ارتودنسی تیکه ای

ارتودنسی تیکه ای

برخی از بیماران مشکلات جزئی در دندان ها دارند که امکان اصلاح آنها وجود دارد. برای مثال، ممکن است تنها یک دندان یا چند دندان نامرتب داشته باشید که شما را از داشتن یک لبخند زیبا محروم کرده‌اند. اینگونه مشکلات را می‌توان با استفاده از «ارتودنسی تیکه ای» به کلی رفع کرد. این روش ارتودنسی تنها برای بهبود چند دندان استفاده می‌شود و نیازی نیست شما همه دندان های فک بالا و پایین خود را ارتودنسی کنید.

پس اگر بزرگترین نگرانی شما طرح لبخندتان است، «دکتر سعید قریشی» با روش ارتودنسی چند دندان به شما در داشتن لبخندی زیبا کمک می‌کند. اما ارتودنسی تیکه ای چیست و چطور انجام می‌شود؟ در این بررسی برای رفع ابهامات به سوالات مربوط به ارتودنسی چند دندان پاسخ می‌دهیم.

در نظر داشته باشید که به دلیل شرایط فکی و دندانی بعضی از بیماران و همچنین به دلیل فشار و نیروی لازم برای تغییر و صاف شدن همان چند دندان، استفاده از ارتودنسی فک بالا یا فک پایین به خاطر تاثیر بیشتر پیشنهاد می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به مطب “دکتر سعید قریشی” از ارتودنسی فک بالا یا فک پایین برای اصلاح چند دندان،کمک بگیرید.

 

ارتودنسی تیکه ای چیست؟

برخلاف ارتودنسی ثابت که روی کل قوس دندانی قرار می‌گیرد، ارتودنسی تیکه ای فقط تعدادی از دندان‌های بالا یا پایین را می‌پوشاند. ارتودنسی چند دندان یک درمان زیبایی برای برای بهبود طرح لبخند است که دندان های نامرتب را صاف می‌کند.

این روش ارتودنسی اغلب با استفاده از بریس‌های جزئی (Partial Braces) انجام می‌شود. بریس‌های جزئی شبیه بریس‌های کامل دندان هستند، با این تفاوت این که فقط چند دندان جلویی یا فقط یک قوس دندانی (بالا یا پایین) را می‌پوشانند. هزینه ارتودنسی بریس‌های جزئی نسبت به مجموعه‌های کامل بریس‌ها کمتر می باشند.

برای اینکه یک دید کلی از تمام روش های ارتودنسی داشته باشید، پیشنهاد می کنیم سری به محتوای کاملی که درباره انواع ارتودنسی نوشته ایم بزنید.

 

ارتودنسی تیکه ای چیست؟

 

کارایی ارتودنسی تیکه ای

از آنجایی که ارتودنسی تیکه ای فقط چند دندان جلویی را می‌پوشانند، براکت‌های پشتی (به نام لوله‌های مولر) اغلب روی دندان‌های آسیاب قرار می‌گیرند تا سیم کمانی و متعاقباً براکت‌های جلویی را در جای خود نگه دارند. مانند هر نوع بریس دیگری، سیم به مرور زمان دندان‌های نامرتب را صاف و هم تراز می‌کند. از آنجایی که ارتودنسی تیکه ی فقط چند دندان را درمان می‌کند، مدت درمان معمولاً کوتاه‌تر است و حداکثر یک سال طول می‌کشد و برای بیماران در هر سنی قابل استفاده می‌باشد.

ارتودنسی چند دندان را می‌توان به ‌جای قوس‌های بالا و پایین منحصراً روی یک قوس دندانی نیز استفاده کرد. در مورد کودکان، این نوع ارتودنسی ممکن است گاهی اوقات به عنوان یک درمان تکمیلی برای ساده کردن روند درمان ارتودنسی در سنین بالاتر مورد استفاده قرار گیرند، به همین دلیل است که گاهی اوقات به عنوان «مرحله اول درمان» شناخته می‌شوند. برخی از این مشکلات خاص که ارتودنسی چند دندان ممکن است بهبود دهد، عبارتند از:

 • اپن بایت (Open Bite)
 • بهم ریختگی دندان‌ها (Crowding)
 • کراس بایت دندان‌های جلو و عقب
 • اوربایت عمیق (Deep overbite)
 • فاصله گذاری
 • عادت مکیدن شست (برای بیماران جوانتر)
 • زاویه‌دار شدن داندن‌ها (Flared teeth)
 • آندربایت (Underbite)

حتی اگر بریس‌های جزئی فقط چند دندان را در بر می‌گیرند، بسیار مهم است که از آنها مراقبت کنید. در هر صورت، سیم بریس‌ها بیشتر در معرض خطر و شکستگی خواهد بود زیرا توسط کل قوس دندانی شما پشتیبانی نمی‌شود. رعایت نکات مراقبتی زیر توصیه می‌شود:

 • به غذاهایی مناسب که مشکلی برای بریس ایجاد نمی‌کنند، پایبند باشید و از غذاهایی که مناسب نیستند اجتناب کنید.
 • از مایعات تیره یا اسیدی که می‌توانند بریس‌ها را لکه‌دار کنند، خودداری کنید.
 • با زاویه ۴۵ درجه مسواک بزنید تا فشار مستقیم روی بریس‌ها به حداقل برسد.
 • پشت بریس‌ها را نخ دندان بکشید.
 • اگر شکستگی رخ داد، به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

کارایی ارتودنسی تیکه ای

 

مزایای ارتودنسی تیکه ای

بزرگسالان به احتمال زیاد فقط برای دندان‌های جلویی خود از ارتودنسی چند دندان استفاده می‌کنند. بسیاری از افرادی که این نوع بریس‌ها را انتخاب می‌کنند به دنبال نتایج زودبازده برای داشتن یک طرح لبخند زیبا هستند. برخی بیماران ممکن است برای بی‌نظمی فک نیازی به درمان کامل ارتودنسی نداشته باشند و فقط بخواهند ظاهر لبخند خود را بهبود ببخشند. درحقیقت، فواید ارتودنسی تیکه ای را می‌توان به موارد زیر مرتب دانست:

 • زیباتر کردن طرح لبخند
 • امکان استفاده از بریس برای یک یا چند دندان
 • کوتاه بودن طول مدت درمان
 • هزینه کمتر نسبت به ارتودنسی کامل

 

مدت زمان ارتودنسی تیکه ای

دلیل اصلی اینکه بیماران ممکن است به جای درمان کامل، بریس‌ها را فقط برای چند دندان جلویی خود انتخاب کنند، بازه زمانی کوتاه‌تر و کاهش هزینه آن است. به طور متوسط، ارتودنسی چند دندان بسته به نوع دندان‌ها و پیکربندی فک شما ممکن است بین ۳ تا ۶ ماه طول بکشند. این مدت زمان ممکن است کمتر از نیمی از زمان درمان کامل (بریس‌های کامل) باشد. درمان کامل ممکن است بین ۱ سال تا ۳ سال طول بکشد. با این حال، کاهش زمان درمان معمولاً با محدودیت همراه است. توجه به این نکته مهم است که مدت زمان ارتودنسی چند دندان به شلوغی یا فاصله بین دندان‌های بیمار بستگی دارد.

 

ارتودنسی تیکه ای شش دندان جلو

شش دندان جلویی آنهایی هستند که هنگام لبخند زدن بیشتر دیده می‌شوند. به همین دلیل ارتودنسی تیکه ای برای شش دندان جلویی صرفاً برای زیبایی خواهد بود و نه حل مشکلات ساختاری دهان و فک!  در حالی که صاف کردن تنها شش دندان جلویی ممکن است در صورت داشتن مال اکلوژن (عدم هماهنگی و تراز بودن دندان‌ها) جزئی خوب باشد اما مهم است که با یک متخصص ارتودنسی صحبت کنید که چگونه این روش در دراز مدت می‌تواند سلامت دندان‌ها و لثه‌ها تاثیر بگذارد.

 

مزایای ارتودنسی تیکه ای

 

ارتودنسی تیکه ای دندان‌های بالا یا پایین

آیا تا به حال توجه کرده‌اید که چگونه دندان‌های بالا و پایین شما از یک قوس U شکل پیروی می‌کنند؟ به همین دلیل است که به قوس‌های دندانی معروف هستند. با درمان ارتودنسی تک قوس، بریس‌ها بر روی دندان‌های بالا یا پایین شما چسبانده می‌شوند. نصب بریس‌ها فقط روی یک قوس صرفاً برای اهداف زیبایی است و نمی‌تواند اکثر مشکلات ارتودنسی را برطرف کند. در واقع، بریس‌هایی که روی یک قوس قرار دارند و نه دیگری می‌توانند تنها یک مشکل را برطرف کنند. بریس‌های روی هر دو قوس به طور همزمان بهترین درمان ارتودنسی برای اکثر بیماران هستند.

 

ارتودنسی چند دندان

 

ارتودنسی تیکه ای دندان‌های بالایی

هر زمان که صحبت می‌کنیم، لبخند می‌زنیم یا غذا می‌خوریم، دندان‌های بالایی ما دیده می‌شوند. برخی از افراد نسبت به ظاهر دندان‌های بالایی خود حساس هستند. اما آنها می‌توانند لبخندی جذاب داشته باشند تا به عزت نفسشان کمک کند. بهترین راه استفاده از بریس‌های ردیف بالاست. نصب بریس‌ها فقط روی دندان‌های بالایی می‌تواند فقط برای اهداف زیبایی باشد. رفع کراس بایت، اوربایت یا آندربایت بدون حرکت دادن هر دو قوس دندان بالا و پایین امکان پذیر نیست. اما برای بیمارانی که مشکل بایت ندارند اما دندان کج یا فضای بین دندان‌های بالایی خود را دوست ندارند، بریس‌های ردیف بالا مناسب است.

 

ارتودنسی تیکه ای دندان‌های پایینی

نصب بریس‌های پایینی نسبت به دندان‌های بالا کمتر رایج هستند. دندان‌های پایین در هنگام لبخند زدن به خوبی قابل مشاهده نیستند، بنابراین بیماران تمایل بیشتری به درمان دندان‌های بالایی خود دارند. با این حال، کج بودن دندان‌های پایین در هنگام صحبت قابل توجه است، بنابراین بیماران ممکن است مشکل را با بریس‌های دندانی پایین برطرف کنند. شلوغی و نامرتبی دندان‌های پایین نیز ممکن است باعث مشکل بایت شود که بریس‌ها می‌توانند آن را اصلاح کنند. بیمارانی هستند که از دندان‌های بالایی خود راضی بوده و فقط می‌خواهند مشکل نامرتبی در قوس پایین را برطرف کنند.

 

هزینه ارتودنسی تیکه ای

 

هزینه ارتودنسی تیکه ای

از آنجایی که بریس‌های جزئی دندان‌های کمتری را در بر می‌گیرند، منطقی است که فرض کنیم هزینه کمتری نسبت به بریس‌های کامل دارند. با توجه به اینکه این هزینه‌ها می‌توانند بسیار متفاوت باشند، مهم است که با دندانپزشک خود مشورت کنید و مستقیماً از او قیمت بگیرید. متغیرهای دیگری که می‌توانند بر هزینه تأثیر بگذارند به شرح زیر هستند:

 • هرگونه درمان اضافی
 • جنس بریس‌های جزئی
 • سن بیمار (کودکان هزینه کمتری دارند).
 • مشکلات دندانی و دهانی
 • تعداد دندان (یک یا بیشتر)
 • سابقه و مهارت دندانپزشک

 

 

کلام آخر

قبل از تصمیم گیری در مورد درمان ارتودنسی تیکه‌ای، با دندانپزشک مشورت کنید. مهم است که همه عوامل اعم از قیمت، مشکلات دندانی و غیره را بررسی کنید، سپس این نوع درمان را انجام دهید. شما ممکن است کاندیدای خوبی باشید یا ارتودنتیست ممکن است به شما توصیه کند برای حل چند مشکل جزئی، ارتودنسی چند دندان را انجام دهید. دکتر سعید قریشی با داشتن سابقه درخشان در ارتودنسی دندان می‌تواند به بزرگسالان و کودکان در مرتب کردن دندان‌ها و بهبود مشکلات فک و دهان کمک کند.

۵/۵ - (۱۱۳ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها