فیس ماسک ارتودنسی

فیس ماسک ارتودنسی

فیس ماسک ارتودنسی یک وسیله قابل جابجایی است که برای حرکت دادن فک بالا به جلو در کودکان طراحی شده است. این وسیله معمولاً برای اصلاح آندربایت دندان (فک پایین جلوتر از فک بالا هستند) استفاده می‌شود.

با استفاده از دستگاه فیس ماسک می‌توان مشکلات مربوط به زیبایی چهره، طرح لبخند و نقص‌های فک را به کلی برطرف کرد. اما باید توجه داشت که این روش مخصوص افرادی است که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند. در نتیجه، کودکان و نوجوانان کاندیدهای اصلی قلمداد می‌شوند. در این بررسی به طور کامل در مورد فیس ماسک ارتودنسی صحبت می‌کنیم.

فیس ماسک ارتودنسی چیست؟

فیس ماسک یک دستگاه ارتودنسی ارتوپدی یا اصلاح کننده رشد است که همراه با گشاد کننده کام استفاده می‌شود. فیس ماسک را می‌توان هدگیر با کشش معکوس نیز نامید. از این وسیله برای ایجاد تغییرات در رشد فک برای کودکانی استفاده می‌شود که فک بالایی از فک پایین عقب مانده و باعث آندربایت شده است (به عنوان مشکل کلاس III شناخته می‌شود). آندربایت از مشکلاتی است که باید زودهنگام غربالگری و اصلاح شود زیرا با افزایش سن اثربخشی آن کاهش می‌یابد.

مشکل رشد کلاس III یک الگوی رشد غیرقابل پیش بینی است. در موارد شدیدتر، جراحی فک و کشیدن دندان دائمی ممکن است درمان انتخابی برای اصلاح مشکل باشد. هدف از درمان زودهنگام با فیس ماسک این است که در صورت امکان از جراحی فک و کشیدن فک در آینده اجتناب شود. این دستگاه باعث رشد فک بالایی بدون جراحی می‌شود.

 

فیس ماسک ارتودنسی چیست

 

ماسک دارای یک فنجان برای چانه کودک و یک ناحیه بالشتک برای پیشانی اوست. دستگاه توسط الاستیک‌هایی که به قلاب‌های منبسط کننده کام متصل می‌شوند در جای خود ثابت می‌شود. از بیمار خواسته می‌شود که هر روز ۱۲ تا ۱۴ ساعت از فیس ماسک استفاده کند. هرچه فیس ماسک بیشتر استفاده شود، پاسخ به درمان سریع‌تر است. درمان با فیس ماسک معمولاً ۱۲ تا ۱۵ ماه طول می‌کشد و هدف از این کار اصلاح آندربایت است.

 

فواید فیس ماسک ارتودنسی

از بین تمام گزینه‌های موجود برای درمان اکلوژن کلاس III در کودکان، فیس ماسک بهترین فرصت برای اصلاح این مشکل است. از آنجایی که کمپلکس جمجمه‌ای در نوجوانان هنوز شکل پذیر است، تغییرات قابل توجهی در هر سه سطح فضا ممکن است توسط این نوع درمان ایجاد شود، به ویژه هنگامی که با انبساط سریع فک بالا ترکیب شود.

هدف از درمان اصلاح ناهمخوانی‌های قوس ساژیتال و عرضی از طریق تحریک رشد فک بالا و تغییر جهت رشد فک پایین است. درمان زودهنگام فیس ماسک می‌تواند به طور موثری ناهماهنگی اسکلتی را کاهش دهد و درمان ارتودنسی را ساده‌تر کند. از مزایای فیس ماسک ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • باعث افزایش زیبا چهره و فرم دهان می‌شود.
  • به کاهش احتمال کشیدن دندان منجر می‌شود.
  • به بهبود سلامت دهان و دندان کمک می‌کند.
  • نیاز به نیاز به درمان‌های سخت (جراحی) در آینده را کاهش می‌دهد.
  • به کاهش طول درمان با ارتودنسی ثابت کمک می‌کند.
  • باعث ایجاد فضای کافی برای دندان های در حال رشد می‌شود.

 

دستگاه فیس ماسک

 

چه کسانی باید از دستگاه فیس ماسک ارتودنسی استفاده کنند؟

دستگاه‌های فیس ماسک معمولاً برای بیماران جوان (کودکان و نوجوانان) توصیه می‌شود. این دستگاه‌ها برای کودکان بسیار موثر هستند زیرا فک آنها هنوز در حال رشد است و به راحتی تاثیرات درمان را نشان می‌دهد. فیس ماسک برای بزرگسالان به دفعات استفاده نمی‌شود زیرا اصلاح آندربایت پس از سفت شدن کامل فک و دندان ممکن است دشوار باشد. در هر صورت، این متخصص ارتودنسی است که به خوبی می‌تواند شرایط بیمار را تشخیص دهد و بهترین درمان را ارائه دهد.

 

نحوه استفاده از فیس ماسک ارتودنسی

فیس ماسک باید با استفاده از کش‌هایی که در اختیار شما قرار می‌گیرد تا به اکسپندر ثابت بالایی متصل شود. در چند روز اول، ممکن است لازم باشد به آینه نگاه کنید (این کار به قرار دادن الاستیک‌ها روی منبسط کننده کمک می‌کند)، سپس به فیس ماسک متصل شوید.

برداشتن فیس ماسک نیز به همین روش است، ابتدا کش‌ها را با باز کردن قلاب از روی ماسک بردارید و بگذارید روی اکسپندر قرار گیرد، سپس آن را از منبسط باز کنید. الاستیک‌ها هر روز بعد از خوردن شام و مسواک زدن باید تعویض شوند.

همچنین نوع دیگری از فیس ماسک وجود دارد که قابلیت تنظیم چندگانه را فراهم می‌کند. این ماسک نسخه انعطاف پذیرتری از فیس ماسک یا هدگیر با کشش معکوس است. ماسک با قابلیت تنظیم چندگانه امکان ایجاد حداکثر راحتی را برای بیماران فراهم می‌کند. همچنین به عنوان یک سر ارتودنسی کلاس III طبقه بندی می‌شود.

 

قیمت فیس ماسک ارتودنسی

 

نکات مهم در استفاده از فیس ماسک ارتودنسی

تمیز کردن منظم فیس ماسک باعث می‌شود دستگاه به درستی کار کند و از رشد باکتری‌ها جلوگیری کند. علاوه بر پیروی از دستورالعمل‌های مراقبتی خاص از متخصص ارتودنسی، می‌توانید چند روش ساده زیر را برای تمیز نگه داشتن فیس ماسک خود انجام دهید:

  • چارچوب هدگیر را هر روز با صابون ملایم و آب گرم بشویید. سپس آن را خشک کنید.
  • پدها و بندها را هر چند روز یکبار با مواد شوینده ملایم و آب گرم بشویید. قبل از پوشیدن دوباره، آنها را کاملاً خشک کنید.
  • بریس ها یا نوارهای داخل دهان را همراه با دندان‌هایتان مسواک بزنید.

 

قیمت فیس ماسک ارتودنسی

در بازار انواع و اقسام فیس ماسک های ارتودنسی وجود دارند که می‌توانید بسته به شرایط پزشکی و بودجه خریداری کنید. اما بهتر است در مورد جنس و کیفیت فیس ماسک با پزشک خود صحبت کرده تا دستگاه مناسبی را تهیه کنید.

[مطلب پیشنهادی: هزینه ارتودنسی دندان]

 

کلام آخر

فیس ماسک وسیله‌ای است که در درمان ارتودنسی دندان برای اصلاح آندربایت استفاده می‌شود. فیس ماسک به آرامی فک بالا را به سمت جلو می‌کشد تا با فک پایین مطابقت داشته باشد. این دستگاه به فک بالا متصل می‌شود و بیماران از آن به عنوان ماسک صورت استفاده می‌کنند.

این دستگاه دارای یک چارچوب فلزی با پد پیشانی و فنجان چانه برای پشتیبانی است. نوارهای لاستیکی به قلاب‌هایی در دهانه فیس ماسک متصل می‌شوند و به بریس‌ها یا نوارهایی روی دندان‌های بالایی می‌چسبند. این نوارهای لاستیکی به فک بالا نیروی کششی وارد کرده و باعث حرکت رو به جلو می‌شود. پاسخ به درمان به شرایط دهان و دندان و سن بیمار بستگی دارد.

۵/۵ - (۶ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها