ارتودنسی بدون سیم

ارتودنسی بدون سیم یا ارتودنسی شفاف دندان

ارتودنسی بدون سیم یک روش بی نظیر و جدید برای ارتودنسی است که به ارتودنسی شفاف دندان نیز معروف است. روش ارتودنسی بدون سیم مخصوص افرادی است که بارها و بارها به انجام درمان ارتودنسی فکر کرده اند اما تصور دندان‌های سیم کشی شده به قدری برایشان سخت است که حاضر به اقدام انجام ارتودنسی نشده اند. ارتودنسی بدون سیم روشی عالی برای شماست که به زیبایی و کیفیت کار خود اهمیت می دهید. ارتودنسی بدون سیم همان ارتودنسی نامرئی است.

 

ارتودنسی بدون سیم مناسب چه افرادی است؟

بسیاری از مردم نیاز به درمان ارتودنسی دارند اما ظاهر فلزی و سیم کشی دندان‌ها آنها را از این کار منصرف می‌کند. شاید در گذشته داشتن ارتودنسی بدون سیم یک رویا بود اما با پیشرفت علم ارتودنسی بدون سیم یکی از بهترین روش های ارتودنسی در دنیای دندانپزشکی است. اما باید بدانید راهکارهای زیادی برای حل این مشکل ارائه شده است و در دنیای امروزی لازم نیست حتما با سیم ارتودنسی کنید. بلکه ارتودنسی بدون سیم نیز وجود دارد و قابل استفاده است. شاید در مورد هزینه ارتودنسی بدون سیم برایتان سوال پیش بیاید. در ادامه با ما همراه باشید تا با عوامل موثر در هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی بدون سیم بیشتر آشنا شوید.

 

ارتودنسی بدون سیم

ارتودنسی بدون سیم یا ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

 

در مقاله ارتودنسی بدون سیم موارد زیر را مطالعه می‌کنید:

 

منظور از ارتودنسی بدون سیم چیست؟

منظور از ارتودنسی بدون سیم، روش‌هایی است که در آن‌ها وظیفه اعمال نیرو بر عهده سیم ارتودنسی نیست. در سیستم براکت ارتودنسی، قطعات مربعی شکل کوچکی به سطح تک تک دندان‌ها چسبانده می‌شوند و یک سیم فلزی به آن‌ها وصل می‌شود که در تمامی طول قوس دندانی ادامه دارد.

وظیفه اعمال نیرو به دندان‌ها بر عهده این سیم است اما در ارتودنسی بدون سیم، از یک پلاک شفاف پلاستیکی به جای سیستم براکت استفاده می‌شود. به این پلاک شفاف، الاینر می‌گویند که بسیاری از مردم آن را به اینویزالاین که معروفترین برند آن است، می‌شناسند.

چرا ارتودنسی بدون سیم

هزینه ارتودنسی بدون سیم هزینه تقریبی ارتودنسی نامرئی

 

الاینر شفاف یا اینویزالاین

ارتودنسی بدون سیم در واقع ارتودنسی نامرئی نیز خوانده می‌شود چون عملا کسی متوجه آن نمی‌شود و لازم نیست نگران نمایان شدن ارتودنسی باشید. در روش ارتودنسی بدون سیم یا همان ارتودنسی نامرئی از دندانهایتان قالب گیری می‌شود. سپس قالب به دست آمده را ارتودنتیست به آزمایشگاه میفرستد تا در آنجا کار ساخت پروتز انجام شود. بر اساس الگوی دندانهایتان چند الاینر ساخته می‌شود که مراحل مختلف حرکت دندانها را بر عهده دارند. معمولا پس از دو هفته، الاینر بعدی را باید استفاده کنید تا مرحله بعدی حرکت دندانها انجام شود. الاینر شفاف به دندانها چسبانده نمی‌شود و از شما خواسته می‌شود برای غذا خوردن و مسواک زدن، آن را از دهان در بیاورید و بلافاصله پس از تمام شدن کار، آن را دوباره در دهان بگذارید. در آوردن و گذاشتن الاینر کار ساده ای است.

 

قیمت ارتودنسی نامرئی فک بالا

 

 

مزیت ارتودنسی بدون سیم چیست؟

اولین و مهمترین مزیت ارتودنسی بدون سیم، نامرئی بودن و عدم استفاده از سیم در این روش است. از این رو با اعتماد به نفس کامل می‌توانید در جمع حضور پیدا کنید، معاشرت کنید و لبخند بزنید چون کسی متوجه درمان ارتودنسی تان نمی‌شود. از انجام ارتودنسی بدون سیم یا ارتودنسی نامرئی خود لذت ببرید.

