چه دندان هایی باید ارتودنسی شوند؟

در پاسخ سوال چه دندان هایی باید ارتودنسی شوند، نکات بسیار تخصصی و قابل توجه‌ای وجود دارد. در بیشتر مقالات تخصصی دندانپزشکی در زمینه ارتودنسی گاها مراحل ارتودنسی دندان با عکس برای افرادی که تمایل دارند بدانند چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند ارائه شده است. عکس قبل و بعد ارتودنسی دندان در بیشتر مواقع گواه شکل و شمایل دندان‌های نیازمند به عمل ارتودنسی می‌باشد. نحوه ارتودنسی دندان و اینکه چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند در شرایط و موارد مختلف مورد سوال کاربران متقاضی انجام این کار قرار گرفته است. عمل ارتودنسی به دلیل فراهم آوردن شرایط برای از بین بردن عدم توازن دندان‌ها و فک بدون عوارض جانبی از جمله پر طرفدارترین عمل‌های درمانی و زیبایی دندان است.

حتما بارها برای شما هم این سوال پیش آماده است که چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند. آیا دندان‌های شما در شرایط انجام عمل درمانی – زیبایی ارتودنسی قرار دارد؟ و یا اینکه مراحل ارتودنسی دندان برای دندان‌های مختلف به چه صورت است. در این مقاله با بررسی ارتباط نوع دندان‌ها و عمل ارتودنسی با شما همراه خواهیم بود.

 

چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند؟

بهترین روش برای تشخیص اینکه چه دندان‎هایی باید ارتودنسی شوند مراجعه به یک پزشک متخصص و بررسی وضعیت دندان‌ها می‌باشد. اما با چندین روش و نکات تجربی هم می‌توان بصورت حدودی تشخیص داد که چه دندان‌هایی نیاز به ارتودنسی دارند. در کنار زمان انجام ارتودنسی، انتخاب یک روش اوصولی برای ارتونسی می‌توان این موضوع که چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند را نیز از موارد مهم در انجام این روش درمانی در علم دندانپزشکی دانست.

 

چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند؟
چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند؟

 

چند نکته اساسی برای تشخیص نوع دندان‌ها برای ارتودنسی

در این قسمت به اشاره چندین روش تشخیص دندان‌هایی که نیاز به انجام عمل ارتودنسی هستند، به صورت زیر پرداخته‌ایم.

 

وضعیت ظاهری دندان‌ها و عارضه مال اکلوژن

بیشترین سهم تشخیص اینکه چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند را باید به ظاهر دندان‌ها اختصاص داد. درواقع افرادی که دارای دندان‌های نامرتب، نامتوازن، بهم ریخته و کج هستند باید برای ارتودنسی و دیگر روش‌های درمان جهت اصلاح وضعیت دندان‌هایشان اقدام کنند.

 

 

نامرتب بودن دندان‌ها و کجی مشهود در آنها در اصطلاح دندانپزشکی مال اکلوژن گفته می‌شود. از علائم واضح آن می‌توان به شلوغ و روی هم افتادگی و فشردگی (بصورتی که حتی نخ دندان از بین آنها رد نشود) دندان‌ها، جلو بودن یک ردیف دندان نسبت به دندان‌های دیگر بخصوص دندان‌های کناری اشاره داشت که در این شرایط بطور حتم می‌توان گفت که دندان‌ها نیاز به ارتودنسی و دیگر روش‌های درمانی دارند.

 

فاصله مشهود در بین دندان‌ها

علاوه بر فشردگی دندان‌ها فاصله دار بودن آنها نیز در تشخیص اینکه چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند نقش دارند.  در حالت کلی کوچک بودن دندان‌ها، دندان غائب یا فاصله‌دار بودن دندان‌ها عملکرد بایت و فک را مختل کرده و نیاز به استفاده از روش ارتودنسی دندان برای درمان این وضعیت را بوجود می‌آورد.

 

 

وضعیت بایت و نحوه قرار گرفتن دندان‌ها روی هم

یکی از نکات پر اهمیت در اینکه چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند بررسی وضعیت نسبت ارتفاع صورت (بایت) به عمق صورت است که در شیوه‌ی درمانی ارتودنسی نقش مهمی دارد. در واقع انواع صورت بر روی رویش دندان‌های دائمی تاثیر مستقیم دارد.

تست این روش تشخیص به این صورت است که در زمان بستن دهان، دندان‌ها باید روی هم قرار بگیرد. اگر بین دندان‌های بالا و پایین فاصله وجود داشته باشد، یا دندان‌های بالا یا پایین بسیار جلوتر از دندان‌های فک مقابل قرار بگیرد، نشانگر اختلال بایت است و برای اصلاح آن باید به متخصص ارتودنسی مراجعه شود.

 

 

این عارضه به سه حالت اور بایت (دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایین بوده و قسمت اعظم سطح دندان‌های پایین را پوشش دهد.) اندربایت (دندان‌های پایین جلوتر از دندان‌های بالاست.) و در نهایت کراس بایت (دندان‌های بالا به نحو نامناسبی داخل دندان‌های پایین قرار گرفته است.) در هنگام بستن دهان تقسیم می‌شود. در کنار این موارد می‌توان به عارضه اور جت (دندان‌های پیشین پایین با دندان‌های پیشین بالا تماس نداشته و فاصله ساجیتالی بین آنها دیده می‌شود.) در این حالت اشاره داشت.

 

شیوه گفتار و ارتباط آن با نیاز به ارتودنسی دندان

یکی از علائم بارز مال اکلوژن نوک زبانی حرف زدن است. این اتفاق اوصولا تحت تاثیر نامرتب بودن دندان‌ها رخ داده و پس از انجام عمل ارتودنسی تا حد زیادی این مشکل گفتاری برطرف می‌شود. بنابراین این نشانه را نیز می‌توان از نکات مهم در تشخیص اینکه چه دندان‌های باید ارتودنسی شوند در نظر داشت.

 

احساس مداوم درد در فک از علائم نیاز به ارتودنسی

انحراف موجود در فک باعث ایجاد فشار بالا بر مفاصل فک و گیجگاه می‌شود. به دلیل اتصال این مفاصل به سر این عارضه همواره با سر درد‌های مداوم همراه است. گاها این عارضه در صورت انحراف فک و ناهنجاری بایت با انجام عمل ارتودنسی برطرف می‌شود.

 

 

مراحل ارتودنسی دندان با عکس

یکی از مواردی که در تشخیص این موضوع که چه دندان‌هایی باید ارتودنسی شوند اثر دارد بررسی عکس‌ها و مراحل ارتودنسی در دندان‌های مختلف است. مشاهده عکس قبل و بعد از ارتودنسی شرایط را برای دیدن وضعیت دندان‌ها و مقایسه آن با دندان‌های افراد فراهم می‌کند.

 فیلم ارتودنسی دندان‌های جلو، ملاحظه مراحل ارتودنسی با عکس افراد را با نحوه انجام اتودنسی و میزان درگیر بودن دندان‌های با اختلات بیان شده برای انجام عمل ارتودنسی را امکان پذیر می‌کند. با پیشرفت تکنولوژی و ارائه مقالات و فیلم‌های انجام عمل ارتودنسی تحقیق در این خصوص به نسبت گذشته راحت تر شده است.

۴.۸/۵ - (۲۲ امتیاز)
ارتودنسی چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.