۶ علت برگشت ارتودنسی و روش های درمان آن

برگشت ارتودنسی

برگشت ارتودنسی دندان و احتمال برگشت ارتودنسی یکی از مواردیست که ممکن است افرادی که از این درمان استفاده می کنند را نگران کند. مشاهده جابجایی دندان بعد از ارتودنسی و انجام ارتودنسی مجدد دندان بعد از صرف زمان و هزینه برای هیچ یک از ما خوشایند نخواهد بود. در این مطلب قصد داریم علت برگشت ارتودنسی و اینکه آیا ارتودنسی برگشت پذیر است را به طور کامل بررسی کنیم. در ادامه نیز به درمان برگشت دندان بعد از ارتودنسی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

علت برگشت ارتودنسی

 

آیا ارتودنسی برگشت پذیر است؟

زمانی که صحبت از برگشت ارتودنسی و درمان برگشت دندان بعد از ارتودنسی می شود، افرادی این سوال برای شان به وجود می آید که آیا ارتودنسی برمیگردد و برگشت پذیری ارتودنسی صحت دارد؟

بله. برگشت ارتودنسی یا عود آن، به معنی تمایل دندان ها برای برگشت به موقعیت قبلی آنهاست. جابجایی دندان بعد از ارتودنسی و برگشت ارتودنسی بیشتر در دندان های جلویی فک پایین اتفاق می افتد. به همین دلیل، نگهداری از موقعیت جدید دندان ها پس از ارتودنسی از مهمترین مراحل این درمان است تا نیاز به ارتودنسی مجدد و درمان برگشت دندان بعد از ارتودنسی را کاملا از بین ببرد. توجه داشته باشید که برگشت ارتودنسی و جابجایی دندان بعد از ارتودنسی تقریبا برای ۵% از بیماران اتفاق می افتد.

علت برگشت ارتودنسی دندان

بافت ها و ساختارهایی که دندان را در جای خود نگه می دارند، برای عادت به موقعیت جدید به زمان نیاز دارند. با وجودی که دندان ها با گذشت زمان در جای خود ثابت احتمال برگشت ارتودنسی خواهند شد، احتمال برگشت ارتودنسی و جابجایی دندان بعد از ارتودنسی کاملا از بین نمی رود. عوامل مختلفی می توانند برگشت پذیری ارتودنسی را تشدید کنند که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم:

۱. مشکلات فک و احتمال برگشت ارتودنسی

بازگشت مشکلات فکی و جابجایی دندان بعد از ارتودنسی در بیمارانی که ارتودنسی را در دوره بلوغ و یا قبل از آن انجام می دهند، احتمال بالایی دارد. با رشد منفی فک (حالتی که در آن پس از پایان بلوغ، فک به حالت قبل برمی گردد)، ناهنجاری های فک یا مال اکلوژن دندان دوباره ایجاد می شوند. با بهترین درمان هم احتمال برگشت دندان بعد از ارتودنسی وجود دارد. برای جلوگیری از برگشت ارتودنسی دندان و نیاز به ارتودنسی مجدد دندان، پیش از درمان با پزشک مشورت کنید.

۲. برگشت ارتودنسی دندان به دلیل نکشیدن دندان ها

یک دیگر از شراطی که می تواند نیاز به ارتودنسی مجدد دندان را افزایش دهد، زمانیست که بیمار برای کشیدن دندان پیش از ارتودنسی مقاومت می کند و درمان بدون کشیدن دندان انجام می شود. این کار جابجایی دندان بعد از ارتودنسی را بسیار محتمل می کند. در چنین شرایطی برای جلوگیری از برگشت دندان بعد از ارتودنسی و نیاز به ارتودنسی مجدد دندان، پزشک متخصص کشیدن دندان و یا جراحی فک را تجویز می کند.

۳. باز شدن فضا و جابجایی دندان بعد از ارتودنسی

علت برگشت اتودنسی می تواند باز شدن فضای بین دندان های نیز باشد. برگشت دندان بعد از ارتودنسی در اثر باز شدن فضا زمانی اتفاق می افتد فرد دندان (های) خود را پس از پایان درمان بکشد. در این حالت، با توجه به باز شدن فضای دهان و همچنین شکل و اندازه طبیعی دندان، متخصص ارتودنسی مجدد دندان یا درمان های بازسازی اندازه طبیعی دندان را توصیه می کند.

۴. ارتودنسی مجدد در اثر دندان قروچه

دندان قروچه نیز می تواند موجب جابجایی دندان بعد از ارتودنسی و برگشت پذیری ارتودنسی شود. فرد هنگام ساییدن دندان ها روی هم، فک پایین را به جلو حرکت می دهد و فشار زیادی را به دندان های بالا وارد می کند. این فشار مداوم می تواند باعث جابجایی دندان بعد از ارتودنسی و نامرتب شدن آنها شود. بسیاری از افراد بدون این که متوجه باشند، هنگام خواب دندان قروچه می کنند.

۵. دندان غایب و ارتودنسی دوباره

در حالتی که یک یا چند دندان به هر دلیلی از دست برود، جای خالی که در اثر آن ایجاد می شود می تواند باعث برگشت ارتودنسی دندان و جابجایی دندان بعد از ارتودنسی شود.

۶. ژنتیک، سن و برگشت دندان بعد از ارتودنسی

ژنتیک نیز می تواند به نوبه خود باعث نامرتب شدن دندان ها در بزرگسالی شود و نیاز به درمان برگشت دندان بعد از ارتودنسی را بالا ببرد. بالا رفتن سن نیز می تواند باعث حرکت دندان ها شود و نیاز به ارتودنسی دوباره را مطرح کند.

 

برگشت دندان بعد از ارتودنسی

 

درمان برگشت دندان بعد از ارتودنسی

برگشت پذیری ارتودنسی و علت برگشت اتودنسی را با یکدیگر بررسی کردیم. اکنون به روش های مهم درمان برگشت دندان بعد از ارتودنسی و جلوگیری از ارتودنسی دوباره را توضیح می دهیم.

برای حفظ درمان، جلوگیری از برگشت دندان بعد از ارتودنسی و ارتودنسی دوباره باید از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کرد. نگهدارنده ها برای جلوگیری و درمان برگشت دندان بعد از ارتودنسی توسط متخصص با توجه به آناتومی دهان هر بیمار و وضعیت دندان های او تجویز می شود. نگهدارنده های جدید به طور سفارشی ساخته می شوند تا به خوبی روی دندان ها قرار گیرند. زمان استفاده از این نگهدارنده ها نیز توسط متخصص مشخص می شود.

انواع نگهدارنده ها برای برگشت ارتودنسی

  1. ریتینر هالی: این نگهدارنده پشت دندان های پایینی قرار می گیرد و سیم آن مانع برگشت ارتودنسی و کج شدن دندان های بالا می شود.
  2. ریتینراسیکس: این نگهدارنده عالی و نامرئی به صورت سفارشی برای دندان ها ساخته شده، به درستی روی آنها قرار می گیرد و مانع جابجایی دندان بعد از ارتودنسی می شود.
  3. نگهدارنده ثابت: این نگهدارنده پشت دندان های فک پایین قرار می گیرد و احتمال برگشت ارتودنسی را ۱۰۰% از بین می برد. نصب نگهدارنده ثابت و برداشتن آن توسط متخصص انجام شده و در صورت شل شدن یا تغییر در آن باید به پزشک مراجعه کرد.

نکاتی برای کاهش برگشت پذیری ارتودنسی

  1. هسته میوه را در خارج از دهان بیرون بیاورید و تا جای ممکن از گوشت یا پوره میوه استفاده کنید.
  2. در صورت عدم استفاده، پلاک های متحرک را در آب نگه دارید تا حجم آنها تغییر نکند.
  3. از پلاک های ارتودنسی نگهداری کنید و اجازه ندهید به آنها ضربه وارد شود.
  4. مراقب باشید تا در طول درمان ارتودنسی به دهانتان ضربه وارد نشود.
  5. برای جلوگیری از صدمه به سیم و براکت، با دقت مسواک بزنید.
  6. عادت هایی مانند جویدن ناخن و مداد را کنار بگذارید.
۴.۶/۵ - (۱۵۶ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نارسیس
نارسیس
2 سال قبل

سلام.من تقریبا یک هفته از زمانی که سیم هارو برداشتم میگذره و به دلایلی نتونستم هنوز پلاک هامو تحویل بگیرم و نگران این هستم که ایا تغییری در دندان هام ایجاد میشه در این مدت یا نه.

زهرا
زهرا
2 سال قبل

سلام من چند روز پیش دوره درمانم تموم شد مدل دندوناهام فاصله دار بود.دکتر برام ریتینر ثابت گذاشت و گفت باید تااخر عمر بمونه که به حالت اول برنگرده الان بعد چند روز باوجود ریتینر داره فاصله میگیره و اینکه یکی از دندانهام حرکت رو ب عقب داره قبلا فقط فاصله داشتن و کج نبودن.علتش چی می‌تونه باشه خیلی نگرانم دکترمم جواب نمیده

م
م
8 ماه قبل

سلام من ارتودنسی کردم و درمانم رو به اتمامه
الان دکتر گفته برای اینکه برنگردن باید یه جراحی ضریف لثه انجام بدیم
فک کنم اسمش جراحی بیستوری
من خیلی میترسم این اصلا چه طوره بخیه داره عوارض نداره
اگه میتونید توروخدا جواب بدید