مزیت دیگر ارتودنسی بدون سیم، ثابت نبودن است. الاینر در دهان ثابت نمی‌شود پس می‌توانید در صورتی که لازم باشد آن را در بیاورید و با خیال راحت معاشرت یا سخنرانی کنید. از طرفی به خاطر همین ویژگی، برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن راحت هستید و مشکلات براکت را ندارید. همانند همیشه می‌توانید دهان خود را تمیز کنید.

 

مزایای ارتودنسی بدون سیم

 

 

ارتودنسی بدون سیم محدودیت نمی‌آورد

با الاینر شفاف هر چیزی که قبلا می‌توانستید بخورید را می‌توانید بخورید و محدودیتی برایتان ایجاد نمی‌شود. با براکت محدودیتهای زیادی در خوردن ایجاد می‌شود چون بسیاری از چیزهایی که میجویم ممکن است به براکت صدمه بزند اما الاینر را پیش از خوردن از دهان در می آورید بنابراین صدمه ای نمی‌بیند.

احتمال ایجاد لکه های سفید و پوسیدگی دندان و عفونت لثه در ارتودنسی بدون سیم کمتر است چرا که تمیز کردن فضای بین دندانها و وسیله ارتودنسی در براکت سخت‌تر است اما در الاینر، وسیله از دهان خارج می‌شود بنابراین این کار همانند همیشه راحت خواهد بود.

 

چرا همه از ارتودنسی بدون سیم استفاده نمی‌کنند؟

ارتودنسی بدون سیم همانند هر درمان دیگری، محدودیت‌هایی هم دارد. ارتودنسی بدون سیم برای حل مشکلات پیچیده ارتودنسی کارایی لازم را ندارد و باید از همان روش قدیمی ارتودنسی با براکت استفاده شود. بنابراین برای این که بدانید می‌توانید از ارتودنسی بدون سیم استفاده کنید یا نه باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

همچنین مزیت ثابت نبودن الاینر برای برخی افراد یک اشکال محسوب میشود چون نمیتوانند همکاری‌های لازم را با متخصص ارتودنسی داشته باشند و طبق دستور اوالاینر را همیشه در دهان بگذارند یا برخی ممکن است دائما آن را جا بگذارند یا بگذارند زیر پاب ماند و خراب شود. اگر نظم و دقت لازم را نداشته باشید بهتر است برای ارتودنسی دندان‌ها از روش‌های دیگر بهره ببرید.

در مدتی که الاینر در دهانتان قرار دارد هیچ چیزی به جز آب نمی‌توانید بخورید. بنابراین همیشه باید جعبه مخصوص آن را همراه داشته باشید و در صورتی که می‌خواهید چیزی بخورید الاینر را از دهان در آورده و بشویید و خشک کنید و در جعبه مخصوص خود قرار بدهید.

 

مراقبت از الاینر شفاف

الاینر را باید مرتبا تمیز کنید. یعنی هر بار که دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید، باید الاینر را هم با مسواک تمیز کنید تا جرم چسبیده به آن پاک شود. همچنین هر بار که الاینر را در می آورید باید آن را بشویید. اگر این کار را به بعدا موکول کنید بسیاری از ذرات چسبیده به آن را دیگر نمی‌توانید به راحتی پاک کنید و الاینر ممکن است جرم یا لکه بگیرد.

زمانی که الاینر در دهانتان است، هیچ چیزی به جز آب نخورید. نوشیدنی‌های دیگر باعث تغییر رنگ الاینر می‌شوند و عملا زیبایی و نامرئی بودن آن را از بین می‌برند.

این پلاک پلاستیکی در مقابل حرارت خواه حرارت خشک باشد یا مرطوب، آسیب پذیر است بنابراین آن را زیر آب داغ، نزدیک بخاری یا هر منبع حرارتی دیگری نگذارید. اگر الاینر تاب بردارد دیگر نمیتوانید آن را استفاده کنید و باید الاینر دیگری برایتان ساخته شود که هزینه و وقت زیادی صرف آن میشود.

نکته مهم برای ارتودنسی بدون سیم: همیشه جعبه مخصوص الاینر را همراه خود داشه باشید تا مجبور نباشید آن را بدون محافظ در کیف یا جای دیگری بگذارید.

۴.۷/۵ - (۱۶ امتیاز)
ارتودنسی نامرئی و هزینه آن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.