صدا دادن فک، نشانه چیست؟ | درمان با ورزش

صدا دادن فک هنگام غذا خوردن و یا صحبت کردن همواره افراد بسیاری را راهی مطب های دندانپزشکی می کند. اما صدا دادن فک نشانه چیست؟ آیا نشان دهنده مشکلات جدی ای مانند جابجایی فک و تنبلی فک است؛ و باید هر چه سریع تر به فکر ورزش برای صدای فک و درمان باشیم؟ رابطه دندان عقل و صدای فک چیست؟ اگر صدا دادن فک هنگام جویدن غذا و صحبت کردن شما را هم کلافه کرده است و از خود می پرسید برای صدای فک به چه دکتری مراجعه کنیم، تا انتهای این مطلب از وبسایت دکتر سعید قریشی، با ما همراه باشید.

 

صدا دادن فک (به انگلیسی: Jaw Popping)

 

علت صدا دادن فک هنگام غذا خوردن

هنگام صدا دادن فک، صدای مفصل فک با باز کردن دهان از مفصل فک تحتانی (مفصل طرفین فک که دهان را باز و بسته می کند) شنیده می شود. علت صدا دادن فک هنگام جویدن غذا این است که عضلات و تاندون های سفت شده فک شما را به یک سمت می کشند، یا آن را از جای خود خارج می کند. جابجایی فک و صدا دادن آن از مفصل فک از مفصل تحت فشار شنیده می شود که به آرامی به سمت داخل یا خارج از محل خود هنگام غذا خوردن، خمیازه کشیدن، و حتی گاهی صحبت کردن حرکت می کند (جابجایی فک).

بنابراین، صدا دادن فک هنگام غذا خوردن و… می تواند به دلیل مجموعه ای از مشکلات ایجاد شود. اما دلیل کلی جابجایی فک و صدا دادن آن به طور خلاصه سفت شدن عضلات و تاندون ها، و یا حتی سست شدن آنها و غضروف هاییست که به عملکرد درست فک کمک می کنند. این فشار و در ادامه صدا دادن فک هنگام جویدن غذا می تواند دلایل زیر را داشته باشد:

 1. اختلالات مفصل فک (از جمله آسیب به دلیل اسپاسم عضلات، رماتیسم مفصل، و تومورهای مفصل فک)
 2. استفاده زیاد از فک (برای مثال جویدن مداوم آدامس)
 3. قرارگیری نادرست دندان ها
 4. آسیب های قدیمی
 5. قفل شدن فک
 6. دندان قروچه

 

علائم صدای مفصل فک

در رابطه با مشکل صدا دادن فک بدون درد و صدا دادن فک هنگام غذا خوردن، صدایی که فرد می شنود ممکن است تنها نشانه آن نباشد. در ادامه علائم صدای استخوان فک را می بینید:

 • قفل شدن و اسپاسم عضلات صورت (در این حالت فرد ممکن است در باز کردن دهان با مشکل مواجه شود، یا احساس کند دندان ها به طور عادی روی هم قرار نمی گیرند)
 • دردناک بودن یا حساس شدن جلوی گوش هنگام جویدن غذا، صحبت کردن، و یا باز کردن زیاد دهان
 • احساس درد در ناحیه فک و استخوان فک، هنگام باز کردن دهان، و یا احساس درد در دندان و لثه
 • شنیدن صدای کلیک یا ترک خوردگی یا احساس سایش در فک در زمان باز یا بسته کردن دهان
 • احساس درد در جلوی ناحیه گوش که به سمت سایر نقاط سر یا گردن گسترش پیدا می کند
 • چسبنده شدن فک هنگام باز کردن یا بستن دهان یا وجود احساس چسبندگی

 

علائم صدای مفصل فک

 

برای صدای فک به چه دکتری مراجعه کنیم؟

اکنون که می دانید علت صدا دادن فک و صدا دادن فک نشانه چیست، نکته مهم این است که چه زمانی و برای صدای فک به چه دکتری مراجعه کنیم. در صورت مشاهده علائم زیر (همراه با جابجایی فک و صدا دادن)، با دندانپزشک خود تماس بگیرید یا به او مراجعه کنید:

 • ایجاد آسیب در ناحیه فک و مصرف مسکن در حالتی که درد برای چند روز ادامه داشته باشد
 • درد فک که باعث بیدار شدن شما در خواب یا مشکل هنگام غذا خوردن شود
 • داشتن محدودیت در حرکت دادن فک
 • داشتن ورم در ناحیه مفصل فک
 • سردردهای متناوب

دکتر سعید قریشی متخصص ارتودنسی؛ همراه شما در درمان صدا دادن فک شما هستند.

 

درمان صدا دادن فک

پس از معاینه و بررسی عکس فک صورت، متخصص درمان های مختلفی با توجه به علت صدا دادن فک بدون درد و صدا دادن فک هنگام غذا خوردن تجویز خواهد کرد. اکثر مشکلات صدای مفصل فک مربوط به آسیب های عضلات و اسپاسم هستند که معمولا با درمان های محافظه کارانه زیر رفع می شوند:

 • رژیم غذایی نرم: نرم از خوردن غذاهای سفت و ترد خودداری کنید. مواد غذایی بزرگ (مانند ساندویچ های بزرگ) را با دندان های جلویی گاز نگیرید. مواد غذایی را به تکه های کوچک تقسیم کنید و با دندان های عقب بجوید.
 • مشاوره: درمان صدا دادن فک و تق تق آن از طریق کاهش فشار شامل بیوفیدبک و مشاوره روانی نیز بسیار رایج است.
 • درمان فیزیکی: درمان جابجایی فک و صدا دادن با این روش ها شامل گرما دادن، ماساژ و استفاده از امواج مافوق صوت است.
 • استفاده از دارو: درمان صدا دادن فک هنگام غذا خوردن با دارو شامل استفاده از مسکن ها برای تسکین درد، التهاب، و ریلکس کردن عضلات و کاهش صدای مفصل فک می شود.
 • اصلاح وضعیت گاز گرفتن: روند این کار شامل تغییر شکل محدود دندان ها جهت اصلاح نحوه گاز گفتن دندان ها به نحو مناسب است.
 • جایگزینی دندان های از دست رفته: این روش نیز با اصلاح وضعیت دندان ها موجب رفع صدا دادن فک هنگام جویدن غذا می شود.
 • محافظ دندان: استفاده از محافظ دندان یا اسپلینت به رفع قفل شدن دندان ها و دندان قروچه کمک می کند.

 

 

 

ورزش برای صدای فک

جدا از روش های بالا برای درمان صدا دادن فک بدون درد و صدا دادن فک هنگام غذا خوردن، ورزش برای صدای فک نیز از روش های محبوب است. اگر صدا دادن فک بدون درد است، در امتحان این روش ها تردید نکنید:

۱. ورزش های تقویتی برای صدا دادن فک:

برای انجام این ورزش برای صدای فک، انگشت شست خود را زیر چانه قرار، و به آرامی فشار دهید. همان طور که انگشت خود را فشار می دهید، به آرامی دهان خود را باز کنید و پیش از بستن را چند ثانیه باز نگه دارید.

۲. ورزش های کششی برای صدای استخوان فک:

برای انجام این ورزش برای صدای فک (در صورت صدا دادن فک بدون درد)، نوک زبان خود را به سقف دهان فشار دهید. سپس دهان خود را به آرامی تا جایی که درد نداشته باشید، باز کنید.

۳. ورزش های آرامش بخش برای صدای مفصل فک:

این ورزش برای صدای فک درصورتی که صدا دادن فک شما و سفت شدن آن دلایل روانی مانند استرس داشته باشد، بسیار مفید خواهد بود. برای انجام این ورزش برای صدای فک، تا شماره ۵ یا ۱۰ نفس خود را به داخل بکشید و بعد به آرامی نفس را بیرون بدهید. این تمرین دقیقا یک ورزش برای صدای فک نیست، اما با کاهش استرس می تواند درد و حاصل از جابجایی فک و صدا دادن آن را کاهش دهد.

۴.۶/۵ - (۹۳۹ امتیاز)
متخصص ارتودنسی

3 دیدگاه دربارهٔ «صدا دادن فک، نشانه چیست؟ | درمان با ورزش»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *