انواع نگهدارنده ارتودنسی

نگهدارنده ارتودنسی

نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر ارتودنسی مورد استفاده در پایان درمان ارتودنسی می باشد، پس از پایان درمان حالا نوبت شماست تا با نگهدارنده ارتودنسی مانع از حرکت مجدد دندان ها در مسیر نا صحیح شوید.

اگر از نگهدارنده ارتودنسی استفاده نکنید به مرور زمان با افزایش سن بافتهای نرم مانند زبان، گونه ها و لبها باعث تغییر موقعیت دندان ها می شوند. به صورت معمول، از نگهدارنده ارتودنسی برای انواع ارتودنسی ها بهره برده می‌شود. از جمله پس از درمان به وسیله ارتودنسی‌های نامرئی.

 

نگهدارنده ارتودنسی چیست؟

ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی، دستگاهی است که معمولا بعد از ارتودنسی و مرتب شدن دندان‌ها، به بیمار توصیه می‌شود. استفاده از ریتینر ارتودنی این اطمینان را به شما خواهد داد که دندان‌های شما در موقعیت جدید، ثابت شوند. زیرا ممکن است بعد از برداشتن سیم‌ها، کمی دندان‌ها به حالت عادی برگردند. متخصص ارتودنسی، این مرحله درمان را بسیار حساس و حیاتی می‌دانند. اگر از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنید، درمان ارتودنسی شما تکمیل می‌شود و موفقیت آمیز خواهد بود.

در واقع استفاده از ریتینر ارتودنسی، موجب ثابت نگهداشتن دندان‌ها و جلوگیری از بازگشت دندان‌های ارتودنسی شده به حالت اولیه می‌شود.

یکی دیگر از کاربردهای نگهدارنده ارتودنسی ایجاد هماهنگی لثه و فک است. اگر در بیمار عدم هماهنگی بین فک و لثه مشاهده شود، ریتینر کمک می‌کند که دندان‌ها با لثه هماهنگ به خوبی هماهنگ شود و فک به بهترین شکل ممکن فرم داده شود.

 

نگهدارنده ارتودنسی

 

بهترین زمان استفاده از ریتینر ارتودنسی

زمان استفاده از ریتینر ارتودنسی دقیقا بلافاصله پس از برداشتن سیم و براکت‌های ارتودنسی است. زیرا همانگونه که گفتیم، دندان‌ها پس از اتمام ارتودنسی، مستعد این هستند که به حالت اولیه خود بازگردند. در نتیجه اگر از ریتینر استفاده نکنید، تمامی دردها و هزینه‌های ارتودنسی دور ریخته می‌شود. در زمان تجویز نگهدارنده ارتودنسی، بسیاری از بیماران از آن سرباز می‌زنند. اما اگر به خوبی با عملکرد و فواید آن آشنا شود، دیگر مقاومت نخواهد کرد.

اگر از نظر مالی برایتان مقدور نیست، تا یک ماهه اول بعد از اتمام ارتودنسی که بیشترین احتمال جابجایی دندان‌ها وجود دارد، فرصت دارید.

 

مدت زمان استفاده از ریتینر ارتودنسی

مدت زمان استفاده از ریتینر ارتودنسی در هر بیمار وابسته به شرایطش، متفاوت است. مدت زمان استفاده از ریتینر متناسب با سن بیمار، میزان قابلیت حرکت دندان‌ها، وضعیت اولیه دندان و فک و نوع ارتودنسی متفاوت است. پس از نصب نگهدارنده ارتودنسی بهتر است در فواصل معینی به ارتودنتیست خو مراجعه کنید.

 

مدت زمان استفاده از ریتینر ارتودنسی

 

انواع نگهدارنده ارتودنسی

نگهدارنده ارتودنسی به دو صورت ثابت یا غیر ثابت (متحرک) وجود دارد.

 

ریتینر ثابت ارتودنسی

ریتینر ثابت ارتودنسی توسط یک سیم فلزی به پشت دندان‌ها می چسبد، این عمل باعث می شود مخفی بماند و در واقع نگهدارنده مخفی نام دارد.

با توجه به اینکه با فراموشی یا خارج کردن مکرر نگهدارنده ارتودنسی از دهان ممکن است درمان با مشکل روبرو شود، متخصصین ارتودنسی ترجیح می دهند از روش ثابت در نگهدارنده استفاده کنند.

برای این منظور بیمار بر روی صندلی دندان‌پزشکی می‌نشیند، سطح پشتی دندانهای جلویی تمیز و پولیش می‌شود. با استفاده از یک ورقه لاستیکی به نام رابر دم، لبها و گونه کنار زده میشود. برای جلوگیری از جریان یافتن رزین کامپوزیت به فضای بین دندانی، از گوِه بین دندانی استفاده می‌شود. سطح پشتی دندان‌ها (لینگوال) با اسید فسفریک ۳۷% خراشیده می‌شود و سپس با جریان ملایم آب شسته شده و در نهایت سیم چند رشته ای که انحنایی آن منطبق بر انحنای قوس دندانی است، با کمک چسب مخصوص به سطح دندان چسبانده می‌شود.

برای سخت شدن چسب، نور مخصوصی به آن تابانده می‌شود. در یک سر سیم، لایت کیور به کامپوزیت تابانده شده و آن را سخت میکند و سپس سیم تنظیم شده و سر دیگر آن نیز با کامپوزیت چسبانده میشود.

 

ریتینر هالی

ریتینر هالی یک نگهدارنده غیر ثابت از جنس پلاستیک است و مخصوص دهان فرد،بر اساس قالب تهیه شده از سقف دهان بیمار ساخته می شود و چند گیره یا قلاب دارد که وسیله را به دندانهای آسیاب بزرگ اول وصل میکند و یک سیم کمانی کوتاهی که بر روی دندانهای جلویی قرار میگیرد

ریتینر شفاف یا اسیکس

جنس ریتینر شفاف یا اسیکس تماما از جنس پلاستیک شفاف ساخته می‌شود. ریتینر شفاف ظاهری شبیه به ارتودنسی نامرئی یا اینویزالاین دارد. به دلیل نامرئی بودن این نگهدارنده افراد زیادی ترجیح می دهند از این نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنند.برای ساخت اسیکس قالبی از دندانهای بیمار گرفته میشود. از قالب نمونه ای ساخته میشود. یک ورزقه پلاستیکی نازکی حرارت داده شده و با استفاده از دستگاه مکش بر روی نمونه دندانهای بیمار میچسبد. سپس اضافه های پلاستیک برش خورده و تنظیم میشود تا برای استفاده بیمار آماده شود.

مهم‌ترین مزیت این روش همکاری زیاد بیمار است چرا که این وسیله شفاف بوده و کسی متوجه آن نمی‌شود، بنابراین فرد در استفاده از آن مشکلی ندارد. استفاده از این نوع نگهدارنده ارتودنسی بسیار ساده و راحت است. هر بار برای تمیز کردن دندان‌ها باید اسیکس را از دهان خارج کنید و پس از تمیز کردن دندان‌ها، اسیکس را نیز تمیز کنید.

چرا باید ریتینر استفاده کنیم؟

ارتودنتیست از وسیله ‌های ارتودنسی استفاده می‌کند تا نیروی مکانیکی پیوسته و ملایمی به دندان‌ها اعمال نموده و با تغییر در رباط پریودنتال و استخوان، حرکت دندان را تسهیل نماید. این فرایند بسیار کند و تدریجی و دقیق است. پس از طی کردن این مسیر دشوار، در نهایت دندان‌ها در جایگاه مطلوبی قرار گرفته و همه صاف و مرتب و همراستا می‌شوند. اکنون به آرزوی لبخندی زیبا و سلامت، دست یافته ‌اید.

اما نکته ‌ای که باید مدنظر داشته باشید این است که هنوز دندان‌ها در موقعیت جدید تثبیت نشده ‌اند. مدتی طول میکشد تا استخوان و رباط پریودنتال در جای جدید سفت و محکم شوند و دندان‌ها را محکم در جای خود نگه دارند. به همین خاطر از ریتینر استفاده می‌شود تا دندان‌ها در جای خود ثابت بمانند. در صورتی که از ریتینر طبق دستور استفاده نکنید، نتایج درمان به مخاطره افتاده و دندان‌ها حرکت می‌کنند.

نحوه مراقبت از نگهدارنده ارتودنسی

توصیه می شود درصورت استفاده از نگهدارنده ارتودنسی بهداشت دهان را به خوبی رعایت کنید در غیر اینصورت ممکن است به التهاب لثه و پوسیدگی دندان دچار شوید.

ابزار نگهدارنده ارتودنسی به دلیل ظریف بودن ممکن است دچار شکستگی شود پس بهتر است هنگام مصرف مواد غذایی احتیاط بیشتری به خرج دهید تا دچار مشکل نشوید.

اگر یکی از بیماران ما در کلینیک ارتودنسی ایده آل هستید و رتینر مورد استفاده به هر دلیلی دچار لقی یا شکستگی شده است، یک وقت اورژانسی از دکتر اورتودنسی بگیرید تا سریعا تعمیر شود.

 

چگونه ریتینر خود را تمیز کنیم؟

درست مانند اینکه هر روز دندان‌های خود را مسواک می‌زنید، مهم است که هر روز ریتینر خود را تمیز کنید. نگهدارنده ارتودنسی به عضلات و بافت‌های دهان شما کمک می‌کنند تا دندان‌های خود را در محل جدید خود نگه دارند. می توانید هنگام مسواک زدن، ریتینر را با مسواک و خمیردندان تمیز کنید. همچنین می‌توانید برای تمیز کردن ریتینر، آن را در محلول تمیز کننده خیس کنید. برای تمیز کردن ریتینر می‌توانید از مقدار کمی سرکه رقیق شده سفید بهره ببرید.

 

چگونه ریتینر خود را تمیز کرد؟

 

ریتینر ارتودنسی از چه جنسی هستند؟

ریتینر ارتودنسی برای شخص، قالب گیری می‌شود. جنس نگهدارنده ارتودنسی معمولاً از سیم یا پلاستیک روشن و یا از اکریل است.

 

آیا با ریتینر می‌توان دندان‌ها را به عقب برگرداند؟

همانطور که گفتیم، در علم ارتودنسی، استفاده از ریتینر بخش مهمی از درمان است. اگر جابجایی دندانها حداقل باشد، می توان از ریتینر برای حرکت دندان ها به سمت نحوه قرارگیری در هنگام برداشتن براکت ها استفاده کرد. سرانجام، در صورت عدم مناسب، ریتینر هرگز نباید روی دندان ها استفاده شود.

 

قیمت نگهدارنده ارتودنسی

پس از مراجعه به متخصص ارتودنسی برای برداشتن سیم‌های ارتودنسی، قیمت نگهدارنده ارتودنسی توسط ایشان به شما ابلاغ می‌شود.

۴.۹/۵ - (۳۶ امتیاز)
متخصص ارتودنسی در تهران

  1. سلام وقتتون بخیر من ریتینرم دیروز کنده شد تازه سه هفته بود که گزاشته بودم نمیدونم چرا خود ب خود مث یه فنر از جا کنده شد نصفش.تا چند وقت دیگه دندونم ب حالت اولیه برمیگرده؟؟؟؟؟؟؟چون دکترم نیس.شما قبول برام یکی دیگه بچسبونید؟قیمتش چقدره؟؟نگهدارنده ثابت بود و دکتر گفت باید تااخر عمرم بمونه.دندونامم فاصله داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *