تاثیر ارتودنسی بر صورت و چهره

تاثیر ارتودنسی بر صورت از دسته مواردی بوده که در انتخاب این شیوه درمانی حالت فک و دندان‌ها نقش پر رنگی دارد. علی رغم وجود دلایل زیادی بر استفاده درمانی از روش ارتودنسی بیشتر افراد به دنبال استفاده از این روش برای زیبایی و توازن چهره هستند. امروزه موثرترین روش رفع ناهنجاری‌ها و اختلالات فکی و دندانی ارتودنسی محسوب می‌شود و این امر به تنهایی بیانگر تاثیر ارتودنسی بر چهره افراد است.

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی می‌توان در اثر ایجاد هماهنگی بین فک بالا و پایین و همین طور ترتیب در بین دندان‌ها حس کرد. مجموعه این تغییرات شاید این تصور را در افراد بوجود آورد که تاثیر ارتودنسی بر فرم صورت بسیار زیاد است، اما تغییر ارتودنسی بر صورت تنها در حد رفع فاصله و ناهماهنگی بین فک و دندان‌هاست.

آنچه در انتخاب روش ارتودنسی دندان بیش از درمان نقش داشته زیبایی و تاثیر ارتودنسی بر چهره افراد است. اهمیت وضعیت دندان‌ها و حالت فک و چانه در زیبایی صورت تاثیر بسزایی داشته و از این رو ارتودنسی را می‌توان یک روش درمانی و زیبایی دانست.

 

تاثیر ارتودنسی بر صورت به چه اندازه است؟

تاثیر ارتودنسی برچهره و صورت وابسته با تغییرات اساسی و بسیار این روش درمانی در نحوه قرارگیری دندان‌ها و وضعیت فک است. کج بودن فک، جلو یا عقب بودن چانه تحت تاثیر بی نظمی دندان‌ها باعث به بد حالت بودن چهره افراد می‌شود.

این عوامل در تاثیر ارتودنسی بر فرم صورت نقش زیادی دارد. از آنجایی که بریس نصب شده بر روی دندان‌ها در قرار گرفتن آنها در جای مناسب و تغییر حالت فک و چانه تاثیر مستقیم داشته بنابراین بیشتر افراد تاثیر ارتودنسی را بر فرم صورت فراتر از حد علمی و پزشکی آن می‌دانند. در این قسمت به بررسی تاثیر ارتودنسی در حالت اعضای چهره وابسته به تجربه متخصصین ارتودنسی پرداخته‌ایم.

 

تاثیر ارتودنسی بر صورت

 

تاثیر ارتودنسی بر چانه

تاثیر ارتودنسی بر چهره افراد وابسته به اندازه تاثیر این روش درمانی بر اعضای وابسته به دهان و دندان می‌باشد. چانه عضوی از چهره بوده که به فک پایینی متصل و تغییرات اعمال شده بر روی فک در اثر ارتودنسی بر روی آن تاثیر مستقیم دارد.

اصلاح کجی فک بر روی پوست زیر چانه تاثیر داشته و ظاهر چهره شما را شاداب و جوان تر نشان می‌دهد. بیشترین تاثیر ارتودنسی برچانه را با رفع عارضه آندربایت یعنی جلو به نظر رسیدن چانه با روش ارتودنسی می‌توان مشاهده نمود. جلو بودن دندان‌های وصل شده به فک پایین چانه را به بیرون متمایل و صورت را کاملا گرد می‌کند که با تاثیر ارتودنسی بر چانه این مشکل رفع می‌شود.

بیشتر بدانید: قیمت ارتودنسی

تاثیر ارتودنسی بر چانه

 

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی

ارتودنسی یک روش درمانی زیبایی است که با رفع ناهنجاری‌های مشاهده شده در وضعیت فک و دندان‌ها با روش‌های مختلف و تجهیزات گوناگون تاثیر خود را بر زیبایی چهره افراد اعمال می‌کند.

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی بعد از برطرف شدن عارضه‌های کجی فک و دندان‌ها با ارتودنسی در افراد متناسب با وضعیت آنها کاملا مشهود است.

 

 

تاثیر ارتودنسی بر لب‌ها

در بیشتر مواقع افرادی که تمایل به انتخاب روش ارتودنسی برای درمان وضعیت دندان‌های خود هستند از تغییرات حاصله در فرم لب‌ها به دلیل قرار گرفتن بریس بر روی دندان‌ها و جابه جایی آنها ناراضی هستند. تغییرات ایجاد شده در حالت لب‌ها و تاثیر ارتودنسی بر لب‌ها برای افراد حساس بر روی چهره یک نگرانی به شمار می‌آید.

بنابراین ارتودنتیست استفاده از بعضی نوار‌های کشنده بر روی بریس را پیشنهاد می‌کند که روند تغییر جایگاه دندان های بیمار را اندکی آهسته تر می‌کند و باعث می‌شود حالت و فرم لب‌ها تغییر نکند.

 

تاثیر ارتودنسی بر فرم لب

 

تاثیر ارتودنسی بر بینی

ارتودنسی بطور مستقیم بر حالت و وضعیت بینی افراد تاثیر نداشته و مشاهده تغییرات به دلیل تاثیر حالت لب و فک بالایی بر وضعیت قرار گرفتن بینی در صورت می‌باشد. بنابراین بیشتر افراد این سوال را دارند که آیا تاثیر ارتودنسی را بر روی بینی می‌توان دید؟ یا عمل بینی را قبل یا بعد از دوره درمان ارتودنسی انجام دهند؟

در پاسخ به این سوالات می‌توان گفت تغییرات ایجاد شده در حالت فک بالایی و دندان‌ها منجر به حس کردن تاثیر ارتودنسی بر بینی بوده و بهترین زمان انجام عمل بینی بعد از پایان دوره ارتودنسی دندان و شکل گیری حالت فک و دندان و لب‌های فرد است.

 

تاثیر ارتودنسی بر بینی

 

تاثیر ارتودنسی بر فک

تاثیر ارتودنسی بر فک از سری موارد پر تحقیق در این زمینه می‌باشد. از آنجایی که هدف ارتودنسی تغییر جایگاه دندان‌های نامنطم در دهان بوده نمی‌توان از تاثیر مستقیم آن بر فک صحبتی به میان آورد. اما وابستگی دندان‌ها بالا به فک می‌توان در جابجایی فک بالایی در هنگام تغییرات در دندان‌ها اثر بگذارد.

برای ایجاد تغییر در فک پایینی تنها اکتفا به ارتودنسی کافی نبوده و باید از روش درمانی جراحی فک در کنار ارتودنسی(ارتوسرجری) نیز استفاده شود.

 

تاثیر ارتودنسی بر فک

 

ارتودنسی یک روش درمانی و زیبایی

تاثیر ارتودنسی بر فرم صورت افرادی که تحت تاثیر نامتوازنی دندان‌ها و فک‌ها لب‌های آنها به خوبی بر روی هم قرار نگرفته کاملا مشهود اشت. روش درمانی ارتودنسی با ایجاد تحرک در فک و دندان‌ها روی حالت لب‌ها و موقعیت قرارگیری فک بالا و لب بالایی تاثیر داشته و باعث ایجاد تناسب در چهره افراد می‌شود.

دندان‌‌های نامنظم بر زیبایی چهره تاثیر منفی دارد. تاثیر ارتودنسی بر چهره با ایجاد توازن بین قسمت‌های پایینی صورت در این حالت قابل مشاهده است. دیگر موارد تاثیر ارتودنسی بر زیبایی و فرم صورت ایجاد کشیدگی در صورت‌های خیلی گرد و کم کردن کشیدگی صورت‌های خیلی باریک است.

از تاثیر ارتودنسی بر چانه و لب می‌توان به توانایی این روش درمانی خوش فرم کردن لب‌های بیرون زده و برحسته کردن لب‌های باریک و در نهایت ایجاد توازن بین چانه و لب‌ها اشاره داشت.

 

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت

 

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی چهره و صورت بطور غیر مستقیم و با رفع ایرادات مشاهده شده در وضعیت دندان و فک می‌باشد. بنابراین دوره درمان ارتودنسی که گاها طولانی بوده و وضعیت دندان‌ها و فک در کم و زیاد بودن این تغییرات نقش مستقیم دارند. در نتیجه نمی‌توان برای تمامی افراد انتظار تاثیر یکسانی از ارتودنسی بر چهره داشته باشیم.

 

همچنین اگر دوست داشته باشید در طول ارتودنسی سیم ها در دهان شما نباشند می توانید از ارتودنسی نامرئی استفاده کنید.

۳.۴/۵ - (۵ امتیاز)
ارتودنسی لینگوال
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نرگس
نرگس
2 سال قبل

سلام این امکان وجود داره که به خاطر فشاری که ارتودنسی به دندان وارد میکنه این فشار باعث تغییر شکل دندان ( بلند شدن دندان) بشه, این امکان وجود داره؟