اینویزیلاین چیست؟ نحوه استفاده و قیمت الاینر شفاف

اینویزیلاین دندان یا الاینر شفاف

برای فرم‌دهی و منظم‌ کردن دندان‌ها، اینویزیلاین دندان یک روش کاربردی و مناسب بوده که شکل جدیدی از ارتودنسی است. الاینر شفاف اینویزیلاین قالب‌های متحرکی بوده که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. به دلیل شفاف بودن، به هیچ عنوان به راحتی قابل تشخیص نیست. در نتیجه بدون نگرانی از وجود سیم‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید. برای استفاده هم با توجه به اینکه نیاز به ارتودنسی فک پایین یا بالا بوده، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

اینویزیلاین چیست؟

با پیشرفت علم پزشکی، تجهیزات درمانی و زیبایی تغییر کرده‌اند. یکی از تجهیزات کاربردی که در حال حاضر برای تغییر فرم دندان‌ها انجام می‌شود، اینویزیلاین یا ارتودنسی متحرک و پنهان است. این روش به شکل یک قالب شفاف داخل دهان قرار می‌گیرد و دندان‌های نامرتب را حرکت می‌دهد. با تغییر قالب ماهی یکبار، دندان‌ها کم کم به شکل منظم کنار هم قرار می‌گیرند.

مزیتی که این روش نسبت به دیگر روش‌های سنتی دارد این است که به صورت کاملا پنهان انجام می‌شود. به این معنا که هنگام صحبت کردن یا خندیدن سیم‌های فلزی وجود ندارند. همچنین به دلیل نحوه قالب‌گیری و مواد اولیه مورد استفاده، فشار بیش از انداز‌ه‌ای به لثه‌ها و فک وارد نمی‌شود. در نتیجه همه این موارد مراجع کننده تجربه راحت‌تری خواهد داشت.

اینویزیلاین چگونه فرم دندان ها را تغییر می دهد؟

نحوه عملکرد ارتودنسی نامرئی به این صورت بوده که ابتدا از دندان‌های شما عکسبرداری می‌شود. سپس با استفاده از نرم افزارهای سه‌بعدی، قالبی برای فرم دندان تهیه می‌شود. هنگامی که اولین قالب را داخل دهان خود قرار می‌دهید، برای چند روز احتمالا احساس درد و فشار زیادی خواهید داشت.

این فشار به آرامی دندان‌ها را حرکت می‌دهد. در نتیجه بعد از مدت دو هفته، دندان‌های شما چیزی در حدود ۰.۲۵ تا ۰.۳۳ میلی‌متر جابجا می‌شوند. در اثر این جابجایی، قالب قدیمی دیگر برای شما مناسب نخواهد بود. حالا نوبت قالب جدید است که بتواند فشار مضاعفی روی دندان‌ها وارد کند.

 

ایونویزیلاین با فشار ملایم به دندان ها، باعث حرکت دندان و مرتب شدن آن می شود

 

در هر بار پزشک متخصص، قالب جدیدی به شما می‌دهد که باید حداقل روزانه ۲۰ ساعت استفاده شود. اینویزیلاین در ظاهر سیم و براکت ندارد و بیشتر شبیه به یک طلق شفاف روی دندان‌ها است. اگر به طور مداوم از این قالب استفاده کنید، در کمتر از یک سال دندان‌های شما فرم منظمی می‌گیرند.

اینویزیلاین دندان برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی این نگهدارنده ارتودنسی برای افرادی مناسب بوده که تمایل ندارند تا دیگران از روند درمان آن‌ها مطلع شوند. به عنوان مثال نوجوانانی که به تازگی به سن بلوغ رسیده‌اند، نسبت به ظاهر خود بسیار حساس هستند. در نتیجه شاید برای همین موضوع هم راضی به انجام ارتودنسی نشوند. همچنین افراد بزرگسالی که دیگر در اجتماع زندگی می‌کنند و انجام ارتودنسی ثابت می‌تواند شرایط آن‌ها را سخت کند.

همه این افراد می‌توانند از اینویزیلاین ارتودنسی استفاده کنند. در این صورت در طول مدت یک تا دوسالی که تحت درمان هستند، دندان‌هایشان مرتب می‌شود و کسی هم از آن مطلع نخواهد شد. علاوه بر این ارتودنسی نامرئی مزایای دیگری هم دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

مراحل ساخت و نصب اینویزیلاین چگونه است؟

مراحل ساخت و نصب اینویزیلاین به این صورت است که دندانپزشک باید مدل دقیقی از دندان‌های شما تهیه کند. معمولا برای این کار از اسنکر لیزری استفاده می‌کنند تا یک قالب دقیق و باجزئیات از دندان‌های شما تهیه شود. در مرحله بعدی مدل تهیه شده از دندان‌های شما به لابراتوار ارسال می‌شود. در لابراتوار، قالب دندان‌های شما ساخته می‌شود.

هنگامی که در نوبت بعدی به پزشک مراجعه می‌کنید، این الاینر داخل دهان شما قرار می‌گیرد. در همان جلسه توضیحات کاملی از نحوه استفاده و باید و نباید‌ها به شما اطلاع داده می‌شود. از آن جایی که این قالب‌ها دقیقا مشابه فرم فعلی دندان‌ها تهیه می‌شود، بعد از اینکه دندان‌ها جابجا شدند، این قالب باید تغییر کند. در نتیجه تا پایان طول درمان، چندین قالب یا الاینر شفاف مختلف را باید استفاده کنید.

نحوه استفاده و مراقبت از اینویزیلاین

نحوه استفاده از اینویزیلاین به این صورت بوده که بهتر است به هیچ عنوان از دهان خارج نکنید. در صورتی که نیاز به خارج کردن آن دارید، بهتر است حداقل ۲۰ ساعت در شبانه روز آن را داخل دهان نگه دارید. اگر ساعات بیشتری از دهان خارج کنید، ممکن است روند درمان طولانی‌تر شود.

بالاتر گفتیم که دکتر در مورد بایدها و نبایدها با شما صحبت می‌کند. یکی از موارد مهم این است که به طور مداوم مسواک بزنید. همچنین از نخ دندان هم استفاده کنید. علاوه بر این بهتر است در زمان غذاخوردن هم از دهان خود خارج کنید.

اگر مایل هستید تا دندان‌های سالم‌تری داشته باشید، هربار بعد از غذا مسواک و نخ دندان استفاده کنید سپس الاینر را داخل دهان قرار دهید.

 

برای نتیجه بهتر از الاینر شفاف، باید مراقب و نحوه استفاده را به درستی انجام داد

 

نکات مثبت و منفی استفاده از اینویزیلاین

اینویزیلاین که نام دیگر آن الاینر شفاف بوده همانند هر روش درمانی دیگری، مزایا و معایب خاص خود را دارد. توجه به این جنبه‌های مثبت و منفی می‌تواند به شما در روند تصمیم گیری کمک کند.

مزایای اینویزیلاین

مزایای الاینر شفاف نسبت به مدل‌های سنتی‌تر بیشتر است. راحتی و زیبایی این مدل ارتودنسی جز مهم‌ترین نکات مثبت آن به شمار می‌روند.

  • زیبایی ظاهری: یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از الاینر شفاف اینویزیلاین، این است که در ظاهر به هیچ عنوان مشخص نیست. در نتیجه کمتر کسی می‌تواند با نگاه کردن به شما متوجه ارتودنسی شود. همین مساله اجازه می‌دهد تا راحت‌تر صحبت کنید و لبخند بزنید.
  • راحتی استفاده: استفاده از این مدل ارتودنسی‌ها بسیار راحت‌تر از مدل‌های فلزی است. به هیچ عنوان لب‌ها، زبان و لثه شما را زخم نمی‌کند. همچنین به راحتی می‌توانید از دهان خارج کنید و داخل ظرف مخصوص نگه دارید.
  • بدون نیاز به مراقبت: یکی از مشکلات ارتودنسی‌های فلزی ثابت این بود که باید به خوبی با مسواک مخصوص بین دندان‌ها را تمیز‌ می‌کردید. با کوچکترین قصوری در رعایت بهداشت دهان، دندان‌ها آسیب می‌دید. در الاینر شفاف این مشکل به هیچ عنوان وجود ندارد زیرا مانند همیشه می‌توانید مسواک بزنید.
  • متحرک بودن قالب در دهان: یکی دیگر از مزایای استفاده از این مدل ارتودنسی نامرئی این است که کاملا متحرک است. در نتیجه هنگام میل کردن غذا می‌توانید آن را از دهان خود خارج کنید.

 

اینویزیلاین به راحتی روی دندان ها قرار می گیرد

 

معایب اینویزیلاین 

با وجود مزایای بسیاری که توصیه می‌شود از این مدل ارتودنسی‌ها استفاده شود، برخی جنبه‌های منفی هم وجود دارد. اطلاع داشتن از این جنبه‌های منفی به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید.

  • عادت نکردن به ارتودنسی:‌ یکی از اولین نکات منفی ارتودنسی پنهان این است که به دلیل متحرک بودن، به راحتی به آن عادت نمی‌کنید. دلیل آن هم این است که هر زمان درد و فشار زیاد شود، ممکن است آن را از دهان خارج کنید. علاوه بر این، در زمان غذا خوردن، صحبت کردن و موارد دیگر قالب را از دهان خارج کنید.
  • نیاز به استفاده طولانی: برای اینکه اثربخشی اینویزیلاین را مشاهده کنید، لازم است تا طولانی مدت از آن استفاده کنید. در بهترین حالت قالب باید ۲۴ ساعته روی دندان‌های شما قرار بگیرد. حداقل زمانی که باید از قالب استفاده کنید تا نتیجه مناسبی داشته باشد، روزانه ۲۰ ساعت است.
  • اتصالات شفاف: اتصالاتی که باعث می‌شود تا قالب به درستی روی دندان‌ها قرار بگیرد، شفاف هستند. با این حال فشار بسیار زیادی را روی دندان وارد می‌کنند. این اتصالات بسیار مشابه براکت‌های فلزی هستند اما به شکلی شفاف که از بیرون قابل مشاهده نباشند.

آیا قیمت اینویزیلاین زیاد است؟

یک سوال مهمی که برای مراجعه کنندگان پیش می‌آید این است که آیا قیمت اینویزیلاین زیاد است. در پاسخ باید بگوییم که اینویزیلاین دندان نسبت به استفاده از ارتودنسی فلزی هزینه بیشتری خواهد داشت. دلیل آن هم اولا تکنولوژی ساخت قالب‌ها بوده که کاملا با مدل‌های فلزی متفاوت است.

علاوه بر این مساله دیگری که روی قیمت اینویزیلاین ارتودنسی تاثیر می‌گذارد، این است که هر دو تا چهار هفته یک بار قالب باید تغییر کند. با تغییر این قالب‌‌ها بوده که دندان‌ها فرم منظمی به خود می‌گیرند. بنابراین هنگام سنجش و بررسی قیمت‌ها باید کاربردهای آن را هم در نظر بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد اینویزیلاین ارتودنسی صحبت کردیم. این مدل ارتودنسی که به آن الاینر شفاف اینویزیلاین هم گفته می‌شود، بدون اینکه ظاهر مشخصی داشته باشد دندان‌های شما را منظم می‌کند. بنابراین برای افرادی مناسب بوده که نسبت به ظاهر خود و استفاده از ارتودنسی تردید دارند.

با اینویزیلاین دندان می‌توانید در مدت زمان یک تا دوسال، دندان‌هایی کاملا منظم و ردیف داشته باشید. فقط دقت کنید که به دلیل متحرک بودن، این قالب‌ها را نباید به طور مداوم از دهان دربیاورید. هرچه قالب زمان بیشتری داخل دهان شما باشد، دندان‌ها سریع‌تر فرم می‌گیرند.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها