بهترین شکل، در این دوران، اهمیت بسیار زیادی دارد.

بعد از هر وعده غذایی و قبل از خواب، باید مسواک بزنید. لطفا وقت زیادی را صرف این کار نمایید و به ترتیب، دندان‌ها را به صورت یک به یک تمیز کنید. فضای بین براکت‌ها و دندان، می‌تواند محل تجمع باقی‌مانده های غذا باشد. البته نحوه دقیق مسواک زدن حین ارتودنسی را متخصص به شما به صورت دقیق توضیح خواهد داد.

از یک مسواک نرم استفاده کنید تا کمترین فشار به براکت‌ها وارد شود. برای اطمینان بیشتر از تمیز شدن دندان‌ها، از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. ممکن است متخصص به شما توصیه کند که از دهان‌شویه استفاده کنید. مسواک را حتما هر سه ماه یک بار تعویض کنید.

استفاده از نخ دندان

از جمله اقدامات بعد از ارتودنسی، استفاده صحیح از نخ دندان است. برای نخ کشیدن حین دوره ارتودنسی، می‌توانید از نخ‌های مخصوص ارتودنسی استفاده کنید که به طور اختصاصی برای این دوران طراحی شده اند. حداقل باید یک بار در روز باید از نخ دندان استفاده کنید و زیر سیم‌ها و دندان‌ها را تمیز کنید. هنگام نخ کشیدن دقت کنید که به براکت‌ها آسیبی نرسد.

پرهیز غذایی برای مراقبت از ارتودنسی

بعد از انجام ارتودنسی، دکتر متخصص شما لیست دقیقی برای پرهیز غذایی به شما ارائه خواهد داد. ولی به طور کلی باید بدانید مصرف غذاهای پرقند، چرب و غذاهایی که برای جویدن سفت هستند، ممنوع است. مثلا تهدیگ، تافی و آب‌نبات، پاپ‌کرن و آدامس از این دست هستند.

برای مراقبت ارتودنسی علاوه بر آن اگر عادت ناخن جویدن دارید، باید بدانید که این کار و عادات مشابه آن، برای براکت‌های ارتودنسی مشکل ایجاد می‌کنند. پس به هر طریق ممکن، باید این عادات را حذف کنید تا به ارتودنسی آسیبی نرسد.

مراجعه منظم به متخصص ارتودنتیست

به طور کلی باید بدانید که برای مراقبت های دوران ارتودنسی، تابع دستورالعمل‌های پزشک خود باشید. لازم است که به طور منظم و در زمان‌بندی تعیین شده، به متخصص مراجعه کنید تا چک‌آپ شوید و در صورت بروز مشکل، آن را رفع کنید. این ویزیت‌ها برای عیب‌یابی، تغییر وضعیت سیم‌ها، و تنظیم بریس ضروری هستند.

ویزیت‌های چک‌آپ معمولا ماهی یک بار خواهد بود و باید جدی گرفته شود. نظارت بر روند درمان و پیشرفت آن در گروی مراجعه منظم به پزشک است. پس برای مراقبت های حین ارتودنسی و موفقیت درمان، این چک‌آپ ها را جدی بگیرید.

اصول مراقبت از دندان در موقع ارتودنسی

نحوه مراقبت از دندان در موقع ارتودنسی، برای ورزشکاران

اگر اهل ورزش و به طور مشخص، ورزش‌های رزمی هستید، منعی برای انجام ارتودنسی نخواهید داشت؛ اما باید مراقبت‌های بعد ارتودنسی را به خوبی رعایت کنید. دندان‌ها در این دوران حساس‌تر هستند و براکت‌ها با کوچک‌ترین ضربه ای ممکن است آسیب جدی ببینند.

برای جلوگیری از بروز این مشکل، گاردها و محافظ های دهانی طراحی شده است که با استفاده از آن‌ها، فک بالا و پایین خود را به خوبی پوشش می‌دهید و احتمال آسیب رساندن به ارتودنسی را کاهش خواهید داد. به هر حال دقت کنید در صورت بروز هر گونه حادثه در این ناحیه، سریعا وضعیت دهان و دندان خود را بررسی کنید.

درد بعد ارتودنسی چگونه است؟

جاگذاری بریس‌ها، به خودی خود دردی ندارند. ولی چند روز اول که دندان‌ها به فشار بریس عادت ندارند، ممکن است در ناحیه دهان و دندان و صورت احساس درد و ناراحتی کنید. همین‌طور احتمال دارد برای خوردن غذا کمی دچار مشکل شوید. نگران نباشید. این اتفاقات طبیعی هستند و برای کاهش درد می‌توانید از مسکن‌هایی مثل ژلوفن و یا آب نمک رقیق استفاده کنید.

تقریبا بعد از یک هفته که بریس‌ها در دهان تنظیم شدند، به وجود آن‌ها کاملا عادت می‌کنید. درد دندان‌ها و لثه ‌ها تا حد زیادی از بین خواهد رفت؛ و در نهایت می‌توانید بدون مشکل خاصی غذا میل کنید. همیشه فکر کردن به نتیجه کار و داشتن دندان‌های مرتب و لبخندی زیبا، برای تحمل درد به شما انگیزه خواهد داد.  

قبل از ارتودنسی چه کنیم؟

تا به اینجا، متوجه شدیم بعد از ارتودنسی چه کنیم و مراقبت های بعد ارتودنسی کدام‌ها هستند. حال بد نیست کمی هم در مورد قبل از ارتودنسی و اقدامات پیش از آن، اطلاعاتی داشته باشیم.

  • قبل از هر اقدامی، به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان‌های شما چک‌آپ کامل شود. این کار به منظور ترمیم کردن و در صورت لزوم، عصب کشی دندان‌های پوسیده انجام خواهد شد.
  • با تحقیق و بررسی کافی، یک متخصص ارتودنتیست مجرب پیدا کنید. در نظر داشته باشید خیلی از دندانپزشک‌های عمومی هم کار ارتودنسی را انجام می‌دهند؛ ولی بدیهی است که سپردن کار به متخصص از ملزومات هر اقدامی است.
  • درمورد انواع بریس تحقیق کنید. متخصص بنا به تشخیص، گزینه‌های مختلفی پیش روی شما خواهد گذاشت. ولی خوب است که خودتان هم پیرامون این مسئله، اطلاعات داشته باشید تا روند انتخاب تسهیل شود.

مراقبت های ارتودنسی چگونه است؟

جمع بندی

این مطلب به بیان نکات مراقبت ارتودنسی در حین این درمان اختصاص یافته است. مراقبت از ارتودنسی، برای رسیدن به نتیجه مطلوب امری ضروری است. با رعایت کردن این نکات و اقدامات بعد از ارتودنسی، یک دوره درمان کوتاه و موثر خواهید داشت. علاوه بر آن لازم است قبل از ارتودنسی قدم‌هایی بردارید که به آن‌ها نیز اشاره کردیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *